icon

Kedy sa konečne ochladí v týchto horúčavách?

26. aug 2024

Je to výlev. Som zúfalá z tohto hnusného extrémne tropického tepla! Aby nonstop každý deň bolo okolo 35 stupňov to už nie je normálne. Celé dni sa len potím či som vonku či doma. Upratovať a variť v tomto odpornom teple je pre mňa nadľudská schopnosť! Akonáhle trochu len niečo urobím hneď mokrá spotená a to nevravím ak idem von. Stačí ak vyjdem z domu a hneď ma zalejú kropaje!! Hnus !! Kedy panebože sa už konečne ochladí a bude sa dať normálne existovať ľuďom ktorí to majú rovnako ako ja ?!! V tomto hnusnom tropickom teple sa nedá ani spať! Jediná výhoda, že mi nechutí toľko žrať. Aspoň schudnem. Každopádne je to hnus. Koniec hlásenia.

Zhrnutie diskusie
Automatický súhrn diskusie generovaný umelou inteligenciou · 13. jún 2026 · 117 príspevkov

Stručné zhrnutie

  • Extrémne a dlhodobé horúčavy spôsobujú zvýšené potenie, problémy so spánkom a s výkonom bežných domácich prác; odporúčané riešenia sú klimatizácia, ventilátory, nočné vetranie a zatemnenie žalúzií.
  • Ľudia s chronickými ochoreniami (štítna žľaza, astma, chlopňové vady, zlyhávanie obličiek, nosenie „strojčeka na srdce“) a tehotné ženy majú pri vysokých teplotách zvýšené zdravotné riziko a mali by konzultovať lekára a využívať klimatizované priestory.
  • Krátkodobé úsporné opatrenia spomenuté v diskusii sú prenosná klimatizácia (uvádzaná cena ~200 €), ventilátory, viacnásobné osprchovanie denne alebo „letná sprcha“ 6–7×, mokrá plachta nad posteľou a lacné sezónne oblečenie z obchodov ako Sinsay a Tesco.


Najčastejšie otázky

Q: Ako schladiť byt bez pevnej klimatizácie?
A: Odporúčané metódy sú používať ventilátor, zatemniť žalúzie počas dňa, vetrať v noci, osprchovať sa vlažnou vodou alebo viackrát denne (niektorí uvádzali „letnú sprchu“ 6–7×) a prekryť posteľ mokrou plachtou.

Q: Koľko stála prenosná klimatizácia spomínaná v diskusii?
A: V diskusii bola spomenutá prenosná klimatizácia s cenou približne 200 €, pričom jedna osoba napísala, že ju z materskej dovolenky nemôže zaplatiť.

Q: Ako zvládať horúčavy počas tehotenstva?
A: Odporúča sa odpočívať pri ventilátore alebo v klimatizovaných priestoroch a plávanie ako vhodná aktivita; v diskusii bola zmienka o používaní „špeciálnych tampónov do vody“ pri plávaní v tehotenstve.

Q: Ktoré zdravotné stavy zvyšujú riziko pri horúčavách?
A: V diskusii boli uvedené konkrétne stavy: ochorenia štítnej žľazy, astma, chlopňové vady s častými návštevami lekárov, zlyhávanie obličiek, nosenie pacemakera („strojček na srdce“), kolísavý krvný tlak a cievne problémy s opuchmi nôh.

Q: Kedy sa očakáva ochladenie podľa príspevkov?
A: V diskusii sa objavili rôzne predpovede: „najbližšie 2 týždne nie“, „druhá polovica septembra“ a konkrétne dátumy ako „4.9 by sa malo ochladiť“, pričom ide o nejednotné amatérske odhady.

Q: Kde kúpiť lacné letné oblečenie pre deti na krátke obdobie tepla?
A: Používali sa odporúčania nakupovať 1–2 kusy v reťazcoch s výpredajmi, konkrétne boli menované Tesco a Sinsay.

Závery z diskusie

Zhoda

  • Horúčavy sú pre mnohých ľudí fyzicky i psychicky náročné a bežné opatrenia ako klimatizácia, ventilátory, nočné vetranie a zatemnenie pomáhajú.
  • Ľudia so zdravotnými problémami a tehotné ženy majú zvýšené riziko pri dlhodobých vysokých teplotách a mali by vyhľadať lekársku radu.
  • Regionálne rozdiely sú citeľné: juh a nížiny (Komárno, Nové Zámky, niektoré časti BA) bývajú spoľahlivo teplejšie než oravské či kysucké lesy; noc býva často rozhodujúca pre zmiernenie pocitu horúčavy.


Sporné názory

  • Niektorí diskutujúci tvrdia, že za častejšie a dlhšie vlny horúčav môže globálne otepľovanie a zmena klímy; iní pripomínajú, že aj v 80. a 90. rokoch boli obdobia s 30–36 °C a že extrémne horúce dni nie sú úplne novinkou.


Otvorené otázky

  • Kedy presne skončí konkrétna vlna horúčav v danej lokalite a či nastane trvalé ochladenie v priebehu septembra.
  • Ako zabezpečiť prístup ku klimatizácii pre prenajaté byty a rodiny s nízkym príjmom.
  • Do akej miery budú častejšie horúčavy ovplyvňovať zdravie obyvateľstva a produkciu potravín v strednodobom horizonte.


Spomenuté značky a firmy

Sinsay, Tesco, SHMÚ, Google

Spomenuté produkty a metódy

klimatizácia, prenosná klimatizácia (~200 €), ventilátor, zatemnenie žalúzií, nočné vetranie, mokrá plachta, letná sprcha (6–7× denne), plávanie, bicykel, tampóny do vody, bazén, umývanie vlažnou vodou, znižovanie fyzickej aktivity, rýchly nákup 1–2 kusov odevu

Miesta a osoby

Orava, Kysuce, Bratislava (BA), Žilina, Senec, Nové Zámky (NZ), Komárno, Záhorie (Za), Bibione, Chorvátsko, Slovinsko, Srí Lanka, Tornaľa

avatar
11bodka11
26. aug 2024

@lucia13022023 my sme sa uz v bazene 2 tyzdne nekupali. Uz ani deti to nebavi.

avatar
skeblicka777
26. aug 2024

@11bodka11 no alebo sinsay, tam sú ozaj za pár centov a na tých pár dní tepla úplne stačí

avatar
lucia13022023
26. aug 2024

@11bodka11 ani mňa. Syna ešte hej ale ja už potrebujem zmenu.

avatar
fantaghiro21
26. aug 2024

No mne je dnes zima ...A to nemám klímu.
Nikto v dedine sa v bazéne nákupe.
Mám 3 deti, najmladšie má 10m
Keď som mala prvé dieťa, udreli 40tky,doma som mala cez 30st....a to som naozaj ťažko znasala a dieťa (predčasne)detto...nerobila som nič iné,len uteráky vesala,chladila čo to dalo ,...ani vonku sa nedalo ....
To boli tie horká,keď človek otvoril dvere,a facky horucosti ,že sa ani dýchať nedalo v tom teplé.
Ja toto leto úplne s prehľadom....deti tiež a ako taký živý merač mám aj 10 mesačneho.ziadne nálady nervozity z tepla , žiadne predhriatie,žiadne horúčky,žiadne grcanie alebo čo...

Včera sme mali výlet a "trošku"sme sa dopotili,nič extra.
Žiadny úpal , žiadna spálená koza,nič... úplne s prehľadom....
Mne sa veru nezdá,že by toto leto bolo až tak strašne dramatické....

avatar
avicii18
26. aug 2024

Každý deň urobím čosi, aby som toho nemal naraz veľa. Tiež by som privítal keby to leto končilo, potôčik v lese kam chodím už vyschol, čo si nepamätám. Na druhej strane podľa toho koľko je všade ôs budeme v zime ešte spomínať ako nám bolo teplúčko 🙂 Ale v takom Komárne by som bývať asi nechcel....

avatar
lakebabe
26. aug 2024

@fantaghiro21 to záleží kde žiješ. Tiež som zo Za pôvodom a keď tam teraz cez leto prídem, tak ta klíma je neporovnateľna s Nz kde som teraz alebo Ba. Noci su tu tropické pomaly od maja do oktobra, aj zhorene trávniky . V Za je tiež teplo , ale pocitovo je to iné. Ale zas preto sme sa tu presunuli kvôli klíme.

avatar
slavka1988
26. aug 2024

Som na tom podobne ,mám rada leto a teplo alw teraz ako som tehotná vsetko ma unavuje.U mna výkon aj to že idem cez cestu do obchodu keď niečo uvarim musím si oddýchnuť aby som to upratala 🙈cez deň nespím v noci na spanie horko to sa mi fakt nedá ,proste toto leto nezijem ale prezivam

avatar
slavka1988
26. aug 2024

@fantaghiro21 ono závisí aj od toho kde presne sa nachádzaš na juhu je horko ako parom

avatar
skeblicka777
26. aug 2024

@slavka1988 presne tak, je rozdiel byť na severe v Žiline, kde majú možno 27 stupňov, tu u nás na juhu pri NZ,kde máme 33-34stupnov

avatar
simsalabim
26. aug 2024

@fantaghiro21 tak v BA je rozhodne teplejsie ako len teplo. Taketo teploty tu nebyvali, kedysi, ked bolo 25, to uz boli horucavy. Teraz sa tesime, ked sa schladi na 25. Ale noci su uz citelne chladnejsie, ako byvali v juli.

avatar
fantaghiro21
26. aug 2024

Na juhu, BA ,okolie si myslím,že bolo vždy peklo ,čo si pamätám.nie je to novinka....
Čo mám rodinu,tak tí každý rok "trpia" teplom (Tornaľa,)
Ale tento rok nie je nič,čo by bolo nové....

Netrebal to však zhadzovať na hnusne fuj extrémne počasie.
Ak by bol az taký extrém,tak je teplo aj u nás na severe, ako to bolo cca pred 7rokmi ,keď tu boli naozaj 40tky....
Čo nie je....

@simsalabim
@slavka1988
@lakebabe

avatar
simsalabim
26. aug 2024

@fantaghiro21 ja mam 54 rokov a to, ze sa klima meni, vidim. V BA nebolo vzdy peklo, naozaj. Posledne roky je to naozaj citelne. To, ze momentalne "u vas na severe" nie je az tak teplo, naozaj neznamena, ze inde teplo nie je...

avatar
lakebabe
26. aug 2024

@fantaghiro21 len dnes je 5 stupňový rozdiel medzi nami. Chodím do Za tak tri krát mesačne a nie nie je tam tak horúco ako tu. A noci sú neporovnateľne
U nás nebolo 26 stupňov asi naposledy v maji

avatar
ivik4
26. aug 2024

@skeblicka777 vyvediem Ta z velkeho omylu ,my tu mame denne nad 30, cca 32-35 stupnov . Dnes je jediny den kedy je ,,ochladenie" na 30 stupov. Viem, sokantne. Stale ma udivuje ako si polovica slovenska mysli ze my tu v ZA mame take nizke teploty oproti Vam.
Bejvavalo...
Teraz mame teplotne rozdiely max 2stupne, ak vobec.

avatar
skeblicka777
26. aug 2024

@ivik4 príspevok nad tvojím hovorí iné 🤷

avatar
lakebabe
26. aug 2024

@skeblicka777 však aj u nás sa konečne ochladilo,
cez víkend bolo 36 a viac, už je len 32. V priemere tam býva rozdiel 4-5 stupnov cez deň

avatar
ivik4
26. aug 2024

@skeblicka777 ja viem citat ale 26 ci 27stupnov tu nieje ani z rychlika

avatar
skeblicka777
26. aug 2024

@lakebabe to je fakt, dnes je len 33😁, ale tak už to nejako dobojujeme

avatar
kvadrinkaaa
26. aug 2024

Ja už to tiež nezvládam, už ma nebaví ani chodiť sa kúpať s deťmi. Potrebujem synovi kúpiť topánky do školy, na telesnú atď. a fakt mi je zle z tej predstavy, že sa mám kdesi trepať autom a ešte s pol ročnou. Už nech to skončí. 🙏🏽 (ak mi chce niekto napísať, že mám objednať, tak sa neunúvajte, potrebuje vyskúšať)

avatar
lakebabe
26. aug 2024

@skeblicka777 ja idem zajtra na dva týždne na Oravu a Kysuce tak sa vychladim v lese na hubach az dost 😄

avatar
simsalabim
26. aug 2024

@ivik4 uz len to, ci je v noci 21 alebo 15 ako v Ziline, ma dost vplyv na to, ci mury domu a chodniky trochu vychladnu ... ale tych 21v noci v BA je teraz uz naozaj znesitelne, v juli to bolo o dost horsie.

avatar
ivik4
26. aug 2024

@simsalabim ja sa vobec nehadam ci je alebo nieje na zapade teplejsie . Mna len stale udivuje ako si zapadniari myslia ze my tu mame pod 30. Nie nemame, cez den tu mame rovnake peklo, s minimalnym rozdielom . Dnes ,,ochladenie" 30 a na oblohe ani oblacik. Zvysok dni ako som pisala,ovela viac.
Uz mi to pride vtipne 😃

avatar
simsalabim
26. aug 2024

@ivik4 ved ja ti to neberiem a verim, ze mate teplo. Len ta hranica toho, kedy je to teplo este znesitelne a kedy nie, niekde bude. A aj to, ako dlho to trva ako aj to, ci sa v noci schladi alebo nie. Lebo mat cez den 36 a v noci 27, bez klimy, ked nevyvetras, mury nasiaknute teplom a vykuruju byt, chodniky salaju teplo, je naozaj neznesitelnejsie, ako ked mas 32 cez den a v noci 23. To este ako-tak vyvetras a teplota je predsa len nizsia aj cez den.

avatar
liusa82
26. aug 2024

@ivik4 no ved práve.Ani ja neviem odkial berú na žilinu to chladné počasie .Ked kliknem na počasie hned v googli, to mi ukazuje najreálnejšie momentálne teploty,na to sa dá spolahnúť,nie kdejaké appky, tak máš pravdu že aj Za je teraz 30

avatar
ivik4
26. aug 2024

@liusa82 viesco to ze v zime mrnčia ze je 2cm snehu absolutne nekomentujem hoci naklad dostavaju na nete riadny,chapem ze premavka je tam des. Ale uz aj leto je vrchol pekla zas len pre Zapad a my tu mame akuratne jarne teploty pomaly.
My s muzom bezne cestou zo ZA do BA niekde tak v polke cesty skladame dole šály a rukavice co sme mali doma na sebe ,lebo mráz ... 😁

avatar
liusa82
26. aug 2024

@ivik4 ja ked si vždy takto porovnávam v googli teploty napr tu vašu žilinu a našu dedinu pri zm tak max je to rozdiel 2,3 stupne a mne sa to nezdá až tak moc.Ale priamo na juhu, my sme skôr ešte západ tak tam je zas teplejšie aj od nás to je fakt.Ale my sme podhorská dedina.Ked ideš do zm, tak v meste je teplejšie a to je len 10 minút cesty autom

avatar
danyelia
26. aug 2024

Ja neviem noo...nepreháňaš to trochu? 😃 Vonku je síce teplo, ale hádam nie si nútená celý deň pobehovať po tej horúčave? A doma, no záleží na akú stranu máš orientovaný byt, ale u nás je to v pohode, otvorím okná a nie som ani spotená a už vôbec nie mokrá. Variť nevar, objednaj si ale tak upratovať sa hádam dá...

avatar
zobaka
26. aug 2024

tazko to znasam, dnes uz na odpadnutie, lozia ludia a lozia, ked vybavis denne cez 50 ludi je ti nevolno aj bez tych horucav, chce sa mi plakat a utiect niekde kde nebude nikto a voda

avatar
jaroe
26. aug 2024

bud rada, ze ti aspon jest nechuti. O mne sa to neda povedat😀

avatar
maciatkoe
26. aug 2024

Prsiii, jupi. 18 stupnov..Hned sa lepsie dycha.