Ktorú zeleninu sa oplatí začať pestovať?

gabika4
21. jan 2019

Ahojte, viem, že je január, ale keďže je také hluché obdobie na zeleninku, tak rozmýšľam ktorú zeleninu sa oplatí pestovať :D Gazdinky, čo za zeleninu tento rok budete sadiť? Ktorá sa podľa vás najviac oplatí, prípadne dajte rady aký druh či odroda 🙂 Teším sa na príspevky 🙂

doly7
22. jan 2019

@gabika4 Celorocne jahody su napr.Ostara.

natia29
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
winni
22. jan 2019

Ako každý rok rajčinky, uhorky, cuketky, melony, hrach, kukurica a tento rok chcem pridať tekvicu, papriku a fazuľku 😉 takéto krásky na foto som mala ešte na prelome septembra - októbra 🍅😋

winni
22. jan 2019

Zabudla som na šalát 😅 tie pestujem tri druhy, najviac sa darí ľadovému letnému šalátu 😉 pestujem vo vyvýšenom záhone, osvedčil sa, omnoho menej slimákov ako na zemi.

zuzanka2411
22. jan 2019

Uhorky su najviac..maly na nich chodi a schrume za den aj 5 😊 redkovky mas hned medzi prvymi..rano na chlebik
Potom sadim este zelenu fazulku, hrasok zboznujeme, paradajky, cesnak, cukety a tekvice..nie vela z kazdeho iba tak pre nasu spotrebu

diridonda11
22. jan 2019

@renatka100 ahoj, zaujalo ma ze máš jahody aj v decembri. Cez zimu ich máš na nejakom stále slnečnom mieste? Aj ich opelujes štetcom?

mooonika1975
22. jan 2019

Ono záleží aj kde bývaš? Nie všetko sa dá pestovať na severe napr.

renatka100
22. jan 2019

@diridonda11 su na slnecnom balkone a neopelujem ich nicim, mozno su samoopelive neviem

danula.ch
22. jan 2019

@gabika4 jahody máme senga sengana, výborná klasika. Každý rok sadim vela rajcin, hlavne masitych a robím si z nich omáčky a pretlak do zasoby na celý rok. Maslova tekvica je skvelá na pečenie. Cukrový hrášok pre deti na zobkanie. Potom klasika, mrkva, petržlen, kaleráb, zemiaky, paprika

babina_33
22. jan 2019

Podla mna co sa tyka zeleniny, tak paprika, rajcina, uhorka, salat to je samozrejmost, to je uplne ine ked je dopestovana takato zeleninka doma ako ked je kupena v obchode, to je proste sto a jendo 🙂

s1m.one
22. jan 2019

ahoj, u nas to byva uz vyselektovane kvoli casu, byvalo toho viac aj mrkva a kukurica, ale uz sme zostali iba pri jarnej cibulke, redkovkach, rajcinach, cili paprickach, uhorkach, salatovych uhorkach, cuketach a topinamburi, sem tam tekvica, z ovocia jahody, maliny, ribezle, josty, cucoriedky, hrozne, broskyne, marhule, slivky, jablka, hrusky, ceresne, mali sme aj kiwi ale akosi nesli

gabika4
autor
22. jan 2019

@s1m.one ešte som nikdy nejedla topinambur, ako to chutí, čomu by ste to prirovnali? :D čo z neho varíte?

s1m.one
22. jan 2019

@gabika4 jejo aky preklep jasne ze topinambury nie s i , ups... skor take bez nejakej specifickej chuti, nieco ako kalerab a zemiak - aj to clovek papa surove - vacsinou nastruhane papame, ale da sa aj tepelne upravit, vraj velmi zdrave a vraj sagan na nom velmi ide 🙂)) ale je to ako burina ak to clovek nasadi tak sa to vie pekne premnozit ale kope muz este teraz 🙂))

chuchnik
23. jan 2019

mna skor zaujima kde beriete info ako pestovat mate nejaku knihu odporucte printovu formu co ktora rastlina ma rada viem na nete vela toho ale clovek by to mal rad ucelene niekde v knihe dik

airaw
23. jan 2019

My pestujeme klasickú papriku, baranie rohy, kápiu, paradajky klasické, také podlhovasté aj veľké mäsité, cherry paradajky červené aj žlté a hruskovite cherry paradajky, uhorky, aj nakladačky, šalát, špenát, zeler, chren, cviklu, kaleráb, reďkovky, kapustu, kel, cibuľu, pór, cesnak, zemiaky, hrášok, repu krmnu, kukuricu na varenie, petržlen, mrkvu, cuketu.. a z ovocia máme jahody klasické aj celoročne, 2 druhy malín, egreše, černice, goji, biele, červené aj čierne ríbezle, čučoriedky, hrozno, a stromy hrušku, 2 slivky, 4 broskyne, marhulu, nektarinku, 3 jablone.. a tento rok by som rada skúsila bataty, tak uvidíme, čo z toho bude 🙂

zuzanaam
23. jan 2019

@gabika4 oplatí sa pestovať tú zeleninu, ktorú jete 😉. Pestujeme všetko ča sa dá u nás dopestovať a je jedlé, kvaka sa dá skladovať v pivnici ako zemiaky a aj tak jesť, je to zdravšia varianta a áno, kým sa nedoviezli zemiaky z ameriky, tak sa jedla kvaka. Na orave dodnes volajú zemiaky repa. Akurát nemá ani zďaleka toľko škrobu, tj. ani kalorickú hodnotu zemiakov. Batáty sa tiež dopestovať dajú, najmä v teplejších oblastiach, alebo v skleníku. Topinambury sú chrumkavé (surové), sladké, rýchlo sa rozvaria, ale žiaľ dosť nadúvajú, tak to s množstvom zjedeným naraz netreba prehánať. Je to jedna zo zelenín, ktorá sa dá zberať v zime, ak priveľmi nemrzne a dá sa kopať. Vykopané rýchlo vysychajú. Inak v zime mávam na záhone ešte kučeravý kel, dá sa aj pór, endívia, brokolica, ružičkový kel.

gabika4
autor
23. jan 2019

@zuzanaam to ma zaujíma, kedy ich sadíte, aby ste ich mohli "zberať" aj v zime ?

kafulienka
23. jan 2019

Ja len chcem napisat, ze pokusme sa co najviac zapojit do toho "pestovania" nase deti...

gabika4
autor
23. jan 2019

@winni ja sa síce do pestovania zatiaľ ešte nevyznám, tak sa všade vypytujem, tie paradajky máte naozaj krásne, viete mi povedať čo je to za odroda? moja mama pestuje každý rok plný foliovník paradajok, ale jej majú iné lístky ako tie vaše hoci daria sa jej tiež krásne, no tie vaše ma zaujali 🙂

gabika4
autor
23. jan 2019

Možno sa Vám zdá, že trošku preháňam, ale minulý rok som bola tehotná, nejako mi nedochádzalo, že keď sa malá narodí bude potrebná zeleninka na príkrmy :( všetko som potom musela získavať od známych, po rodine, nič svoje som nemala a mojej mame to tiež nenapadlo, že treba niečo aj iné posadiť, čo nezvykneme my jedávať, dokonca minulý rok nesadila ani tekvice a cukety, keďže to nikto okrem mňa doma nejedával :( potom sme to ľutovali obe....dokonca ja koza som si neurobila domáce výživy, pričom jabĺk, hrušiek, sliviek, marhúľ, jahôd, malín sme mali habadej, dokonca minulého roku bola plná aj čerešňa 🙂 dcérka ma tiež naučila jesť zeleninku, ktorú som nezvykla konzumovať, tak chcem toho roku posadiť trošičku zo všetkého a uvidíme, čomu sa zadarí....sadíme starú klasiku: mrkvu, petržlen, cibuľu, uhorky, paradajky, papriku, zemiaky, pór, zeler, fazuľu, zelenú fazuľku, hrach, otec pestuje a potom suší červenú papriku, takže tú máme tiež svoju, tohto roku určite nasadíme rôzne druhy tekvíc (najmä hokaido) a cukín, špenát, cviklu, kaleráb....potom z byliniek máme vždy mätu (dva druhy), medovku, pažítku, kôpor, bazalku, ligurček...rozmarín nedokážem vypestovať, neviem kde robím chybu :( z 10 semienok ledva vyjdu 2 aj to zakapú :( skúšala som kúpiť v obchode sadeničku, tá mi uschla :D asi potrebuje viac starostlivosti, aspoň zo začiatku 🙂 ....tymian a majorán som tiež pestovala, ale mne to smrdí :D no darilo sa im pekne 🙂 ...možno sa Vám bude zdať, že je toho veľa, no mama má nie zádradku, ale skôr pole a všetkého bude len po trošku...už sa teším na svoju záhradku, tam budem mať tiež veľa miesta, tak ako mama :D

veronikazoja
23. jan 2019

ja mám bylinkovú záhradku - majoránka, tymián, bazalka, oregáno, šalvia, materina dúška, čokoládová mäta, jahodová mäta, klasická mäta, medovka, petržlenová vňtaka, pažítka a od minulého roka aj rýmovník (v lete používam čerstvé a zime to čo nasušíme), mám aj rebarboru, takže rebarborový koláč je u nás v máji a v júni top
muž porobil pred pár rokmi veľké vyvýšené záhony a tam máme stálorodiace jahody, jarnú cibuľku, reďkovku, špenát, šalátové uhorky, hrášok, rajčiny, papriku zelenú aj kápiu, baranie rohy, kaleráb, karfiol, mrkvu, petržlen, zeler a okrem toho klasicky pestujeme zlaté cukety, maslovú tekvicu, sladkú kukuricu a pár korienkov skorých zemiakov
minulý rok som skúsila baklažán aj cucamelón ale hoci som vypestovala priesady potom po presadí do zeme sa neujali

isabellaa
23. jan 2019

Ktorá zelenina znesie aj menej svetla?

nasrdena
23. jan 2019

@veronikazoja vedela by si mi prosím pridať recept na rebarborovy koláč? Rastie ako diva a koláč mi nikdy nejako nevyšiel. Ďakujem

veronikazoja
23. jan 2019

@nasrdena ja robievam klasické kysnuté cesto - 1kg hladkej múky, 2 kocky kvasníc, 6dcl mlieka, 20čl kryštálového cukru, 2dcl oleja a štipka soli - z 3dcl mlieka, kvasníc a 5čl cukru urobím kvások, cesto vymiesim s varechou a nechám tak cca hodinku, vyvaľkám cesto a plát položím na múkou poprášený plech, naukladám pokrájanú rebarboru, posypem škoricou a práškovým cukrom, šup do rúry na 200stupňov
ale vynikajúca je aj jablkovo-rebarborová výživa

gabika4
autor
23. jan 2019

@s1m.one teraz pozerám na internete, no neviem nájsť topinambur na sadbu...ako ste sa k nemu dostali?

s1m.one
23. jan 2019

@gabika4 v obchode si kupis normalne na jedenie, len ho strcis do zeme 🙂

s1m.one
23. jan 2019

neboj aj ja som sa pytala muza 🙂

gabika4
autor
23. jan 2019

@s1m.one mňa to ani nenapadlo :D

s1m.one
23. jan 2019

ved si sa s tym este nestretla, je to normalne 🙂

s1m.one
23. jan 2019

napriklad v lidli ich mavaju 🙂