Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Kanada, Anglicko verzus Austrália

alicam
22. aug 2015

Kam sa s mužom a pol ročným dítkom presťahovať? Najlepšie by bolo keby sa do diskusie zapojil aj niekto, kto v tých štátoch aspoň chvíľu žil. Angličtinu obaja ovládame plynule, ja mám základy francúzštiny. Česka/Slovenska už zrejme máme dosť, systém podobný - aj keď je človek v tom čo robí najlepší vo svojom regióne, nedostane sa mu uznania, ale výsmechu keď to už (konkrétne muziku) odmieta robiť za "pivo a párek". Ktorá z troch krajín v nadpise sa vám zdá najpriateľnejšia a prečo? Čo obnáša taká dlhá cesta a sťahovanie sa s bábom do iného štátu? Aké poistenia, vybavovačky na úradoch atd. treba absolvovať?
Dakujem za každý jeden príspevok.
AlicaM 🙂

tova
23. aug 2015

myslis, ze si vyberes hociaku kajinu a Rovno sa tam stahujes? najprv ti treba viza alebo povolenie zit a pracovat hlavne v Ca a Australii najprv si pozistuj to, ci vo vasom pripade by sa to dalo vybavit. kazda krajina ma + a -, kazdy ma ine skusenosti, kazdemu sa paci a vyhovuje nieco ine, jeden ti napise kultura, zivot a atd no ho a je rad ze sa vratil na sk dalsi napise ze sa tam zije super. Najpr tu krajinu navstivte, a potom sa rozhodnite kam by ste chceli zakotvit, s dietatom neni lahke len tak sa zbalit a ist naspet, v UK poistka, povolenie na pracu, byvat atd. je pre vas najjednoduchsie,

bajana
23. aug 2015

Veľmi divná otázka...v prvom rade do Austrálie sa len tak nedostaneš (na túto info ani netreba nijaké skúsenosti),neviem ako Kanada,ale do UK žiadny problém...takže začala by som najprv od zháňania si oficiálnych informácií o legálnych imigrantoch v daných štátoch a nespoliehala sa na "zaručené" a hlavne "aktuálne" informácie na MK. Navyše osobný pohľad je strašne subjektívny a sotva najdes niekoho,kto ti bude vedieť porovnať všetky 3 štáty na základe vlastnej skúsenosti....

alicam
autor
23. aug 2015

Ked sa na tom zacne pracovat hned, do pol roka sa to vybavit da. Vsetko. Jednoduchsie, tazsie - pytala som sa na lepsie. Navstivit krajinu je malo, ked si tam na dovolenke nemas ani sajnu ako sa tam zije v skutocnosti, namiesto dovolenky stacia aj obrazky na nete, preto sa pytam na MK, mozno tu je niekto kto uz tam zije, bude taky mily a ozve sa, ale to je len prvotny impulz, ked pridem domov k pc, viem kde sa hladaju taketo informacie okrem konika..
Australiu teda po celkovom vytriezveni vylucujem, ale v ca ma muz mozno dedka (jeho mama ho ma v rl, ale ked tu boli komunisti emigroval a nikdy sa nevratil - necakame ze nas privita s otvorenou narucou, ale pozriet sa nanho chceme, ked este zije..), par znamych z muzovho mesta sa tam este najde, tak prvy cca mesiac by sme mohli spavat po nich, to je dohodnute ked sa zdvihne telefon, podnajom zohnat ale asi tiez nebude problem...
Vo VB muz pracoval pred 7-8 rokmi a z mladickej lenivosti si povolenie na pracu nezrusil, takze on tam moze ist robit hned a ja som aj tak este 3 a pol roka na MD, z toho a jedneho platu sa vyzit da.

alicam
autor
23. aug 2015

@bajana ďakujem, zhanat informacie zacnem aj inde,, včera to bol prvotný opilecký impulz, definitívne sme sa rozhodli že tu nie,..

bosoriak
23. aug 2015

@alicam Rozumiem, preco chces odist, ale nie je to take jednoduche. Dlha cesta s detmi sa zvladne vzdy, otazka je skor na viza a ich druh. Ono to nefunguje tak, ze prides na ambasadu a povies, "Viem po anglicky, prosim si pracovne viza" 🙂 Do Kanady a Australie dostanes max. turisticke viza a s tymi si tam pracu nenajdes. Pohladaj si weby jednotlivych krajin a o ich sposobe prijimania imigrantov. Potom si vyhladaj fora, ktore sa venuju prijimaniu imigrantov v danej krajine, tam najdes postupy a skusenosti ludi.

Co sa tyka kvality zivota v danych krajinach, kazdy ti povie nieco ine. Nemyslim si, ze ktorakolvek zo spomenutych krajin bude horsia ako Slovensko. Ale dostat sa tam veru nie je jednoduche.

Drzim palce pre splnenie sna!

bosoriak
23. aug 2015

@alicam Teda, uplne ina otazka je, kolko mate vstupneho kapitalu. Ak mate napriklad dost penazi na kupu nehnutelnosti v Australii alebo v Kanade, potom sa to vybavovanie pracovnych viz vyrazne zjednodusuje.

alicam
autor
23. aug 2015

@bosoriak ďakujem, ako píšem, včera to bol len prvotný impulz, informácie si samozrejme zistím. Na nehnutelnost tam nemame, takže to bude komplikovanejšie, máme tak-tak na letenku a prvy mesiac života, tri keď sa veelmi uskromnime.. ale bude to stáť za to 🙂

tova
23. aug 2015

@alicam tak zacnite najprv v UK. Australia (aj tak uz nechces) a Kanada ma prisne zakony, a pokial nemas $$$ alebo nejaku dobru pracovnu poziciu vedec, lekar ... tak zabudni nedostanes povolenie. Z UK bude zrejme o par rokov Syria, skus este Irsko alebo UK daleko od Londyna prip. ine EU krajiny. A s takym kapitalom a malym dietatom sa do sveta nechodi, Pri najvacsiom stasti ze vsetko pojde podla planu a do 1 mesiaca bude praca ista a vyplata, ziadne zdrav. komplikacie, nebude treba auto,.... tak bude tazke ale prezijete. To uz by vam bolo lepsie ak by muz isiel do UK sam zarobit 1-2 mesiace, zohnal samostane ubytovanie, a potom pridete vy.

sisaka
23. aug 2015

@alicam ja zijem v Kanade, ale neviem moc porovnat s UK a Australia, to fakt len z rozpravania. Osobne by som do UK nesla, tam je uz Slovakov a Poliakov az az, obraz medzi domacimi nemaju najlepsi, nezniesla by som, aby sa na mna niekto dival cez prsty, ze som nejaka chudera z vychodnej Europy. Celkovo zit v sucasnej situacii v Europe nie je ziadna vyhra... Australia (zije mi tam svagor) - dost vysoke naklady na zivobytie lebo vela veci sa tam musi privazat, z toho vyplyva aj obmedzeny vyber ponukanych tovarov. Super pre ludi, ktori radi travia volne chvile na plazi. Dostat sa tam nie je vobec jednoduche, ak samozrejme nie ste nejaki vyhladavani odbornici,ze sa o vas budu trhat zamestnavatelia. Maju bodovy system, takze na internete si mozes zratat, ake su vase sance. Taktiez je to velmi daleko z Europy, takze ak sa chystate udrziavat velmi uzke vztahy so Slovenskom bude to velmi narocne. Co sa tyka Kanady - da sa sem dostat na pracovne povolenie, alebo na povolenie k trvalemu pobytu. Pracovne povolenie je rychlejsia cesta ale su tam obmedzenia, u nas je momentalne kriza, tym padom sa uprednostnuju domaci, takze nie som si ista, ako je to momentalne s udelovanim viz + zalezi v com pracujete. Ziskat povolenie k trvalemu pobytu moze trvat aj 2 roky, treba mat urcity pocet bodov, prejst testami z anglictiny (mas plus ze vies aj po francuzsky) a pohovorom na ambasade. Vsetky info su dostupne na internete, treba pozriet oficialne stranky. Co sa tyka zivota. 100 ludi, 100 chuti, ja si neviem vynachvalit, ale aj tu na MK urcite najdes baby, ktorym sa tu nepaci, pripadne sa uz aj vratili. Nam je tu fajn, vyhovuje nam mentalita ludi, pocit bezpecia, vyssia zivotna uroven. Ak mas problem s ludmi inej farby pleti, ci nabozenstva moc neodporucam, kedze je to u nas velmi pestre a rasizmus tu nie je tolerovany.

alicam
autor
23. aug 2015

Muž je muzikant - chce hlavne hrať a tvoriť. Za život vystriedal veľa zamestnaní, z toho sa mu najviac páčilo byť dealerom kartových hier (poker, ruleta, blackjack,..) prax cca 3 mes, ja som ešte 3 a pol roka na materskej, ale nebránim sa práci na pol úvazku alebo nárazovým brigádam. Brigádovala som pri pokladni počas výšky, do vzdelania mi prišlo bábo takže mám len gympel.

@tova Ďakujem za názor. Mužovi sa najviac páči Kanada. Teda on by to hneď videl na USA, ale tam sa zase mne moc nechce, tak toto je malý kompromis. Anglicko sme vybrali pre angličtinu, keďže iné európske jazyky obaja neovládame - radšej by sme boli priamo v Londýne alebo niekde na juhu pri mori, muž chvíľu žil v Brightonu, tam sa mu páčilo. Írsko je na muzikanta moc konzervatívne. Viem že to riešime asi v nevhodný čas, s relatívne malým obnosom peňazí, ale keď nie teraz, tak sa nerozhýbeme asi už nikdy. Sám do UK nemože, nikam od nás ďaleko - kým som čakala na porod na Slovensku on bol v Olomouci a som rada že som rada, že sa mi za ten čas nezbláznil.

@sisaka Ďakujem. V tom Austrálskom bodovaní asi nemáme šancu, ale tá možnosť už aj tak vypadla. Anglicko zvažujeme aj pre relatívnu blízkosť a ľahkú dostupnosť, netreba tam víza, muž tam žil - ale ako to pozerám, takto rozmýšľali už viacerí a neviem.. možno ako taký základ: "už sme preč z našej domoviny, takže možeme kamkoľvek. Získajme skúsenosti a poďme ďalej." Hľadáme hlavne ocenenie dobrých schopností, tú životnú úroveň, ľudí bez predsudkov a s vlastným rozumom nekontrolovaným vládou, pocit bezpečia je veľké plus. Problém s inými názormi nemám, pokým mi ich nevnucujú alebo svojím konaním neobmedzujú to moje, v rámci možností, samozrejme. Oficiálne stránky preštudujem, dnes som to len tak rýchlo preletela. A žijete v meste alebo na dedine? Je tam vobec niečo také ako tu obec s 500 obyvateľmi? Aké je tam kultúrne vyžitie, nejaké umelecké komunity alebo spolky.. sú tam? Nevieš? Auto je potrebné či sa dá dostať kam chceš aj prostredníctvom MHD? Prípadne čo je tam lepšie/horšie ako na SVK? Ja som v zahraničí bola iba na výlete zo školy, s rodinou, takže absolútne netuším čo ma čaká..

aliza
23. aug 2015

@alicam som spravne pochopila, ste muzikanti? ak ano, tak si myslim, ze to nebude s tym vycestovanim take ruzove, ako si myslite. neviem si predstavit, ako by ste sa hudbou chceli zivit trebars tu v UK. Ja zijem v UK uz 10 rokov a teda, mat ledva na mesiac-dva nie je bohvieco. Ubytovanie je tu velmi drahe, aj poplatky spojene s byvanim, museli by ste mat naozaj niekoho, kto vas zobere k sebe minimalne na pol roka, na menej to rozhodne nevidim. Ak by ste prisli, museli by ste sa zaregistrovat u obvodneho lekara a kedze mate male babo, budu k vam chodit pravidelne na kontroly. Ak nebudete byvat na poriadku, mozu vam dobre zneprijemnovat zivot.
Pises, ze pracovat najblizsie 3 roky nemienis... na peniaze z Sk vsak zabudni, ziaden rodicovsky nebudes poberat, ked sa prestahujes do zahranicia. V UK musi mat aspon muz co to odpracovane, aby ste mohli o nejake davky ziadat, neviem, kolko mesiacov je to teraz. Vybavenie benefitu na dieta moze trvat mesiace, dovtedy musis mat zruseny ten z SK. Z jedneho platu sa uz zit neda, najdenie ozaj dobrej prace trva uz dnes roky. Treba mat prax, referencie, apdejtovanu kvalifikaciu, doplnkove kurzy...neviem, co tvoj muz presne robi, ale je len minimum profesii, kde sa da prist do zahranicia a hned zarabat.
Co sa tyka adaptacie, polrocnemu dietatu je jedno, v ktorej krajine zije, problem mozes mat ty, ak planujes byt este 3 roky doma. Nie kazdemu to sadne, ta izolacia, nie kazdy sa dokaze prisposobit. Vo velkych mestach UK situacia uz nie je bohvieco, vela imgrantov, spinave, preludnene stvrte plne pristahovalcov, ....statne skolstvo katastrofa, zdravotnictvo tiez pada.....pisem o velkomestach, dediny a male mestecka su na tom lepsie, ale tam je omnoho mensia sanca na najdenie prace.
Ja by som urcite poslala najprv muza, nech sa uchyti a potom pridete za nim. Babo je este male, tych par mesiacov sa da zvladnut. Aj moj muz tak isiel a az ked bolo vsetko zabezpecene, prisla som s dcerou za nim. Ist s nim ma ani nenapadlo, dobre som vedela, ze spolu by sme to nezvladli, kedze naklady na zivot pre jedneho su podstatne ine, ako pre rodinu s malym babom.

aliza
23. aug 2015

@alicam a este ta chcem vyviest z omylu, v UK predsudky su a su najma proti ludom z vychodnej europy ...mozme podakovat romskym spoluobcanom a Poliakom 😠, A bezpecne sa uz tiez velmi necitim, vdaka moslimom, ktorych su tu miliony, stovky ich odisli do Syrie, odkial sa niektori aj povracali a mozme len cakat, co na nas 'neveriacich' vymyslia. dalsie tisicky sa snazia dostat sem ilegalne z francuzska...a obmedzovanie? no zazila som na miestnej zakladnej skole, ze moslimovia ziadali vylucit bravcove maso, halal maso mas u nas, kde byvam, uz v kazdej skole....a pod. takze to absolutne nie je taze ruzove, ako si predstavujete. Uk sa za poslednych par rokov velmi zmenilo a je rozdiel tu prist sam robit ako mlady/ nastrocny? (neviem, kolko ma tvoj muz rokov) a je ine tu prist s rodinou.

alicam
autor
23. aug 2015

@aliza Muž je muzikant. Ja som zatiaľ neprišla na to čo som, chcela by som vydávať knihy.. ale ako píšem vyššie, nebránim sa práci na pol úvazku alebo nárazovým brigádam počas MD. Je mi v podstate jedno čo tam budem robiť - okrem práce za pásom. Peniaze zo SVK nemám, muž je čech a všetko sme vybavovali v Brne, ale systém v tomto bude rovnaký. On má (píšem aj vyššie) ten dealerský kurz, bol jedným z najlepších, takže keď sa obráti na školiace centrum kde ho robil, sú ochotní mu vybaviť prácu hneď. Chceli aj hneď po skončení kurzu, lenže by tam musel nastúpiť ešte pred mojím porodom a to bolo moc na palicu.. Kapelu si je schopný nájsť behom týždňa, kým sa zoznámia, zahrajú... keď si nájde podobné typy ľudí tak max. mesiac. Dohovárať koncerty v cudzom prostredí je ťažšie, hlavne keď bude aj dealovať, ale v tomto mu verím, že to bude zvládať.
Izolácia pre mňa nie je problémom, problémom je navazovanie vzťahov a ich udržiavanie, prisposobiť krajine a spoločnosti, systému sa dokážem. Muža najprv poslať nemožem, zbláznil by sa mi a stačilo mi prežívať to pedtým ako sme bývali spolu a chvíle pred a po porode. Nikdy viac.
To o predsudkoch a tak bola reakcia na príspevok sisaka-y, ktorá písala ako je to v Kanade..
Ružové si to nepredstavujeme, možno to tu trochu zľahčujem, ale som toho názoru že všetko sa dá keď sa chce. Keď sa napevno rozhodneme a pojdeme si za svojim, pojdeme hlavou proti stene a myslím, dúfam že sa nám všetko podarí. Manžel má 28, ja 21..

aliza
23. aug 2015

@alicam samozrejme, ja vam prajem nech vam to vyjde, ale zial poznam takych, co isli hlavou proti stene a nedopadli dobre 😒 . ist s rodinou do zahranicia nie je len tak, na to netreba zabudat. Ste mladi, hlavu plnu idealov, v nicom nevidite problem, co je sice fajn, ale realita, najma v zahranici, moze byt uplne ina. Ano, vsetko sa da, ked sa chce, ale nie vzdy ti vsetko vyjde tak, ako chces...a je rozdiel, zostat bez prace doma na Sk a niekde v UK a s malym babom....poznam vela takych a bolo to utrpenie, dnes uz su vsetci spat na Sk a ziadne velke zarobky si so sebou nepriniesli, prave naopak, este sa tu aj zadlzili.....neviem, aky dopyt je v UK po pracach, ake by robil tvoj muz, tuto parketu neovladam, ale ja taketo 'slobodne' povolania zrovna nemusim, pre mna su maximalne nestabilne, bez pravidelneho prijimu. A zivit sa hudbou, povedzme si uprimne, v dnesnej dobe....no neviem neviem. Ako pises, uz vas to nebavilo za symbolicku odmenu, takze zrejme ziadne terno....preco myslite, ze prave v UK vam to zabezpeci slusny zivot? poznate nejakych slovakov, co takto kapelou slusne zarabaju? len sa pytam, kedze som sa s tym este nestretla.

alicam
autor
23. aug 2015

@aliza ďakujeme. Viem že s bábom to nie je len tak, ale hovorím - radšej teraz ako si za pár rokov vyčítať že sme to ani len neskúsili. Sme mladí, ja neskúsaná ale za to muž si lábzuje už od 17, vyskúšal všeličo možné, práce, životy ďaleko od všetkých, život bez peňazí, keď sa prvýkrát vracal z UK, išiel vlastne od Holandska celkom švorc. V tom dealovaní je príjem pravidelný, docela vysoký - podľa toho v akom kasíne ho zamestnajú. Živiť hudbou sa dá, ale nie na SVK/ČR, kde sa počúva len to čo propagujú médiá a vačšina ľudí nie je ochotná dať za koncert stovku, nedajbože dve (na SVK je problém aj s 2 eurami). Ešte nie sme napevno rozodnutí či UK alebo Kanada, zozačiatku berieme prácu akú najlepšiu dostaneme, časom, keď si vybudujeme nejaké zázemie, a hranie bude ako-tak zarábať, sa na to muž vrhne naplno. Slovákov nepoznáme, ale pár ľudí čo sa živia hudbou áno. Aj takých, ktorí nemajú problém zarobiť 10tis eur za dva večery. Síce jeden konkrétny sa po dvoch večeroch vráti naspať do ČR a žije z toho 2 mesiace, plus s honorármi až smiešnymi v porovnaní z tými zo zahraničia. To, že si myslíme že v zahraničí nám hudba zabezpečí slušnejší život pramení hlavne z takýchto sprostredkovaných skúseností. Tam sú za kvalitu ochotní zaplatiť... V tomto "slobodnom" zamestnaní nezáleží na tom odkiaľ si, ale čo dokážeš. A hlavne ako sa dokážeš predať. A to moj muž vie.

tova
24. aug 2015

@alicam nerozmyslali ste napr. Floridu? Ja som v us 20r. Byvanie sa tam da najst pomerne lacne, praca na lodi v kasine alebo aj hudba, koncerty su tam vsade. Tiez moze vyucovat niekde v sukromnej music skole. Stale teplo, krasne plaze, dokonca je tam aj dost slovakov, poliakov, cechov, dalo by sa dat s niekym zoznamit. Na 3 mes mozete cez turisticke viza, potom vziat pravnika a vybavovat cez sponzora povolenie na pracu, alebo studentske viza, na fl je aj sk. imigracny pravnik, mozete sa vopred telefonicky informovat ake su moznosti. http://www.immigrationvisausa.com/Czech.aspx http://www.immigrationjusticecenter.com/Slovak-... zrejme Obama predtym ako odide bud. rok da nelegalnym papiere a imigrace mozno urychli a este keby sa ti narodilo v usa dalsie dieta tak je hned obcan. Ked uz dostanes papiere tak mozes sa pestahovat kdekolvek usa. Oblast vychodneho pobrezia az dole po Miami su ok.

sisaka
24. aug 2015

@alicam po tom, co som si precitala dalsie info tak som dost pesimisticka, co sa tyka Kanady. Vasim jedinym plusom je to, ze ste mladi. Inak vsetko minusy - mate len stredoskolske vzdelanie, nie ste v nicom odbornici, tu by ste mohli robit fakt len nejake nekvalifikovane prace - predavacka, upratovacka, muz pripadne v stavebnictve, budete radi, ked z takeho prijmu prezijete, mate male dieta, co je v Kanade dost financne narocne, len skolka vyjde na mesiac minimalne $ 1000. Ak tvoj manzel nie je vynimocnym muzikantom, co asi nie je, lebo by sa onho uz teraz trhali v zahranici, predstava, ze tu bude hravat v nejakej kapele, co zaraba desatisice dolarov po koncertoch je, aspon podla mna, dost naivna. Nehovorim, ze nemate ziadnu sancu sa sem dostat, ale aj ked sa vam to podari s tym, co viete robit sa tu v peniazoch valat urcite nebudete.

aliza
24. aug 2015

@alicam ja suhlasim so @sisaka, tiez som skor pesimisticka, co sa tyka UK. Pisem o UK lebo tu zijem a uviedla si to ako jednu z moznosti. Ako sa zije inde netusim. Najprv by som radila zistit a overit, aky je trh v UK, ci vobec o ten typ dilerstva je zaujem a ci vobec ma tvoj muz sancu. lebo uprimne, prednost sa uz dava domacim, nie novopriselcom. Sama pises, ze z UK odisiel 'celkom svorc', ak som to spravne pochopila, cize bez penazi. preco si myslite, ze prave teraz bude super zarabat? nepoznam nikoho, kto si vie tu zarobit hudbou 10.000 za dva vecery, mozno niekde v nemecku, ale tu v UK je ina hudba, ina kultura, ludia su velmi konzervativni, treba si zistit, o aky druh hudby tu je zaujem a ci sa da z toho vyzit. Ak nikoho takeho nepoznate, kto je priamo v UK, tak je fakt naivne a odvazne zbalit sa a vycestovat s malym babom a este aj s minimom penazi. Nezabudaj, mate dieta, ktore bude musiet byt v systeme (lekar a pod.) a akonahle sa nedajboze ocitnete v nudzi, mozte sa dostat do problemov so socialkou. Vsetko sa v zahranici moze stat, preto treba mat zabezpecenych ludi, ktori vam vedia urgentne pomoct, ci uz s ubytovanim alebo kupou leteniek naspat domov, keby cokolvek. Ja ta fakt nechcem strasit, ja velmi podporujem mladych, aby vycestovali a zbierali skusenosti aj za hranicami, ale iba ak za 1. maju adekvatnu kvalifikaciu, za 2. chcu sa zdokonalit v jazyku a ziskat prax, za 3. su slobodni a bez zavazkov a idu robit obaja partneri. Vasa situacia nepatri ani do jedneho bodu, zial. Pises, ze muz bol od mladeho veku zvyknuty cestovat a zit sam, bez rodiny...tak nechapem, preco odrazu pises, ze by to bez vas nezvladol, nedava to zmysel. Ak ste presvedceni, ze ma super remeslo v rukach a s pracou nebude problem do mesiaca, tak absolutne nevidim ziadnu prekazku v tom, aby isiel na ten mesiac sam. Nehovor mi, ze dospely chlap nezvladne byt mesiac sam 😕. ja by som takto neriskovala, s malym dietatom urcite.

alicam
autor
25. aug 2015

@tova ďakujem za nápad, inšpiráciu.. USA sme rozmýšľali, ani neviem prečo sme ich vylúčili, asi pre víza a mne sa to moc nepozdávalo keď na SVK sa spomínajú iba v súvislosti so zbraňami na školách a tak.. ale viacerí mi už hovorili že je to tam lepšie ako v Kanade a naviac - každý štát je v niečom iný..

@sisaka on výnimočným muzikantom je, len v ČR striedal kapely, keď bola úspešnejšia, dostalo ho to že nemal čas na svoju (bývalky) alebo ho okolie rečami dotlačilo k niečomu čo mu bolo až nechutné ale zarábalo to (napr. finančný poradca), všetko zrušil, presťahoval sa a išiel znova od začiatku. A tak ďalej. A doteraz sa nikde neprezentoval ako samostatná jednotka, vždy len tú kapelu, ktorá sa neskor rozpadla. Ukážky: https://petrmucha.bandcamp.com/ ...nechceme sa "válať" v peniazoch, zo začiatku stačí že budeme mať na nájom a jedlo + niečo naviac, ale časom, keď vydrží, sa to rozbehne..

@aliza odišiel odtiaľ celkom švorc, lebo nezvládal odlúčenie od svojej (bývalej). Keď je smutný (a to nemusí byť len odlúčením od milovanej), jeho priateľom je alkohol, prepité peniaze chce nahradiť výhrami v automatoch alebo iných hrách a zadlží sa ešte viac.. A preto musíme s malou s ním, tento nezvládne byť mesiac sám. Lábzuje, to som myslela že to vyskúšal, žil tak - niekedy kratšie, inokedy dlhšie, niekedy sám, s kamarátom, so svojou, ale tie jeho problémy ho dostali do situácie kde sa aj tak musel vrátiť k rodičom..

trdelnik234
14. jan 2016

@alicam tak k tomu uz asi ani niet co dodat.

kicilanka
16. jan 2016

V Kanade som 5-ty mesiac na pracovne viza. Za5 mesiacov nemam velmi usetrene a to nebyvam ani v centre mesta ale mimo neho. Autobus drahy 3,50CAD do prace / hoc aj jedna zastavka/ a 3,50 CAD spet spocitaj si to na mesiac kolko ma to stalo. Sme dvaja slobodni ludia a mesacne nas stoji byvanie v basemente/ pivnica/ 1050CAD, pretoze do bytovky ( apartment) sa nedostame kvoli pracovnej pozicii, nedostatku historiev Kanade a ziadne referencii od byvalych Najomnikov nemame. Telefon 60CAD mesacne, internet 30CAD, strava tyzdenne pre 2 ludi kolo 100CAD a to nezereme ale varim doma to co na SK. V prvom rade vam treba viza co je problem ziskat aj pre ludi, ktory nemaju deti, nemaju manzelov manzelky, su vhodny kandidati a predsa nedostanu viza. Za ktore tiez treba zaplatit akanadskym uradom. Plus treba na letenku, a hlavne co budu ziadat na imigracnom po vystupeni z lietadla ze ci mate nejake poistenie zo Slovenska (ak by ste dostali pracovne viza). Ja som bola aj v UK a je to fakt ze najlepsie pre vas ako rodinu s malym dietatom ale tam sa robia teda riadne kontroly zo socialky, a budu vas sledovat. Ak sa im nebude nieco pacit....mozete o dieta prist.
Praca? Kazdy tam zacina od 0. Cize pekne do nejakeho warehousu- skladu a robit za pas, alebo balit tovar, triedit ovocie ale za minimalku. Tam nikomu len tak nedaju viac ako minimalku hned. Musis si odmakat nejaky cas a mooooozno sa podari. Co sa tyka bezpecie ja osobne som sa v UK necitila bezpecne. V lete som mala okno aj na zachode zatvorene, a nie len ja. Hlavne kvoli tym ciernym co byvali v okoli, fetacka mi nadavala a kricala po mne na ulici za bieleho dna, v noci sa na ulici hadali kricali po sebe, bili sa cernosi...proste strach....a nikdy viac do UK uz aj kvoli otrasnemu negativnemu pocasiu. Este v lete pred odchodom do KAnady sme kurili v dome lebo tam leto neexistuje. Mozno 1 den z celeho leta. Ziadne kupalisko ci bazen v mestach necakaj. Sneh a gulovacku mozno tiez na 1 den a druhy uz gumaky vytahujes. Depresivne pocasie aj ludia. Za rok ma to zmenilo takmer na jednu uhundranu staru babu, vkuse zla nalada, nic sa nedalo robit v tom zadzi len kukat von oknom a premyslat nad hovadinami. Takze u mna nie nikdy.
Mas 21 nie si uz dieta, si zena, ale tiez si myslim ze rozmyslas s horucou hlavou. Nez spravis nieco co mozes potom lutovat a velmi skaredo lebo na to doplati cela rodina, tak si prv citaj rozne fora, prispevky od zien zijucich v UK ci kanade, napr na facebooku v skupinach tam skus napisat svoj problem a uvidis co ti sami napisu z kazdej krajiny. Skupin je vytvorenych dost.
Vela stastia a hlavne si vsetko 100x premysli nez spravis blbost.

trdelnik234
16. jan 2016

@kicilanka Super prispevok, diky. Neviem, ci sem zakladatelka este chodi, ale urcite by si to mala precitat. Planujete tam s priatelom zostat? Na aku dlhu dobu sa udeluju pracovne viza?

kicilanka
17. jan 2016

Viza su pracovne udelujunich zial len na 1 rok a iba 1x v tejto kategorii. Je to len o spoznani Kanady. Nic viac 😞

hrasok100
4. feb 2016

Ahoj baby, som rada, že som našla presne túto diskuziu. Tiež sme na razcestí a rozhodujeme sa, či zostať (ČR), alebo sa vydat do UK či Kanady. Ako píšete, všetko má svoje pro a proti. Pre nás je vysnenou krajinou Kanada, ale vzdialenosť a pracovné víza sú samozrejme prekážkou. Obaja sme vysokoškoláci, s dlhoročnou (10-15 rokov) praxe každý vo svojom obore (IT a financie), v Kanade máme pracovných známych, na ktorých by sme sa prípadne obrátili na pomoc so zháňaním práce. A tu mám otázku na baby v Kanade - určite je nutné maťa zabazpečenú prácu ešte predtým, než sa človek presťahuje - je nutné, aby ju mali obaja, alebo stačí, že by si prácu našiel manžel, pobudol tam 2-3 mesiace, kedy by zariadil bývanie a pod. a ja som prišla potom s deťmi za ním a hľadala prácu až na mieste? Bolo by to asi na turistické víza pre mňa, že?
No a UK - tam sú výhody to, že je to EU, máme tam rodinu (ubytovanie na začiatku) a tiež prípadne "pracovných" známych, u ktorých by sme rozhodili siete pri zháňaní práce. Opať by bol asi rozmunejší postup - najprv manžel zoženie si prácu, nájde ubytovanie a potom až my a rácu pre mňa až hľadaním na mieste.
U oboch krajín mám dilemu - ako je to se školkami pre deti? Na koľko vyjdu a ako fungujú? Časovo cez deň, prázdniny, od akého veku a pod.?

sisaka
5. feb 2016

@hrasok100 za Kanadu - ak manzel ziska pracovne viza, ty automaticky ziskavas pocas trvania jeho viz otvorene pracovne viza. Mate 2 malicke deti, skolky su tu nenormalne drahe, za dve deti to by bolo vyse $2000 mesacne, skolky mozu mat rozne dlhe dni, nasa mala od 6 rana do 6 vecer, prazdniny v skolkach neexistuju, skolky su zatvorene len pocas statnych sviatkov.

aliza
5. feb 2016

@hrasok100 Ahoj. K tomu skolstvu v Uk: deti zacinaju skolu, tzv. reception class ak dosiahli 4 roky pred 1.septembrom, vynimky neexistuju, cize dieta, co ma 4 roky 1.9., musi este zostat rok v skolke. Skolky su sukromne alebo statne. Sukromne su velmi drahe a mozes tam mat dieta cely den, aj pocas skolskych prazdnin. Statne su od 3 rokov a zadarmo, ale iba 3 hodiny denne a nefunguju cez prazdniny. Od reception class vyssie je vyucovanie od cca 8:45 do 15.15- niekde do 15:30, niektore skoly maju morning club a after school club za priplatok. Povinna dochadzka je od 5 rokov, vtedy deti nastupuju do Year 1 (Reception nie je povinna, mozu byt este v sukromnej skolke, ale vacsina dava do reception lebo je zadarmo). Ak su deti septembrove, tak idu do skoly o rok neskor. Cize moj syn mal v septembri 5 rokov, ale nechodi do Year 1, ale iba do reception, to je taka pripravka. Zakladna skola je do 6.rocnika (Year 6), cize deti maju okolo 10-11 rokov a potom je secondary-high school. Prazdniny maju ako my, Vianoce, Velka noc, letne su kratsie, skola je do polky jula, niekedy aj dlhsie...plus kazdy semester maju tzv. 'half-term break', cize tyzden volna 3x do roka, raz okolo oktobra, raz vo februari a raz v maji.

vensak
3. máj 2016

Skúsim sa vyjadriť ako niekto kto si zatiaľ len prešiel možnosti imigrácie Kanada respektíve Austrália.

V Kanade došlo k miernej zmene systému a existuje niečo ako express entry.
To je aj pre tých čo robotu nemajú zabezpečnú. Jedná sa o pool všetkých ľudí kde sa každý mesiac spraví čiara a berú sa vždy top x ľudí (takže potrebné skóre kolísa). Podľa vývoja za posledný rok je situácia nasledovná:
1. Máš dohodnutú prácu (toto je vo väčšine prípadov neuskutočniteľné, lebo načo by sa zamestnávateľ trápil s tvojimi papiermi a sťahovaním, keď si pekne počká na tých s papiermi). Vtedy je extra 600 bodov a v podstate istota, že budete pozvaní na zaslanie dokumentov
2. Máš vysokoškolské vzdelanie (aspoň bakalár) hovoríš veľmi dobre po anglicky, máš aspoň základy francúzštiny a máš aspoň 4+ rokov pracovných skúseností (za pracovnú skúsenosť sa považuje práca na plný úväzok po dobu minimálne 1 roka u jedného zamestnávateľa) za posledných 10 rokov. Tvoja práca je radená ako typ A, B alebo 0 (to sú tie práce ktoré vyžadujú väčšiu zodpovednosť - obvykle manažérske alebo seniorské pozície) Pri takomto prepočítaní bodov sa budete triafať do top ľudí, ktorí budú pozvaní.

Tu je aj dobrá správa, stačí keď takéto niečo spĺňa iba jeden z manželov. Ten druhý sa pri ňom v podstate zvezie. Je ale dobré aby aj druhý vedel aspoň jeden z jazykov.

Nad to netreba zabúdať, že za každého člena rodiny je treba preukázať dostatok finančných prostriedok na prežitie po dobu prvého roku. Napr. na 2 dospelých to vychádza nejakých 12000 EUR. Keď sa pridá jedno dieťa tak to pôjde skôr k tým 20000 EUR.

Takže podtržené, pri uvedenom mám veľkú šancu @hrasok100 ale @alicam je bez pracovnej ponuky z Kanady prakticky bez šance.

Čo sa týka Austrálie, tu som to až tak detailne neprehrabala, ale logika je dosť podobná - bodový systém kde sa hodnotí hlavne vzdelanie, jazyk, prax a vek a príbuzný v krajine.

Jedna vec na ktorú by som sa príliš nespoliehala sú príbuzní a známy, hlavne ak tam nie sú extrémne dobré vzťahy. Ano, možno pomôžu na týždeň, dva, ale zázraky z toho moc nečakajte.

ajka1304
23. nov 2017

@alicam ahoooj citala som celu diskusiu,ubehol uz nejaky ten cas a mna by zaujimalo ako ste sa nakoniec rozhodli?odisli ste? Chceli by sme tiez ako rodina odist do Kanady no syn ma len 3roky. 😉

sisaka
23. nov 2017

@ajka1304 to je na tom dobre, že ma len 3. Čím skôr odídete, tým ľahšie pre dieťa, čím staršie tým ťažšie zvyknúť si na iný spôsob vyučovania, jazyk, nových kamarátov ... my sme odišli keď mala dcéra takmer 5, takze začala školu tu, ale trvalo jej istú dobu dobehnúť deti, takze za mna čím skôr tým lepšie

ajka1304
23. nov 2017

@sisaka dakujem krasne za odpoved. Ano ja som toho isteho nazoru cim skor. Ale mame komplikaciu ako sa vobec dostaneme do Kanady spolu aj s priatelom aj so synom.ja mam 27 a on 40rokov.aj preto to chcem riesit cim skor kym je maly,vraj je to aj tazsie so skolkou,keby mal 5rokov tak ho musia vziat do skoly,teda tak mi bolo povedane 😊 no lameme si hlavu ako to bude ked je maly. Chceme ist len spolu,keby mal ist len jeden z nas a potom spolu,to by sme psychycky nezvladli kedze priatel uz nemoze ist cez working holiday 😊

Tu začni písať odpoveď...

Odošli