Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

nensyke
6. feb 2012

@magimary ahoj...mohla by som ta poprosit o tieto ulohy/logico/ poslat do e mailu?

magimary
6. feb 2012

@nensyke to sa nedá poslať...ja to mám len rukou nakreslené...
nemám to vo virtuálnej podobe...
mohla by som ti to len skúsiť nafotiť, ale potom neviem, akú to bude mať úroveň po vytlačení 😕 äal ak by si teda chcela aj takto, tak to urobím 😕
/no, moja skúsenosť s foťákom odfotenými obrázkami je taká, že nestoja za veľa/

anka912
6. feb 2012

@magimary treba to naskenovať, potom to je skoro úplne presne rovnaké.

magimary
6. feb 2012

@anka912 no, skener nemám... 😝
ale už som mužíka nahovárala, aby sme si ho zadovážili...
no kedy to bude? 😝

anka912
6. feb 2012

@magimary my máme skener v tlačiarni, to je aj kopírka, aj tlačiareň aj skener. Už dožíva, len ten skener ešte ako tak funguje. A bola lacná - epsonka a dajú sa kupovať farby po jednej.

magimary
6. feb 2012

@anka912 no, veď na takéto niečo nahováram mužíka...
len -ako vravím- netuším, kedy to bude...

magimary
6. feb 2012

@fond_f84 ako dopadla vtedy tá prednáška? už je aj na webe? 😕 😉

nensyke
6. feb 2012

@magimary s fotákom netreba...škoda...

magimary
6. feb 2012

@nensyke nevadí, skúsim to teda dať niekomu inému naskenovať, potom ti dám vedieť, keď sa mi to podarí

valika_val
6. feb 2012

@magimary
@nensyke
ak odfotite obrazky pri poriadnom dennom svetle (pri okne) a budete mat fotak co najlepsie kolmo na obrazok (este lepsie na stative, aby to nebolo rozmazane), tak ja to potom uprvim v PC
(ako tu knizku, co som fotila)
a poslem vam

magimary
6. feb 2012

@valika_val no, tuto je to sťažené ešte aj tým, že to mám zalaminované, takže tam sa bude ešte aj odrážať blesk...

článok na prečítanie (neviem, možno tu už bol):
http://www.postizenedeti.cz/content/jak-vidi-au...
a ešte jedno odporúčanie mi dnes prišlo mailom:
---
prečítaj si:
www.celiak.cz kliknúť na O nemoci kliknúť na Autizmus, kliknúť na www.sveb.cz
kliknúť na vstupte, kliknúť na články, ďalej články pre rodičov a nakoniec Autizmus a dieta - zkušenosti
pohľad na autizmus ako metabolickú poruchu liečiteľnú diétou, čím skôr tým lepšie výsledky

nensyke
6. feb 2012

@magimary ok, dakujem...

valika_val
6. feb 2012

@magimary pri dennom svetle pri okne a na stative netreba blesk, ale uznavam, lamino moze robit problem.

magimary
6. feb 2012

@valika_val no, ale keď tak nad tým uvažujem, tak lamino môže byť problém aj pri skenovaní, či? 😕

a ešte jeden link:
http://www.postizenedeti.cz/maminko-nezpivej

nensyke
6. feb 2012

...dnešne..len trošku... 😉

nensyke
6. feb 2012
https://www.youtube.com/watch?v=VksSuS65irY


triedenie alebo netriedenie.. 😒

ally285
6. feb 2012

@magimary
Uz dlhsiu dobu mam problem s organizaciou strukturovaneho ucenia. Je to take bez ladu a skladu.
Robis si nejaky plan alebo rozvrh, ze co sa budete ucit? Napr. dnes pismenka, zajtra cisla, potom casti domu alebo to vsetko kombinujes?
Alebo mas ,,hlavnu ,, temu napr. emocie a potom trochu triedenia na ,,oddych,, a este nieco nove k tomu napr. logoco. Nedari sa mi spravit v tom nejaky system.

anka912
6. feb 2012

@nensyke ja myslím, že on to robil na truc, že to proste robiť nechcel.!

magimary
6. feb 2012

@ally285 hm, to je zaujímavé... ja som sa "potýkala" s tým istým... 😉
stále som mala pocit, že to naše cvičenie je bez ladu a skladu...
a prešla som si určitým vývojom až sme skončili tam, kde sme teraz...

najprv som mala tendenciu (v tých začiatkoch) úlohy a cvičenia Tadykovi stále meniť...
mala som na to viac dôvodov...
-chcela som, aby sa rozvíjal naraz v mnohých oblastiach,
-chcela som, aby nemal jednotvárne cvičenia a aby ho to neprestalo baviť
-chcela som, aby si cvičenia nezautomatizoval, ale aby ich "vedel" a nielen "opakoval"...

no, napokon som videla, že to nemá takto význam,
keďže sa stále nediali nejaké viditeľné zmeny a pokroky...
Tady nič nevedel spraviť isto, všetko zvládal len s mojou malou, či veľkou dopomocou...
vlastne, zrejme ani nechápal, čo robí...
niektoré cvičenia mal radšej, niektoré menej-s tými to potom išlo ešte oveľa horšie...

no a prišla "doba", keď tých cvičení bolo akosi viac, resp. boli rozmanitejšie a ja som mala stále pocit,
že je to jeden veľký chaos...nevedela som zorganizovať tú "štruktúru" tak, aby som z toho mala aj ja "štruktúrovaný pocit"...
tiež som hľadala odpovede, ako to spraviť...
napokon som si to "zariadila" takto:

robíme na "týždňovky", pričom jednotlivé úlohy v danom týždni majú obvykle jeden spoločný cieľ (príp. i zopár menších) a všetky aktivity k nemu vedú... a taktiež, aby som dosiahla aj viditeľný efekt, že niečo už TaDY aj OZAJ nacvičil (nielen precvičil), začala som cvičenia s ním opakovať, aby si ich upevňoval...takže každý deň má veľmi podobné, niekedy i rovnaké cvičenia, ktoré smerujú k určitému cieľu (cieľom)..., ktoré potom po týdžni zhodnotím, či sa nám podarili dosiahnuť, či nie...
a to mi dá zároveň odpoveď na to, ako budeme v ďalšom týždni pokračovať...
takto fungujeme teraz tuším 5ty týždeň a zdá sa mi to byť najefektívnejšie (do toho sa ale dostavili aj výsledky z diéty)...
-jeden týždeň máme s Logicom, BambinoLukom a grafomotorikou
-druhý týždeň máme zošitový (Tady pracuje len v zošitoch)
-tretí týždeň máem krabicový (Tady pracuje len v krabiciach)

samozrejme vo všetkých cvičeniach má aj úlohy na oddych, ale vždy sú "zladené" s ostatnými cvičeniami, vlastne sú to obdobné úlohy, ale také, ktoré ho aj bavia a má ich rád...

a, ani toto neznamená, že je to definitívna verzia...
samozrejme sa bude ďalej meniť a modifikovať podľa aktuálnej úrovne Tadyka 🙂

maruskaaa
6. feb 2012

@nensyke aj mne sa zda ako anke, ze on toto naozaj nechce robit...lebo ved ako pekne daval to pexesko...a aj ine tvary...

magimary
6. feb 2012

@nensyke , aj ja súhlasím s ankou aj s @maruskaaa ...
malý trucoval a jasne ti dával najavo, že toto robiť nebude,,,
z toho sa ani nedá zhodnotiť, či to vie, či nevie, lebo on to v skutočnosti nerobil...
ako som ti spomínala...nateraz to skús (na chvíľu) odložiť a vytiahnuť o čosi neskôr...

a to, ako dávala pexeso-ja som žasla, ako úžasne (a relatívne rýchlo!) sa to naučil...
nášmu Tadykovi to trvalo dlhoooooooooo, predlho...
snáď aj takmer polroka 😉

ally285
6. feb 2012

@magimary Skusim to aj ja po tych tyzdnoch. Oproti mojmu chaosu 😀 toto vyzera organizovane.
Dnes vecer mi ma dorazit BabyLuk a planujem kupit aj to logigo. Ako sa ti na tieto hry chytil maly?

magimary
6. feb 2012

@ally285 😅
no, Logico ešte stále VôBEC nemusí...
keď ho má robiť, musí sedieť vo vysokej stoličke a pri stolíku, kde pracujeme v krabiciach,
inak uteká, prchá a nechce robiť (to je jasný znak uňho, že to nechce)

ale už sme v minulom "logicovom" týždni dosiahli to, že aspoň tie naše vyrobené úlohy (kde si vlastne len cvičí manipuláciu s logicokrúžkami, teda gombíkmi) akceptuje a už aj vie...
ale akonáhle mu dám normálny pracovný list (originál Logico-vý), tak to zase nemá ešte ani páru...
no, ale sme len na začiatku týždňa, takže očakávania mám stále ešte veľké 😅 😝

no a BambinoLuk máme už dlhšie a cvičí ho už asi 4 mesiace (plus/minus) a až doteraz (!), teda do toho posledného "logico-bambinového" týždňa ani len netušil, čo robí a čo má robiť...
no na konci toho týždňa to pochopil (alebo si len naspamäť zapamätal?) a konečne to robil tak, ako sa má...
no, ale dnes sme začali s novým pracovným zošitom a on sa zase len "rozkukával" a "orientoval"...
takže do konca týždňa máme zase práce ako na kostole 😅 😉

anka912
6. feb 2012

@magimary pozrela som si prvé tri úlohy, čo malý robil z logica a sa mi zdali všetky tri úlohy rovnaké- že proste prira´doval žltý krúžok k žltému a tak isto na každom obrázku, aj keď na ďalších dvoch už boli aj úlohy. Mala by si mu trocha aj názorne ukazovať, že ku ktorému obrázku z tých 6 patrí tá ktorá farba, aby postupne pochopil princíp, že prečo tam tie krúžky vlastne ukladá. Viem, že je ešte malinký, ale neuškodí mu to dokola omieľať, aj keď to pochopí možno až neskôr. Opakovanie matka múdrosti platí u našich- niekedy bohužiaľ aj 100 násobne.

magimary
6. feb 2012

@anka912 no, hej sú schválne rovnaké, aby si zatiaľ len opakoval, ako sa "mechanicky" s gombíkmi hýbe... s úlohami (aj s opakovaním princípu sme už začali aj ten minulý týždeň, ale zatiaľ bez efektu a teraz zase) začneme až zajtra ...
nemôžem mu to ešte viac znechutiť, lebo by to nerobil vôbec...
pre mňa už bol veľký pokrok dnes, že si KONEČNE (niekedy) prstom správne ukázal, ku ktorému gombíku pôjde...to ešte minule nevedel a bez toho sa len ťažko zorientuje na Logicu

anka912
6. feb 2012

@magimary hej, počula som tam také že -už nebudeme hrať....

a už pozná aj farby, aj menom, pred pár mesiacmi si ešte vravela, že o tom nemá ani šajn. Ďalší veľký pokrok!!!

maruskaaa
6. feb 2012

@magimary aj mne sa zdalo ze uz mu to islo lepsie...sice trosku zazmetkoval ale potom sa aj pekne opravil...ani sa nenazdas a uz bude pekne davat listy z cima...

inak to by uz pomaly aj mohol zvladnut, ked vie polozit na rovanky symbol karticku v bambinoluku, tak aj tie pexesove ulohy z cima, by uz mohol dat...skus mu to tam zaradit...ved mozes mu pomoct, ale aspon uz bude robit "klasicky' list

magimary
6. feb 2012

@maruskaaa čima s pexesom sme už skúšali, ale nemá o tom páru...
jeho mätie to prikladanie krúžkov pri tom hľadaní párov...
a má ho už pripraveného aj na zajtra 😉

a, @anka912 , pozná menom modrú a zelenú a žltú 🙂
ale aj tak sa ešte stáva, že ich pletie...
ostatné farby sú: ružová 😀 (pritom slovo ružová som ho ani nikdy neučila)

maruskaaa
6. feb 2012

@magimary vidim ze rozmyslame rovnako...🙂 tak potom daj vediet ze ako mu to pojde... 🙂