Kde kupujete ovocné stromčeky?

osky
25. sep 2020

Kde kupujete ovocne stromky online s tym,ze by ich dorucili i do zahranicia-Rakusko
Nasla som len kohaplant.

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
osky
autor
25. sep 2020

@viestta pretoze i ked zaplatim cestovne,stale to bude lacnejsie.
A kedze ide o dost velku zasielku,oplati sa to takto.
Okrem toho,odrody,ktore sme si povyberalu,v Rakusku ci Nemecku ani neponukaju...
Zasa jednu odrodu som nasla len v nemecku a tu aj objednam,aj ked ju uplne preplatim.

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
osky
autor
25. sep 2020

@viestta nejako sa ti to ale nezhoduje.
Vycestovat a osobne prebrat mozem,a zasielkou mi to mozu len s certifikatom?
Dava to logiku...🤔
No kazdopadne ,ja hladam online zahradnictvo,ktore mi to sem dopravi.
Poznas?

maminka123abcd
25. sep 2020

Kúp si banán a zásad jeho šubku

osky
autor
25. sep 2020

@maminka123abcd haha...to este mozno ako hnojivo...
Banany nechcem.dik...

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
osky
autor
25. sep 2020

@viestta ale ved ja hladam niekoho,kto ma na to to povolenie o ktorom pises.proste niekoho,kto takuto sluzbu ponuka.nie niekoho,kto mi to posle nacierno pre pana Jaaana🙄🙄🙄🙄🙄🙄

simca06022011
25. sep 2020

@osky no a neoplatilo by sa ti vycestovať? Ci ďaleko ste... My sme si napr hrozno boli kúpiť na juhu maďarska osobne... Stromčeky mame z Prievidze perfektne. Proste niekdy to za ten výlet stojí. Centrum rozvoja záhradníctva. Ja ich veľmi odporúčam. Podľa mňa ale neposielaju... Neviem. Na internete majú ponuku.

lenkakravcova
25. sep 2020

@osky Ono sa ti to v konečnom dôsledku moc neoplatí. Rastliny ktoré sú povolené sú väčšinou odolné voči tam sa vyskytujúcim varietam chorôb. Ak si prinesieš síce dobrú Slovensku odrodu ale ne odolnú na nemeckú varietu danej choroby tak o ňu aj tak do roka prídeš.
To bol taky prípad ze ľudia vozili egrese z USA lebo boli väčšie.. A stále im vykapali, lebo nie sú odolné na naše plesne. Jedine ze to budeš od rána do večera striekat protiplesnovymi prostriedkami, ale to asi tiež nie je ideálne riešenie.

Odporúčam teda nakupovať odrody miestne. Vyjdu ta koniec koncov finančne najlepšie.

sashka22
25. sep 2020

@osky takýto tovar môžeme predávať len na území SVK z vyššie spomenutých dôvodov. Nehovoriac o tom, že zákazník zaplatí za doručenie cca 7, nás to reálne stojí 9e a do rakúska minimálne 15e... Ja by som za pár ks stromkov pokutu neriskovala, preto to nik nerobí.

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sashka22
25. sep 2020

@viestta vidím, že vieš čo píšeš 😍to budeme zrejme kolegyne z fachu 👍

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sashka22
25. sep 2020

@viestta boooze, čo by som dala zato, keby je každý zákazník taky 🙈😅 nebola by som šedivá

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sashka22
25. sep 2020

@viestta mne už neprotirečia, našťastie 😁 ale rada podporujem múdre rady, tak sa možno niekedy stretneme aj v iných diskusiách na túto tému 👍 ďakujem Ti za Tvoj čas, posledné dni pred začiatkom sezóny si moje 'Slnko na konci tunela' , že ma zmysel sa stále opakovať a ukazovať ľuďom ako chápať prírodu 🌱

osky
autor
25. sep 2020

Tak som.sa zase daco priuvcila.netusila som,ze je to taketo komplikovane....

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sashka22
25. sep 2020

@viestta asi tak ako čierne paradajky 🙄.... Jesenná bude super, pretože veľa ľudí si uvedomilo, že keď nebude mať vlastné, nebude možno žiadne z dovozu, cítiť poriadne na objednávkach. Ani pre všetkých nezostane. Ale ké k Tvojej otázke, čierne maliny nepredávam rovnako ako ani stĺpovité druhy ov. stromov. Už to tu nedávam, dobru noc prajem

osky
autor
26. sep 2020

@viestta ja ich mam.su fakt velmi dobre.ine ako cervene,pride mi,ze sa trosiiiicku chutovo blizia aj k cerniciam.mam aj zlte,tiez dobre.
Ale cervene su cervene.tu aromu nic nenahradi.
@sashka22 cierne paradajky su hnusne...

simca06022011
26. sep 2020

ale je rozdiel doniesť niečo z USA, Afriky.. S neviem kade a zo SR do okolitých krajín. Keby tieto katastrofické opisy platili (co neplatia) tak tu nemáme starkl, nemáme trhy plne poľských, madarskych a kto vie akých rastlín... Čiže kľud. Fakt na rozlohe Slovensko a okolie nie je až taká variabilita, nemoznost pestovať čokoľvek 🤦‍♀️ miestne odrody mam... A taktiež striekame egrese, ríbezle lebo by z nich nebolo nič. Rovnako aj pestovateľ hrozna na tokaji, ten vinič postrkuje... Inak by z neho nemal nič. Tak isto ako to musím ja robiť keď si ho zasadim na záhrade. A nič ako hranice pri obchode s rastlinami v rámci EÚ nie je. Aj eshopy sú.. Ja som supla do Google a hneď tam je zasielanie do ČR, Rakúska... Ak to niekto neposiela tak určite nie z legislatívnych dôvodov.
@sashka22 kto jej dá pokutu a za čo? Poprosim k tomu nejaký link, nech si naštudujem.

sashka22
26. sep 2020

@simca06022011 ak mi napíše človek, že niečo také ako hranice v rámci EÚ s rastlinami neexistuje 🤦‍♀️ tak Ti prajem veľa šťastia pri objednávaní čo i len do ČR! Preto máš, moja Drahá, na každom stromčeku v obchode štítok s číslami a nie, nieje to telefónne číslo ale číslo Rastlinného pasu. To, že Starkl to robí, neznamená, že je to správne... Jej pokutu nie, ale predajcovi čo vyvezie rastliny. Mňa práca s takýmto živým materiálom živí a Ty sa cítiš kompetentná písať, že EU hranice pri rastlinách neexistujú? 🙈 Mier všetkým fytoinšpektorom ✌️

simca06022011
26. sep 2020

@sashka22 😂 existujú... Pre obchodníkov. Tak ako pri všetkom. Ale ja si môžem ísť kúpiť aj pomarančovník do španielska a doviezt ak chcem 😉 čiže jedna vec je dávať inštrukcie budúcemu podnikateľovi s dovozom a druha žene co si chce zbehnúť kúpiť pár stromčekov, pár kvetov...

simca06022011
26. sep 2020

@sashka22 a ja nepochybujem o tvojej kompetencií.. Pytala som sa na konkrétny zákon, odkaz.. Čokoľvek.

osky
autor
26. sep 2020

@simca06022011
No...presne tskto som to myslela.
Uz v minulosti sme doviezli z Sk par stromkov a krikov a v pohode.
Keby som bola na Sk,vobec neriesim.ale covid mnohe komplikuje,priam znemoznuje...
S tym ze v Bratislave bude znasat strom ine podmienky ako vo Viedni,tiez nesuhlasim.
Ale chapem co tym chcela
@sashka22 povedat.len je samozrejme rozdiel doviezt material z vychodneho Slovenska do Stajermarku,a je rozdiel ked donesiem strom z Rusoviec do Hainburgu-vsak to je par km.takze o tom polemizovat netreba.

Ale tak pochopila som,ze osobne si mozem kuoit co chcem a kde chcem.a uz je to len o stasti,ci sa v tom na hranici bude dakto rypat a da MNE pokutu.
Pretoze predavac nemoze tusit,kam to veziem...ci?

Ale obchodnik ako taky musi dodrziavat iste predpisy,pravidla a ked nechce riskovat pokuty,tak jednoducho tovar cez hranice nedorucuje....
Chapem,akceptujem...amen

simca06022011
26. sep 2020

@osky na hranici sa ti v tom nemá kto a prečo hrabat, nebyť covid tak ani žiadne kontroly bežných ľudí nie sú... Tiež mame takto na hranici rodinu a chodí sa hore dole s kadecim. Neviem si predstavit povedať svokre, že si v Lučenci nekupi jahody, stromčeky, ... A neodvezie 30km za hranice 😂🤦‍♀️ Proste nikto nikde, voľný pohyb tovarov a ľudí je v EÚ zabezpečený. A aj keď sme neboli v EÚ, tak sa to vozilo rovnako. Ja ako človek si môžem odviezť takmer všetko, úplne výnimky so zákazom dovozu bývajú rozpísané a často sú rovnaké aj pre zvyšok Európy a strážia to obchodníci nie zákazník. Iné je to pre obchodníkov (ale z toho ze ty si kúpiš v ba strom a odvezies do at nebude mať nič určite, on ti ho dodal v ba).To co tu je v téme rozoberane babami je obchodovanie s rastlinami. To sú úplne iné situácie... Ak nájdeš eshop co ti to posle alebo nejakeho známeho (lebo to je tiež riešenie v krajnom prípade .. Daj si to kupit, zabaliť a poslať nikým), tak iste s doručením problém nebude. Ešte je otázne ci to odvezie bežné kuriérska spol. Ľudia tu nakupuju rastliny a semena všetkého možného z aliexpress, to je podľa mňa nezodpovedné a nie previezť jabloň 100km južnejšie. Za to som si pýtala konkrétne, kde taketo niečo je upravené, nie pre obchodovanie v eu a dovoz z 3. Krajín, ale napríklad pre prevoz už takto certifikovanej rastliny zákazníkom. To co som si ja teraz na rýchlo nasla, nič o tom ze si to nemôžem sama odviezť nepíše. Mňa by to zaujímalo.. Každú jar a jeseň kopa ludi letí na trhy v PL a HU a prídu s plnými autami r stromov, kvetov.. suseda doniesla minulý rok plnú dodávku, dvakrát do roka nám sem príde auto z Čiech na dedinu predávať stromčeky.. . Všetko treba brať s určitou rezervou 😉

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz