Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

jenny333
19. feb 2018

@sanny01 Dobry vecer vraj cez poistovnu 8.10 inak skuste andreas tam nas objednali na december az pretoze len v novembri bude mat mala 3 roky. Drzim palceky nevzdavajte to a volajte. My sme si to preistotu poistili andreasom keby nahodou Dr Janosikova nedvihala

monulienka12345
20. feb 2018

Ahojte mamicky autistov. chcem sa Vas opytat ako riesite zubara u svojicjh deti.
my mame 7 rocneho autistu, 3krat mu zubok vrtal, aby mu ho otvoril, ale teraz mu treba trhat 2 mliecne stolicky a posielaju nas do nemocnice pod narkozu.naozaj sa to u tychto deti neda inak?
dakujem

karkulka1
21. feb 2018

@monulienka12345 u môjho sa nedá inak, ako v narkóze ☹ On si ešte ako tak s veľkým sebazaprením dá do úst pozrieť, ale v žiadnom prípade mu tam nesmú nič robiť. Našťastie má pomerne zdravé zuby. Nám pedopsychiater aj predpísal dormicum na upokojenie, ale u nášho nezabralo ☹

tifinka
22. feb 2018

Dobrý deň. Idem Vás veľmi, veľmi pekne poprosiť o jednú láskavosť. Som študentkou pedagogickej fakulty ako aj učiteľkou v materskej škole.V budúcnosti by som chcela pracovať s detičkami, ktoré majú aspegerov syndróm a alebo autizmus. Teraz však píšem bakalársku prácu a potrebovala by som Vašu pomoc. Ak by ste boli takí milí a vyplnili mi odpovede na pár krátkych otázok v dotazníku bola by som Vám veľmi veľmi vďačná. Týka sa to hlavne Bratislavy ale kľudne môžu prispieť všetci, ktorí budú chcieť. Veľmi si budem vážiť každú odpoveď. Vopred srdečne ďakujem. 😊

https://www.survio.com/survey/d/O0P0Y5G1H3B9L7B7E

emilia77
22. feb 2018

@jana0881
@jana0881 ahoj,my sme tiez z lc..a momentalne riesime nieco podobne s nasim synom..mozem sa opytat ako ste na tom teraz? ak ti to nevadi..kludne aj do ip😊

adka31
22. feb 2018

Mamicky ktorych deti chodia do beznej MS, podarilo sa Vam niektorej na zaklade diagnozy vybavit pre dieta asistenta/ku? Ak ano, ako ste postupovali? Dakujem 🤗

zuzu2580
24. feb 2018

@adka31
@adka31 Ahoj My sme mali syna s detským autizmom v bežnej MŠ s asistentkou . Bola som na meste na odbore školstva pani bola mila pridelili mu asistenta z uradu prace na dobroboľnictvo .

zanna89
24. feb 2018

Dievcata mam na vas jednu otazku, ak tu ma niekto cas a chut odpovedat. Dnes sme boli s mojim 4rocnym na karnevale a stretla som tam mamicku s autistickym 9 rocnym chlapcom,najskor som ho videla ako si tancuje a potom sme sa stretli vo vestibule, ja s mensim 1 rocnym a ona tam ukludnovala svojho. Trochu sme sa rozpravali, a to jemoja otazka. Co by ste radi poculi od cudzieho cloveka. Ona sama zacala hovorit ze je autista, za sa narodil skor, ze uz by potrebovali ist domov, len asi niekoho cakali.. jej maly sa schovaval za taky paravan a moj jednorocny tam isiel po nom, tak mu zacala hovorit nech nesteka lebo maly sa ho boji. No prislo mi to cele cudne, lebo vseobecne nerada vyzvedam takze som sa moc nezapajala..co by ste radi poculi a co naozaj nie. Ak to sem napatri dajte mi prosim vediet, zmazem. Dakujem za odpovede

pieksamaki
24. feb 2018

ja si dovolim odpisat,moja sestra ma autistu a myslim,ze maminka reagovala tak aj preto,ze chcela vysvetlit,preco sa tak sprava,aj ked ma viac rokov....ono je to take uz pre nu prorodzene,ze hned povie,ze je autista,aby mozno brali ludia na neho ohlad....a zaroven ta informovala,aby si vedela vopred ...ak nevhodne zareaguje jej syn na tvoje dietatko....
Mne raz moja sestra hovorila,ako musi hovorit ludom,aby komunikovali s nou ( matkou),lebo jej syn nerozumie,co chu od neho,vtedy este nerozpraval...mal vtedy 6 rokov,ale fyzicky vyzeral ok, zdravo..ale cudzich ludi sa boji, .cize asi to tak je niekedy aj lepsie. Ludia nemozu predpokladat,ze je autista....fyzicky vyzera zdravy pekny chlapec.
No su rozne situacie....asi vedela,ze pri stekani by sa mohlo prejavit nevhodne spravanie...pripadne sa velmi bat, sebaposkodzovanie....atd

zanna89
24. feb 2018

@pieksamaki myslela som seba,ze som sa citila cudne, nie tu pani, ona mi neprisla cudna..nevedela som co povedat na vetu on je autista...ze chcem byt mila a zaroven nechcem vyzvedat.. alebo slovne ublizit, urazit.. skor som sa citila ze jej tam zavadziame ked ho chcela upokojit ale stale nadvazovala rozhovor.. v podstate ja nom bolo vidno ze je iny hned.. a stekal jej chlapec, takze mu to akoze zakazovala ked videla ze tam ide moj,on sa ale nebal, neviem ci sme sa pochopili

zanna89
24. feb 2018

@pieksamaki a dakujem za odpoved

pieksamaki
25. feb 2018

@zanna89
ano,aj ja sa citim cudne,pri takychto veciach,napr,pri cloveku,ktory je tazko handicapovany,stale neviem o com rozpravat s nimi,ktory su pri nom....je to tazke.bariera komunikacie by asi odisla po nejakych spolocnych zazitkoch s ich mamickami....ale ucim sa to. Je zaujimave,ze aj pri samotnom synovcovi autistovi sa spontannost u mna vytrati,pretoze sa chtiac nechtiac stelujem do polohy vedome, aby som mu niecim neublizila napr.niecim slovne, tak sa pytam sestry,ci mozem to a to spravit...je to tak neprirodzene,ze iba zbytocne na to upozornujem.
No je to asi aj tym,ze sa vidime malo,cize keby sme sa videli castejsie,tak pride taka prirodzenejsia komunikacia.....predsa je to iba o navsteve,kde aj on ma stres zo zaciatku,lebo je v inom prostredi.
Tak je to mozno aj s cudzimi inak obdarenymi detmi u mna.
Ale u tvojho zazitku,bolo najkrajsie to,ze tvoj syncek isiel tam za nim, sa postaral o to,ze bola to ta najkrajsia detska spontannost, ta lame bariery komunikacie....asi by sme mali byt ako deti...Nic niekedy neriesit...ale sa to neda🙂

Je to aj asi o tej integracii, ked ti bude dieta chodit do skoly,kde bude integrovane dieta s handicapom,tak sa to dostavi samo...lebo budes stretavat a viac komunikovat....a tym padom,je to dolezite,aby aj nase deti od mala boli vychovavane tak,ze nie sme vsetci ako sa v reklame pise, ale ze vzajomna interakcia s tymito detickami je vzajomnym obohatenim.
Spominam si,ked som bola studentka,tak som robila s mentalne handicapovanymi detickami, taka rodinka ma musela po rokoch vyhladat,lebo sa ich syncek chcel stale stretnut so mnou,az po sto rokoch,ked som sa stala matkou som pochopila tu narocnost toho,ze sa emocionalne,platonicky do mna zalubil a oni museli mna vyhladat, aby uspokojili jeho potrebu ma vidiet,chvilu sa so mnou rozpravat...ja som to vtedy este tak nevnimala,teraz by som ho chcela stretnut a objat, lebo sa zase na to inak pozeram,su to krasne deticky, plne lasky....

zdenocka
25. feb 2018

@zanna89, ja chodim so synom do specialnej skolky, ma problem s recou, a stretavam sa tam s roznymi "inak" obdarenymi detmi. Reagujem a rozpravam normalne, nevsimam si ich postihnutie. Ich rodicia sa uz zmierili s tym, ze ich deti su "ine", a nemaju problem o ich postihnuti hovorit. Mam znamu ma postihnute dieta, a ked ju stretnem, pytam sa jej normalne veci, ako sa malej dari v skole, co robili, robia, ako sa maju. Beriem tu malu ako normalnu, porozpravam sa aj s nou. Syn sa k postihnutym detom sprava tiez normalne, smeja sa pri nich, ukazuje hracky, nieco im povie.
Nasa spolocnost nie je zvyknuta na nieco ine. Nestretavame bezne takych ludi, preto nevieme ako reagovat, co povedat, ako sa s nimi rozpravat. Beriem ich, takych aki su, to je pre nich viac, ako lutost. Kazdy z nas ma svoje limity, tak to respektujem. Moj ma 6 rokov, tiez na nas pozeraju ludia cez prsty, kvoli jeho reci. Ale mne je to jedno. Ja ani nevysvetlujem, co ma za problem. Ked je clovek inteligentny, domysli si, ked nie je, skoda reci. A nikto nas nelutuje, naco? Nezmeni sa tym nic.

zanna89
25. feb 2018

@pieksamaki ja nam skusenost s mentalne postihnutymi, nie ako odbonik, to vobec, ale mamina dlhe roky pracovala v kuchyni v ustave pre mentalne postinutych ludi. S nimi nemam problem komunimovat,kolko sme sa tam naobjimali s Vlastickou,

zanna89
25. feb 2018

@pieksamaki skor som to odoslala ale dopisem az vecer. Velmi pekne dakujem za odpovede

charlie1980
25. feb 2018

@zanna89 Necakala by som nic, nemusela by som pocut nic, snad len na znak pochopenia nieco v zmysle: v poriadku, Ved sa nic nedeje.
Mamicka tymto ospravedlnovala synove spravanie. Castokrat sa im pri prejave pochopenia velmi ulavi.

nikulka79
26. feb 2018

@charlie1980 nas rad stava domy so schodistim,krmi babiky.....

zanna89
26. feb 2018

@pieksamaki su to krasne deticky to mas pravdu.. tiez mi, az teraz ked mam vlastne deti, dochadzaju suvislosti.. sestrin syn ma Aspergerov syndrom, lenze nam to velmi dlho nepovedala, chodieval k nam na prazdniny, este ked som byvala u rodicov, vyzeral proste ze je tvrdohlavy, pre nasich neposlusny.. my sme si neskor nejako nasli cestu aby sme vedeli spolupracovat ale co si chudak doteraz vytrpel, uz ma 19rokov, som si ista ze keby nasim rodicom vysvetli co mu je boli by nanho iny..
zistila som ze sa asi pytam uplnu blbost.. asi som len bola mimo z toho stretnutia.. proste to brat normalne..

zanna89
26. feb 2018

@zdenocka dakujem za odpoved, zistujem ze sa pytam asi naozaj blbost.. proste som sa mala normalne rozpravat a nelutovat.

zanna89
26. feb 2018

@charlie1980 dakujem za odpoved.

charlie1980
26. feb 2018

@nikulka79 Moj Zas sklada a sklada 😅 Ale vlastne, On sa vyhra s hocicim.

lilitela
28. feb 2018

Ahojte baby , mate niekto absolvovane terapie v Matulajovi? Ako ste boli spokojne? @andrejka1974

andrejka1974
28. feb 2018

@lilitela ahoj bola som spokojna moja tam teraz uz par rokov chodi aj do skolky specialnej a venuju sa kazdemu dietatu individualne som velmi spokojna

cmeli
28. feb 2018

@lilitela ano my, ja som velmi velmi spokojna, najprv 1 rok chodil ako malinky na terapie 1x tyzdenne na hodinku, potom k nim chodil 3,5 roka do skolky a teraz tam chodi 1x tyzdenne na logopediu a skupinovu terapiu

lilitela
1. mar 2018

@andrejka1974
@cmeli A co tam na tych terapiach robia, prosim, viete?

sanny01
1. mar 2018

Ahojte chcem sa spytat ma tu niekto skusenost so specialnou zakladnou skolou v Pezinku? Na nete neviem nic najst? A chcem sa este spytat, ci neviete o neakych kruzkoch alebo stretnutiach, kde sa mozu nase deticky stretavat spolu a vyhrat? Nas 6 rocny syncek zacina mat obdobie, ze by chcel chodit s kamaratmi von....Lenze na nasej ulici, velmi nezapada a deti sa posmievaju? Ako to riesite? Dakujem

luanna
1. mar 2018

@lilitela aj my sme chodili na terapie raz tyzdenne - hodinka a teraz tam chodi do skolky. Aj vdaka nim sa moj syn nastartoval. Urcite odporucam

lelemizuo
1. mar 2018

Mozem poprosit.info o Tomatis? Kto ma skusesnosti a ako to prebieha? A sluchadla dostane dietatko aj na domov ? Dakujem

cmeli
1. mar 2018

@lilitela je to vzdy prisposobene individualne dietatu, v com sa potrebuje rozvijat, ale v zasade ma tam "vzdelavacie aktivity" prekladane oddychovymi, hrovymi castami....ale aj mnohe tie vzdelavacie aktivity su vedene hravo, ale cast je aj pri stolceku - to teraz opisujem tie terapie pre deti skolkarskeho veku

lilitela
8. mar 2018

@luanna
@cmeli baby a Vasi drobci mali aky autizmus diagnostikovany?