Koľko miniete mesačne na stravu?

olianko
23. apr 2008

Ahojky 🙂
My sme 3-clenna rodinka a tento mesiac som si zacala pocitat, kolko asi minieme na jedlo.Tak by ma zaujimalo ako ste na tom vy? Viete kolko asi miniete?

masinka
4. máj 2008

a este recept na kolac co vyjde cely plech do 100 SK a priprava trva cca 15 minut (s tym ze vam male dieta visi na krku)

Bublaninovy zaklad (cca 50 sk)
1 kelimok slahacky - naliat do misy (20 sk) a kelimok umyt a utriet do sucha
4 cele vajcia (15 sk) dat do misy so slahackou
1 vanilkovy cukor (1 sk - kupujeme v Lidlovi)
1 kelimok krystaloveho cukru (7 sk)
vsetko poriadne rozmiesat najlepsie metlickou
pridat este 2 kelimky hladkej muky (7 sk) a pol balicka prasku do peciva (0,5 sk) a vymiesat do hladka (netreba slahat ani nic podobne)
naliat na plech najlepsie vylozeny papierom na pecenie
oblozit ovocim (cerstve jablcka alebo hrucky nakrajane na mesiaciky, kompovove vykostkovane visne, marhule...)
posypat posypkou, na jablka pripadne nasypat trochu skorice

piect 35 minut na 175 stupnov (dat do vyhriatej truby)

"kysnuty" zaklad 40sk
200g kelimkove tvarohu nizkotucneho (Tesco -14,90)
8 pol. lyz. oleja (5 Sk)
8 pol. lyz mlieka (3 Sk)
1 vajce (4 Sk )
400g hladkej múky (5 Sk)
1 prasok do peciva (1 sk )
100g cukru (3 Sk )

vymiesat, roztlacit na vymasteny plech, popichat vidlickou a nechat 10 minut predpiect, potom oblozit ovocim, posypat posypkou a este 25 minut piect (175 C)

posypka
250g masla (alebo stuz. tuku- Hera alebo Tesco) 20 sk
250g cukru 8 sk
500g hl múky 6 sk
staci na 3-5 kolacov, v chladnicke pripravena vydrzi veeeeeeeeeeelmi dlho (pozriete na ten tuk dokedy ma zaruku)

ak do tvarohoveho cesta nedate cukor ale stipku soli, da sa pouzit ako cesto na "americku" pizzu - namiesto ovocim natriet paradajkovym pretlakom, oblozit sunkou, salamom, olivami, posypat syrom, kukuricou....

martina.d.
4. máj 2008

Baby, vidím, že vám to ide.
My na stravu minieme veľa. Aj kvôli tomu, že mám manžela jedáka a ešte k tomu diabetika. Gastráče nemáme, takže ide všetko z výplaty. Manžel sa stravou dostal z pichania inzulínu (4 krát denne) na tabletky a tak sme tomu museli podriadiť stravu. Každý deň má v práci obedy, napriek tomu doma ešte zje ďalší obed. Dcérka sa stravuje v škôlke, ale po príchode zo škôlky, sa ešte tiež napapá polievku a aj druhé.Samozrejme, že obaja ešte večerajú. Mám šťastie, že zje všetko aj zeleninu, sóju, cestoviny, ako aj ovsené vločky a pod. Manželovi kupujem výhradne tmavé pečivo a chlieb, zemiaky nekonzumuje - len výnimočne - nerobia mu dobre - zvyšujú hladinu cukru. U nás panuje ryža a špaldové cestoviny. Knedliky sú u nás tiež tabu. Polievky sa varia všetky druhy. Samozrejme klasické cestoviny nahrádzam buď špaldovímy alebo ryžovými. Z ovocia si manžel dopraje jedine jablká. Zeleninu zje akúkoľvek.Z mliečnych výrobkov syry, maslo, acidofilné mlieka. Samozrejme neochutené. Mäso sa u nás varí akékoľvek - či je zdravé alebo nezdravé - je to mäso. Takže u nás, čo sa týka sladkých jedál, tie sa nevaria,iba občas si dám ja s dcérkou. Aj halušky robím z tmavej múky a tak isto aj lángoše. No,čo vám mám ešte povedať. kde mám ušetriť? Od budúceho mesiaca budeme platiť 13 tis. hypotéku. A to sa ešte snažím syna kojiť,avšak vyzerá to že už nie dlho.Takže do stravy budem musieť zarátať aj umelé mlieko. A to je tiež dobrá pálka. Sladkosti kupujeme dcérke primerane.Doma sa mi piecť neoplatí, lebo to nemá kto zjesť. manželovi občas pečiem s kologranom a celozrnnou múkou.Ale naozaj len občas. Jediné čo zje z bielej múky je domáca maková štrúdľa, sladím výlučne bielym medom.
Tak mi prosím poraďte, kde mám ušetriť!!!Za každú radu vám budem vďačná.

kyliefox271
4. máj 2008

no mati,ja neporadim,my minimeme strasne moc a to som si uvedomila pri tejto teme...asi sa musim fakt zamysliet,ale nic extra nekupujeme..Radsej to ani nechcem mat mesacne zratane, bo mi pride zle 😝 Drahota 😝

dominka11
4. máj 2008

my sme dvaja a 10.000,- ide taký fukot 😔

zuzla2
4. máj 2008

sme 3ja..malu zatial stale kojim a i tak minieme 10t...co sa tyka jedla a dcerky, setrit neviem 😉

yasminelle
5. máj 2008

My sme tiež s priateľom len dvaja a minuly mesiac som napočítala okolo 12 000, skoro ma vystrelo. Ked som si tak plánovala, koľko minieme, odhadla som to tak na 6000, ale sadli sme si k bločkom a zvýrazňovačkou označili zbytočné výdavky a to už kupovať nebudeme. Tak sme si dali záväzok, že tento mesiac to bude menej. A to ešte dostaneme kopu navareného jedla od rodičov, aj koláče upečené, mäso, ryžu, zemiaky, všetko. A nie sú tam započítanie obedy cez týžden čo jeme v práci alebo reštaurácie cez víkendy...
Moja výplata dosahuje úroveň minimálnej mzdy, takže sa musime spamatat a trochu zracionalizovať tie nakupy. Dost veľa jedla aj vyhadzujeme.

A to ešte stále vykrikujú v telke, ako sa má zdražovať o ďalších 10-15%. Ževraj dobiehame cenovú úroveň E.Ú., to keď som včera v správach počula, som myslela, že vyhodím telku von oknom.
Kedy budeme dobiehať mzdovú úroveň, to tam nejako zabudli spomenúť... 😠 😖

maruschka
5. máj 2008

martina.d..Kuchyňa,kde sa varí pre ľudí s akoukoľvek diétou-diabetici,bezlepkové,.....je vždy nákladná.Veci,ktoré musia jesť a ktoré im aspoň trocha zlepšujú zdravotný stav a vlastne teda iné jesť ani nemôžu,sú veľmi drahé.
Čo by sme ti mohli poradiť?Buď sa nakontaktuj cez nejaký bioobchod,alebo cez internet priamo na výrobcu a objednávaj väčšie množstvo buď múky,alebo cestovín....Skús si zrátať,koľko ťa vyjde taký nákup v bežných a bioobchodoch a koľko ťa vyjde,ak si to objednáš cez internet..Ďalej mäso-ešte stále sa ti oplatí,ak si kúpiš celé prasa cez nejakého súkromného chovateľa-napríklad noviny sú plné inzerátov/Pardon/od malochovateľov a vyber si najslušnejšiu cenu..Dajú sa z neho urobiť výrobky-pašteky,klobásy,jaternice,huspenina,čisté mäso zostáva.....
Alebo--ísť to vyskúšať do Poľska..Tam sa potraviny kupujú za nižšie ceny ako tu na Slovensku..
😉 😉

jaduska
5. máj 2008

no ja som tá, ktorá spochybňoval to, že za 4000 sa môže trojčlenná rodina zdravo stravovať 😀 . Nemyslela som to tak, že tým pádom jedávate iba samé nezdravé veci, ale podľa odborníkov na výživu by zdravú stravu mali tvoriť prevažne zelenina a ovocie, trochu mäsa a menej prílohy - teda zemiaky, ryža, cestoviny. Porovnajtu si iba cenu obyčajného rožka s grahamovým, alebo sójovým. Biely stojí 1,50 Sk a graham 2,70 Sk. Tiež varím jedlá ako granadír, rizoto, rôzne prívarky, halušky s bryndzou, alebo tvarohom atď., lebo mäso osobne nemusím a manžel našťastie tiež zje všetko. Ale tieto jedlá nie sú úplne najzdravšie... (ale netvrdím, že sú absolútne nezdravé). Namiesto mäsa často používam sóju - plátky, aj kocky. Takže ak človek naozaj musí, tak vyžije aj z mála. Nám pred piatimi rokmi stačilo na celý mesiac 9000 Sk - na všetko, teraz iba manžel minie sám mesačne 7000 Sk na stravu a cestovné. No čo, "životná úroveň stúpa", ako tvrdia naši politici.

A ešte k tomu mäsu z Poľska, minule som sledovala na STV2 diskusnú reláciu, prečo majú Poliaci lacnejšie bravčové mäso ako my, tak vravel, že síce lacnejšie je, ale jeho kvalita sa nedá porovnať s naším mäsom. Bohužiaľ, je však všetko o cene a preto naše chovy zanikajú. Odborník na to však nie som, ani bravčové nekupujem, ale osobne tým potravinám z Poľska nejako neverím, neviem však vysvetliť prečo. Veď oni to tiež jedia, je to taký nejaký môj pocit.. 😒

danulka2
5. máj 2008

jaduska ja si tiez radsej vyberiem slovenske maso, aj ked je o nieco drahsie. Minule som chcela kupit kuracie a uz na pohlad bolo vidno rozdiel. Poske bolo uplne biele, take nepekne a slovenske bolo pekne ruzove.
A mam este jeden vyborny recept, je trosku pracny, ale je to suprove: kuracie zaludky podusit na cibulke. Urobit palacinky/skor slansie/. Naplnit zaludkami, stocit, poukladat na pekac /podla mnozstva aj 2poschodia/, posypat syrom a zapiect.Podavat so zemiakovou kasou a salatom.Je to mnaaaam.

jaduska
5. máj 2008

no danulka, žeby sme sa zastavili na obed? 😉

danulka2
5. máj 2008

jadus kludne. Mame salatovu polievku, dusene pecienky s hraskom a ryzou a posypané syrom. Drobec ma morcacie stehna so zeleninou a ryzou 😉

jaduska
5. máj 2008

dani idemeeee 😉

danulka2
5. máj 2008

super, cakam. Este chcem upiect kakaovy kolac.Deti ho maju radi.Vlastne aj ja 😅

martina.d.
5. máj 2008

maruschka, vo veľkom nakúpiť v Poľsku, alebo celé prasa. Fajn, len treba kúpiť mrazák a platiť elektrinu.Myslím, že keď si to kupujem priebežne, alebo v akcii, tak ma to výjde rovnako a mám to čerstvé.Mne osobne nechutí mäso, ktoré je 2 mesiace v mrazničke. Všetko má svoju životnosť. Zelenina sa tiež neoplatí zmrazovať, pretože sa počas celého roka dá kúpiť. A kupovať veci vo veľkom? No neviem, nechcem sa ti priečiť, ale mi vychádzame z výplaty LTT, takže na to aby som si kupovala veci do zásoby nemám. Jediné čo kúpim vo veľkom je aviváž a prach na pranie. 😀 Ale určite sa stým dá niečo robiť, dúfam, že časom zistím ako. Za 8rokov som to ešte nezistila. 🙂

danabr
5. máj 2008

no my sme 4-členná rodinka,už 12 rokov si robím zápisník výdajov a nedávno som si to skusila zrátať a vyšlo mi desné číslo cez 15000 myslím,že aj viac to bolo a to jeme normálne jedlá,tak boli v tom aj nákupy ako lekáreň,a sem tam niečo na seba,ale ajtak sme ostali zdesený!papa.

bibinka
5. máj 2008

k tomu mäsu z Poľska ešte raz- nechcem polemizovať ani nikoho urážať, ale z dôveryhodného zdroja mám, že rozbor práve pl mäsa vyšiel katastrofálny(!) čo sa týka prídavných chemických látok(hlavne antibiotiká,karcinogénne konzervanty), ktoré boli vo veľkom množstve . Porovnávali to práve s mäsom od našich výrobcov-(tých známycha boli tam hodnoty skôr pod hranicou normy) bŕŕŕ, tak sa mi to vzpriečilo, že poľské mäso už nekúpim.Radšej zaplatím za kur.prsia 156 sk z vedľajšej dediny ako 130 sk z podozrivého zdroja. 😠

avanka
5. máj 2008

Baby, to ako sa vam dari minat 10000 tisic mesacne na stravu?
My sme s manzelom zatial 2, miname max. 3500 sk a to sa stravujeme zdravo...maso len kuracie, varim na olivovom oeji, zahustujemm prevazne sojovou mukou, zeleninu mame skoro kazdy den, lebo od tej sme zavisli, chlieb si doma pecieme z Lidlovej zmesi, ryzu ouzivame len pairbold, nie bielu, cestoviny kupujeme prevazne celozrnne, peciem 2 krat do tyzdna, prevazne kolace, buchty, rohlicky (plnkove zakusky nie, tie sa mi nejako nedaria)
Je sice pravda, ze obaja rodicia maju zahrady, takze zeleninu a ovocie v lete mame svoje, ale zemiaky a jablka kupujeme.....
Jogurty, musli mame kazdy den, mesacne vypijeme tak 15 litrov mlieka...
Ja neviem, co by sme museli jest, aby sme tolko minali....

bibula
5. máj 2008

🙂 takze ako viete mala som v plane ryzu k tej vcerajsej "zbytkovej" kuracinke,ale nastala zmena planu,spravla som cestovinky a kuracinku som znova revarila s mexickou zeleninkou-mnam,predpokladam,ze cestoviny zostanu,talkze nasleduje pokracovanie-rozotriem 3 trojuholnicky syra s pomackanym cesnackom na panvici a budeme mat cesnakove cestoviny 😀 😝
avanka-vidim,ze sa stravujeme podobne,aj ja "vychadzam" finencne ako vy.

adetka
5. máj 2008

veeela... kedze manzel je zivnostnik a musi chodit jest do mesta... to je denne asi stovka na obedove menu (t.j. 2.500 korun)... ked k tomu pripocitam, co pojeme na ranajky, vecere (suche)... malej obcas varim, obcas kupujem hotove (cca 1.000 korun).. dene zjeme aspon zo 3 jogurty, zo 5 peciv(celozrnnych, mam cukrovku), nejaku zeleninku, syry, sunku vhodnu pre celiatikov (cca 3.000)... a ine... kedze casto travim s Mirkou cele dni vonku... tak sa obas stravujem tam (co je zgruba + 1.500 korun)... vychadza mi to zhruba na 8.000 korun mesacne...

martina.d.
5. máj 2008

Avanka, nech rátam ako rátam, na deň vám vychádza 120 Skk - pre dvoch. To nemyslíš vážne!? 😲 To mi chceš povedať, že sa prestravujete za takúto sumu ?

emogeon
5. máj 2008

bibula a z toho saaj nasytite kedsi kura rozdelis na viac casti ?

avanka celkom jednoducho sa to niekomu dari minut a ja sa cudujem ako moze niekto minut len 3000 - 5000 sk..
to co si popisala zrovna zdrava strava nie je ale kazdemu podla chuti 😉
my nekupujeme ziadne voloviny a vzdy sa tych 10 000 nazbiera,doma mame vzdy ovocie zelenina, syry vody,dzusy,ryby,pre malu iba bio potraviny,chlieb celozrny,proste tyzdenne 2500 nechame v supermarkete a vela to veru nie aj s drogiskou...

bibula
5. máj 2008

😀 😝
ked mate vyhriatu trubu-ved treba setrit vsade 🙂
voda
cukor
kvasnice-----kvasok
1kg muky
sol
vajce
1,5dcl oleja cca-----vypracovat,vykysnut

zatial urobit cokoladovy puding
uvarit zemiaky a posmazit cibulku s majorankou

polku cesta vyvalkat na obdlznik,potriet pudingom,jemne posypat cukrom
bocne "kridla" cesta zvinut ku stredu cesta----nieco ako maslicka ,potriet vajcom
a upecieme

majorankovu cibulku vymiesame s uvarenymi zemiakmi a jemne popucime-nieco ako pyre
zo zby tka cesta povykrajujeme kolieska s vacsou salkou-asi 10ks
naplnime zemiakovou zmesou
mozme urobit iba,ze na kolieska nalozime kopec ,ale mozme aj zabalit ako buchty🙂
potrieme vajcom a hotovo.upecieme

🙂 setrne,rychle,vyborne a syte.....

susik77
5. máj 2008

ahojte, my mesacne dame na stravu dohromady s malou asi aj 12000 kc. manzel chodi na obedy v praci- bud vo firem. jedalni al. do restiky, takze denne okolo 80-100 kc. mala papa nutrilon a casto aj hippky-prikrmy, jeme strasne vela ovocia, zeleniny, kuracie maso, ryby. Myslim, ze najviac penazi padne na ovocie a zeleninu. Je to cim dalej tym drahsie 😔 Sme uplne zavisli na obchode, nasi byvaju 400 km daleko, takze nas nemozu zasobovat zo zahradky 😎

lienocka235
5. máj 2008

no neviem... my obaja robime a stravujeme sa v restikach okolo.. mame gastrace co je spolu cca v hodnote 3600 Sk, v robote sa moc jest neda nie su na to priestory..
mala ma obedy v skolke.. co je cca 700 sk mesacne..
snayim sa kupovat kvalitne potraviny niekedy vybehnem do rakuska.. kvalitne meso, vela ryb ovocia zeleniny..syry a pod..

bibula a manzelovi to staci? moj ked sa nenaje tak je nervozny.. neviem si predstavit ze by sme jedno kura jedli tri dni.. moja mala dost zje.. hoci je chudunka..
ved dnes jeden jogurt stoji min. 10 Sk hoci sa da kupit aj za 6 ale na malej ja setrit nemienim..

susik77
5. máj 2008

emogeon: ja zase obdivujem, ze kupujete pre malu len bio potraviny. manzel slusne zaraba ale nemozeme si to dovolit-ked vidim, ze kilo bio-ban. stoji 60 kc, tak isto aj kilo bio zemiakov, bio hovadzie maso okolo 300 kc kilo...

bibula
5. máj 2008

lienocka235- 😀 staci,chlapovi vzdy staci,staci zmenit koreniny a ma pocit ,ze je nieco uplne ine 😀
co sa tyka tych jogurtov,cim drahsie tym viac umelin tam je.rajo,mnam,nam uplne vyhovuje.dokonca,ked kupime biele jogurty,mozem ich spotrebovat na varenie.
inac chlapi nemusia mat maso,ked maju sladke....to si zapamatajte 😵 😀 🙂

gangulienka
5. máj 2008

my tiez minieme dost, a tiez nechapem bibula ci to manzelovi staci...moj je strasny zrut...vcera sme grilovali na zahradke lebo bola navsteva, ked vecer odisli zostali mi 4 kuracie stehna (cele aj vrchna aj spodna cast)...som sa tesila ze bude dnes na obed, manzel isiel vecer este do prace na hodku, ked sa vratil ja som uz spala a ked som rano vstala mala som len spinavu misku v drese...kuriatko fuc ...dnes na ranajky....stvrt chleba cele natierkove maslo a 20 dk sunky to boli manzelove ranajky 😝

emogeon
5. máj 2008

susik77 banany stoja v tescu v ba 55 a normalne 49 v podstate ziadny rozdiel a ked kupim zemiaky mrkvu sosovicu tak to jej staci na 2 tyzdne + ine...
maso my nejeme.... 😉

susik77
5. máj 2008

emogeon: aha...tu v prahe su asi ine ceny...inak, tesco ovocie a zeleninu skoro vobec nekupujem-ta kvalita tu nie je nic moc...skor nakupujem v interspare...

lienocka235
5. máj 2008

Moj si da aj meso a aj sladke 🙂
s tymi jogurtami nesuhlasim.. ja malej kupujem pribinacky vacsinou..bez konzervantov..