Logo žaby na potravinách

8. jún 2023

Vsimli ste si to? Citali ste o tom?
Ide o logo Rainforest Alliance, co je neziskova organizacia, ktora snazi chranit ludske prava robotnikov a chrani zivotne prostredie. Na potravinach znamena, ze vyrobok bol vyrobeny s ohladom na udrzatelnost a dodrziavanie standardov pre ochranu prirody a ludskych prav.
Na druhej strane sa rozmohol akysi ,,hoax,, ze potraviny ktore to logo maju su GMO a obsahuju rozmlete chrobaky a hmyz (E120 a E904) ktore su vysoko toxicke pre zvierata aj ludi.

Za mna to logo je dost nesympaticke a vyvolava vo mne negativne pocity.

zuzulka558
8. jún 2023

@dkethe stará známa vec veru ale keď som to niekomu spomenula pred par rokmi co dcére škodí a co to ten karmín je bola som na posmech just jej to kupovali,, teraz sa odrazu všetci pohorsuju aj tí čo sa zo mňa smiala a nerešpektovali aby jej také nič nedavali

casavina
8. jún 2023

☕🍿

tiumen
8. jún 2023

Odporúčam skôr telegram a túto skupinu, takéto by som ja na koni neriešila.. Riešila sa tam aj táto "super" žaba 😉

h2
8. jún 2023

@miskaska 😂 Tak moje pocity pri obrázku, ktorý si dala o 8:58 sú typické materinské: stiahla by som mu tričko nižšie, nech nemá holé kríže.

hanav333
8. jún 2023

@hiro Áno správne máte pravdu, nie je to vyslovene hmyz, ale vedľajší produkt hmyzu. Používa sa ako povlaková látka, napr. na žuvačky, tabletky, cukríky a iné na dosiahnutie lesklého povrchu.

hiro
8. jún 2023

@tiumen :D No to som zvedavy kolko tych potravin so svrckom nasli. Viem ze v Cesku jeden retazec mal jeden druh chleba a tu na SK myslim ze su len nejake webshopy ktore predavaju vyrobky pre sportovcov ako fit potraviny. Inak som nenasiel nic...

refly
8. jún 2023

@dkethe Môže byť aj preto :D V pralesoch je hrozne veľa druhov, chytro pomenovaných "pralesničky", ale úprimne som si vždy myslela že ta v logu je listárka červenooká. Určite každý pozná, taká tá pekná, bledá zelená, okatá. Jedno z najikonickejších pralesných zvieratiek.

Ináč, toto ma fascinuje... jedná z organizácii, ktorá robí fakt dobro (ochrana pralesov a ľudských práv) a ľudia majú potrebu si vymýšľať, že sa ich snaží zabiť, alebo kerú marhu :S
Čo takto nestlé? Aké emócie vo vás vyvoláva logo nestlé? Vtáčik, ktorý kŕmi svoje mláďatá? Lebo ta spoločnosť je dosť otvorená ohľadne toho, že používa otroctvo. Mimo iných vecí... Napríklad kakaové bôby zbierajú malé deti na pobreží slonoviny :D V 2021 boli ohľadne toho nejaké súdy a do dnešného dňa nevie spoločnosť garantovať, že sa niekde v procese nepoužívali detský otroci.
Na svete je toľko bordelu, v čom sa môžte rýpať a niekto si vyberie ochranu pralesov :D

walentina7
8. jún 2023

@hiro existuje na to apka "Insekten stop". Stačí ňou v potravinách naskenovať kód výrobku a ukáže ti či produkt obsahuje háveď.

elmivelmi
8. jún 2023

@refly o tom nestle to ma zaujalo vies dat aj link?Nieze by som ti neverila ale zaujima ma to.Ja som o nestle pocula aj horsie veco alw ktovie ci je to oravda.

elmivelmi
8. jún 2023

@walentina7 a na akom orincipe ta apka funguje?

ice8
8. jún 2023

Aj DDT bolo "OK"
.. toho casu..
Ak je dnes E 000 potravina OK, nemusi byt OK za 10-20rokov, ale povedzte to svojmu telu o tych par rokov.

Akekolvek logo fair trade je len logo, take si mozem vytetovat aj ja na celo, nic to neznamena v praxi, staci googlit.

@lavender94
"Inak dosť by ma zaujímal pohľad nejakého psychológa/psychiatra, že čím si človek musí v živote preskákať aby tupo veril každej hovadine, ktorá je napísaná caps lockom . Sa čudujem, že sa tu nerozoberaju už aj tie euro bankovky, čo nafetovany magian skladal origami"
Toto by sa dalo krasne otocit,
Inak dosť by ma zaujímal pohľad nejakého psychológa/psychiatra, že čím si človek musí v živote preskákať aby tupo veril každej infoske co povedia v TV bez zdrojov "JPP"
@hiro
"Ide o to ze potravina ktora obsahuje GMO to musi mat uvedene "vyrobene z geneticky modifikovanej ..."
"
chyba ti tam velmi dolezity udaj NAD 0,9%.
Cokolvek do 0.9% nemusi mat oznacenie GMO
umysel, alebo nevedomost ?

"Značenie produktov obsahujúcich GMO: vyžaduje EÚ legislatíva zahrnuje stopovateľnosť od poľa po policu prah 0.9%"

Samozrejme, ze ak zvieratko papa GMO krmivo, spotrebitel sa to nedozvie, isto to maska neprejde, ved mozu papat aj kamienky, rastu z lasky. Tu nikto nema povinnost oznacit produkt, kde bolo krmivo pouzite GMO.

Tak isto nikde nie je povinnost oznacit pouzity herbicid (ako napr glyfosat), ktorym sa susia rozne polia.

Sranda, hromada ludi tu sa smeje na konspiraciach a hoaxoch a sami siria bludy a nemaju paru o tom, o com sa vlastne debatuje.. Len omielaju dookola to co je v mode a poculi v TV pri cigaretke.

Zeby to bolo tym, ze vlady a samozrejme ich lobisti pretlacaju zvysenie maximalnych povolenych reziudi?

hiro
8. jún 2023

@ice8 "isto to maska neprejde" - co by malo preist? 🙂 A 0,9%? Tipujem ze si to je rezervovane pre chrusty ktore padnu do mlyncekov a nevedia spocitat kolko chrustov bolo GMO a kolko bolo ORGANIC...

lavender94
8. jún 2023

@ice8 aj by som sa možno zamyslela nad tým, či by to nemohla byť pravda, keby tieto informácie nezdieľali ľudia a médiá, ktorí každý mesiac prídu s novou konšpiráciou, ktorá hýbe svetom. Možno keby 90% tých hoaxov neboli total bludy, na ktorých sa dá maximálne tak rehotat, tak by tie správy niekto bral aj vážne a zamyslel sa nad nimi. Ale aj tak by neprišiel na nič nové, o o totiž stačí vedieť čítať, troksu hľadať informácie a kriticky vyhodnotiť informáciu a zdroj, z ktorej prišla. A k tomu nikto nepotrebuje sledovať TV, či komerčné médiá.

ice8
9. jún 2023

@lavender94 Pises o tych massmediach, ktore kazdy den pridu s clickbaitom? Napriklad "Bratislava je pod vodou" ?
No mas pravdu, tieto media vazne brat nemozno 🙂

zuzliq
9. jún 2023

@ice8 a aký konkrétny dôvod máš báť sa toho, že dobytok je kŕmený GMO napr. kukuricou.

heln
9. jún 2023

cosi o tom logu som zachytila, ale popravde nie je mi uplne jasne co ma akoze znazornovat(hoaxovo), druha vec, aky problem je vlastne s tymi chrobakmi. ja sice hmyz nejak nemusim, hlavne cerviky su pre mna totalne negustiozne, az na grc, vratane dazdoviek, ale je davno zname, ze je to dobry zdroj bielkovin a zivin, hlavne v afrike, na blizkom vychode, v azii, atd, takze okrem tej predstavy ze jem hnusne cervy neviem aky s tym by mal byt problem.
hlavne ze na toxicitu a karcinogenitu alkoholu nikto neupozornuje, a kto nepije je za divneho, zase sa zabuda na skodlivost plastov, nehovori sa o o toxickych farbivach na obleceni a obuvi z ciny a mnoho inych veci, takze nechapem co je vlastne za problem s tymi chrobakmi.

refly
9. jún 2023

@elmivelmi Tieto veci väčšinou nachádzam v angličtine, ale net je toho plný. Fakt to nie sú špekulácie.
Ak viete anglicky, alebo to prejsť prekladačom, tak tu je jeden z milióna článkov o tých čokoládových poliach https://www.theguardian.com/global-development/...

Tuto je ako prakticky zadarmo kradli vodu z verejných zdrojov a predávali to ako minerálku s biliónovými profitmi https://www.mashed.com/717227/nestles-water-con...

A moje osobne najobľúbenejšie... v chudobných štvrtiach krajinách tretieho sveta mali veľkú kampaň, že umelé mlieko je lepšie ako materské a novým matkám dávali "na skúšku" umelé. Bolo ho dosť na to, aby sa matkám prestalo tvoriť mlieko a boli odkázané na kupovanie umelého. Ako bonus, keďže to boli fakt chudobné kraje, tak nemali prístup k pitnej vode, takže to zarábali s tým, čo mali. Len v roku 1981 to spôsobilo to smrť cca 66,0000 detí. Takže nestlé ochotne vedome zabíjalo deti, aby mohli vyžmýchať pár korún z najchudobnejších ľudí na svete.Prikladám zhrnutie googlom, namiesto dlhého, predlhého článku.

Len ono to nie je iba nestlé :/ Väčšina produktov, či jedla, oblečenia, alebo bežných vecí je vyrobená z otroctva. Odkiaľ sa berú komponenty na telefón, alebo počítač, kde toto čítame a píšeme? V cobaltových baniach (stačí do google obrázky bachnúť cobalt mines )
https://www.google.com/search?client=firefox-b-...

ice8
9. jún 2023

@zuzliq zdravy rozum..
"si to, čo ješ"

ice8
9. jún 2023

Este jedna vec, neoznacim nikoho, ale mnoho ludi tu pisalo nazor v style "ved to papas v ovoci ani o tom nevies"
OK, dobre,

Moj navrh, je taky, ze ak teda zijete v modernych mestach, tak dychate vyfukove plyny, tak je? je tak ! To snad uzna kazdy. Takze vam nebude vobec prekazat nasavat vzduch z vyfukov, napr EURO4 normu.. To by ma zaujimalo, ak je to take neskodne, a ono to je, inak by to nepovolili do mesta !!! Preco nemate hadicku z vyfuku do kabiny auta?
Vtip je v tom, ze toxickemu prostrediu sa da vyhnut, pokial ma niekto vyslovene nenuti v nom zit (tj, ponukne mi potraviny len toxicke)

elmivelmi
9. jún 2023

@ice8
@ice8 mozes to vysvetlit o tom vzduchu?nejako zrozumitelnejsie dakujem

ice8
9. jún 2023

@elmivelmi To bola z mojej strany ironia.

Mnoho ludi tu nechape suvislosti.. Ktore maso bude asi zdraviu prospesnejsie?

Kravicka A - sama umelina, GMO krmivo, hromada ATB pre istotu aby bol z nej zisk, stiesneny zivotny priestor
Kravicka B - volny vybeh, najnutnejsie ATB, nic viac,
Ja osobne si myslim, a na to nebudem robit vedecke studie, Kravicka B bude lepsia.

Preto som pisal o tom vzduchu, ze kto si mysli, ze dychat vzduch je OK, tak nech si ho da riadne v koncentrovanej forme, lenze do par minut az hodin by sa zabil, ak by si dal hadicku z vyfuku auta do interieru auta, ani nie tak pre skodlive latky ako pre absenciu kyslika, resp koncentracie CO a CO2 a NOx a podobne..

Tym som im chcel povedat, ako hlupo reaguju na "konspiracie", ked ma niekto obavu o KUMULACIU skodlivin z okoia a potravin.. Ano, existuje nejaka norma, aby nebola prekrocena maximalna denna davka, ale norma nepredpoklada ze si clovek okrem zlozky "A" da do tela aj zlozku "B". V skratke, samotne "A" mi neurobi nic, lenze ludia jedia viac krat viac veci, cize zjedia aj B C D E F atd.. = kumulacia skodlivin..

Ale hned je BIO zmyslajuci clovek "hoaxer a konspirator"

No ak tomu vzduchu..
Tu SHMU meria a zverejnuje (aj hodinove) namerane hodnoty
https://www.shmu.sk/sk/?page=1&id=oko_imis
V tomto momente, piatok vecer, je vzduch pomerne cisty (aj vdaka dazdom mozno), horsie to v centrach miest a specifickych lokalit cez cestovne spicky.. Aj ked je mnoho mnoho hodnot uplne OK, vzduch existuje cisty a cistejsi, a to aj vramci mesta, napr Trnavske myto ma celkom smolu, ale 1km vyssie Koliba (Jeséniova) to je ina pesnicka (samozrejme aj ceny byvania) 🙂 pripadne rovno v lese..

Cize, podla mna, aj tu plati - ten kto na to ma, dovoli si zit v lepsom prostredi, cize aj obycajny vzduch je "zdaneny" , resp jeho cistota.. Tak isto ako kvalita potravin.. Kde "jedno Éčko" nevadi telu ako celku, ale ono hned po nom nasleduje Ecko druhe, tretie.. Aj stenu sa da zburat pomocou hrachu, nie pomocou jedneho, ale dostatocne velky pocet hrachov to zvladne..

Tj. ak niekto bojkotuje cervikov, tak asi na to ma nejaku dovod a ludia ho oznacia za konspiratora, a to prakticky bez debaty.. Ale taky svet si tu zijeme.. Ludom vadi, ze si niekto dovoli konpirovat, ale nevadi im, ze napr spominane Nestle robilo co robilo, ved co, podporime to kupou ich produktov, ved su lacne a chutne, a mozno na nich najdeme aj FAIR logá, tak to predsa MUSI BYT FAIR..

elmivelmi
10. jún 2023

@ice8 to mas pravdu,

lavender94
10. jún 2023

@ice8 z časti súhlasím. Ale myslím si, že ľudia, ktorí neriešia ečka a je to na nich vidieť by nemali riešiť nejaké logo, pretože si zo žalúdka urobili odpadkový kôš už dávno pred tým. Nehovorím, že to tak máš aj ty, ale často to s tou žabou zdieľajú práve tí, čo sa viditelne stravujú zle. Keby nemali potrebu kupovať sladkosti pri každej návšteve potravín, asi by mali celkovo lepší život a nemuseli by riešiť nejakú žabu. Ľudia, čo jedia z 90% základné potraviny, snažia sa nakupovať sezónne a lokálne tak im nejaké to éčko raz za čas naozaj neurobí žiadnu neplechu v tele. Keď chce jesť niekto polotovar za polotovarom zapíjať to colou a zajedať cukríkmi a chipsami, ečka sú len jeden z jeho mnohých problémov. Nie je žiadne tajomstvo, že čím viac telu neprirodzenej chémie do seba dáš, tým viac zaťažiš vlastne telo a hlavne eliminačne orgány, preto ani nikto netvrdi, že jesť také potraviny je z dlhodobého hľadiska bezpečné. Ja sa nijak špeciálne ečkam nevyhýbam, ale väčšinu potravín mám doma prirodzene bez nich, pretože mi záleží na dobre výžive môjho tela.
Ale mám doma aj múčne červy s chilli príchuťou a má to kopu bielkovín, malo kalórií a k telke je to super zdravý snack a tiež mám núdzovú pizzu v mrazáku😄
Btw, to isto vieš ale prekvapuje ma koľko ľudí ani len netuší, že pod E označením nie je vždy len bordel, ale svoje E označenie má napríklad aj vitamín C, či jedla sóda a iné zložky, ktore sú pre telo úplne v pohode.
Inak teraz sa priznam, že naozaj neviem, ale co je zle ja karmine? Okrem toho, že to je z hmyzu v čom osobne nevidím žiadny problém.

chiara996
15. jún 2023

@nikasmile v zlozeni nenajdes , z coho je to "zlozenie" zlozene. Napisu - kakaova hmota, vsak pohoda. Ale ak by napisali, tekutina z larvy mucnatky alebo pomlete husenice, teda mne by skôr prislo divne, keby niekto na tu sladkost mal este chut. Nie autorka je divna, ale niekto iny. Urobila chybu, ze napisala sem a ocakavala seriozne prispevky.

chiara996
15. jún 2023

Co vsetko sa doteraz povazovalo za hoax a cuduj sa svete, odrazu sa hoax stal odtajnenou pravdou. Vid ockovanie - nie, kdeze, narychlo spichnuty neovereny hnoj, absolutne neskodny. A dnes verejne v televizii radia, ako si uplatnit odskodne pri poskodeni zdravia. Jasne, kazdy ma svoj nazor, ale zato sa autorke netreba vysmievat. Aby vas ten smiech rychlo nepresiel, dámy. Viete ako sa vravi: Bez vetra.......

nikasmile
15. jún 2023

@chiara996 no ak raz sa raz dozviem že konzumujem nieco s červami tak to už nedám do úst😀

hiro
15. jún 2023

"Co vsetko sa doteraz povazovalo za hoax a cuduj sa svete, odrazu sa hoax stal odtajnenou pravdou" :D Jo jo, zem je plocha, prezidentka je mimozemsky jaster, lietadla praskuju a tak treba octovat, pichali nam 5G cipy a tak treba nosit alobalovu ciapku, ...

ice8
16. jún 2023

@hiro bavi ta sa strapnovat?
zem plocha?

https://edition.cnn.com/2022/03/14/weather/clou...

CNN je hoax, ano ?

Well, certain parts of the country are doing just that, sort of. It’s called cloud seeding, and it’s nothing new.

It’s been around since the 1940s and countries all over the world have been doing it for various reasons (most notably China), but it’s a growing practice in the US, especially in the drought-stricken West.

docitat si to vies hadam aj sam..

ice8
16. jún 2023

@lavender94 ono ja s tou zabou "nemam problem", osobne neverim, ze predstavuje "logo" so skrytou spravou "nekupovat"

ak by som mal "pre svojich" nadhodit "znamenie" urcite by to nebolo logo, i ked, obcas byva najvacsia tam prave pod lampou.. paradoxne..

Problem Éčiek je aj ten, ze my nevidime aka bola pôda v ktorej boli tie zakladne potraviny vypestovane, ako boli skladovane, prepravovane, čistené a podobne.. Napriklad take pole vedla dialnice kde je tranzit (kamiony)..

Jasne, ze E nie su vsetky zle, C je 300 a aj , 302, 301 a podobne.. Tych par desiatok E sa da naucit naspamat 🙂

Osobne velmi pochybujem, ze ak existuje nejaky spolok, ktory by mal tu zabu alebo nieco ine, ako znamenie, tak by kupovali v beznych potravinach bezne veci 🙂

Ale aby som sa ani nezamyslel nad tym, tak to tiez nie je moja kava salky.. (aj ked kavu nepijem, len navstevne).

Ak by ludstvo vedelo, co nam skodi a co nie, uz by sme nepotrebovali ziadny vyskum, "veda'"sa ale "toci dookola" a objavujeme nove poznatky. Tak ako mi niekto moze tvrdit, ze "to je v pohode" ked nemam absolutny dokaz o tom, ze to naozaj neskodi? Cize ono je to sranda, jeden tabor, druhy tabor.. Pochybujem ze ktokolvek tu z fora je v spolku ktory by chcel uskodit ludom, i ked, nic nie je vylucene, ale ak by dali oba tabory hlavy dokopy, skor by sa k niecomu dopracovali, i ked aj toto je davanie hlav dokopy, hadky, argumentacie, pokial je to civilizovane, posuva to dopredu..

Minimalne to niekoho inspiruje, ze si ma davat pozor na to, co do seba da..

ice8
16. jún 2023

Napriklad take nekonecne diskusie amalgam ..

https://dentalplus.co.nz/the-real-problem-with-...

V skratke tam pisu, ze sice nesposubuje "meratelne" riziko, ale..

oslabuje zub,
moze sposobit znicene zuba, pretoze medzi vyplnou a zubom ziju mikroorganizmy, a podobne "staticke" "konstruckne" problemy..

Cize lekari zubari nepriznavaju, ze "ortut" sa odtial "uvolnuje", ale.. ale.. z ineho pohladu davaju za pravdu, ze nie je to idealny material. Ale kazdy z nas moze poznat Anicku a Jozka, dozili sa 105 rokov, a mali plne usta vyplne z amalgamu. Aj niektori alkoholici tak doziju, ale zvacsa ked nemaju vodicak..

TU pisu

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC33...

Researchers agree that amalgam restorations leach mercury into the mouth, but consistent findings are not available to report whether it has any significant health risk.

Za mna - namiesto investovania X času do vyskumov, jednoducho sa snazim amalgamom vyhybat tak ako je to len mozne.

Naopak TU
https://www.beladentistry.com/old-silver-amalga...

The bottom line is silver amalgam fillings contract and expand over time because of temperature changes. This means they won’t be sealing out the decay like they used to.

Once a filling starts to leak it will only get worse. When it gets worse it could leak toxic mercury into your system.

Although the FDA and the ADA have both said amalgam fillings are okay they aren’t saying anything about leaky old silver amalgam fillings.

Aaaaale mozno je to len zubar-konspirator-dezole-houkser neviem kto co..

Cely zivot je o risk-zisk.. Ak mam pocit, ze je nieco riskantne a neprinesie mi adekvatny zisk, tak to nerobim 🙂 Ak niekomu alkohol a cigarety (nekvalitne) prinasaju vacsi zisk (potesenie) ako risk (skrateny zivot, mozno aj v bolestiach) tak je to jeho volba.

VOLBA!

Nenanutena VOLBA, to je to najdolezitejsie na tom celom.

*
*
*
*
*

@lavender94
Este toto som zabudol "Inak teraz sa priznam, že naozaj neviem, ale co je zle ja karmine? "
K dnesnemu dnu su zname pravdepodobne skor len alergicke reakcie (uz od 1miligram)
https://draxe.com/nutrition/carmine/
aj tu to vysvetluju
https://www.treehugger.com/what-is-carmine-and-...

takze co ja viem, za mna osobne.. mohol by som podobne chrobaciky sam nazbierat, len je technologicky pravdepodobne narocne ich nadrvit poriadne, myslim hlavne hygienicky.. A tu spociva vtip a caro toho, co si pisala
"Ľudia, čo jedia z 90% základné potraviny, snažia sa nakupovať sezónne a lokálne tak im nejaké to éčko raz za čas naozaj neurobí žiadnu neplechu v tele. "
karmin je sice "prirodny" svojimsposobom, ale je pomerne tazko (masivne) spracovany (rafinovany), pomocou roznych hlinikov atd (Po usušení sa hmyz uvarí a farbivo sa vyzráža síranom hlinitoamónnym. https://sk.wikipedia.org/wiki/Karmín )
A este k tomu znovu skladovanie, preprava, atd, ten "dopad" vseobecne je narocne kvantifikovat..

Takze ja osobne toto konkretne farbivo povazujem za "bezcenne" a "zbytocne" - pretoze jem nie pre svoje oči, ale zaludok a tomu je jedno, akej farby je dany produkt. Podobny nazor ma na prifarbovanie sunky, ktoru som uz prestal z toho dovodu kupovat 🙂

To mi pripomina, kozmetika je tiez svina, (kedze ide priamo na kozu a pravidelne)