Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

anka912
11. aug 2011

@helga1 ahoj, kopírujem to, čo som písala sem asi pred mesiacom:
Matka má nárok na RP do 6 rokov veku. Ak nastúpi do práce má nárok na preplácanie školného a stravného v škôlke (neviem, či platí aj pre súkr. zariadenia)
- od 6 rokov je OP nasledovne: asi 252EUR ak matka nerobí/ dieťa v zariadení do 20h týždenne
asi 230 ak matka nerobí/ dieťa viac než 20h
asi 206 ak matka robí/ dieťa do 20h
182 ak matka robí/dieťa viac než 20h
Matka však môže zarobiť len do 2násobku živ. minima (aktuálne 370EUR), ak zarobí o 1 eur viac, nedostane nič
Príspevky sú: na kúpu motor. vozidla (podmienka 2x týždenne návšteva zariadenia
na benzín 31 EUR, na hygienu 17 EUR, okrem toho je na plienky, to sa už písalo
niektoré mamy si vybavili aj na stravu pri GFCF diete
naplatia sa koncesionárske poplatky, diaľničná známka, niektoré mestá znižujú poplatok za odovz smeti

Zľavy na preukaz ZŤp sú rôzne podľa toho, kam ideš. Na niektoré kúpaliská som napr. platila ja aj s Maťom len symbolicky, boli sme v lete v jaskyni, tam len 10c atď., treba sa všade pýtať. Ak to je niečo súkromné, tak tam preukaz nemusí vôbec platiť.
Nech ešte ost. baby napíšu ak ich ešte niečo napadne.

anka912
11. aug 2011

@mpg Dík, za príspevok, odpovedám až teraz, lebo sme boli preč. Maťo skladal puzzle len preto, lebo som mu to kázala. Vraj niektorí iní aut. to majú radi a sú v tom šikovní, ale môj nie. On všetko skladá len podľa tvaru, nie podľa obrázku. Mal Mata a Pata, tých mal ako rozprávku rád a tiež nič moc, kľudne dával kúsok topánky k hlave, ak pasoval tvar. Až teraz viem prečo. Alebo také, že na podložke bol ten obrázok pretlačený. Ale napr. dopĺňal rád, kde chýbalo auto, bicykel atď, lebo to bol tvar.
Ohľadne tých zmien, tak to ma najviac štve, že človek má pocit, že to už zvládol a ono sa to zas niekedy objaví. Aj s pomočovaním, máme ešte sem-tam problém v noci. Musím dávať okolo pol noci na WC, inak sa stáva ešte nehoda sem-tam.
S jedením ani nehovorím, to som už popísala dosť. Táto diagnóza je zákerná v tom, že je pervazívna, preniká do každej obalsti života.
Čo mám známych, tak u chalanov nastupovala puberta normálne, okolo 14 rokov a väčšinou mali dosť veľké problémy. Moji dobrí známi sú už z malého-veľkého na nervy a neviem si predstaviť ako aj ja zvládnem tie problémy so sexualitou.

magimary
11. aug 2011

@anka912 ani, teraz nerieš, čo bude v puberte...
každý deň má dosť svojich starostí...
a tamtie budeš riešiť potom, keď prídu... 😉
veď vieš PDP 😉 😅

@valika_val , netráp sa a najmä sa neobviňuj... Teo sa ti narodil taký, aký sa ti narodil... presne tebe bol takýto (a možno aj úúúúplne zdravý) daný... výčitkami a obviňovaním ho nezmeníš... veď vieš... 😉

anka912
11. aug 2011

@magimary ja som o tej puberte písala hlavne kvôli tomu, že sa mpg na ňu pýtala. Snažím sa nemyslieť, len keď vidím, že už teraz keď je v šoku, tak ho pomaly nezvládam a neudržím, tak... Ale PDP snáď zafunguje 😖

val- ja alkohol nemám vôbec rada a vidíš aký je Maťo originál....

magimary
11. aug 2011

@anka912 ja som žiaden alkohol nemala ešte nikdy v živote v ústach 😅 😉 , verili by ste? 😅
ani cigaretu, ani kávu, ani drogy...
/moja mamina veľmi podobne/ a predsa mám samé divoké alergie...

anka912
11. aug 2011

Trocha dobrej nálady teraz- my sme boli dnes u tých homeopatiek a cestou domov sme sa zastavili v reštike, nejakom gazdovskom hostinci. Tam mali vonku velikánsku trampolínu a Maťo samozr. hneď na ňu. Boli tam s nim dve dievčatká, chviľu jedno, potom zas obe. A to jedno tam kričalo, točilo sa, naháňalo Maťa. Keby ste videli aký bol šťastný, až som mala slzy v očiach, smial sa až sa zadúšal a kričal ešte. Ona ho ale naháňala, dotkla sa ho a povedala - a treraz ty, Maťko nechápal a len sa smial. Našťastie jej to však nevadilo. Potom tam bol ešte s mužom a tam, že sa naňho obe vrhali a šteklili ho. Bol to taký krásny pocit, aj keď len na chvíľku, lebo žiadnu komplikovanejšiu hru by už nezvládol.
Bolo tam pekne, ohrada plná danielov, dali nám jesť, ja som nemusela nič chystať, čo človeku ešte chýba ku šťastiu?

yukki
11. aug 2011

No vidíš, mala si si povoliť uzdu, keď ich máš i tak 😉 😉 😉 😉
@magimary

yukki
11. aug 2011

@anka912 och...Anka...nič.

magimary
11. aug 2011

@yukki ja som si uzdu neuväzovala 😉 😎
nikdy som totiž takú potrebu nemala 🙂 😎
a nikdy mi jej naplnenie ani najmenej nechýbalo...
práve naopak... 😉 😎

anka912
11. aug 2011

@yukki - čo ako že, nič????
@magimary naplnenie čoho ti nikdy nechýbalo???
ja vám baby dnes nerozumiem,

magimary
11. aug 2011

@anka912 pokoj 😅 vysvetlím-e
yukki, tebe odpovedala, že (ku šťastiu) ti už nič nechýba /takú rečnícku otázku si predsa dala na konci svojho príspevku/
a ja som zase jej odpovedala, že mi nikdy nechýbala káva, alkohol, či drogy 😅

yukki
11. aug 2011

@anka912 tak, presne. Nič. Ja som dnes tiež deti mala na trampolíne....na ranči. A nič nechýba človeku ku šťastiu viac....

anka912
11. aug 2011

@yukki to mala byť rečnícka otázka 😀 , vtedy tých pár minút mi fakt nič nechýbalo.
A magi mne síce nechýba alkohol ani drogy, ale bez kávy by som sa len po tomto svete plazila ☹
A ja mám svoju závislosť v sladkostiach, kedysi, ešte na výške som to robila tak, že som si raz za mesiac kúpila plechovku salka, sama ju celú zožrala a potom mi bolo celý deň zle a nemala som potrebu sa prejedať sladkosťami. No asi o meisac som kúru musela zopakovať. Teraz to už nerobím a vidno to na mojich kilách.

valika_val
11. aug 2011

magi, a ty si skutocna??? 😀 😀 😀
tazka extremistka, z mojho pohladu 😉

anka, kraaaaaasa 🙂 fakt 🙂

valika_val
11. aug 2011

@anka912 s tym salcom 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

anka912
11. aug 2011

@yukki my máme trampolínu doma teraz stále, takže som najšťastnejší človek na svete - teraz 😀
Napadlo ma, ak môžem, že minule sa ma dcéra pýtala, že či viem ktorí sú najšťastnejší ľudia na svete.
A viete, ktorí? Sklerotici, lebo majú všetko na čo si spomenú

magimary
11. aug 2011

@valika_val vôbec nie som extrémistka...
aj keď to tak asi vyzerá...
pre mňa je to úplne prirodzené a samozrejmé, asi ako, keď si denne umývam zuby...
umývanie zubov je nejaký extrémizmus? 😉 😝
určite nie.

a s tým salkom to aj mne ešte niekedy teraz uletí (teda, donedávna 😝 ),ale celé by som nezmákla, to ja som si vždy tak po lyžičkách chodila "utŕhať" 😅 🤐 😅
anka, akú veľkú máte trampošku?
náš tady sa bojí ešte aj trampolíny, čo máme u manž. sestry 😝

yukki
11. aug 2011

@anka912 😀
A aj ja som dnes silne uvažovala, že budeme Ježiška otravovať, či by nebol taký štedrý....a tú trampolínu...so sieťou...či by neprispel...keby ste videli čo v tom Kika robí...ona je jak makak...abo šimpanz....tam by mohla nechať prebytočnú energiu....no a v prípade potreby aj ja...
A ešte som si spomenula, jak Magi tu zverejnila ten bordelík, abo Anka píše, že má dcérka v izbe bordelík....no, my máme len jednu izbu a kuchyňu...takže bordel je samozrejme úplne všade. 😝 😅

anka912
11. aug 2011

@magimary ja by som ho už tiež celé nemohla zjesť, lebo by som ho musela jesť sama niekde potajme na záchode, aby mi ho dcéry aj muž nevzali. A tam by mi nechutilo. Aj keď kupujeme si ho sem-tam a spoločne zbaštíme. Našťastie Maťo nechce, viac sa každému ujde.

anka912
11. aug 2011

@magimary ... a podstata je v tom, že ho musíš zjesť celé sama, aby ti z neho bolo zle.

Máme trampolínu 2.5m na šírku aj so sieťou. Super vec, len pozor, keď budete kupovať, naša má nosnosť len do 80kg ☹

anka912
11. aug 2011

@yukki My sme mali šťastie, podarilo sa nám nejaké veci zohnať cez nadácie, lebo ináč by sme ju tiež určite nemali ☹

magimary
11. aug 2011

@anka912 cez aké nadácie? 😕

anka912
11. aug 2011

@magimary máš to v IP

valika_val
11. aug 2011

no tak ta vasa trampolina uz nie je pre mna, som nad limit, zial 😀 😀 aj ked toto leto som si uz chcela zaskakat 😀 😀

anka912
11. aug 2011

@valika_val šak čo myslíš, prečo som vravela, dávajte pozor, akú kupujete, sú aj také s nosnosťou do 120kg, pre nás 😀

sisstin
11. aug 2011

já se vejdu do limitu 😅 😅 😅 😅 😅

anka912
11. aug 2011

@sisstin to máš šťastie ☹ ☹ ☹ ja sa nevojdem len tak posledný rok ☹ ☹ ☹

sisstin
11. aug 2011

já se vejdu i do 50 😅 😅 😅

anka912
11. aug 2011

@sisstin ja som mala 58 v 8. triede ZŠ. A že po kom je ten tvoj taký jedák

sisstin
11. aug 2011

@anka912 no já mám od 44-47kg, ale to je tvrdým režimem...jinak jsem právě žravá a měla bych sto kg...ale jako dítě jsem byla taky nežravka děsná..to je pravda... 😝