Kvalifikačné predpoklady - učiteľka v ŠMŠ

bona_dea
16. aug 2017

Ahojte dámy, potrebovala by som zistiť, či s tým máte niektorá skúsenosti, a vedeli by ste mi poradiť.

Mám vyštudovanú liečebnú pedagogiku (Bc.), špeciálnu pedagogiku - neučiteľský smer (Mgr.) a chcela by som pracovať v špeciálnej materskej škole.
Z vyhlášky, ktorá sa vyjadruje k splneniu kvalifikačních podmienok mi nie je jasné, či so svojim vzdelaním môžem v ŠMŠ učiť alebo nie. V ČR s tým problém nie je, tam je to napísané jednoducho, ale v slovenskej vyhláške sú vymenované obory, ktoré snáď už ani neexistujú, za to špeciálna pedagogika ako taká tam spomenutá nie je.
Premýšľam nad doplnením vzdelania na strednej pedagogickej škole, zaujíma ma však, či sa po absolvovaní tohoto štúdia bude pri zaraďovaní do platovej triedy vôbec brať do úvahy, že mám vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa, alebo budem posudzovaná ako učitelka len so stredoškolským vzdelaním.

Ďakujem vopred za info

svetlana35
16. aug 2017

@bona_dea ved specialna pedagogika je ucitelsky smer. nemal by byt problem.

bona_dea
autor
16. aug 2017

@svetlana35 ďakujem za odpoveď, z tohto ustavičného vysvetľovania začínam byť ale už mierne unavená.... Snáď virm, či som študovala učiteľský alebo neučiteľský smer....
Napísala som, že je to neučiteľský smer, takže veľmi si mi neporadila. Každopádne Ti ďakujem, že si sem vôbec nahliadla a tému posunula medzi aktívne....

katkuz
16. aug 2017

asi tiez neporadim, ale mas moznost pracovat v nejakej konkretnej sms? mozno zalezi od konkretneho riaditela. niektori hladaju vs vzdelanie a ini aby usetrili uprednostnuju stredoskolske vzdelanie. ale predpokladam ze predskolsku pg si budes musiet dorobit - ja som uprednostnila bc (aj ked som mala vs vzdelanie 2.st ale kedze chcem ucit v skolke je mi na dve veci a platovo budem v 9.tr. ) ale na strane druhej v specialnej ms by mozno aj uznali specialnu pg - ked pises ze zakon mas prestudovany - zalezi od riaditela ako si ho vylozi?? neviem...

esther03
16. aug 2017

@bona_dea bod 10 sa na teba nehodi? Časť II. Učiteľ materskej školy v triedach a školách pre deti so zdravotným
znevýhodnením
Kvalifikačné predpoklady
A. Vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa
1. v študijnom programe zameranom na pedagogiku predškolského veku v odbore špeciálna
pedagogika
2. v študijnom programe zameranom na pedagogiku predškolského veku a doplnenie
špeciálnopedagogickej spôsobilosti v tých študijných programoch, v ktorých nie je súčasťou
študijného programu
3. v študijnom odbore učiteľstvo pre 1. - 4. ročník základnej školy rozšírenom o štúdium
špeciálnej pedagogiky
4. v študijnom odbore vychovávateľstvo pre mládeţ (osoby) vyţadujúcu osobitnú
starostlivosť
5. v študijnom odbore učiteľstvo pre školy pre mládeţ vyţadujúcu osobitnú starostlivosť
(špeciálne školy)
6. v študijnom odbore liečebná pedagogika
7. v študijnom odbore pedagogika - psychológia (učiteľský smer) rozšírený o štúdium
špeciálnej pedagogiky
8. v študijnom odbore pedagogika emocionálne a sociálne narušených
9. v študijnom odbore vychovávateľstvo všeobecné a špeciálne
10. v študijnom odbore predškolská pedagogika a pedagogika mentálne postihnutých alebo
špeciálna pedagogika
11. v študijnom odbore špeciálna pedagogika pre učiteľov materských škôl pre deti
vyţadujúce osobitnú starostlivosť
12. vzdelanie uvedené v časti I písm. A a doplnenie špeciálnopedagogickej spôsobilosti v tých
študijných programoch, v ktorých nie je súčasťou študijného programu
B. Vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa
1. v študijnom programe zameranom na učiteľstvo pre deti predškolského veku v odbore
špeciálna pedagogika
2. v študijnom programe zameranom na učiteľstvo pre deti predškolského veku uvedené v
časti I písm. B a doplnenie špeciálnopedagogickej spôsobilosti v tých študijných programoch,
v ktorých nie je súčasťou študijného programu
D. Úplné stredné odborné vzdelanie
vzdelanie uvedené v časti I písm. D a doplnenie špeciálnopedagogickej spôsobilosti

bona_dea
autor
16. aug 2017

@esther03 bod 10 je moja nočná mora. Síce mi čítanie s porozumením nikdy nerobilo problém, ale toto je pre mňa absolútne nezrozumiteľné.

Myslia tým predškolka + špecka alebo proste, že predškola ALEBO špecka?
Ja som ochotná ísť na pomaturitné štúdium na predškolku s tým, že mám Mgr. špecku a chcem ostať v adekvátnej platovej triede....

ivanaivana
16. aug 2017

ak chcete pracovať v materskej škole, musíte mať vyštudovaný odbor predškolská pedagogika. stačí aj Bc. môžu vás do zamestnania prijať aj s tým, že do dvoch rokov začnete tento odbor študovať.

sona222
16. aug 2017

@bona_dea ved je tam jasne napisane ALEBO

bona_dea
autor
16. aug 2017

v študijnom odbore predškolská pedagogika A (!!!) pedagogika mentálne postihnutých alebo špeciálna pedagogika

"alebo" je až za tým druhým....

ja tomu rozumiem tak, že

buď: predškolka + pdg mentálne postihnutých
alebo: predškolka + špecka

bona_dea
autor
16. aug 2017

ale dá sa tomu rozumieť aj ako:

predkškolka + pdg ment. post.

alebo

špecka

Takže babo raď :D

esther03
17. aug 2017

@bona_dea ja sa priklanam k predskolka + pdg mentalne post. alebo specka, bo samotna predskolka by nestacila tak musi byt + mentalne post. a specka to ma 2 v 1.

bona_dea
autor
17. aug 2017

@esther03 kiež by 😀 dnes som s týmto bavila už aj kamarátku ráno po ceste do práce vo vlaku, že nech mi povie ako tomu rozumie ona. No ani za boha sme sa z toho nevysomárili 😀

synda11
17. aug 2017

@bona_dea ahoj ja som ucitelka ...ucim na zuske vytvarku...kedze som mala strednu umelecku a spravila som si pedagogicke minimum aby som mohla ucit...neskor som si dorobila vysku ale nie vytvarku...ale predskolsku a elementarnu pedagogiku..teda 1-4 a skolky...pracu som nzmenila lebo ma velmi bavi....zaradili ma z 8 do9 triedy..co je vysokoskolak nekvalifikovany,,,,keby idem do skolky by som bola mozno aj v 10..ale musela by som si spravit atestaciu tusim...

esther03
17. aug 2017

@bona_dea tak uz len poziadat tlacove na ministerstve, nech ti k tomu podaju vysvetlenie 🙂 Ale uprimne, nase zakony su tak multivykladatelne, ze 3 pravnici maju 5 pravnych nazorov. Takze sa pokojne moze stat, ze aj ked ti to zhora odobria riaditel si to vysvetli inak 😀

bona_dea
autor
17. aug 2017

@esther03 no veď práve... kámoška mi povedala, že veď prečo nenapíšem na ministerstvo. Tak som jej zas odpovedala, že práve preto, že môj osud závisí od toho, aká pani zrovna tento dotaz bude vybavovať. Pretože predpokladám, že čo úradník - to iný výklad a iný názor....

Skúsim stihnúť ešte Plavčana na odchode, či mi k tomu niečo nenapíše.... hahahaha :D

katkuz
17. aug 2017

@bona_dea veru to zalezi od konkretneho cloveka - ja ked som pred rodicovskymi pracovala v skd - bolo mi brane do uvahy len bc a nie mgr (hoci nam na skole tvrdili, ze ake sirokeeeeeeee uplatnenie 🙂 ) tiez zo zamestnania pisali na ministerstvo a posudzovali ma podla vteddy asi 15 rokov starej vyhlasky, kedy moj odbor snad ani neexistoval...

bona_dea
autor
17. aug 2017

@katkuz no mňa zase udivuje, že vo vyhláške sú uvedené také obory, ktoré existovali v 80tych rokoch, ale to čo sa študuje teraz, to ani náhodou

katkuz
17. aug 2017

@bona_dea no ved pisem - aktualnost nasich zakonov 😝

bocianka123
17. aug 2017

@bona_dea toho Plavčana ešte chyť pod pazuchu.. 😀 . ale nie.. možno by stálo za to ísť sa opýtať rovno do konkrétnej šmš .. čo konkrétne tam treba..

bona_dea
autor
17. aug 2017

@bocianka123 to mám v pláne

bocianka123
17. aug 2017

@bona_dea držím palce...

sona222
17. aug 2017

@bona_dea jaj ano mas pravdu tak potom predskolka a bud prve alebo druhe k tomu 😉