Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

magimary
20. jún 2011

@lucka261177 lenže tam je takých detí viac, s ktorými by nikto nevedel pracovať a pracujú tam s nimi, teda nie celkom skupinovo, ale individuálne...pre deti nie je dôležitá tá skupina, ale práca s nimi...
a to tam (alebo kdekoľvek v dennom centre-v tom DIC v TT napríklad) je...
a som si istá, že sú tam deti aj ktoré sú oveľa ťažšie zvládnuteľné...
to už by som nechala na odborníkov 😉

aj ja si tak trochu myslím, že tiež "skončíme" s auti-rysmi, nie autizmom ako takým... 😕
a tvoj malý je hodnotený ako ZŤP, či nie? 😕

nie, nebývam v odľahlej časti 😉 od záhradnej asi 15-20min.pomalou chôdzou 🙂
a nemám toľko detičiek doma, stabilne mávame 4 🙂

magimary
20. jún 2011

jáj a ešte som sa ťa chcela spýtať, koľko si mala s dr. Jánošikovou stretnutí, kým "uzavrela" dg ako autirysy?
to sa snáď nedá po prvom sedení, nie? 😨 😕

lucka261177
20. jún 2011

@magimary no som sa rozpisala lebo sa nemam komu vyrozpravat.nemame tu deticky s ktorymi by sme chodili von pretoze samko aj tak lieta kadetade a ja si nemozem ani s nikym pokecat.sme tu 4 rok a ja tu mam asi jednu znamu ktora aj tak moju spolocnost nevyhladava pretoze prisposobit sa samkovi nemoze ked ma svoje dve deti.samko odmieta 3 ihriska zo 4 ktore tu mame niekedy si on sa zvoli smer kam chce ist a nasilo ho inde tahat nemam chut tak ho respektujem aby bol aspon v niecom klud.tak sa sami potulujeme co mne na dobrej nalade nepridava.to je asi dalsi udel maminiek ze sme na to akoby same.boli casy kedy som mala nadej ze sa to spravi ani som si nic o tom necitala aby som nebola smutna potom su zase dni kedy sa mi to zda jasne a utesujem sa aspon ze je to lahka forma.
ma dobru jemnu a hrubu motoriku ma dobru pamat a inteligenciu podla mna uplne v poriadku vela auti znakov uplne vymizlo ako bolo zmena smeru jazdy alebo nove prostredie.v rozpravke je obrazok rodiny kuriatko kohut a mama sliepka a on chape ze je to rodina a ukazuje na nas troch ked sa dlhsie nepobozkame da nam hlavu dokopy aby sme si dali pusu.chchela by som vediet co a ako a co mu pomoze lebo toto tapanie ma nebavi.chcem verit ze to bude super ale casom vidim ze by sa naozaj musel stat zazrak.

lucka261177
20. jún 2011

@magimary mali sme jedno stretnutie.ta trnava je dobry napad mozno by sme tam mohli nejako aspon trosku dochadzat.raz som mala takuto naladu a pisala mail janosikovej ze co mam robit lebo na tej diagnostike povedala ze aj autista musi posluchat ako toho mam docielit nepovedala tak som sa jej chcela spytat a ona mi navrhla si dohodnut stretnutie za ktore si musim zaplatit.zda sa mi zvlastne platit aj za malu radu ked uz platime za terapie a podobne veci.a nemyslela som odlahlu cast skor som mala na mysli asi rodinny domcek a tie nebyvaju priamo v centre 🙂 este k tej diagnostike.oni pokila to nieje jasne nedavaju diagnozu lebo su velmi opatrni nakolko aj z deti ako je samko sa stali normalne tak uz radsej cakaju.

lucka261177
20. jún 2011

@magimary som zabudla na jednu otazku odpovedat.ano je schvaleni ako zdravotne postihnuty comu vobec nerozumiem lebo ja si tazke zdravotne postihnutie predstavujem inak a neznie to teda najlepsie ked ti to zavolaju ze dobry den vase dieta uznali TZP 🙂 pritom ma nadej sa z toho dostat.teda aspon dufam.

senja
20. jún 2011

@lucka261177 Dekuji za radu, to me samozrejme take napadlo. Bohuzel je mnohem rychlejsi zeptat se jeste jednou nez cist si 100 stran diskuzniho tematu 🙂

senja
20. jún 2011

@daja2010 Dekuji za odpoved. Vidim, ze jednoznacne a rychle ano/ne to neni ☹

magimary
20. jún 2011

@lucka261177 a od akého odborného lekára si mala posudok na schválanie ZŤP? lebo tu niekto písal, že na základe psychologickej správy to nemôže byť? u koho si bola (myslím z tých medicínskych odborov-psychiater, neurolog, či?)
a nepôjdete ani na nijaké "pretestovanie", keďže zatiaľ má stanovenú len takú "hraničnú" dg.? 😕
sorry, že sa pýtam...

lucka261177
20. jún 2011

@senja ja viem ze je to rychlejsie ale sledujem to tu asi dva mesiace a vsimla som si ze rovnaku otazku polozilo vela novych mamiciek a nie vzdy im niekto odpisal.pokial mas podozrenie na tutuo diagnozu ta diskusia je naozaj prinosom a dostanes odpovede na kopec dalsich otazok ktore budu prichadzat 🙂
@magimary no a my sme boli iba u janosikovej ktora je klinicky psycholog a v institute reci aj janosikova mi dala spravu z tej diagnostiky a to iste urobili aj v institute tieto dve spravy som prilozila ku ziadosti o predlzenie RD a oni ju do 30 schvalili.

senja
20. jún 2011
magimary
20. jún 2011

@lucka261177 ahá, hej...ďakujem 😉
a ešte ďalšia otázočka-ako prebiehalo to "vyšetrenie" u dr. janošikovej? 😕
koľko asi trvalo?
čo všetko sa tam dialo? 😕

lucka261177
20. jún 2011

@magimary trvalo to hodinu prebiehalo to tak ze samko sa hral a ona mi davala otazky robila si poznamky a obcas prehovorila na samka aby vedela ako reaguje.pozorovala ho chvilu ale prevazne sa pytala mna.

magimary
20. jún 2011

@lucka261177 ďakujem 😉
a z tohto jedného stretnutia teda bol daný záver? 😨 😕
a žiadna ďalšia spolupráca? 😕

lucka261177
20. jún 2011

pokila pojdes do andreasu tak tam su dve male miestnosti kde to robi tie miestnosti sa vyuzivaju na terappie a preto je tam strasne vela hraciek cize raj na zemi pre deti ktore nemaju problem s novym pristredim a novymi ludmi takze v podstate ho len par krat oslovila ci sa na nu pozrie a nic vynimocne od neho nechcela.

magimary
20. jún 2011

@lucka261177 hm... 😕
tak asi som mala kapánek inú predstavu...
ja idem k nej do TT, nie do BA...
ale tak od toho to nezávisí, asi to bude dosť obdobné 😒

lucka261177
20. jún 2011

@magimary ano presne tak.odporucila tu logopediu a potom terapie v andreasi kde sme boli 5 krat.prave som si vsimla ze si tehotna 🙂 ja ta teda strasne obdivujem ako toto vsetko zvladas?normlane mam chut ta osobne spoznat nech mi ukazes ako zit 🙂 lebo mat tvoj klud a dobre srdiecko pre ine deticky a este byt tehotna a mat choreho chlapceka ktory ani neni tvoj to uz je na cenu zena roka.a ja sa tu stazujem a idem zrutit.idem sa spamatat 🙂

lucka261177
20. jún 2011

@magimary ja som mala tiez inupredstavu lebo som citala ze vedia urobit zazraky ze dieta robi aj to co doma nerobi a podobne.asi to zalezi od spoluprace.este viem ze mi vravela ze keby dieta vobec neprejavilo zaujem a len tam trebars sedelo a nedalo najavo ani len sposob hry tak sa to zopakuje.

magimary
20. jún 2011

@lucka261177 hm... 😕
tehotná som tak "duchovne"...v auguste k nám má PRÍSŤ ďalšie malinké bábätko z domova 😵 😵 😵
už sa nevieme dočkať...
len nech už to je...
no a kým si Tady zvykne-tento náš "chlapina-ťapina", tak to bude zaberák, ale potom už je to relat. OK..

no a u dr. asi sa jej to potom zdalo také akože relat. OK 😒
hm... zaujímavé...
každopádne som zvedavá, ako to potiahneme my...

lucka261177
20. jún 2011

@magimary ahaaaaaaaaa tak takto to je 🙂 no aj tak mas moj obdiv ale to asi pocuvas od rana do vecera 🙂

magimary
20. jún 2011

@lucka261177 😅 😉 🙂
nie, nepočúvam...
zato od rána do večera počúvam švitorenie detí okolo mňa 😅 😝 😀
od rána do večera sa tým starším pusa nezavrie 😅

anka912
20. jún 2011

Ahojte dievčence,vidím, že sa tu znova rozprúdila živá diskusia 🙂
Lucka, cítim z tvojich príspevkov, že si z malého fakt unavená. Potrebovala by si mať možnosť občas od malého vypnúť, aj keď to sa asi ľahšie povie než urobí, že? Keď ho aspoň dve-tri hodiny neuvidíš, hneď sa budú zdať tie problémy trocha menšie. Už som si viac krát všimla, že je zlé, keď je prvé dieťa v rodine autík (alebo možno autík, ako u vás). Mamičky to veľmi ťažko prežívajú, možno je to tým, že si ešte nestihli zažiť to, čo je také krásne na tom byť matkou a už musia riešiť také veľké problémy...
S tou dysfáziou máš pravdu, viac krát som čítala, že u ťažšej formy sa príznaky u malých detí zhodujú s príznakmi na autizmus. Je to založené na nechápaní hovoreného slova. Ak by šlo o dysfáziu, tak by ste mali šťastie, tam sa to vývojom a cvičeniami dá dobre korigovať. Niekedy však je dysfázia spojená aj s autizmom, tak je to aj u nášho malého. A potom môže ísť o ľahšiu formu autizmu, ale javí sa to horšie ako to naozaj je.
V každom prípade spôsob, ako sa pracuje s deťmi s autizmom vyhovuje aj dysfatickým deťom a vekom sa to ukáže. Ja by som ti odporučila začať chodiť do škôlky od septembra, napr. len na tkzv, diagnostický pobyt. Mohli by ste chodiť napr. 2x do týždňa na dve vyučovacie hodiny. Po 3 mesiacoch sa to prehodnotí a možno zvládne aj dlhší pobyt. Ak tam bude do 4 hodín, nemalo by to vadiť ani kvôli RP. Je však najvyšší čas niečo skúsiť vybaviť.
Viem, že sa to ľahko radí, ale skús sa vnútorne presvedčiť samú seba, že malý to zvládne a možno budeš prekvapená. Aj mňa malý viac krát prekvapil, keď som si najprv myslela, že niečo nepôjde a ono to šlo, aspoň čiastočne. Prvé dni budú asi plače, ale ináč to nejde.
Ohľadne porozumenia môj malý napr. má tendenciu zopakovať posledné slovo ako odpoveď. Takže keď chcem naozaj odpoveď, tak tú vec čo sa pýtam nepoviem poslednú: Napr. viem že asi chce lízatko, tak sa spýtam - chceš lízatko alebo jogurt. Jogurty vôbec neje, takže ak povie jogurt, tak ma nerozumel. Ak však povie lízatko, viem, že ma chápe a dám mu ho. On postupne pochopí " o čom to je" a snaží sa počúvať celú vetu. (To je len náš príklad, u iných to možno funguje inak).

anka912
20. jún 2011

@magimary Aj my sme bolo u Dr. Jánošíkovej a trvalo to asi dve hodiny, väčšinu z času sa pýtala nás. Keďže ja som už vedela, čo si mám u malého všímať- aké má prejavy autizmu, tak to aj hneď uzavrela, že ide o autizmus (malý mal niečo cez 4 roky) a ešte nás chcela asi potešiť a povedala, že nie o ťažkú formu. My sme vtedy už mali diagnózu od našej klinickej psychologičky, ktorá ho viac krát sledovala. U Dr. J sme boli len aby sme si boli istí. Závery našej psychologičky stačili aj pri vybavovaní preukazu ZŤP a príspevkov. Myslím, že vôbec nie je na škodu, ak malý preukaz má, jeho stav sa bude prehodnocovať vekom a ešte to vôbec neznamená, že sa diagnózy nebudú môcť meniť, alebo aj rušiť.

magimary
20. jún 2011

@anka912 Ďakujem veľmi.
a ako sa správal váš malý na vyšetrení? aký postup vám potom navrhla ďalej? 😕

anka912
20. jún 2011

@magimary Malý bol spočiatku negativistický, bolo to v takej pošmúrnej miestnosti a on má dosť úzkostnú povahu. Potom sa ukľudnil, chvíľu búchal taký kladivkom do kolíčkov, potom pišťal, potom s ním šiel muž vedľa, tam s ním hovoril tuším Pec nám spadla, malý dopĺňal slovíčka, potom otváral a zatváral dvere, no proste klasická autinávšteva. Dr. s ním osobne moc nepracovala, asi sama vie, že pri prvom stretnutí si autíka nezíska... a ani by jej toho nemal moc čo ukázať 🙂
Malý vtedy chodil ešte do klasickej škôlky, tak povedala, že ak ju zvláda, nech tam ostane. Samozrejme rozprávala aj o potrebe špeciálnych terapií, ale tie si nemôžem vycucať z prsta. Spomínala nám príbeh jednej obetavej mamičky, ktorá k nej chodila 4x do týždňa a doma pracovala podľa jej rád a dievčatko, ktoré ako malé vyzeralo na ťažký prípad, nastúpilo do klasickej školy. Asi nás chcela povzbudiť, ale my to máme asi 100km, takže to u nás neprichádzalo do úvahy, tak sme hľadali iné možnosti. No a o úspechoch či skôr neúspechoch som už písala pár stránok dozadu.

siposka
20. jún 2011

@bejka_marian cauko!! najlepsie je kupit si knihz o GAPS, je dostupna v Martinus.sk, prekladala ju moja kamuska, je tam vsetko popisane a aj niektore recepty...Ninka sa velmi polepsila v jedle, je menej vyberava, zje uplne vsetko, len to musi mat svojsku konzistenciu a musi to byt veelmi chutne! inak aj krevetky papa, ryby, vajcia, maso, zeleninu..varim jej to tak, nech je to trocha rozvarene, ona totiz miluje omacky, neznasa suche a tvrde jedlo...okrem zemiakov, ryze, cestovin, kukurice, krupice, mlieka...a este zobar malickost, je dovolene vsetko..princip je ten, nech je to prirodne, bez ecok...aha, a cukor nahrad medom...

siposka
20. jún 2011

@anka912 No, Ninka ma tazku mentalnu retard.na papieri, je autist.nerozprava, ma plienky, ma aj epi, zachvatiky v spanku..je toho vela, ale napriek tomu je to velmi zive a radostne devcatko...pred dietou nemala ziadne vatse problemy z alegiou na potraviny..jedine , co ma trapilo, bolo, ze mala velke a zapachajuce kakanicky, jedla vzdy vela ale nepriberala a bola straaasne vyberova v jedle...nigdy nechcela jest chlieb ani cestoviny..ryzu len rozvarenu, zemiaky len vo forme kase, a vseobecne, len kasovite jedla, ovocnu vyzivu len jednu znacku a stale tu istu prichut, z ovocia len banan pomackany z jogurtom, za veceru vzdy len krupicnu kasu, zasadne odmietala cervene jedla, tak ze nic paradajkove ani paprikove, kukuricne chrumky len jedna znacka...bolo mi to luto, ze je stale tie iste veci, ze si nevychutna vsetky chute, a ze preco nepribera...urobilisme test u gastroentr.a mala podozrenie na celiakiu...patrala som po info a nasla som GAPS...samozrejme, odmietla som aplikovat, u nas nerealnu dietu..Po zakupeni knihy v angl.jazyku manzel ju dokladne prestudoval a zavelil, ze ideme na to..aj tak som uz Ninku prestala zasobovat mliekom a lepkom, kvoli podozr.na celiakiu...z manzelovou a kamuskynou podporou zacala som Vianoce 2009 novou dietou pre Ninku, ale len po stupni zavadzala som nove veci, hladala som alternativy, ktore by ninke vyhovovali..podariloo sa to, mala ma straasne pestry jedalnicek, stale je to taka omackovita forma, ale spapa vsetko! zachvatiky epi zial nevymizli, Ninka je stale velke babo ale papa zdravo, trocha pribrala a je strasne stastna, velmi prisposobila, poslucha, je to take milucke devcatko..naucila sa vela noveho, je samostatna v hre a vie si veci vypytat, velmi citatelne da na javo, co chce..ci sme to dosiahli dietou? nie viem, ale mam obrovsku radost z toho, ze Ninka papa kvalitne jedlo...vela stastia aj vam, a odvahy..nie je to take nemozne, da sa vela vymyslat pri vareni, velmi odporucam!!!

siposka
20. jún 2011

@lucka261177 zne to velmi zufalo, ale aj ta chapem, je toho straasne vela, z cim sa musite ako rodina vysporiadavat...asi tak po lopatisticky, aspon troska sa ukludni, maly nerobi zle, lebo vam chce ublizit, on nechape, co mu vysvetlujete, nerozumie zakazom ani prikazom, tak ze ta ani nemoze posluchat...skus sa vyhnut situacj.ked maly moze byt zly, a robte veci, ktore ho tesia..ale najviac odporucam zariadenie, kde ho naucia vyjadrovat sa, asi najskor obrazkami..predstav si, ze nieco chces, a anikto netusi, ze co to je, alebo, ze si nieco neprajes, a ti to vnucuju a nechapes tej reci, v ktorej na teba hovoria, ani sa nevies vyjadrit...no katastrofa!! co urpobis? budes zuuurit, lebo je to na zblaznenie..tak to citi tvoj maly...urob mu fotky, zalaminuj ich a nauci ho pouzivat aspon zopar..lyzicku, ked chche papat, poharik na pitie, knizku na hranie, nech ti na to ukaze, a potom mu to daj..moze mu ich urobit na magnet alebo suchy zps a daj to na miesto, kde moze ukazat alebo si to zobrat a doniest si to, ked nieco chce..ale rob to po stupnii, jednu vec po malicky, nech to pochopi, daj mu cas aj par dni...a babatko vrelo odporucam, pomoze to vam aj malem..ja mamtri deti, nNIKA je prostredna a teda sa dost socialneposunula do predu, do kedy ma bratceka, a aj mne to velmi pomohlo, lebo uz sa nesustredim na to, co vie Nina a co nie vie a aka je...mam dialsie dieta, ktore tiez ma potrebuje a tiez je neposlusne a tak...a mozno aj som priliz zaneprazdnena ale takymi normalnymi vecami, a nemam ani cas ani potrebu riesit veci, ktore nemozem zmenit...Ninku respektujem a aj ona nas, je velmi stastna,lebo ani moc ju nechceme menit, len pochopit!!drzim palce!!

anka912
20. jún 2011

@siposka ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď. Ja som knihu čítala pred mesiacom, veľa vecí tam dáva naozaj zmysel, o pár veciach by som si rada aj pokecala s autorkou, ale do USA asi nepôjdem.. 🙂 . Sama autorka píše, že to vlastne nie je jej výmysel, že podobná vec tu už bola tuším v 50. rokoch. Ona to pekne zhrnula, logicky odôvodnila. Ja som si z toho vybrala veľa vecí, ale na 100% do toho asi nepôjdeme. Malý sa sám pred asi dvomi mesiacmi rozhodol, že bude držať bezlepkovú diétu a začal odmietať buchty, palacinky, pirohy a pod. . Maťko je väčšinou na mäse, klobásach (domácich), ľúbi strukovinové polievky (tam mu stále schovám ľanové semienka), ovocie a džúsy. Pije však rád mlieko, to som mu nechala. Vývary mu dávam viac menej nasilu, ale pár lyžičiek zvládne. Neženiem to do úplnych extrémov, keď raz za pár dni zje kúsok rožka, tak to nechávam tak. Pamätám si totiž na dobu, keď sme fanaticky držali GFCF diétu a svojej svokre som spravila scénu, lebo jej do Maťovej polievky padli dve písmenka (cestovinky) z jej lyžice. Aj vtedy už Maťkovi diéta pomohla, pomáha na hyperaktivitu a zmizla mu aj alergia, čo mal na jar a v lete (červené oči, sople, zapálené hrdlo). Zmizli mu aj poruchy spánku. My sme od nej bohužiaľ čakali zázraky, že z Maťka bude naraz úplne bežný chlapček.... (ako asi všetci rodičia).
Po roku aj pol sme prestali, prestali sme aj s potr. doplnkami a homeopatikami a do roka sme boli v hroznom stave - už som písala. Preto sa snažím vypátrať čo Maťkovi pomáha a u nás je to asi to:
- všetkými možnými spôsobami podporovať imunitu (dieťa, ktoré nebýva choré, prechladnuté, nebolí ho hlava je aj psychicky v oveľa lepšej pohode a viac sa snaží byť " s nami"
- probiotiká a rybí olej sú asi tiež veľmi dôležité
- berieme homeopatiká, ktoré nám už niekoľko rokov ladia "na mieru"
- dali sme mu v narkóze urobiť zuby, to býva často zdrojom problémov
- špeciálne preňho pije čaj z ostropestreca, je to taký malý zázrak na pečeň a trávenie
- má rád všetky možné šťavy a džúsy, bol by len na tom, je dokonca taký trocha nažltlý od karoténu.

V poslednej dobe sme si fakt všimli zmeny k lepšiemu, hovoria to aj v škole a dnes aj v špec. pedag. poradni. Zlepšuje sa mu porozumenie a rozprávanie. Neviem tiež či to je vývojom, alebo našou snahou, viem však, že sa nechceme vrátiť k stavu pred rokom, keď som sa bála o jeho život.
Trocha som sa rozpísala, prepáčte, možno to však niekoho bude zaujímať.

siposka
20. jún 2011

@anka912 skus GAPS, ale 100per...len to skus, predsa mozes to sama ovplyvn. a regulovat, co mu davas papat a co nie...mozno budes pekvapena, mozno nie, ale v podstate to nic nestoji, kedze maly papa uz aj tak zrave veci, daj tomu par mesiacov, vyvar mozes zmilsovat zo zeleninou a vznikne kremova polivka, mozno tak to bude viac chutit malemu...za pokus to stoji, jemu chybat rozok ani mlieko nebude, a kedze tak pekne reagoval na GFCF, mozno este vatsi uspech priniesie GAPS...vy ste ten lepsi pripad, ved to vyskusaj!

lucka261177
20. jún 2011

@siposka DAKUJEM za podporu a mile slova 🙂 samozrejme ze som o kartickach pocula akosi mi nesedia do nasho zivota.mozno som sa zle vyjadrila ze samko nerozumie a nevie povedat.on si vsetko vypyta ukaze potiahne ma tam kde nieco potrebuje aj ja nakoniec viem co mi ukazuje a co chce ale predtym vydava jeden zvuk aby ma upozornil co chce.nemava plac koli tomu ze mu nerozumieme.vo sa tyka toho casu ja cas pre seba mam pomaha mi mamina ona je ta ktoru respektuje takze dokazem aj vypnut a je pravda ze vtedy ked sa maly vrati si ho uzivam a nevadi mi ani ze ma stala bije 🙂 ja nechcem hovorit alebo samu seba klamat ze moj syn nieje autista ale ja mam naozaj pocit ze vie ze robi zle pretoze sa vzdy predtym na mna otoci a ked som neni pri nom blizko tak urobi to co nema a ma ten prefikany vyraz v tvari ako normalne dieta.su dni kedy krasne poslucha vsetko co mu poviem takze viem ze tomu rozumie mam pocit ze je to strasne silna tvrdohlava osobnost a je po tatinovi introvert a preto si robi len co chce on a kedy chce on.a ma kopec nevycerpatelnej energie ktoru nevie kam nasmerovat tym som si ista.ja sa chystam aj na tie testy k doktorovi URGE(neviem to vysklonovat ) 🙂 a vyvarovat sa veciam kedy robi zle sa neda pretoze ked vyjdeme z domu hned prva kopka hliny ci cohokolvek ho donuti ju rozkopnut nevie tomu odolat.potom ideme dalej tam maju susedia take kamene okolo domu tak zase uteka aby ich mohol hadzat niekam alebo len kopat do nich ked sa na sekundu otocim ide zazvonit niekomu na zvoncek musela by som ho mat na voditku.robime pre neho vsetko mozne chodim s nim do vsetkych kutikoch v BA je ich ozaj dost na vsetky ihriska ktore poznam denne niekedy aj na dve ideme k jazeru kde moze do vodu hadzat kamene a kde je kopa piesku kde sa moze hrabat on ide o pol hodinu prec.doma mu postavim stavebnicu a on ju hned zbura.potom mi ukaze ze ju mam zase postavit vsetko by chcel rozoberat ale postavit si to sam nechce.doma stale beha rukou po klavesnoci na PC kde pozera rozpravky uz dostal po ruke milion krat ked vyrhol pismenka napriek tomu ze sme mu ho vzali a zakazali mu ho pozerat urobil to zase.trosku sa mi poplietlo ktora ste mi co pisala ale snad som reagovala na vsetko.do tej skolky sa chystam urcite aspon na par hodin.