Kedy robíte vianočné upratovanie?

stanca22
18. okt 2011

Od kedy do kedy robíte vianočné upratovanie? Ako upratujete, máte na to nejaký postup, aký? Postupne upratujete alebo rýchlo, všetko naraz? Rada si prečítam Vaše príspevky a popíšem o nich 😉

terrs
18. okt 2011

Keď som bývala s našimi, tak sa upratovalo víkend pred Vianocami, 22 alebo 23 prišiel stromček, tak sa nám vždy (a ségre doteraz) vyhrážali, že pokiaľ sa neuprace, nebudú Vianoce. Fungovalo to.
A upratovala sa kuchyňa a obývačka v piatok a všetko ostatné v sobotu, s tým, že záclony sa všetky prali v jeden deň na etapy.. A neviem čo som ešte zabudla..

A teraz keď sme s mužom sami, netuším ako sa bude upratovať.

stanca22
autor
18. okt 2011

@terrs A si predstav že ja mám vlastný domov s manželom, upracem si svoj mesiac popredu, potom idem k tatovi, upracem jemu, ďalší víkend na to idem k mame, lebo naši sú rozídutý a na koniec idem na posledný víkend k svokrovcom tiež pomôcť upratať im dom, Vianoce so štedrou večerou striedame, prvý rok sme s manželom boli u otca môjho, druhý rok u svokrovcov, tento rok budeme u nás doma, všetci sú pozvaný, kto príde budem rada, kto nie, bude mi to ľúto a na budúci rok chceme ísť k mame a tak to striedať, pokiaľ sa nám s mužom nepodarí mať vlastné deti. To už potom budeme domka u nás stále, kto príde budeme radi a tak ... 😉 Ale keď som bola slobodná, celý mesiac sa po troške upratovalo u nás doma, každý niečo troška pomohol a bolo, večeru potom varili spolu rodičia a mne pomáhal potom ocko robiť stromček 😉

titkovamiriam
18. okt 2011

Ja som napriklas zavesy,už prala teraz na očr,lebo mohli schnut vonku.Upratujem postupne pomaličky,tesne pred Vianocami už len upratovanie ,,zo stromčeka,,..začiatkom decembra pridu na rad okna,nabytok-viac upratovania ma čaka po Silvestri kedy je u nas vela ludi 😀

stanca22
autor
18. okt 2011

@titkovamiriam To Ti verím po tom Silvestri 😉 😀 😀 😀 No ja okná napríklad už teraz umývam u seba domka, lebo sme aj byt prerábali kopletku, takže aj za to, že aby sme aj cez tie okná videli aj do tých Vianoc, nie len na Vianoce 😀 😀 😀 Keďže ja nemám kúpené nové záclony, tak nemám čo prať ale u mami sme ich vždy prali tak 3 dni pred Vianocami 😉 Mám totižto nové okná a staré záclony sa mi tam fakt nehodia 😉

bubelko
18. okt 2011

@stanca22 take to velke vianocne upratovanie nerobim. klasicky povysavam, utriem prach a hotovo. zavesy, zaclony a ani koberce nemame, takze to odpada. a okna umyvam len na jar, pripadne v lete. neskor uz nie. mame ich dost vela a umyvat ich v zime, ci na jesen, by som zmrzla 🙂
ale kym som este byvala s nasimi, tak si pamatam, ze sme upratovali asi tyzden pred vianocami 😉

elise
18. okt 2011

my upratujeme priebežne počas roka, takže pred vianocami nič extra nerobíme, varíme den pred štedrým dňom aby sme si na štedrý den vychutnávali to že môžeme byť spolu a pozeráme rozprávky, alebo sa ideme prejsť🙂 život s rodinou je mi prednejší ako glancovanie, upratovanie. veľmi sa tešíme na vianočné pečenie s malým po pečení iba umyjeme riad 🙂

claudica
19. okt 2011

Ja som si zvykla tak ako ma mama učila kedysi dááááávno... V novembri urobím také to väčšie upratovanie - umyjem okná, záclony, naleštím nábytok... ale to tak na etapy, nejdem sa jeden deň poblázniť... 😀
Urobím si v špajzi inventúru, upracem, už dovtedy mám kopu prázdnych kompótových fliaš, tak to chlapi znesú do pivnice a aspoň mám prehľad, čo všetko dokúpiť k pečeniu a vareniu. Takisto si upracem kuch. linku atď.
Tieto činnosti samozrejme robím hocikedy aj v priebehu roka, nielen raz za rok 😀 !
A december si nechávam na pečenie, prechádzky večerným mestom, pokukáme vyzdobené výklady, stromček na námestí, vianočné trhy a tak....a užívame advent.

majka35
19. okt 2011

@elise myslím, že každý upratuje priebežne počas roka 😀 😀 😀

elise
19. okt 2011

@majka35 😀

sisaka
19. okt 2011

no ja ako @elise pred Vianocami nerobim ziadne specialne upratovanie, upratujem, ked mam cas a ked mam pocit, ze treba, predvianocne upratovanie mam do smrti zhnusene, este z cias detstva.
@stanca22 tak klobuk dole, tolko domacnosti poupratovat pred Vianocami, to by som nedokazala, to by som mala Vianoce uplne zhnusene a chytala by ma panika uz v juli 😀

veverka149
20. okt 2011

ked som byvala z rodicmi tak tyzden pred museli ist okna prach , a kedze sme varili na stedry den tak po vareni sa vysavalo a umyvala podlaha fuu ... teraz uz tri roki mam vlastny postum z muzom , okna to u nas nehrozi tie sa umyvaju na jar , akurat si dame vianocne navliecky na periny ,poperieme pradlo nech sa nam nikde nepovaluje , a den pred si navarime a prejdem vysavacom a vlhkou handrou a je to

mamabiba
20. okt 2011

u nás sa upratuje síce tiež v priebehu roka, ale na vianoce vždy zvem svokrovcov, tak sa snažím to vylepšiť...vianočná výzdoba a tak a upratuje sa nárazovo a návalovo 😀 23.12. a to upratuje manžel, pretože svokrovci sú vevanielici a oni majú na vianoce hody. Takže je vyváram...kuracia polievka, kapustnica, pečené mäso, zemiakový šalát, kapor, rybacia polievka... Ale teraz máme malé bábatko, tak budem musieť použiť svoju obľúbenú vetu...však aj Ježiško sa narodil v chlieviku 🙂 🙂 , a všetko to varenie porozdeľovať...všetky prplačky nechám na svokru 😠 😎 😠 . Takže tento rok si z vianocami asi až takú ťažkú hlavu robiť nebudem, príjemná atmosféra sa dá navodiť aj bez vydrhnutého nábytku...hlavne, že bude stromček a pod stromčekom darčeky...mám aj 8 ročnú, ktorá sa teší hláávne na to a vianoce sú predsa hlavne pre deti.

stanca22
autor
20. okt 2011

@bubelko No však ja som na to aj pekne teraz doplatila s umývaním okien na jeseň, teraz druhý deň ležím v posteli s asik chrípkou. 😒

bubelko
20. okt 2011

@stanca22 to ma mrzi 😖 mna odradza aj to, ze kym doumyvam vsetky okna mozem zacat od znova, pretoze deti uz tie umyte stihli ocapkat 😀 ja len tie tapance den pred vianocami utriem ajaxom. to musi stacit - aspon kym budu deti chapat, ze ked nieco umyjem, nie je sranda najst tam hned potom tapance 😉

tosomja
20. okt 2011

My sme konečne doupratovali po prerábke bytu, takže už len umyjem okná niekedy v polovičke novembra a vymením záclony...bežne vysávam, utieram prach, na to Vianoce nepotrebujem...Keď postavíme stromček v deň Vianoc, rýchlo utriem prach, povysávam...a môžu sa Vianoce začať...

stanca22
autor
21. okt 2011

@tosomja Aj my sme prerábali tento rok byt, no treba ešte nejaké detaily ale to bárs kedy, ešte kúpeľku a ako tak aj chodbu nám treba dorobiť a prerobiť ale to sme si nechali až na budúci rok, aby sme sa nenudili 😉 😀 😀 😀 Ale hľavne kvôli peniazom, to je naprosto jasné. 😉 Ja okná skoro mám všetky, len som nachládla kvôli nim, tak ležím v posteli tretí deň, tak budú musieť ešte niektoré počkať, ešte tri okná.

monika15
21. okt 2011

hmm, ja nemavam jarne a take vianocne upratky... vsak pratame cely rok nie 🙂))

radlinka
22. okt 2011

upratujem neustale, vo velkom dome je vzdy co robit...takze sa nefrustrujem s predvianocnym upratovanim, umyvanim okien a pod. 😀 a neberiem ho specialne, lebo vzdy musi vsetko vyzerat ciste aj pocas inych sviatkov ci roka. Radsej sa zameriavam na Vianocne tradicie, specialitky, dekorovanie, darceky, a pod. Proste nechavam to cele na tu krasnu pohodu a atmosferu. Pre mna su Vianoce jedinecne aj v ramci rodiny a vobec nie stresujuce, ako to uz mnohym ludom javi. Treba sa pripravit pekne postupne dopredu a vychutnat to prave caro, ked to pride 😉 🙂 🙂 🙂

radlinka
22. okt 2011

Este som chcela dodat s tym upratovanim, ze si treba upratat a urobit cisto aj vo svojej dusi, nielen v pribytku 😉

nelicefo
22. okt 2011

@stanca22 No podľa dovolenky v práci koľko dní pred mi dá. ale to najprv riadne nakúpim a potom asi tak 2-3 dni mi trvá kým dám celý dom dokopy. 😝

stanca22
autor
23. okt 2011

@nelicefo Celý dom, nie je nával taký na Teba?

stanca22
autor
23. okt 2011

@radlinka No to, to ešte treba aj v duši, lebo potom je veľký nekľud ...

radlinka
23. okt 2011

@stanca22 ved prave, naco vycistene pribytky, vsetko uno-nuno perfektne nachystane, nadekorovane, najdrahsia norska jedla v obyvaku,darcekov tolko, ze sa spocitat nedaju, ked clovek nema poriadok v dusi, o to by sa tiez ludia mali starat viac ako o hmotne veci, tiez to patri k sviatkom, nielen k vianocnym 🙂

nelicefo
23. okt 2011

@stanca22 ani nie,už som si zvykla. 😝 A občas príde pomôcť aj kamoška s ktorou máme za prá hodín vyleštený a vydekorovaný celý dom. A potom na oplátku ja jej pomôžem. 😉

stanca22
autor
23. okt 2011

@nelicefo To je krásne že si pomáhate.

strihalka
23. okt 2011

@stanca22 no upratujem prubezne...🙂)a pred 14dny nam skoncila rekosntrukce kuchyne, tak uklid uz jsem povazala tento rok za vanocni, nic mene okna jeste prelestim od prachu z vnutra, a klasicky uklid je standart o vikendu.....vyzdoba na prvni advetni nedeli

maca793
25. okt 2011

celoročne 😀 😀 😀

ivett1
26. okt 2011

jáááj...aj vianočné upratovanie je?...ja upratujem stále 😝 ...a v pokluse...mám už dve malé deti a tie, čo upracem, hneď "upracú" podľa seba...je pravda, že okná som už umyla 😅 ....(tie predsa len neumývam každý víkend...), ale to boli moji "pomocníčkovia" vonku s ockom 🙂 ...normálne by sa patrilo, keď "stále" upratujem (aspoň mne sa to tak zdá), že by som mala mať už poriadok a čisto...ale...včera som objavila "voľnú tvorbu" môjho synčeka na dverách do kúpeľne-vybral si na to modrú fixku...(akosi mi to nechce ísť dolu...), deň predtým ma videl ako umývam veľké zrkadlo v chodbe a keďže sa mu nezdalo asi dosť čisté, musel ho hneď utrieť slinkami 😀 a takto ma každý deň niečím prekvapí... 😀...sem-tam sa k nemu pridá aj jeho staršia sestrička 😉 a zasa mám čo robiť...

mata2
26. okt 2011

neupratujem.Jezisko sa narodil v mastali,tak nech sa u nas citi ako doma.. 😉
ale nie 😀 ,nerobim sice velke upratovanie,upratujeme tak priebezne,deti si svoje izby upratuju same..
a okrem toho,pri 4 detoch je doslova nemozne mat doma upratane dlhsie ako hodinu 🙄

mata1001
27. okt 2011

pomaly uz zacnem.....a asi zacnem oknami,nech to mam rychlo za sebou.... 😝 😝 😝