Kúpa auta a jeho následné pokazenie

14. apr 2021

Ahojte, da sa nejako riesit ked som dnes oficialne prevzala a kupila auto a hned dnes pri prvej jazde sa mi pokazilo? Nejaky kotuc v motore sa zlomil, retaz sa tam netoci, neviem presne .... dakujem za rady a skusenosti, som na prasky

lenka1993
14. apr 2021

Kupovala si od ruky alebo nové ? Aj keď od ruky v kupnej zmluve by si mala mat záruku. Ja keď som predávala tak som do každej zmluvy dala že mesiac ako keby záruka. Čiže ja by som kontaktovala pôvodného majiteľa.

autor
14. apr 2021

@lenka1993 v zmluve prave zaruku nemame, je to opotrebene auto, ale vyplyva nejaka zaruka zo zakona?

sasa1310
14. apr 2021

zo zákona vyplýva záruka 6 mesiacov na kúpu použitého auta, ale len na skryté vady

lenka1993
14. apr 2021

Zo zákona netuším. Na toto si dávam pozor aby bolo v zmluve.

autor
14. apr 2021

@sasa1310 aj napriek tomu ze tychto 6 mesiacov neni spomenutych v zmluve?

jarmila2010
14. apr 2021

aku mate zmluvu?a bola robena diagnostika na aute?urcite by som kontaktovala predajcu a ziadala opravit chybu...alebo by som mu pisomne poslala odstupenie od zmluvy z dovodu tejto vady na aute...

zuzubb007
14. apr 2021

No ak ste to kúpili v autobazáre, treba sa spýtať, pokým ste kúpili od bežného človeka pochybujem, že Vám dá peniaze na opravu, bohužiaľ u starších áut sa stáva, že dačo odíde kedykoľvek, tiez keby ste predávali auto a po mesiaci Vám zavolá kupujúci tak ho vysmejete, že normálna vec, závisí od výšky škody kvôli sto euro by som sa ani nestrapnovala, ak je škoda 1000 a viac to uz je na nahnevanie

jarmila2010
14. apr 2021

@zuzubb007 to auto kupila dnes a hned jej pokazilo..nevyznam sa nejako v autach..ale opravy ohladom motora,nebudu malichernost

sasa1310
14. apr 2021

to je zákonom stanovená lehota.

alenah31
14. apr 2021

@sasa1310 Ak kupujete jazdenku od súkromnej osoby tak na váš zmluvný vzťah sa neuplatňuje zákon o ochrane spotrebiteľa....zmluva sa uzatvára podľa Občianskeho zákonníka a nie Obchodného zákonníka. Čiže žiadna záruka 6 mesiacov-tá je len v prípade ak kupujete vozidlo z registrovaného autobazáru.
Ak na ojazdenom vozidle vyjde najavo vada, na ktorú vás predávajúci neupozornil, máte ako kupujúci akurát právo na primeranú zľavu z dojednanej ceny. Zľava by mala zodpovedať povahe a rozsahu objavenej vady.
Len v prípade, že sa jedná o vadu, kvôli ktorej je kúpené vozidlo neupotrebiteľné, teda nepojazdné, máte právo od zmluvy odstúpiť a žiadať vrátenie kúpnej ceny. Ak predajca odmietne vtedy treba podať návrh na občiansko-právny súd.

autor
14. apr 2021

@jarmila2010 zmluvu mame podla obcianskeho zákonníka, a teda auto bolo aj na stk, aj na kontrole originality pred kupou, nechapem .... volali sme mu a vraj da auto mechanikovi na opravu, lenze co som citala oprava jentakej veci stoji asi 800€ a to teda sa obavam, ze ked zisti toto bude sa chciet z toho nejako vyvliect

autor
14. apr 2021

@zuzubb007 ano je to suma asi 800€ a ano keby sa pokazilo po mesiaco dokazem zobrat do uvahy ze sa pokzilo mojou jazdou, ale pokazilo sa v den kupy a my sme na nom este ani nejazdili v podstate nic

lilyianka
14. apr 2021

No neviem, ak sa kupuje od súkromnej osoby tak väčšinou v zmluve býva aj niečo ako,že kupujúci sa oboznámil s technickým stavom vozidla a blabla. Čiže tým pádom pri tomto by si si nepomohla ak by to tam bolo si myslím. Ale možno nemám pravdu,neviem. Treba sa informovať u niekoho znaleho tejto veci

autor
14. apr 2021

@lilyianka ano je tam ze sa manžel oboznámil ale je tam aj ze auto nema žiadne vady

janne318
14. apr 2021

Nevieš opísať poruchu, ale vieš, koľko bude stáť oprava? Neviem síce, aké je to auto, ale za 800e už kúpiš celý ojazdený motor. Treba to dať najprv pozrieť nejakému mechanikovi a podľa toho sa zariadiť. U starších áut sa skrátka môžu vyskytnúť poruchy, ktoré sa nedajú predvídať. Ak sa roztrhol rozvodový remeň napríklad, nemal to bývalý majiteľ ako predpokladať - akurát vám mohol povedať, či bol alebo nebol menený a kedy. A také niečo nezistia vopred ani technici na STK.

tomyhardy
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
janne318
15. apr 2021

@tomyhardy na to má právo zo zákona. Nemusí to mať ani v zmluve.

nafka0483
15. apr 2021

Nam sa stalo to iste a neboli sme nijak na vine - auto sme pravidelne servisovali, vsetko bolo tip top, ziadne problemy. Predali sme ho v rodine, nemali sme co skryvat, to auto poznali. Hned na druhy den volali, ze je problem, boli sme v soku, lebo keby sme si auto nechali este 2 dni my, tak by sa dana vec pokazila nam, takto to bola blba zhoda nahod, ze akurat uz mali auto oni a pokazilo sa im.
Takze nemuseli ti nic zatajit, proste smola. Keby so to predala cudziemu, tak mu poviem, nech si da auto skontrolovat svojmu mechanikovi pokojne, ale od momentu odovzdania by som neakceptovala ziadne "reklamacie".