Kreditné karty

joy75
12. júl 2013

Máte niekto skúsenosti s kreditnými platobnými (úverovými) kartami? Oplatí sa to alebo radšej od toho ruky preč? Podelíte sa prosím o skúsenosti? Ďakujem.

marylis
12. júl 2013

@joy75 No kreditky su hlavne super, ked ides niekam do zahranicia. Ak by ti ju nahodou ukradli, tak ti nevyberu cely ucet, ale len limit, ktory na kreditke mas. Dalsie plusy su, ze mas cca mesiac bezurokove obdobie na splatenie sumy, ktoru si si z karty vybrala. Je dobre mat aspon 1 doma, ak ju nepouzijes, nic sa nedeje. Napriklad v Zune za poskytnutie kreditky neplatis nic. Cize mozes ju mat aj ako rezervu ;)

sense
12. júl 2013

mam kreditku doma ...a skusenost mam dobru, pouzivam ju na platenie pri nakupoch cez internet, ked nou nieco zaplatim tak tam hned prevediem peniaze, aby som nezila na dlh nakolko.moze byt ale lakadlom zit na dlh.....

digysa
12. júl 2013

@joy75 Moja osobna skusenost, kedze kreditne karty pouzivam uz dobrych 13 rokov, je asi takto:

Vyhody:
-Minas cudzie peniaze pocas mesiaca, tvoje sedia v banke, kde dostavas uroky (viem su to ubohe percenta, ale aj tak)
-Ak kupujes cez internet alebo neovereny obchod, tak vzdy platim kreditnou kartou, je to bezpecnejsie
-Kreditne karty rucia za vratenie penazi, ak sa stane chyba- duplicitna platba, alebo tovar nepride (pride poskodeny) a ty si uz zaplatil, tak sa to da stornovat
- Necakane vydaje: Ak mas par dni pred vyplatou a surne musis kupit koleso do auta, lebo ste mali defekt a nemas prave ziadne peniaze na ucte, tak pouzijes kreditnu kartu
- Bezurokove obdobie je super, lebo si si pozical peniaze, ktore by si si musel takto pytat od rodiny, ci suseda - chrani to sukromie o tvojich financiach a tiez neplatis nic nikomu navyse.
- Niektore kreditne spolocnosti maju karty, kde setris BODY alebo MILE....kolko penazi mesacne minies, tolko bodov dostanes....akumulujes body pocas urciteho obdobia a potom za ne dostavas odmeny v roznych formach: Peniaze naspat, letenky, darcekove poukazky....Ja som si za tie mile kupila uz dost leteniek zadarmo a taktiez som si kupila kopec veci, za ktore som neplatila ani cent.

-Ja platim skoro vsetko cez kreditnu kartu, tym padom mam velmi dobry obraz o nasich financiach

- Kreditne karty poskytuju velmi citatelne informacie, kde si, co a kedy minul.

- Je dobre mat 2 kreditne karty ale iba jeden "ucet", aby ste mohli dostavat len jeden vypis a tym padom mate menej papierovania a viete kolko ste spolu precerpali z kreditu

Nevyhody:
-Kreditnu kartu by mal mat clovek, co dokaze rozumne narabat s peniazmi.

-KReditnu kartu by si mal vzdy splatit celu na konci platobneho obdobia. Ak nie celu, tak definitivne aspon 75% zo sumy.

-Ten, kto zacne platit iba minimalnu sumu, ten dostane "po papuli" z urokov, ktore bude musiet platit. Neviem, ako na Slovensku, ale tu sa dokazu uroky z kreditnej karty vysplhat aj na 18% -20% co je katastrofa

- Ak sa dostane clovek do kolobehu splacania kreditnej karty, tak sa z nej tazko vymani.....kreditne spolocnosti nie su sproste, vedia co robia

- Minaj z kreditnej karty iba tolko, kolko zarobis.....velmi zriedka zaplat nieco, na co nemas. Ak surne potrebujete pracku, alebo umyvacku riadu a nemas na nu, tak OK, ale kupit si Gucci topanky z kreditky to NIE! 😅

- Ak vyplacas kreditnu kartu o coilen jeden den neskor ako je datum splatnosti, tak Uroky a financne poplatky ta neminu!!

- Dobre si zapis, kedy mas splatit kreditnu kartu a sleduj si svoj kredit.

-Kreditne karty davaju velke limity ( ja mam obrovsky limit a je to velmi LAKAVE). Neziadaj o zvysenie limitu. Najlepsie je mat limit, ktory nie je vyssi ako 2 mesacne vyplaty

Ak mas otazky...tak sa pytaj

sense
12. júl 2013

@digysa perfektne vysvetlene vsetky palce co mam hore....lepsie to nie je napisane ani v podmienkach o platobnej karte (chap ako kompliment)

wena
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
monciky
12. júl 2013

kreditka je vyborna vec a plati vsetko tak, ako napisala @digysa
ja som byvaly zamestnanec banky a velmi som odporucala kreditky, ale nie kvoli tomu, aby som zruinovala klientov, ale presne kvoli tomu, ze miname peniaze banky, ked si sledujeme ako nakupujeme, tak mame 40 dnove bezurocne obdobie, je to vyborne pred vyplatou, ked pride nejaky necakany vydaj, to sa mne vzdy stalo, ked sme akurat cakali na vyplatu, tak nieco s autami alebo podobne sa stalo...
velmi vela ludi co poznam si svoje bezne domace vydavky riesi cez kreditku, ma tak lepsi prehlad a ked sa trafi do toho obdobia bezurocneho tak je to uplne ze zadarmo....
ale aj tu treba opatrnost a vediet kolko mozem minut...., moj bratranec si zobral limit okolo 3000€, zarobi tak 700€a uz ma kartu docasne blokovanu, lebo minal a teraz nema z coho splacat, lebo platil len tu min. splatku, co je o nicom...

dicinka1
12. júl 2013

@joy75 ja pisem ruky prec.prestrihnut..su tam neskutocne uroky.mame 2 a bemame to ako splatir..naraz tolko penazi nezozeniem.fakt ak nemusis...nepotrebujes surne napr na pohreb atd.....tak radsej ju prestrihni.

digysa
12. júl 2013

U nas mame este dalsie rozne pravidla a vyhody, kedze predsa len USA je s kreditkami popredu ( a aj s dlhmi 😀 ), takze tu je tych veci este viac.....ale musim pre vsetkych zdoraznit jeden fakt:

Kreditna karta je ako OHEN

Skvely sluha, ale zly pan!

sense
12. júl 2013

@dicinka1 este sa mi nestalo zeby som ten limit vycerpala a uz vobec nie zeby som ho nedokazala splatit.....kreditka je velke lakadlo, ale len kto vie s nou rozumne narabat a neberie limit na karte ako vlastne peniaze, sa nedostane do zacarovaneho kruhu splacania.....takze treba minat len do takej vysky kolko dokaze zarobit a splatit.....

sense
12. júl 2013

apropo ja mam limit vo vyske svojho platu a nie je problem .....

digysa
12. júl 2013

@sense Ja som raz musela kupit letenky surne a bez kreditky by som to asi tazko urobila....Vedela som, ze dostavam o par tyzdnov velky bonus z prace, tak som nemala problem.

ALe ta kreditka mi pomohla v tej "casovej tiesni"...ani o tie peniaze tak neslo, islo o to, ze v tom momente som musela kupit letenky, lebo o par dni by zdrazela cena.....a na beznom ucte mi chybalo nejakych $800 dolarov, co som o 2 tyzdne hned splatila.

sense
12. júl 2013

@digysa ono ked vies ze o par dni ti tie peniaze maju prist je to ine, nato to vyuzivam aj ja pretoze s letenkami je to tak ze dnes maju vyhodnu cenu a zajtra su za trojnasobok, ale urcite by som si nekupovala topanky , kabelku al. ja neviem co ked viem ze na to nemam....a napr. ja bezny ucet som ani do minusu nechcela.....

dicinka1
12. júl 2013

@sense notu na vychode tolko nezarabame..maximalne. Tych 300 eur..no hlupa som vtedy bola...☹ a reraz z toho nwviem vyjst.

joy75
autor
12. júl 2013

je možné finančné prostriedky z kreditnej karty previesť na bežný účet?

digysa
12. júl 2013

@joy75 Ako to myslis....ze mas na kreditnej karte dajme tomu 1000Euro a chcel by si ich dat na svoj ucet?

To v ziadnom pripade.... v prvom rade, na kreditnej karte nemaz ziadne financie.....iba KREDIT v hodnote nejakeho cisla = penazi. A ten si mozez pozicat a vracat. Nic viac a nic nemej

Ale.....napr. v USA uz mame take srandicky, ze kreditne spolocnosti nam ponukaju aj "cash" -hotovost v urcitej sume.
A dokonca mame k dispozici aj seky- u vas penazne poukazky (tusim).
To znamena, ze ja si mozem cez kreditnu kartu vybrat z automatu HOTOVOST a to sa da previest na bezny ucet.
Tak isto aj seky- mozem sek vypisat na moje meno a vlozit ho do svojej banky....

Ale taketo veci by som nikdy nerobila..... Hotovost ma este vacsie uroky, ako KREDIT

digysa
12. júl 2013

Mali by sme vytvorit skupinu FINANCNE PORADENSTVO..... pravne tu uz mame, nie? 😀 😀 Tuto pre @dicinka1 by sa zisiel a keby sme jej poradili skore, tak sa nemusela dostat do slamastiky

bodka13
12. júl 2013

@joy75
1/ z Cetelemu hej ....vieš si ich previesť sám cez klientskú zónu koľko potrebuješ,aj celú sumu naraz a je to bez poplatku,myslím že aj cez sms správu sa to dá
2/ z VUB kreditka - iba výber cez bankomat = vysoký poplatok(okolo 6€) a určený limit hotovosti na výber
3/ HomeCredit - tak isto výber z bankomatu,určený hotovostný limit limit a poplatok (asi 3-4€) ...a inak potom úročia € použité pri platbe kartou =na tie sa vzťahuje aj bezúročné obdobie ako vybratú hotovosť

...iné neviem

digysa
12. júl 2013

@bodka13 Takze na Sk to tiez funguje, ze davaju hotovost aj cez kreditku?

digysa
12. júl 2013

@joy75 sak napis problem.....o co ide? Mozno ti poradime....

bodka13
12. júl 2013

@digysa hej .... o týchto spoločnostiach čo som písala viem na 100% a známi majú myslím Quatro kartu a tam je tiež možnosť vybrať hotovosť

digysa
12. júl 2013

@bodka13 Ja hotovost z kreditnej karty zasadne nevyberam.......tam uz ide do tuheho 🤐

bodka13
12. júl 2013

@joy75 ono najlepšie ju je použiť na nákupy- a ak nabehne výplata jednoducho tam presunieš prachy,teda si stihol aj bezúročné obdobie a na konci mesiaca,keď už zase nemáš použiješ kreditku a prachy iba točíš dokola 😉 ....vyberať hotovosť moc neodporúčajú...ale ak súrne potrebuješ,pomôže ti to a postupne ich splácaš - niektoré spoločnosti i banky sú nastavené tak,že každou splátkou sa ti tá nasledujúca mesačná splátka zníži- čo sa ti môže zdať super,ale v konečnom dôsledku tie požičané prachy nehorázne preplatíš 😒

sense
13. júl 2013

ja mozem zaplatit aj seky, vyber v hotovosti z bankomatu a aj prevos na ucet ale tam su velke poplatky tak to nerealizujem

biba04
30. júl 2013

ahojte, usetrit sa da napriklad aj na splatkach...ak mate pozicku ci pozicku z nebankoviek,kreditne karty, hypoteku, ci ine spotrebitelske uvery s vysokymi urokami ? 8 a viac % ? Viete, ze by Ste mohli mat uroky pod 8% ? Hypoteku pod 4% ?
Alebo Ste vlastnikmi nevyhodnych poistnych zmluv a peniaze, ktore setrite nie su zhodnotene tak ako by Ste si zelali ? Vlastnite leasing ?
Vlastnim licenciu NBS, t.z. ze viem kombinovat produkty roznych bank, cim dokazeme vytvorit ovela lepsie podmienky a Vam tak usetrit desiatky, stovky ci az tisice eur na
na Vasich uveroch. Staci, ak mi napisete. Ja Vam zavolam spat, prip. pridem az k Vam domov a spolu zhodnotime Vase zavazky a ak sa Vam to bude pacit, zadarmo pre Vas vypracujeme projekt, s ktorym usetrime Vase peniaze

aspider
23. dec 2014

@digysa jasne ze s kreditky sa da previest na bezny ucet ,o com tocis?

digysa
23. dec 2014

@aspider To som nepovedala, iba tvrdim, ze to nie je rozumne...clovek sa moze zadlzit este viac.

1stefi121
18. mar 2015

Ak z nej nič nečerpam tak nič neplatim??????? pytam sa preto lebo teraz mi jedna prišla 😉

andreah25
18. mar 2015

@1stefi121 Áno, je možné, že ak ju nepoužívaš, tak nemusíš nič platiť. Pre istotu si to ale over vo svojej banke, pretože štandardne sa za takúto kartu platí minimálne ročný poplatok, napr. 25 eur ročne, či iná suma.
Môžeš ju mať úplne bezplatne, aj bez toho ročného poplatku, ak má banka napr. nejakú špeciálnu akciu, ale sú banky, že ich majú zahrnuté v špeciálnej ponuke bežného účtu a pod.

1stefi121
18. mar 2015

Ano to viem ja mam 50% zľavu s poplatku ale pytam sa ohľadom splatok že či ešet okrem toho ročneho poplatku sa niečo plati nejak espaltyk to asi nie? ak s nej nič nečerpam. 🙂
@andreah25

1stefi121
18. mar 2015

@andreah25 ak ak urobim nejakycj 3000 eur ročne tak ju mam uplne bezpoplatku