Ktorá z vás rada fotí?

briketa
8. mar 2009

Ktora z vas este rada foti, nielen deti? Ako ste pokrocile a aky mate fotak, objektivy? Na co sa zameriavate, chodite na fotovikendy? 🙂

hajanka
1. jún 2012

@bv_alexandra ahoj, zrkadlovka JE narocna na obsluhu, hlavne ked nou chces fotit profesionalne, ak mas v plane fotit na automatike, tak ti staci klasicky kompakt, na to ze si laik tak si si dala latku velmi vysoko 🙂 fotenie velkych svadieb nie je len tak akoby rukou mavnut a uz duplom nie ak si laik a nevies zrkadlovku ovladat. Fotenie svadieb chce vela vela rokov praxe a studia co sa fotografovania tyka.
Pekne fotky robi fotograf, nie fotak, fotak len cvakcne to, CO a AKO mu ty prikazes a ostrost zalezi od rychlosti uzavierky a pevnej ruky 😉

boska79
1. jún 2012

@hajanka nemyslela stavieb? ci svatieb? no idem si to precitat este raz 😀

boska79
1. jún 2012

a kupovat rodinny fotak...zoberiem si fujifilm x10, alebo olympus pen - podla penazi ktore by som mala, niektory z rady pen.., alebo sony nex 5N... maju filtre, sony nex ma snimac aky ma aj zrkadlovka, a tie filtre umoznia kreativne fotenie, moznost nastavenia clona, cas, iso.. ked len v poloautomatickom rezime...

vela ludi ma zrkadlovku, a foti na automatiku, a mna poraza ked to vidim... 😅 😅 😅

boska79
1. jún 2012

@hajanka ona chce stavby fotit... cize sony nex5n ...16mm objektiv a este jeden zoom 18-55 setovy na rodinne foto...

bv_alexandra
2. jún 2012

@hajanka hajanka aké svadby 😀 😀 😀 😀
ja som písala stavby 😉 mm má stavebnú fi a fotiť stavby na stránku ktoré stavia, a byty to zas ja robim maklérku 🙂
mna fotenie bavi, a nad zrkadlovkou som rozmýšlala preto ze by ma snád potom viac ťahalo sa vzdelávat ohladom fotenia.
Nemusí však byt.
Hlavne mi napr. vzdy pri fotakoch ktoré sme doteraz mali ze kym som malého odfotila uz bol pomaly mimo záberu 😀

bv_alexandra
2. jún 2012

@boska79 pozerala som to 🙂 budeme uvažovat 😉

bv_alexandra
2. jún 2012

@boska79
@hajanka baby načo sa vlastne treba zamerat pri výbere foťaku? 😝

hajanka
2. jún 2012

@boska79 ano stavieb 😉 uz robim preklepy aj v citani 😀 ale to na tom nic nemeni, stale je treba vediet masinku ovladat, poznat pracu so svetlom, detto s kompoziciou pri foteni interierov, vzdelavat sa budes musiet, budes nutena 😉 a naozaj problem rozmazaneho zameru je vzdy problem nepevnej ruky a nastavenia fotaku, napr. na pohybujuci sa objekt potrebujes nastavit kratky cas uzavierky, to vacsinou fotak - kompakt nedokaze spracovat, hlavne ked fotis na automatike.

boska79
2. jún 2012

@hajanka ved ano..k tomu rozmazanemu som sa este nestihla vyjadrit, dobre si napisala... 😉

boska79
2. jún 2012

@bv_alexandra zalezi ci sa chces tomu aj venovat, precitat neaku knihu o foteni, pohrat sa s nastavenim....

Inak pravda, ak mas dat 700€ za sony nen 5n...to kup, este stale sa dopredavaju nikon D90tku, s 18-105 mm objektivom... a ak sa tomu budes chciet venovat viacej, tak si kupis portretne sklo...ak nie, tak ako rodinny fotak je to ok...ked porovnas ze mas dat 700 za kompakt s moznostou vymennej optiky...

Ak chces nieco male, ze do vacku... tak potom plati to co som ti poslala v IP

boska79
2. jún 2012

@bv_alexandra no ked to chces tak na lepsej urovni, ze na stranku.... tak nech kupi zrkadlovku... aj tu d90tku, ja ako fanusik nikonu sa ku canonu vyjadrovat nebudem... no a jasne ze na stavby sirokouhly objektiv 12-24 a ako rodinny portretny objektiv 50mm 1,4 alebo 1,8....

Ak nie D90tku...tak D7000...

A mate vystaraaano, len sa ucit🙂

kukutska
8. jún 2012

..ahojte.. trosku sa vam tu vryjem, nevyznam sa vo fotakoch, preto by som potrebovala radu. MOzno vam to pride smiesne, ale chceme si s muzikom kupit "lepsi" fotak, no zas nie predrazeny 😝 Limit mame 250eur a pre mna dolezitym aspektom je, aby sa s nim dali fotit deti - viete si predstavit, stale sa hybu 😀 Mne osobne sa pozdava zn. NIkon, ale je mozne, ze za porovnatelnu kvalitu mozem zaplatit menej pri menejznamej znacke.. dakujem za rady 🙂

rainee
10. jún 2012

@hajanka @boska79 baby tak to ste vystihli 🙂 ale podla mna ani najlepsi kompakt neodfoti tak ako zrkadlovka na automatike 😀 ja sa priznam kedze nemam dlho zrkadlovku a neviem s tym este dobre fotit tak zatial vyuzivam prave automatiku a scenicke rezimy a fotky su podla mna velmi pekne, teda akurat sa mi niekedy nezadari to rozmazanie 😀 ale verim ze sa casom dopracujem aj k tej clone a zavierke, len mat na to viac casu na skusanie. 😕

indiankaindi
11. jún 2012

@kukutska Ahoj, my sme nedávno riešili rovnaký problém. Chceli sme kvalitný foťák, ktorým sa dajú fotiť deti, ale aby nebol veľmi drahý. Boli sme sa informovať u jedného celkom odborníka a radila som sa tiež s kamoškou, ktorá veľmi a rada fotí a už sa v tom celkom vyzná. Zistili sme, že značky Nikon a Canon sú najlepšie, čo sa kvality týka a tiež prípadného zháňania opravy, náhradných dielov a doplnkov. Toto sú najlepšie značky. Ale cenový limit sme museli posunúť, pretože klasické digitálne foťáky vraj nefotia bohvieako. Čím vyššie parametre, tým horšia fotka - toto máme vyskúšané aj na vlastnej koži. Nakoniec sme kúpili zrkadlovku a neľutujem. predtým sme mali klasický digitálny foťák, aj kameru ale všetko to ide z domu, pretože zrkadlovke sa nič nevyrovná. Tie fotky sú úžasné, dá sa fotiť aj sériovo, čiže ti neutečie naozaj žiadny záber. Vrelo odporúčam. Je to síce poriadne vyššia investícia, ale vyplatí sa. 🙂

rainee
11. jún 2012

@indiankaindi suhlasim, Nikon je tusim najlepsia znacka, aj profici fotia hlavne s Nikonom co som si vsimla. ale je uz na trhu kompakt Nikon (tusim Nikon Coolpix S9100?) a ten ze je uplne namakany a vyrovna sa skoro zrkadlovke, zaujimalo by ma ako foti ak ho tu niekto mate.... Mala som este Canon Powershot kompakt ta najvyssia rada ale nefotil moc dobre, ale mozno zrkadlovky Canon su ok.
ja co si vsimam mam najvacsi problem s fotenim v pohybe. a teiz by som sa chcela spytat ako (ne)pouzivate blesk pri foteni deticiek. ja malokedy pouzivam blesk ked fotim malu, ale potom su tie fotky samozrejme rozmazanejsie a tmavsie a o to viac musim upravovat v programoch 😝 mate nejake finty na to?

strihalka
11. jún 2012

Nemuzu se dockat, uz aby prisla odmena za porod a jdem koupit Canon 🙂 parada, to budou fotecky🙂 a asi tu budu navstevnik casty si chodit pro rady.....snad uz pristi tyden

strihalka
13. jún 2012

Ziiitra budeeee 🙂

boska79
13. jún 2012

@rainee nikon canon su dve zname znacky...ale ani ostatne niesu zle...

a porovnavat ze zrkadlovka je podobna s neakym kompaktom..to nie.

a rozmazanu fotku neupravis tak aby bola ostra.. ked je raz nieco na figu odfotene, tak to nezachranis... a to bude tou automatikou a scenickymi rezimami... preco neskusis aspon poloautomatiku? prioritu casu a clony? digitalni fotografie 1 od scotta kellbyho - odporucam knizku. ziadne dlhe teorie, konkretny problem, konkretna rada...

boska79
13. jún 2012

@strihalka co si aky kupila?

strihalka
13. jún 2012

@boska79 Canon EOS 600D + 18-135 EF-S IS

rainee
13. jún 2012

@boska79 neporovnavam to ja, boli to odborne recenzie 😉
cas a clona - no skusala som trosku s tym robit ale akosi to nie je ono, v interieri su tie fotky tmave a to som isla podla navodu ako nastavit hodnoty aby vyslo z toho co chcem. presne ako hovoris, ja by som potrebovala na konkretny problem konkretne riesenie 😉 kuknem tu knizku, mozno mi to pomoze.

boska79
13. jún 2012

@rainee da sa aj stiahnut z uloz.to

Ak zvysis iso velmi rychlo zbadas rozdiel... Ono zalezi kto robi recenziu...da sa najst totiz vselico

strihalka
14. jún 2012

Ufff, teda vam povim, to je jako kdyz se babo uci prve krucky🙂 ne-li jeste horsi🙂Po uspesnem nastaveni zrnistosti v hledacku 😀 ...to bylo pro nas kouzlo, jak je mozne ze je to rozostrene a fotka je nakonec velmi ostra a krasna😀...no uz vime....ale teda clovek nevi, co drive se ucit...

janulabj
22. jún 2012

ahojte,
prosim len radu čo by ste uprednostnili Vy, skusene fotografky : nikon D90 alebo 5100 ?
dakujem za odpovede.neidem fotit žiadne svadby zakazky 🙂

aleangela
22. jún 2012

Ahojky pridavam sa k vam do diskusie.Tiez velmi rada fotim 🙂 Hlavne svojho ulietaneho drobceka 🙂 Zatial mam svoj 3 fotak Nikon Coolpix L120 a dufam,ze coskoro uz pojdem po zrkadlovke 🙂))

aleangela
22. jún 2012

@janulabj ahojky podla mna su oba fajne fotaciky 🙂akurat ,ze d5100 je mozno kus lacnejsi,kamoska ho ma a je s nim spokojna

aleangela
22. jún 2012

@indiankaindi chcela by som sa opytat na fotenie v interieri ak fotite dedicky v dome bez blesku seriovo alebo len tak kazda fotka vam vijde?neje zomazana?aj ked je dietta v pohybe?

aleangela
22. jún 2012

@rainee ja mam nikon coolpix l120 a som spokojna.vid moje foto vo fotoblogu 🙂

katuska26
22. jún 2012

@janulabj ja by som ti odporučila z týchto dvoch určite starší model D90 nakoľko D5100 nemá v tele motorček.. 😉

rainee
22. jún 2012

@aleangela fotky mas krasne. ja mam teraz nikon d5100. s tym fotenim deticiek bez blesku mam tiez problem (malu fotim na 90% bez blesku) aby neboli fotky rozmazane ked sa pohne. preto by ma tiez zaujimalo ake su na to finty 😉