Mám 19 rokov a neviem variť

13. máj 2022

Hanbím sa za to, ale je to tak. Snažím sa naučiť sa, ale stále niečo dokazím. :( Minule som úplne spálila pizzu, že sme ju museli vyhodiť. Ani by to nebolo také zle, kebyže mi to okolie nedá tak vyžrať. Furt mi musia pripomínať, že som neschopná, keď neviem variť a že všetko len dokazím. Ja sa fakt snažím, ale som nemehlo, tak to proste nejde tak rýchlo... Cítim sa zle, to je asi jediný dôvod tejto diskusie. Necítim sa byť zatiaľ plnohodnotnou ženou. Ako dlho vám trvalo naučiť sa variť?

jana_eyre_2
13. máj 2022

Ja som nevedela variť do svojej 21tky, nikdy som nemusela a nemala.som o to záujem.. vedela som uvariť maximálne krupicnu kašu pre moju neter.. keď som varila zemiaky, zabudla som osoliť.. potom som sa musela osamostatniť v 20tke, odrazu som žila sama a nemala komu zavolať.. žila som na rozkoch s maslom a paradajkami.. dlho som o varenie nemala záujem, nemala som pre koho variť, pre mňa má to vôbec nebavilo.. potom prišiel priateľ, žili sme spolu.. skúšala som čosi, ale nikdy to nebolo dobré, on však taký poslušný zjedol 🤣 čosi som sa naučila (moja prvá plnohodnotna polievka bola paradajková, mala som staršiu kolegyňu ktorá mi diktovala ako to urobiť), ale bolo toho málo aby som sa mohla chváliť.. keď sme začali stavať dom, presťahovala som sa k sestre čo mala deti, aby sme mohli predať môj byt.. to som mala 24r.. sestru nikdy varenie moc nebavilo a keď muži šli na stavbu, ja som bola s ňou a s jej deťmi (alebo bez nej keď začala pracovať) vtedy som začala skúšať viac.. neter a synovec milovali moju paradajkovú polievku (neter bola vážne chorá a toto bolo dlho jediné jedlo čo dokázala zjesť.. varievala som jej to do nemocnice, ale aj sestra sa ju naučila) a mňa hrozne tešilo vidieť že im to chutí.. a tak som začala skúšať viac a často.. samozrejme bolo kopa neúspechov, čo ma ale učili čo zlepšiť.. začala som variť viac a viac, zrazu začal jesť môj priateľ, pridal sa švagor, všetci ma chválili a mne rástlo sebavedomie.. dnes varím denne, stále niekedy mi dobre padne ak nemusím.. nemyslím že som nejaká výnimočná kuchárka, ale asi varím obstojne, lebo to jedia deti a chvália aj iní.. keď ma dokonca pochválila svokra, tak ma to moc potešilo..

No, tým chcem len povedať.. časom sa variť naučíš - v tvojom veku vedieť super variť je skôr výnimočne ako bežné.. takže sa troška skús obrniť a skúšaj.. dodrzuj recepty, poctivo váz ingrediencie a postupuj podľa.navodu.. časom sa ti to tak uloží do pamäte že už budeš vedieť všetko.. uvidíš..

alanko20
13. máj 2022

Vdaka za chlapa, ktorý u nás pečie kačku aj kura 🙏😅😂

kitycat
13. máj 2022

boze dievca, premyslaj hlavou troska..ja nechapem co z arodinne pomery to mas...poblaznene srdiecko z takeho pacmagu..

tvoj priatel do teba usti, ze zena patri do kuchyne...jeho matka (ziadna tvoja svokra) do teba husti, ze musis je synacika obskakovat jedlom a ktovie cim este, pretoze je z rovnako vydeptanej rodiny, kde ju ucili, ze zena je dobra iba aby bola doma a obskakovala...tvoji rodicia su tiez sklamani, ze nevies varit? CO mama t atiez cely zivot asi len vam varila a ocko cakal v kuchyni za vrchom stola...mame rok 2022, rovnopravnost a tvoj neviemkolkorocny priatel ti uz teraz ukazuje, kde mas miesto

elenka.k
13. máj 2022

Fuuu, v 19 som sa vydávala, dovtedy som absolútne na c nevarila, vlastne ani potom cca. 2-3 roky, keďže bývame so svojou. Potom ma moja mamina prehovorila, aby som si aj hore zariadila kuchyňu. A bol to veľmi dobrý nápad. Neskôr prišli deti, im som varievala, no samozrejme aj mne. bola som doma veľa času, ale poviem Ti k vareniu nemám nejaký bombový vzťah. Skôr nerada varím, či viem? neviem? Kedy ako sa mi podarí. Ale poviem Ti ako tuná jedná spomínala, ak má deťurence pochválila, je to fakt radosť. 😉
Nesmieš si reči na tvoju adresu kritiku brat k srdcu, čo tak vravia sú tupci, zober si z toho iné, že nabudúce im ukážeš ... sa budú oblizovať. Držím Ti palce, mám, tiahne mi k 40 a ešte X krát sa mi niečo nevydarí. Ako píšu vyššie, treba dodržiavať pokyny pri receptoch, nezabudni znižovať teplotu , veľkosť ohňa regulovať a hlavne nebáť sa používať korenie.Držím Ti palce, aby tí, čo ťa zbabrali si ešte od teba v budúcnosti pýtali dupľu 😉.

vilma7
13. máj 2022

Autorka, ja ťa poteším...bola som na Tom oveľa horšie ako ty.
Ako násť-ročná som doma podpálila kuchyňu a teda som v nej bola aj posledný x.
Po maturite (18r) som išla za prácou a nejak som buď vždy mala stravu v práci alebo spolubývajúcich čo varili radi, alebo dokonca pracovali v kuchyni, skade nosili domov denne navarené...
...a pomaly som sa išla vydávať (v 39) a stále som nevedela variť a ak tomu nemala ani žiaden vzťah.
Takže som sa učila za pochodu po svadbe ako ja, tak aj manžel. Nevedeli sme ani jeden. A vidíš, hladom sme neumreli 🤣🤣🤣 .
Teraz máme už dve deti, ale sa mi zdá, že lepšie navarí manžel. Varím podľa receptov deti od hladu ešte neumreli, ale naša kuchyňa je veľmi jednoduchá.
Zas deti by mi ani nič komplikované nezjedli. A syn má cez 5, takže varím pomaly 6 rokov a stále neviem povedať, že viem variť.
Ja sama nechápem, ako mojej mame to isté jedlo (napríklad fazuľová polievka) chuti stále rovnako. Moja zakaždým ináč. 🤣🤣🤣. Ja by som najradšej vyhrala Lotto a prvé čo by som urobila, zamestnala si doma kuchára.
A piecť je to isté ako varenie. Skúšala som nejaké koláče...dva sa.mi vydarili super...zbytok, no jo. Ešte že moje deti nie sú vyberavé 🤪 Tak len pekne trénuj a.neboj. o pár rokov to pôjde.

izabela181
13. máj 2022

Necitala som celu diskusiu ale ja som sa naučila varit keď začala korona, to som mala 26 rokov 😆 mna ro celkom chytilo a odvtedy sa fakt výnimočne stalo že som si niečo objednala alebo podobne…už mám aj skoro ročne dieťa tak som rada že viem varit 😊 ale má začiatku to bolo veeeela telefonátov a rodičmi lebo niektoré jedla som chcela aby chutili presne rovnako ako som poznala z domu 😊 teraz už nemám problém uvariť hocičo, baví má plánovať varenie, nákupy a podobne …a myslím že nie každý má k vareniu vzťah, niekto vari ozaj len preto lebo musí ale aj to je normálne

mb2021
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
marca12
13. máj 2022

Netrap sa,ja mam o 20 rokov viac a hocikedy sa stane,ze sa mi nepodari nieco,pravidelne mi vykypi z hrnca,lebo sa pozabudnem a nedavam pozor. Ber to s humorom a nenechaj sa odradit. Skusaj nadalej,len praxou sa naucis varit a hlavne na skazenych jedlach sa poucis a budes vediet,comu sa vyvarovat.

elenka.k
13. máj 2022

@vilma7 presne, koľkokrát sa snažím, aj cez telefón volám s maminou a tak varíme a nikdy nemajú moje jedla takú chuť ako mojej maminy 😍 a našťastie ani moje deti nie sú náročné... A ozaj autorka, doteraz neviem ale absolútne piecť bublaninu, hoci je jednoduchá, mne vyjde na BLA. A vlastne viem upiecť iba bábovku a jeden tvarohový koláč, ktorý má naučila svokra a to preto, lebo jej syn môj mn. ho má rád a zdedil chuť aj môj syn 😁🤭.

elenka.k
13. máj 2022

@mb2021 ako vieš, že autorka vraví o polotovare? Ja v pohode pečiem pizziu z cesta.
A ešte k tomu ju aj ty zhadzuješ. No fuj na teba.

zorkahorka
13. máj 2022

V 19 som nevedela varit ani ja. Az ked som mala svoju domacnost a chlapa. To som mala kusok po 30. Dovtedy len par jedal

sparrows
13. máj 2022

To sa v roku 2022 stále niektoré ženy cítia menejcenne ako ženy, lebo nevedia variť? Smutné. Začala by som s výmenou priateľa za niekoho normálneho bez názorov z 1900 a až potom sa postupne učila nejaké jednoduché jedlá

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lilope
13. máj 2022

@zoro9836 presne tak. Buď stačí kuchárska kniha alebo ešte lepšie, pre menej zdatných, videonávod na youtube. Stačí dodržať postup a človek nemusí vedieť o varení nič a jedlo uvarí. Dokonca existujú aj kuchárske knihy pre totálnych začiatočníkov, ktorí nevedia základné veci ako napr. ako to vyzerá keď sa v hrnci varí voda. Stačí len chcieť a uvariť sa dá začiatočníkom takmer čokoľvek.

denithestrange1993
13. máj 2022

Kto nerobi chyby,nikdy sa nic nenauci. Teraz uz urcite vies,ze pizzu treba piect kratsie,alebo na nizsom stupni. Zacni s niecim lahsim-cestoviny,palacinky,polievky jednoduche....a dalsia vec,okolie je k tebe zbytocne kriticke,a ty si potom na seba zbytocne kriticka. Dalsia vec,zenu nerobi zenou jej varenie,ale uplne ine veci. Schvalne preco je vacsina sefkucharov muzov? Preco je to tak,ale zaroven sa traduje,ze v domacnosti vari LEN zena?

elementissa
13. máj 2022

Čítala som len úvodný príspevok a tak na odľahčenie- ja mám takmer 30 a tiež nevarím- varí môj manžel. Ja síce navariť viem ale 1.mi to príde ako mrhanie časom (celkovo, jedlo nie je nejaká priorita v mojom živote :D), 2. Nechce sa mi, 3. Ubíja ma to, 4. Neviem si ani poriadne prichystať suroviny - som veľmi "šikovná" s nožom, vždy sa dorezem. Minule som iba utierala umytý nôž do kuchynskej utierky a odfikla som si tretinu bruška z prstu. Zanedlho už nebudem mať žiadne odtlačky prstov, čo si vždy pri krájaní niečoho z prsta ufiknem. Takže môj muž mi ani nedovoľuje krájať veci, lebo pre mňa je to nebezpečná aktivita proste :D asi mesiac dozadu som dačo krájala, nožík sa mi šmykol, vyletel mi z ruky a tak sa stočil, že mi skončil pol centimetra od bránice čepeľou. Vždy hovorím, že ja presne viem ako umriem- budem sa snažiť niečo odkrojiť a zabodnem pritom samú seba. To na odľahčenie. Nemaj mindrak, že nevieš varit. A? Nie si o nič horšia ako tie, čo variť vedia. Len si skús nájsť muža, čo variť vie, aby ste neumreli od hladu alebo neskrachovali na donáškach

mimka1402
14. máj 2022

@viestta Musí na to prísť sama, hádam čím skôr aj príde. Bola som presne takáto istá, až mam chuť sa jej opýtať či to nie je môj ex😂
Ale presne tak, najprv jedlo a neskôr prídu iné výčitky...

Aurorka, láska niekedy nestačí, vnímala som podobne... Aktuálne? Ak chlap nevie variť tak ide mimo mňa. Ak nevie variť tak nech aspoň dostatočne pracuje aby vedel zabezpečiť kvalitné jedlo z reštaurácie aby si mu ty nerobila slúžku. Poznám jednu ženu, ktorá v takomto vzťahu ostala.. Doteraz je na všetko sama a syna vychovala tak isto, tiež nevie v domácnosti nič, lebo je to ženská práca. A ona? To isté čaká aby synova budúca nevesta robila to isté čo robí ona... Celý život slúžku chlapom...
Takito chlapi sa málokedy zmenia, no nie sme v 15st. Ženy pracujú rovnako... Takže on je taktiež nanič chlap ak si nevie nič uvariť. Veď keby nemá teba? Tak co? Bude u mamičky celý život chodiť na obedy? 😀 To nevie byť on sebestacny? Nech sa učí on variť a keď je jeho mater taka múdra tak ho mala naučiť variť.

oblecenie99
14. máj 2022

Keď som mala 19, môjho priateľa zaujímali na mne iné veci,než či viem variť 😁😅 ale vtedy som ozaj riešila niečo úplne iné, chodila som na výšku,učila sa,brigádovala,bývala som na intraku a chodila domov a nemusela som riešiť veľmi varenie,to je pravda.. Ale niečo ti poviem: bez ohľadu na to,či ťa varenie baví alebo nie,od chlapa,ktorý už teraz toto rieši na tebe a nemá problém to už teraz komentovat a má mamu,ktorá o tvojom varení má tiež svoj nie najlepší názor,ktorý takisto nemá problém prezentovať, sa prosím pekne v tvojom veku,najma ak vašim jediným spoločným záväzkom je nateraz "láska",ešte pokojne dá zdupkat,rozmysli si to veľmi. Varechy im kľudne nechaj.

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
poopsie
14. máj 2022

Mám 27 a stále sa učím ... Človek sa tak postupne učí... Napríklad predvčerom sme sa smiali na prvých koláčoch, čo som upiekla... 🙈Sa nedalo jesť išli do koša.. Napríklad, keď sme spolu s mužom začali žiť, varili sme len kuracie prsia a karé... Teraz kľudne aj divinu.... Moja prvá huspenina skončila ako kapustnica, to bolo tiež komické prevárať ju..dlho som sa vyhýbala pareným záležitostiam a zaváraniu, ale už mi to nerobí problém... Všetko je len o dobrom recepte a správnom postupe... Ak chceš kľudne ti poradím

poopsie
14. máj 2022

@zoro9836 ano, niektorí chlapi sa narobia v tých dielňach v 3 izbových bytoch... Tam naozaj treba toho toľko porobiť, že je nemožné priložiť ruku k dielu v kuchyni... Pre tvoju informáciu ženy nemajú problém pracovať aj okolo rodinného domu.. Ja viem hádzať do miešačky a muž si vie uvariť 🤷‍♀️

suve99
14. máj 2022

Chcela som skopírovať môj včerajší koment a vymazala som ho 😔
Nie si vôbec neschopná, si mladá...niekto to vie akosi prirodzene, niekto sa to učí roky...si mladá a určite i šikovná, variť sa naučíš postupne...presne ako som písala včera - skúšaj malé množstvá, bylinky, korenie, oleje, proste všetko.... Potom pochopíš i takú vec, že každá cibuľa chutí inak 😁 žltá, červená, biela, šalotka, mladá cibuľka....a každú využiješ tam, kde bude top.... Neviem, koľko rokov má Tvoj priateľ, a Tvoja kvázi nastávajúca svokra, ale podľa ich názoru na Tvoje varenie sú asi z doby kamennej 🙃.... Viem, že ho miluješ, ale život zamilovanosťou nekončí.....

suve99
14. máj 2022

@zoro9836 rovnocenný vzťah? Si rodil?
Samozrejme, že sú veci, ktoré sú iba čisto ženské a čisto mužské, Ty neporodiš, ja neoplodním, ale to, že sú čisto ženské a čisto chlapské roboty je blbosť! Varím od 13, musela som...... Od detstva som natierala farbou ploty, brány, viem si vymeniť žiarovku, batériu, opraviť x vecí...a necítim sa blbo...ani lepšia ale ani neschopná a menejcenná.... Áno, dokážem trávu kosiť kosou i kosákom... hrabať, hádzať do miešačky, voziť fúriky štrku, betónu i uhlia...a dokážem navariť a aj zjesť, dokážem všetko, čo ja CHCEM...JA...nie, niekto, kto stále žije v dobe predsudkov.

lenka2710
14. máj 2022

Ja som tiež nevedela variť až kým som sa nevydala, respektíve ani vtedy nie, bývali sme po svadbe chvíľu u mojich rodičov, ja som robila každý druhý deň 12, varila mama! Až keď sme sa sťahovali do vlastného, som popýtala mamu, až mi po lopate (ako úplnému debilovi) 😅 nadiktuje zopár receptov! Doteraz si pamätám prvý týždeň varenia vo vlastnom 😂 palacinky, guláš, vyprážaný syr a francúzske zemiaky 😂 ale postupne som jedla rozširovala, skúšala a teraz si myslím, že varím docela fajn, niektoré jedlá dokonca lepšie ako mama! Ale to môj otec si neodpustil tie reči, že pri mne muž aj deti hladom pomru, mam muža aj dve deti a nikto hladom neumrel 😉

ckocka
14. máj 2022

Ak si zarobíš toľko aby si nikdy variť nemusela, môžeš byť plnohodnotná aj tak.

viestta
14. máj 2022

@zoro9836 muž nemá pomáhať v domácnosti, muž sa ma podieľať na chode domácnosti. To je zásadmy rozdiel. Ak žena v sobotu doobeda upratuje, on pokosi záhradu, narube drevo. Ak mu netreba kosiť záhradu, tak povysavať. Ak nepovysava môže navariť obed alebo aspoň zobrať deti a venovať sa im na 100%. Rovnako to môžme postaviť opačne, v čase keď muž vari a vysáva, žena môže natierať plot, okopavat zeleninu alebo ide s deťmi na ihrisko

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz