Májové bábätka 2009
ahojte maminky, pridajte sa 🙂
Stručné zhrnutie
- Predné „vodové“ materské mlieko je redšie a slúži na uhasiť smäd, zadné mlieko je tučnejšie; odborný informačný zdroj v diskusii odporučil stránku kojeni.net ako referenciu o technike dojčenia.
- Fľaša s umelým mliekom môže podľa diskusie znižovať tvorbu vlastného mlieka, ako alternatívu rodičky odporúčali suplementor od firmy Medela (možno objednať v lekárni) alebo odsávačky a podávanie vlastného odsátého mlieka.
- Na problémy s kolikou a grgkaním rodičky v diskusii používali Espumisan (Espumisan L), feniklový čaj, masáž bruška v smere hodinových ručičiek a lokálne mastičky (Sudocrem, Pupik), pričom pediatri odporúčali aj konzultáciu a váženie v poradni.
Najčastejšie otázky
Q: Ako zistiť, či bábätko dostáva dostatok materského mlieka?
A: Sledujte prírastky a konzultujte váženie v poradni; v diskusii rodičky uviedli konkrétne hodnoty ako prírastok 270 g za týždeň ako pozitívny príklad a odporúčali pravidelné váženie u pediatra.
Q: Je „vodové“ mlieko normálne a čo znamená predné a zadné mlieko?
A: Áno, predné mlieko je redšie a slúži na uhasiť smäd, zadné mlieko je tučnejšie; diskusia odporúča stránku kojeni.net pre ďalšie vysvetlenie techniky kojenia.
Q: Ako dokrmovať tak, aby sa neznížila tvorba vlastného mlieka?
A: Diskutujúce odporúčali používať suplmentor (suplementor) od Medela pripojený k prsníku alebo odsávať vlastné mlieko odsávačkou a podávať ho z fľaštičky namiesto pravidného kŕmenia umelým mliekom; suplementor je podľa príspevkov dostupný v lekárňach.
Q: Čo pomáha pri kolike, grgkaní a častom „pokrčenom“ brušku?
A: Podľa skúseností rodičiek v diskusii pomáhali Espumisan (kupovaný ako Espumisan L), feniklový čaj, masáž bruška v smere hodinových ručičiek, masáž s olejom a lokálne mastičky ako Pupik; niektoré mamičky používali aj Sab Simplex alebo Sab simplex (simetikon).
Q: Ako riešiť bolestivé bradavky a podozrenie na mykózu?
A: Diskutujúce radili skontrolovať správne prisatie, kontaktovať lakt. poradkyňu a pri podozrení na mykózu nasadiť antifungálnu mastičku podľa odporúčania lekára; v nemocnici tiež odporúčali po dojčení utrieť bradavky vlhkou gazou a nechať zaschnúť.
Q: Ktoré čaje a nápoje sú v diskusii odporúčané pre dojčiace matky?
A: V diskusii sa spomínali čaje na tvorbu mlieka od Hipp a značka Babylove z DM, ďalej Leros pre dojčiace maminky; perlivé nápoje (napr. Vinea) rodičky niektoré pili po „odbublinkovaní“ (nechať odstať).
Závery z diskusie
Zhoda
- Suplementor od Medela a odsávačka sú v diskusii prezentované ako preferované alternatívy k častému kŕmeniu z fľašky, aby sa minimalizovalo zníženie tvorby materského mlieka.
- Espumisan, feniklový čaj a masáž bruška v smere hodinových ručičiek sa viacero rodičiek zmienilo ako účinné riešenia pri nadúvaní a kolikách.
- Sudocrem a Pupik mastičky sa v diskusii pravidelne používali na zapareniny a podráždenú kožu v okolí zadočka.
Sporné názory
- Niektoré rodičky považujú perlivé nápoje ako Vinea za nevhodné, iné ich pijú po „odbublinkovaní“; diskusia uvádza oba prístupy ako možné.
- Frekvencia kúpeľa novorodenca bola diskutovaná rôzne — niektoré mamičky kúpajú každodenne, iné každé 2.–3. dni.
Otvorené otázky
- Ako účinne zvýšiť tvorbu mlieka, ak ručné odsávanie alebo domáca odsávačka nezabezpečí zásobu (niekoľko rodičiek hlásilo veľmi nízke množstvá pri odsávaní).
- Ako rýchlo a akým spôsobom odstrániť pretrvávajúcu bolesť bradaviek pri správnom prisatí (koľko dní/ktoré lokálne prostriedky sú najefektívnejšie).
Spomenuté značky a firmy
Medela, kojeni.net, Nutrilon (Nutrilon HA), Hipp, Babylove, DM, Sudocrem, Espumisan (Espumisan L), Sab Simplex, Vinea, Leros, OTTO, Modrykonik.sk, Mamita.cz, Markíza
Spomenuté produkty a metódy
suplementor (Medela), odsávačka (breast pump), Nutrilon HA (hypoalergénne mlieko), Espumisan (Espumisan L), Sab Simplex, Sudocrem, Pupik mast, feniklový čaj, Hipp čaj na kojenie, Babylove čaj, Vinea (odbublinkovaný), stahovací pás, zavinovačka, klobúčiky na prsník (nipple shields), lakt. poradkyňa (konsultácia), domáce odsávanie, masáž bruška v smere hodinových ručičiek, kanálikové preplachovanie očí, kvapky K a D, Kanavit, homeopatiká
Miesta a osoby
Nitra, Modrykonik.sk, kojeni.net, Mamita.cz, OTTO, Markíza, DM (dm drogerie), Leros
siri, gratulujem, tak uz mate selmu zubatu 😀 😀
ja cakam, kedy nam vylezie nieco, lebo tento tyzden bol des. aj teraz som sa vratila z prechadzky po 10 minutach, taky vreskot mi spustila v kociku.sliny sa jej tahaju pomaly az po kolienka, dasienka opuchnute,vsetko by len hryzla... ale kolegyna mi vravela, ze jej syn mal take priznaky od 12teho tyzdna a az nedavno mu prvy zub vykukol. a to ma 10mesiacov
Siri a ako to skúšaš? Moja malá si nerobí už len bublinky ale jej idú slinky také naťahovacie... Dnes až na zem kvaplo 😀 ... A keď jej dám prs v klbe do ústočiek tak totálne hryzie...
nasa klarka mala prvy presne na sest mesiacov...ale moj muzicek mal tiez ako trojmesacny uz prve zuby...takze je asi po nom...
sssimi normalne prstom, sa mi zdalo uz dlhsie, ze jej idu zuby, ale sa mi nechcelo verit a dnes uz tam ma viditelne prerezane dasienko a uplne jemnucko citit zubok...
sssimi - skus to prstom 😉
siri - ja som si uz myslela, ze moj Matko bude bez zubkov 😅
ahojte
siri- no gratulujem, aj nasa je nervozna a slinta ako vodovod a tiez sa mi zda ze tam cosi ide ale necitit to este na prt, Kristinka mala prvy v 5,5 mesiacoch a ked mala 4,5 tak jej vypadol 🙂
kamoskyna mala bude mat 7 mesiacov a slinta od 3 ako blazon normalne prudom tiekli sliny na zem a este nema ani jeden
ahojte, nasa tiez slinta a smiesne to je ked ju dam na brusko tak sa dviha a slinky jej tecu na plienku 😝
tiez ked jej davam prsty nech sa ma drzi tak si pcha do ust hlavne moje hanky a tlaci na ne dasnami nenormalne, uz by aj uhryzla keby mala zuby a s prsnikom to tiez obcas robi, len ten je makky tak zabori hlavu a nic 😀
ahojte tak co tu nove ja uz som dneska dosla z dovolenky bolo super ale mala mi akosi nechce spinkat cez den a uz sa mi aj v noci budila tak som zvadava aka bude tato noc ked uz sme doma
siri super aj moja slinta a kuse si jazyk tak tiez skusam ale zatial zubok nema
ludmila- nasa zase prsnik teda bradavku kmasne ked sa otoci za nejakym zvukom a zabudne ju pustit volame ju Rexo lebo aj hracky alebo plienku tak kmase 😀
koska - aj nasa zle spava v noci a cez den ako kedy poslednou dobou pekne ale tie noci su 😒
ahojte- tak to my sa mozeme tesit lebo v noci spi maly dobre.raz alebo dva krat ho v polospanku nakojim edze spi pri mne a pokracujeme v spanku.maly pri tom ako zacne hladat papanie ani ocka neotvory 🙂
no moja cez den spi 3 krat po pol hodinke a v noci sa mi raz zobudi a to mi spinkavala celu noc no uvidim ako to bude teraz ked sme doma
moja spi cez den asi tak 3 krat po hodine alebo po obede potiahne aj 2 a potom 3-ti krat nespi a v noci sa zobudi bud raz alebo 2krat teraz posledne 2 tyzdne mozno ma rastovy sprint
no my sme si oblubili rezim po 2h vzdy ist spat..a aj sa to zatial dari 🙂
Prave som dala malemu nove fotecky ak chcete kuk.. 🙂
dual, no fesacisko 😀 a uz randi ostosest... nasa ma tiez frajera, minule ju chytal za kolienko, tak dostal pastickou 😀
dakujem lubi. 🙂 myslim ze taky rezim je idealny aj ked vydrzi spat max hodinku 😒
aj ja so pridala nejake fotky 🙂
dual- aj ja si myslim lebo nie je taka mrzuta ako skorej byvala a aj som citala ze zhruba do 6 mesiacov takto maju deti spavat
pekny vecer kocky 🙂 🙂
ked tak pozeram fotky mame naozaj krasne deticky 😅 😅 😅 pekne sme zamiesali 😀 😀 😀
Moj Nicolasko je tiez zlatunke dietatko...pekne mi v noci spinka...stane sa, ze sa mi zobudi na hlad v noci okolo stvrtej a potom tahame do siedme - osmej rano...a cez den mi chodi spinkat presne ako hodinky...bez nejakeho planovania...rano o 9,30 do 10,30 ...dam mliecko spinka dalej do 12,00 potom je hore a ide spinkat o 13,00 na hodku potom o 15,00 a potom okolo 18,00 na hodku...samozrejme minutky hore dolu...niekedy sa pozabudnem a hram sa s nim ale v case ked chodieva spinkat zacne mrncat a nervacit a to mi pripomenie, ze je jeho cas...sam si spravil harmonogram 😀 😀
ja som inak strasne posadnuta malym...mna to materstvo strasne zobralo...stale ho pozorujem, hladkam, mojkam, cmukam...uvedomujem si aky je to krasny zazrak mat dietatko...kazdy den prinesie nieco nove...a na vsetko zle zabudnem v tej sekunde ako sa maly na mna usmeje...v tom momente je svet pre mna gombicka 😅 😅
juu ako som sa rozpisala 😀 😀 😀 😀 😀
Dual Kornelko je zlatulinky.
Zuzkad veru tie naše detičky sú pokladíky... ja si vždy tak uvedomím, keď je malá uplačkaná a nervozna, že ako je dobre, že je zdravučka... Čo by niektoré maminy dali za to, aby počuli plač svojho dieťatka!
ahojte maminy 😉
my a nejak nemame moc dobre, s mlieckom je to v poslednej dobe tak kaejako, uz som aj annag pisala a skoncili sme tak ze vcera vecer mm o siedmej bezal do mesta po nutrilon, a vecer mala papala ten
sice som ju asi 5 min.kojila ale potom aj jeden aj druhy cicik prezdny ako ucet pred vyplatou 😀
no a potom mi teda stiahla 80 nutrilonu, driemkala mi na flasi a pomedzi to na mna kukala ze mama to co mi davas
a potom mi to vecer tak luto prislo, ze ona tak lubi papat mliecko z ciciku, ako sa ku mne prituli a dzime sa za rucicky a teraz ju ani za rucicku nemozem chytit, lebo drzim flasu 😠 😠 😠 😠
no ale potom v noci ciciky ako bomby plne 😅
spala mi do 4 nakojila som ju, zaspala pri kojeni, tak som ju bez odgrgnutia dala do postielky a vseeeetko mi vygrckala, uplne brutalny prud 😖 😖 😖
potom do 6 zaspala, napapala sa a spinkala do 10 - to sa napapala a o 11 mi zase vsetko vygrckala
o pol 12 si pytala mliecko a o 12 bolo zase vseeetko von ☹
teraz mo konecne zaspinkala, uplne natvrdo...
neviem ci jej ten nutrilon mohol tak podrazdit brusko, alebo co... lebo ja som nic nzvycajne nejedla...
mimi mohol...UM je ovela tazsie stravitelne ako MM a ak nie je zvyknute brusko a dostalo naraz velku davku, mohlo jej to trosku podrazdit zaludok.
ale neboj sa, hlavne musis byt pokojna a verit svojmu telu. aj ked mas pocit, ze mas prazdne prsia, mliecko sa tvori pocas sania a teda to co sa vytvori rovno natecie babatku do pusinky, takze ty mozes mat pocit, ze mas prazdne prsia.
mimi,v tomto suhlasim so siri. ja som na zaciatku pocas kojenia mala vzdy vedla pollitrovy pohar so slamkou a popijala som. a tieklo stale. aj teraz ked odstriekam do poslednej kvapky, ale napijem sa, hned sa mi prsia plnia
siri a myslis ze 80 je vela?
ale ona sa mi uz na prsniku zlostila, ze netecie, plac strasny...
teraz spinka uz asi 2 hodky, ale ked tak na to pomyslim, tak dnes toho vela nenapapala ☹
mimi niektore deti to zvladnu v pohode, ale ak ma napr. predispoziciu na intoleranciu kravskej bielkoviny, tak taka supa naraz moze sposobit problemy.
ahojte kocky, zijeme.. boli sme mesiac v sr lietadlom vcera sme dosli do nemecka.. lenze v sr mi nechytal v dedine nett.. pravdu povediac nestiham.. sophie papa kazde 3hodky UM a spinka max. 3x 40min. medzi papanim.. vecer chodi spavat o 19stej uz.. to frcim vzdy pracka, zehlenie a ine.. nett minumum..
musim vas trosku docitat lebo pozeram ze kecate o zubkoch.. no moja dcerka zacala plakavat co ja teda vobec nepoznam - usudzujem ze mozno ju bolia dasienka lebo vsetko strka do ust a hryzie .. dasienka su tvrde, slinta a vsetko hryzie, tak neviem..
MIMI ja davam inak do UM trosku fenikl. cajiku granuloveho max. 2x denne a brusenko neboli.. inak skusali sme bebu a vobec nam nesedela mali sme krce..
SSSIMI mi mame take iste zubkove priznaky..
cafte mi sme doma boli sem prec 3 dni, inac pijem tu salviu ale na man ma asi opacny ucinok mne mliecko strieka s cecika nechapem co sa deje 😠 tak ja asi budem do roka len odsavat mliecko 😀

ahojte 🙂
sirinka - jeeeej 😉 my budeme mat zubky urcite neskoro... Matko mal prvy zubok AZ v 9. mesiaci 😕 😉