Kam na vysokú školu?

caobella
21. feb 2013

Ahojte baby, chcela by som ísť na vysokú školu, no neviem na akú. Miesto školy by malo byť: Bratislava, Trnava, prípadne východ - Prešov. Zaujímajú ma humanitné,sociálne vedy a pedagogický odbor, celkom by ma bavilo aj podnikanie, práca s deťmi. Taktiež by som chcela vysokú, po ktorej sa dá zamestnať a plat, s ktorým uživím rodinu. Neviete poradiť akým smerom sa uberať? Strednú školu mám hotelovú akadémiu. Ďakujem babuly za všetky odpovede. 🙂 Urobila som otázku, ale tam nemôžem reagovať aj ja, tak píšem tu. 🙂

sisaha
21. feb 2013

@caobella s humanitnymi a socialnymi vedami a ani pedagogikou dieru do sveta co sa tyka platu neurobis...

caobella
autor
21. feb 2013

No to je mi jasné, nemyslím zase nejaký obrovský plat, stačí na zabezpečenie bežných vecí.

sisaha
21. feb 2013

@caobella neviem co povazujes za dostacujuci plat...ako ucitelka zarobis cca 550 eur po 15 rokoch praxe.

caobella
autor
21. feb 2013

@sisaha hm, no veď práve preto, ma to odrádza...môj sen bol, byť učiteľkou, aj stále je, ale chcela by som mať mesačne aspoň 700€....nehovorím, že to musí byť hneď ako nastúpim...

sisaha
21. feb 2013

@caobella v cistom? 😀 a kolko rokov mas praxe?

caobella
autor
21. feb 2013

No, ale ohľadom čoho prax, veď na vysokú len idem.

sisaha
21. feb 2013

@caobella to je jedno...nejake pracovne skusenosti uz mas? Kolko mas rokov?

caobella
autor
21. feb 2013

@sisaha Pracovné skúsenosti mám, len popri škole a zo zahraničia ako čašníčka a barmanka, mám 20. Iné asi ani nemám mať ako kedže mám strednú.

limoncino
21. feb 2013

@caobella Tak to si musíš usporiadať v hlave sama... Ťažko Ti dokážeme poradiť, sama vieš, čo Ťa baví, ale obávam sa, že prácu učiteľky s vyšším platom asi ťažko skĺbiš...
Na Tvojom mieste by som sa chytila tej strednej školy a na VŠ sa snažila študovať niečo s cestovným ruchom, hoteliérstvom a ak máš ambície podnikať, možno si časom nejaký ten penziónik otvoríš. Tu vidím budúcnosť 😉

caobella
autor
21. feb 2013

@limoncino Ďakujem za reakciu. 🙂

sisaha
21. feb 2013

@caobella tak v case krizy mas velke oci 😉. 700 v cistom som mala ja pred materskou po 15 rokoch praxe a podotykam nie v ucitelstve...

limoncino
21. feb 2013

@caobella nie je zač..

caobella
autor
21. feb 2013

No tak áno, ale na akom poste a akej lokalite, to tiež dosť veľa závisí. Ja mám tú česť poznať ľudí, ktorí zarábajú aj 3500€, tak keď si porovnám tento plat a ten tak to sa nedá porovnať. Preto vravím, že chcem študovať niečo, s čím neskôr zarobím, nemusí to byť hneď tých spomínaných 700€. 😉

sisaha
21. feb 2013

@caobella na slusnom poste, v najbohatsej lokalite SK. Ale to je jedno..drzim ti palce, aby ti tvoje ruzove okuliare spadli co najneskor 😉

caobella
autor
21. feb 2013

Veď, ale neurážaj sa hneď, asi máme odlišné názory, nemám ružové okuliare, len som mladá ambiciózna holka, ktorá ma chuť študovať a vzdelávať sa, nájsť si prácu a dostať za ňu dobrý plat.(samozrejme odstupom času)...No ale, ďakujem za rady, prajem pekný večer. 😉

limoncino
21. feb 2013

@caobella nech Ti teda poradia, čo študovali, že zarábajú také prachy 😉 😉
nehnevaj sa za úprimnosť, ale prídeš mi ešte veľmi detská, naivná... Ako učiteľka takéto penaize nezarobíš nikdy, myslím, že už je uzákonené, že každá VŠ musí mať na stránke, aká je zamestnanosť odboru, aký sa rozhodneš študovať, skús si nájsť trochu času a prelúskaj si stránky vysokých škôl, čo ponúkajú. možno sa niekde nájdeš.. 😉 držím palce

ajsenz
21. feb 2013

zabudni na učiteľské smery aj psychológiu s tým nikde neprerazíš, sama študujem a viem to.... Psychologické smery a humanitné musíš chcieť robiť aj napriek žiadnemu ohodnoteniu..ak ta baví učenie tak skor veci s elektronikou, prekladateľstvom a to čo momentálne hýbe svetom..ak chceš zarábať 700eur a viac ako učiteľka tak určite profesorka a najlepšie na VŠ, na strednej viac ako 600eur nezarobíš aj keby sa poskladáš a na ZŠ už vobec nie... A k tomu daj +6 rokov štúdia a nejaká prax ... Ak chceš zarábať slušne tak študuj ale choď učiť do zahraničia, okolo 800eur a viac zarobíš tak max v Hlavnom meste aj to ti nepomože lebo tam je plat prispůsobený drahému životu ktorí tam je..takže tak

caobella
autor
21. feb 2013

@limoncino Ale veď ja som sa vyjadrila, že chcem byť LEN učiteľkou? 😀 Stránky mám už preštudované, ale dík. Pekný večer prajem. 🙂

sisaha
21. feb 2013

@caobella ja sa neurazam, len zijem v realite, platim hypoteku a vychovavam deti 😉

ajsenz
21. feb 2013

aa akurát pozerám že máš hotelovku, tak radšej si vyber dačo s cestovaním, jazykmi a spol.. humanitné smery sú krásne ale ak chceš zarábať nad 600 eur a žiť na Slovensku musela by si mať nejakého špeciálneho známeho čo by ti ako učiteľke dal viac ako 600eur... Potom nezabúdaj ak chceš zarábať každý rok si musíš ako učiteľka dopĺňať kredity a to si hradíš sama, potom XY školení ktoré si tiež musíš hradiť sama... Fakt v školstve netreba mať zlaté oči nikdy to nebude ohodnotená práca ... Lebo to neni len učiť ale aj doma sa pripravovať, cez víkendy atď... ja robím s postihnutými deťmi a to s deťmi vo veku 9-18 rokov a to je riadna fuška a to len na jednu hodinu sa treba pripravovať aj 5 hodín denne a si predstav že ich máš po 30 žiakov a máš na starosti 6 tried ešte k tomu si aj triedna učiteľka a staraj sa... naozaj ak máš hotelovku rob čokoľvek len nie HUMANITNÉ SMERY!

caobella
autor
21. feb 2013

@ajsenz Ďakujem za odpoveď, ja som už ako tak zmieraná s prácou učiteľky, lebo plat ma veľmi odrádza. Rozmýšľala som ešte nad odborom hotelierstvom a kúpeľníctvom alebo IT. Možno aj to prekladateľstvo by nebolo zlé. 🙂 😉

andrejka1974
21. feb 2013

moj syn chce ist na hospodarsku informatiku , budem mu drzat paste nech sa tam dostane a dostuduje 🙂 🙂 🙂

ajsenz
21. feb 2013

@caobella fakt teraz sa pozeraj na to čo ide svetom, a hýbe ním hlavne technika, jazyky, cestovný ruch.. skús staviť na niečo také ja keby možem zmením strednú školu ale už to nejde 🙂

ajsenz
21. feb 2013

@caobella IT zarábajú pekné prachy

caobella
autor
21. feb 2013

@ajsenz Tak to ti verím, že to nemáš ľahké. Takže humanitné smery teda vylučujem. 😉
@andrejka1974 Držím prsty aj ja. 🙂

lucikusik
21. feb 2013

@caobella Ahoj, môžem sa spýtať, čo robia tí, ktorých poznáš a zarábajú 3500 EUR/mesačne. Nevyrývam ani Ťa nezosmiešňujem, len ma to zujíma. Ja tiež poznám takých ľudí, a veru nemajú nič spoločné s humanitnými a sociálnymi vedami. Sú to muži s technickým vzdelaním, prevažne IT, elektrotechnika .... alebo ľudia, ktorí sa fakt vedia obracať a majú vlastné firmy, ktorým sa naozaj darí.

caobella
autor
21. feb 2013

@ajsenz Nad jazykmi som už rozmýšľala, anglicky viem, trošku nemecky, ale bavila by ma ruština, aj by som ju veľmi chcela vedieť. Lenže, kebyže idem na ruský jazyk musím ho už ovládať. Tak je tu aj taká možnosť popri škole sa učiť ruský jazyk. 🙂

ajsenz
21. feb 2013

@caobella ja som mala veľké oči že budem psychologička, práca s deťmi je super ale je to strašne náročné a bohužiaľ pokým nemáš partnera čo nezarobí slušne a nepostará sa o vás tak sa fakt neoplatí túto prácu vykonávať lebo z nej toho veľa nenašetríš a max poplatíš účty a spol... _Síce obdivujem učiteľky ale sama vidím ako nadávajú u nás v škole, keby možem zmením si strednú tiež na hotelovku, u nás baby na hotelovkách cestujú majú různe kurzy škola im hradí pobyty v zahraničí a u nás nič , ja som ešte aj nový odbor a doteraz nevedia ako budeme maturovať a to maturujem za 2 mesiace 😀 Čiže ty máš dobrý základ / myslím SŠ/ tak naozaj radšej si vyber niečo čo teraz ,,hýbe ,, svetom

ajsenz
21. feb 2013

@caobella popri škole sa vždy dá učiť jazyk 😉 jazyky sú super vec keby v tom nie som antitalent idem aj ja, mne sa páči taliančina strašne

caobella
autor
21. feb 2013

@lucikusik No je to post riaditeľa personálneho oddelenia, ale predtým bol len manažér toho istého oddelenia a tá cifra nebola omnoho nižšia. A je to odbor personalistika, čiže dá sa ak sa chce. 🙂