Kde kúpim hotové raw sladkosti bez mlieka a vajec?

dreamer8
8. apr 2016

Chcel by som vyskusat raw sladkosti, zakusky a pod., ale chcel by som si kupit uz hotove raw sladkosti, daju sa niekde kupit, v beznych obchodoch, hypermarketoch a pod., pri akej kategorii? Chcel by som len sladku nahradu za klasicke zakusky a cokoladove tycinky, v malych baleniach.

Casto nachadzam len recepty na rozne raw torty, zakusky a pod., ale pre jednu osobu sa to neoplati, neskor by som to mozno skusil, ale neviem ci mi nebudu sposobovat zdravotne problemy, takze nechcem zatial kupovat nejaky drahy raw mixer, mlynceky, ci rozne semienka, oleje a pod.

Nechcem prejst na raw stravu, hlavny dovod je alergia na mliecnu bielkovinu a vajcia - to zvycajne v raw receptoch nie je, ale v cokoladovych tycinkach, zakuskoch, dokonca v sojovej ci musli tycinke a prakticky akejkolvek sladkosti je vzdy mlieko alebo vajcia, alebo aj aj. Jednou z mala sladkosti bez mlieka je horka cokolada, aj ked nie kazda, no ta upchava, uz par kociek.

Priklad na to co hladam je napr. vodovy ovocny nanuk, teda len ovocie+voda+cukor, alebo dzus*, ale nic ine ma nenapada. Pritom je vela veci ktore mozem a su sladke, prip. su aj nahrady mlieka, napr. nezdravy cukor, zdravy cukor, stevia, med, dzem, ovocie, zelenina, oriesky, mak (no aj v makovniku je mlieko), soja, tofu, sojove, kokosove, ovsene a ine mlieka.

* dzusy mi chutia, aj ked je to napoj, nie jedlo, ale tiez je problem kupit, 100%-ne su od 1 litra a ten sa aj v chladnicke pokazi alebo sa zhorsi chut uz po 1-2 dnoch, ja chcem len nieco male po jedle, su aj mensie balenia, urcene pre deti, ale su oproti 1l predrazene a skoro vsetky maju len velmi maly podiel ovocia a same Ecka, tiez fanta ci kola mi prilis nechutia, su nezdrave a hlavne rychlo vyprchaju a pol-litrove flase su drahsie ako 2l.

Mam este podotazku, ako dlho vydrzi taka raw sladkost, musi sa drzat v chladnicke, prip. je mozne ich skladovat aj v mraznicke?

Hlavnou podmienkou je ziadne zivocisne mlieko ani vajcia a musi to byt sladke. 100% raw to ani byt nemusi, ani 100% zdrave, ani uplne bez Eciek, kedze ide len o maly, sladky doplnok ku strave, samozrejme ak je to raw a zdrave, je to len bonus.

Za rady a tipy vopred dakujem. Kedze ide o zdrave sladkosti, snad to pomoze aj inym, vhodne to je hlavne pre deti s alergiami.

liz_lemon
8. apr 2016

v DM

illyria
8. apr 2016

vcera som v tescu kupila na kamennom. dost som hladala. mne islo hlavne o to, aby neobsahovala cukor. ale vsetky mali minimalne sirup :( az na jednu, neviem ako sa volala, bola raw a boli tam len oriesky a kakao. chutila fakt dobre, ale samozrejme, bola draha - asi euro a to bola v zlave. mali aj skoricovu prichut. skus take vacsie hypermarkety. v tych mini bio obchodoch je to predrazene este viac

dreamer8
autor
8. apr 2016

@liz_lemon zaujimave, dakujem, necakal by som v DM nieco take, na internete nie su ceny ani zlozenie, tak snad nebudem sklamany, vyskusam si nieco najst.

@illyria ved to, mala tycinka drahsia ako velka flasa medu, to radsej kupim ten med a mam to aj na mesiac, navyse mnohe tie tycinky obsahuju mlieko a ten cisty " polystyren" - teda tie celozrne okruhle chlebicky mi nechutili, aj ked mozno poliate medom by mohli byt riesenim.

Najvacsi problem je to mlieko a ked uz najdem nieco bez mlieka, je to drahe a skusat tie predrazene tycinky, ktore su prevazne na chudnutie a pravdepodobne budu bez chuti, to nema naslepo vyznam.

V tej suvislosti som nasiel info ze v DM, ak mi nieco nechuti, je zaruka vratenia penazi, takze by som si mohol nieco vyskusat, mate niekto konkretnu skusenost s vratenim? Prip. kde inde este ponukaju vratenie penazi? Viem ze tesco to ponuka, ale neviem ako to je pri jedle.

Myslim ze najlepsie riesenie pre mna by boli nejake tycinky mozno bez prichute, idealne balene po viac kusov, mozno osobitne zabalene a tie by som si potrel medom, dzemom a pod., prip. tou jablkovou drenou s mangom co som nasiel v DM. Lepok mozem, takze mozem jest aj chlieb, ale myslim ze prilis vela lepku nie je velmi zdrave.

Inak by som ale rad ochutnal aj skutocne zakusky, croissanty, medovniky. Mam rad med, orechove, ovocne jednoduche kolace, makovnik, alebo nugetu - ale vsade je mlieko, prip. vajcia. Receptov na raw torty, zakusky, palacinky a pod. je strasne vela, ale kupit sa to neda nikde - teda aspon som to zatial nenasiel.

liz_lemon
8. apr 2016

@dreamer8 ja som si raw tycinku kupila v DM raz, a mne to nechutilo vobec, a cena tiez dost vysoka, cca 2 E, mali viac druhov, ja som mala prichut brownie

buckeye
8. apr 2016

V Ba je kopec cukrarni, kde mas tieto raw veci v ponuke, ale osobne prave u kolacov by som do raw nesla, pripava napr raw kakaa je zatazena velkym rizikom plesni (tym ze sa neprazi, iba susi) to iste je aj u niektorych exotickejsich orieskov

dreamer8
autor
8. apr 2016

@liz_lemon tak to je cena, za to mam pol kila medu, inak asi som to mal dat aj do nazvu, ze "chutne raw sladkosti", nechutne su mi nanic, aj keby boli za jeden cent. Takze hlavne chutne, bez mlieka, bez vajec.

Vratim sa k tym vodovym nanukom, v lidli mali taku velku krabicu, tusim za 2 ci 3 Eura asi 20 nanukov, samostatne balene, chutne, lacne, bez mlieka, bez vajec, taketo nieco hladam, nemusi to byt az tak lacne, ale je to idealny priklad.

Este k cenam, cital som ze u nas je BIO a RAW extremne predrazene, to iste aj 2x aj 3x drahsie ako na zapade, to je ako mobilne sluzby, aj 5x drahsie, konkretne nekonecny balik - slovensky telekom je 4x drahsi ako polsky telekom. No uz sme dost mimo temy.

buckeye
8. apr 2016

@dreamer8 no bio veci su teda na svk znacne predrazene, ja som v us a tu su niektore veci, ako bio maso (zvierata z vybehov) vajcia etc lacnejsie ako u nas, niektore veci su drahsie, ale to uz zasa zavisi od dodavatela, napr Mexicke bio jablka su lacnejsie ako od malého lokalneho pestovatela (lebo ten to robi v malom mnozstve, tak nech sa mu to oplati), ale niektore ceny vyrobkov bio su asi na takej urovni ako na svk nebio...ale napr Tmobile najlacnejsi pausal je $50 :D

dreamer8
autor
8. apr 2016

@buckeye som trocha daleko, no v KE budu urcite tiez, ale hladal som skor hotove balene, ktore by som kupil a po veceri si dal kolacik alebo tycinku. O tych rizikach RAW som nevedel, ja som sa aj pytal na to ako dlho vydrzia, ci sa maju skladovat v chladnicke, alebo sa mozu aj zamrazit.

V podstate to nemusi byt nevyhnutne RAW, ja to vidim teraz vsade, ale hlavne recepty na nete, je to aj zdrave a zvycajne tam nejde mlieko ani vajcia, ale nemusi to byt prave raw, ani bio, pisal som to vlastne aj hore, chcel by som nieco kupitelne v beznych obchodoch, za prijatelnu cenu (2€ za malu tycinku ktoru zjem za minutu sa mi vazne zda vela), sladke, chutne, BEZ mlieka, BEZ vajec. Obsahovat moze cukor, med, dzem, ovocie, orechy, mak, soju, kokos...

liz_lemon
8. apr 2016

@dreamer8 mozno tebe by chutila, kazdy ma ine chute 🙂 treba ochutnat

buckeye
8. apr 2016

@dreamer8 no to potom ako baby radili DM ma take v ponuke, ale keby sa ti nic nepozdavalo z toho ,tak si sprav taku zmes suseneho ovocia, medu, ovsených vlociek a orieskov (druhy) podla chuti, zapec to na plechu v suvislej vrstve, potom nakrajaj na mensie kusky a zabal do jednotlivých sacikov, je to chutne, sladke, relativne zdravsie a hlavne, vies co v tom mas 🙂
kolace aj normalne (kremove, maslove) sa daju skladovat v mrazaku (len to treba dat do dobre tesniacej nadoby. aby nenapachli) niekolko mesiacov, nevidim dovod, preco by sa toto nemohlo 🙂

buckeye
8. apr 2016

@dreamer8 https://varecha.pravda.sk/recepty/domace-musli-...
vajicko je tam skor na lepivost, mozes nahradit rozmacknutym banánom, pripadne v DM niecim sojovym, skrobom, zelatinou.. uz som videla, ze vajce niekto nahradza vodou, v ktorom je cicer vareny (vznika taka rosolovita husta tekutina, ktora ked sa naslaha vyzera ako sneh z bielkov)

dreamer8
autor
8. apr 2016

@buckeye 50 dolarov - tak vidno ze operatori davaju take ceny, ake im zakaznici dovolia, polsky telekom nekonecny pausal, neobmedzene minuty, sms, mms a 1GB dat za 7€, slovensky, naposledy ked som to kontroloval, mal asi za 29€ a este menej dat.

Spat k teme, ceny bio a raw su vysoke asi aj preto, ze u nas to je novinka, po rozsireni sa mozu ceny znizit, ale problem BIO je aj ten, ze 100% istotu neda nikto, robia sice kontroly, no v dokumente som videl, ako pestuju BIO a na vedlajsom poli neBIO ktore postrekuju, samozrejme cez podu a vodu sa skodliviny dostanu aj k "BIO", prip. BIO ovocie zabalia do plastovych obalov, prevezu cez atlantik a z tych obalov sa do ovocia dostanu skodliviny, dokazal to test, aj preto nie som ochotny davat 2x ci 3x viac za BIO, pritom ani mali zahradkari nie su riesenim, ti maju na trhoch velke napisy BIO, lebo su IN, ale nemaju ziadny certifikat, kontroly a kludne mozu hnojit a postrekovat a nikdy nemam istotu ze je to 100% ciste, kym to nevypestujem sam.

jamnicka
8. apr 2016
Používateľ jamnicka je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od jamnicka.

v DM ich vazne predavaju??

dreamer8
autor
8. apr 2016

@buckeye dakujem za tipy na recepty, ale ako som pisal, chcel by som si najskor nieco vyskusat, ci mi to bude chutit, ci mi nebude sposobovat tazkosti a potom by som aj mozno skusal piect, no budem potrebovat nejaky specialny mixer a pod., tiez ma vystrasili tie rizika. Inak v tom recepte z odkazu je aj maslo - predpokladam ze klasicke, nie rastlitnne - to je vlastne mlieko a to tiez nemozem. Tie nahrady vajec, pocul som o nich, ale vysledok je neisty, pre kazdy recept je nutna ina nahrada.

Chcel by som teda hlavne hotove sladkosti, mozno aj nieco uplne bezne, piste co vam chuti, hlavne ak skusate zdrave a lahke sladkosti...

Vsade nachadzam to mlieko a vajcia a este to hladat v zlozeni, tymi malymi pismenkami, aspon ze dobre vidim, ale aj tak som to uz pomaly vzdal, navyse niekde ani alergeny neuvadzaju, alebo su skryte, alebo tam je syr, maslo, srvatka, vsetko to je mlieko.

buckeye
8. apr 2016

@dreamer8 maslo vies nahradit rastlinnym v tom by som problem nevidela, iank znacka natural ma bezvajecne a bezmliecne veci, len neviem kde ju maju skusk tu DM pripadne bioobchody v tvojom okoli, ked nikde tak mozno uz len cez internet objednat 🙂
ja ani nie som velmi zastanca bio, ale napr masove a mliecne vyrobky vajicka kupujem v takýchto obchodoch, lebo uz na pohlad vidis to maso krajsie (a voní!), a predsalen som radsej, ked to zviera ma pohyb, ako keby malo byt natrieskane v nejakej klietke (ako nosnice) 🙂
inak off topic, ten pausal je tiez neomedzeny, s datami, ale tu ma clovek aj uplne iny prijem, takze v porovani so svk ti to casom pride ok :D

dreamer8
autor
8. apr 2016

@buckeye uz som nasiel nejake bio obchody, maju tam rozne natierky, cokoladove, orieskove, aj rozne tycinky bez mlieka, no ziadne kolaciky, ale stale hladam, uz viem kde to hladat, aj ked teda bio to byt nemusi, uz len za to slovo sa priplaca.

Ked som uz nasiel vela natierok, ako ich mozem pouzit, okrem natretia na chlieb?

OT k pausalom, tak nie je to len o platoch, napr. aj v Rakusku maju velmi lacne pausaly, je tam fungujuca konkurencia, ceny su nizsie ako u nas a platy su vyssie.

buckeye
8. apr 2016

@dreamer8 no ja si peciem pecivo, tak pravdupovediac v tomto az tak nemam prehlad, chlieb, rohliky, rozne suchare macesy..ale vsetko si musis kontrolovat zlozenie, do niecoho sa davaju vajicka, do niecoho nie..mlieko sa nedava, ale casto sa pouziva syrovatka, ktora by ti mohla vadit, mozno ten maces by ti mohol byt fajn, to je nekysnuty chlieb (myslim zlozenim je to v podstate len muka, voda sol), inak este mi napadlo rozne "sladkosti" i ked nie v kolacovej forme, mozu mat vo fitness obchodoch, v niektorých su syrovatkove a mliecne proteiny, ale mysim, ze sa daju najst aj so sojou, respr hladat veganske, ktore su bez toho

dreamer8
autor
8. apr 2016

@buckeye srvatka je mlieko, uz to aj zacali uvadzat v zlozeni zvyraznene, prip. je aj v zatvorke mlieko, taktiez syry, jogurty, vsetko je to mlieko, pri alergii na mliecnu bielkovinu sa to nesmie. Existuje aj intolerancia laktozy, ta je viac rozsirena a vtedy sa mozu aj niektore syry a myslim ze aj nejake nizkotucne jogurty, mlieka a pod., ale ja nemozem nic z toho.

Tie tycinky som nasiel rozne, v bio obchodoch, takze budem skusat. Nasiel som aj vafle, medove, tie som uz jedol a podobne orieskove, este mnoho susienok a tiez oblatky a piskoty bez vajec a mlieka, takze aj tie susienky je mozne kombinovat natierkami, cokoladovymi, orieskovymi, medom, dzemom...

Dalej som nasiel to, co poznam len z pocutia, halva, chalva - ani neviem ci to je to iste, ale su rozne prichute a tiez by sa to dalo pouzit namiesto chleba, skusali ste to uz, ako to chuti?

Este by som chcel najst makovnik, medovniky, palacinky, langose, lazenske oblatky, klasicku zmrzlinu (nevodovu) a kolace s kremom. Tiez som urcite na nejake sladkosti zabudol, takze ak nieco najdete, napiste - len ziadne mlieko ani vajcia.

illyria
12. apr 2016

@dreamer8 : mas pravdu, je to drahe. Ja som si to kupila len par krat prilezitostne, inak je zataz na penazenku. Poznam ludi, co si to vyrabaju sami, tak skus, ked sa da a mas cas

buckeye
12. apr 2016

@dreamer8 to viem preto som ti pisala, ze si na syrovatku musis davat pozor,
u tych koalcov je problem ze sa casto pridava mlieko do plniek (makovnik, orechovnik) takze ozaj musis hladat veganske, pripadne v Ba su vege a vegan restiky, ktore si vyrabaju aj take super sladke gulicky, nemate nieco aj v Kosiciach? v Ba je tym znama Govinda, vyrabaju take medovo orieskove so susenym ovocim a kakaom a vedia s kosikom chodit po meste a predavat, to ked ho vidim, rovno idem za nim a kupim si, lebo su hrozne dobre (teda, ked som v BA) 🙂

medovniky klasicke obsahuju maslo, ale zasa vegan verzia ho mat nebude, ani vajicka (nie kazdy medovnik ho ma) ale ta cukrova poleva byva bielko s cukrom, na to tiez pozor

dreamer8
autor
12. apr 2016

@buckeye ja som chcel primarne kupovat, nie vyrabat a piect - to mozno vyskusam neskor, ale chcem vyskusat ci mi to bude chutit a co konkretne, ako som pisal, dobre riesenie je nejaka sladka natierka s cokoladou, arasidova a pod., no tu tiez nemam istotu ako to chuti, preto som sa pytal, raz davno som chutnal arasidovu natierku a vobec mi nechutila, naopak arasidova nugeta mi chutila asi najviac, teraz sa daju kupit arasidove natierky, ale niektore aj za vyse 10€ a keby mali chutit ako to arasidove maslo, tak nevim, vyhodil by som to?

V KE urcite nieco bude, ale ja chcem take male sladkosti na doma a vsade citam zlozenie a vsade je mlieko, prip. su to tie fit tycinky na chudnutie ktore nebudu prilis sladke a navyse nemam rad vacsie tvrde kusky ako oriesky, ide to medzi zuby, vadi mi to. Uz si pripadam aj divne, stojim a citam zlozenie, ludia sa na mna pozeraju, prip. ked sa aj spytam, casto mi ani nevedia povedat ake alergeny tam su.

Velmi mi chyba nejake logo "bez mlieka" a pod., existuje preskrtnuta flasa od mlieka, no je malokde a niekde to znamena bez mlieka a niekde - v tescu napr. len to ze to je bez laktozy, takze mlieko tam stale byt moze, prip. aj vajcia.

Istou pomocou by mohlo byt to slovo VEGAN, mozno existuje aj logo(?), tam by mlieko ani vajcia byt nemali, to neviem ci bude prave dost veganskych sladkosti, ale myslim ze je do dobry tip a produkty s napisom vegan mozem hladat aj v beznych obchodoch, nie len v bio, takze snad bude aj prijatelnejsia cena.

Pytal som sa tu, ci niekto take sladkosti nepozna, napr. ak ma dieta alergicke na mlieko, no myslim ze im skor pecu doma, ale snad nieco najdem...

buckeye
12. apr 2016

@dreamer8 clovek s alergiou to ma tazke, tu v US maju logo vegan, takze tuto nie je problem najst aj v beznych obchodoch..googlila som kosice, ale nic moc som nenasla..ale zato som narazila na tuto stranku, tak keby si sa predsalen nakoniec dal na tu vyrobu budes mat inspiraciu ;) http://www.veganotic.cz/kategorie?k=7

dreamer8
autor
12. apr 2016

@buckeye este ze som pred vecerou, ja som nasiel podobnu stranku s veganskym jedlom a teraz sladkosti, je tam vsetko, ale potreboval by som asi dlhe hodiny hladanim obchodov, dalsie hodiny hladanim tych produktov a dalsie samotnou pripravou a pecenim - dnes si dam chlieb s medom a priprava mi potrva asi minutu. 🙂

buckeye
12. apr 2016

@dreamer8 zaciatky poeceia su tazke, nez spravis zasoby, ale potom ti to uz ani nedojde, ja si vacsinu veci peciem, jedine mlsnoty, co kupujeme su cokolady a slane tycinky (pripadne tortily kukuricne) aj to keby som vedela recept na tortilas, tak si ich skusim :D..pracliky a slane tycinky su horsie, tam treba ma slaby roztok hydroxidu a ten tu nezozeniem 🙂
ale inak pecivo, chlieb a sladke veci ako buchty, rolady etc kolace..robim domace 🙂

zsoja
12. apr 2016

to by som si aj ja rada kupila, ale su asi aj o dost drahsie, ze ano?

dreamer8
autor
21. apr 2016

Zatial som nemal cas prilis vela hladat a tych ceralnych tyciniek sa bojim ze budu bez chuti, ale precital som zlozenia asi 10 natierok, vsade mlieko, az na jednu, mne pride trocha malo sladka, ale tie z BIO eshopov budu mozno aj menej a su 5x drahsie:

Arasidova natierka PEO's Peanut Butter Creamy - 1.35€ v Kauflande, 90% arasidov, ziadne mlieko ani Ecka

Vymyslel som nieco, okrem natretia na chlieb, toasty na sladko, staci bezny toastovac, ingrediencie je mozne kombinovat:

- toast
- arasidova natierka
- med
- cokoladova natierka
- ina natierka
- banan
- poliat tekutou cokoladou alebo posypat orieskami

Odporucam hustejsie natierky, aj med, nie prilis riedky, lebo sa roztecie, ale je to bez pecenia, bez mlieka, chutne, sladke, jednoduche, rychle, aj lacne.

Inak toasty su dobre aj na slano, skvely je tam tofu syr ako nahrada bez mlieka, obycajny alebo udeny, sunka, jemna salama alebo tuniak a nakoniec jeden toast na sladko.

dreamer8
autor
1. júl 2016

Opat som nasiel nieco, vdaka akcii v tescu...

Sojacik, rozne prichute, vyskusal som cokoladovu prichut, jediny alergen je tam soja, chutovo podobne ako mliecne, len trocha malo sladke na moj vkus.

lenocka12345
3. júl 2016

@dreamer8 odkiaľ si ? V Ke kupujem nanuk z kokosoveho mlieka, aj raw tyčinky , džúsy, mliečnu čoko bez mlieka 🙂 .... avšak , stojí to veľa , to je fakt ....

janulka_david
6. máj 2017

Ahoj pokial moze odporucam urcite tu su aj super ceny 🙂 https://www.najtelo.com/product-category/raw-pr...

lenkapalenka
18. aug 2017

Neviem či je teba ešte aktuálna ale pozeraj skôr označenie vegan a nie raw 🙂 ja mám syna alergika a keďže dojčím som aj ja na diéte. V bio obchodoch majú veganske čokolády veľké aj malé balenia, sú veľmi chutne. Myslím že v ke je aj čisto vegansky obchod kde nájdeš kadeco. Keďže vegani nekonzumuju nič zo zvieratka sú v sladkostiach len rastlinné mlieka a žiadne vajcia