Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

daka3
1. okt 2012

Ahojte, chcela by som sa opytat ci neexistuje nejaky prirodny preparat na prekrvenie mozgu u malych deti.

mardenad
1. okt 2012

Rozmýšlam nad tým , že čo je to vlastne rituál. Čo považovať za rituál a čo už nie? Je možné, žeby autistické dieťa zabudlo na svoj rituál? Napríklad z 10 kŕat 3 krát zabudne na to, čo obvikle robí? A je možné odnaučiť dieťa za 3 dni od rituálu? Veľa vecí, ktorý malý zvykne robiť a dožadovať sa istých vecí som považovala za rituály, ale teraz pochybujem ,či to vobec rituály boli. Stačí byť rázna 3 dni , stáť si za svojim pár krát a to, čo robil prestane a nie je po tom ani stopa... Je také ľahké odnaučiť od rituálov? Alebo to boli iba veci, ktoré sa malému páčili robiť?

sisstin
1. okt 2012

@mardenad rituál je vše, co dítě (člověk) dělá určitou dobu opakovaně a stejně, a pokud to tak neudělá, tak ho to vyvádí z míry. Každý člověk (dítě) má svoje rituály, jen u "běžných"lidí nejsou vidět a nijak zásadně jim to neomezuje život, např. já si myju vlasy jednou za tři dny, nohy si holím jednou za tři dny apod., a pokud to tak není, tak se necítím dobře. Ale to, že to dělám, mě nijak v životě negativně neovlivnuje.

Tygr např. každý ráno před školkou kouká na Cars, sni chleba a jde kadit 😅 pak se oblíká stále stejným způsobem atd. A též ho to v životě nijak neomezuje.

U autíků je ale těch rituálů tolik, že jim to ten život už ovlivnuje dost závažně. A rituály přicházejí a odcházejí, nemusí být celý život stejné, prostě se to mění. To je dost podobné jako u OCD, tam si třeba člověk musí mýt denně 100x ruce a to samozřejmě už život ovlivnuje dost zásadně 😉

sisstin
1. okt 2012

a dítěti bez PAS , když je mu jeho rituál narušen, tak třeba může být z toho streslé, nebo může plakat...ale dá se mu to vysvětlit a obejít....autíkovi to prostě nevysvětlíš a následuje záchvat 😉

sisstin
1. okt 2012

ale tuším, že autíkům se doporučuje "omezovat" ty jejich rituály, jako že např. když se jde do školky, tak se pět minut bude točit okolo každé tyče, kterou potkáte apod. Ale takové ty neškodné, jako že se doma kýve, třepe rukama apod, ty se teda doporučujou neeliminovat, protože to dítě se tím uklidnuje a je to vcelku neškodné 😉

nensyke
1. okt 2012

@daka3 Ahoj, ja by som ti asi odporúčila lanový olej... aj tekvicový olej.....ale za studena lisovaný.. Ja tiež dávam malému každý den tekvicový olej, má taku tmavu farbu a je to nechutné ☹ , ale náš to chvála bohu prehltne.. 😉

mardenad
1. okt 2012

@sisstin díky za vysvetlenie. A je tento záchvat u autikov u každého iný? Myslím miera... Može to byť obyčajný plač alebo vzdor? Napríklad: malý zvykol stále brať so sebou nejaké hracky alebo predmety keď sme išli vonku alebo autobusom. Pokiaľ bral hračky, tak mi to nevadilo, ale už keď chcel ísť do autobusu s troma zubnými kefkami alebo s mlynčekom na mak 😀 , tak som mu to zatrhla, vysvetlila, že vonku sa vecí neberú a už ich nebudeme nosiť a on po dvoch vzdoroch pochopil a už nikdy neberie nič so sebou.
Iný príklad: ked schádzame po schodochk paneláku, tak musí vyjst na stupienok pri zárbadlí a schádzať po ňom dolu. A nie po schodoch, raz som mu to dovolila a robí to stále , mala som pocit, že je to jeho rituál, ale niekedy sa stane , že ide pekne po shcodoch , drži ma za ruku a ja len s prakvapením sledujem , že zabudol na svoj zvyk zchadzať po zábradlí... A na toto som sa presne pýtala... Či je možné, aby autík zabudol na svoj rituál? Alebo to nie je rituál, oba sa mu to páči takto robiť? Som si takmer istá, že keby som si stála za svjim 2-3 dni a nedovolila mu schádzať takto po schodoch a povedala mu rázne , že budeme schadzať iba normalne po schodoch, tak by síce vzdoroval, ale prestal by to robiť a zabudol by navždy na ten svoj zvyk.

sisstin
1. okt 2012

@mardenad tak jak píšu, eliminovat to jde, pokud ti to vyloženě vadí (zase, záleží na míře postižení)...ale bud si to bude vybíjet jinde, tudíž může být třeba agresivní v situacích, které s tím zdánlivě nesouvisí...nebo si prostě najde zas jiné rituály. Já bych fakt ty, které nejsou omezující nechávala, a snažila se eliminovat jen to, co vám vyloženě ten život znepříjemnuje 😉

mardenad
1. okt 2012

@sisstin ešte by som sa ťa chcela opýtať, či máš skúsenosti s tým , že by dieťa malo najprv zmiešanu dysfáziu a potom už len expresívnu?

A može mať dieťa s atypickým autizmom expresivnu dysfáziu?

sisstin
1. okt 2012

@mardenad jj, tak s tím zkušenosti mám....to je dost častý, že dítě má nejdřív smíšenou, která je už pak jen expresivní...prostě to porozumění naskočí 😉 to je celkem častý 😉 a k autismu se expresivní dysfázie stále diagnostikuje, ale prý už dle nových kritérií nebude 😕 ale co je na tom pravdy netušim 😉

mardenad
1. okt 2012

@sisstin a vy skytuje sa pri expr. Dysf. Problém s kreslením? Respektíve žiadne preslenie? A slabá predstavivosť v hre?

sisstin
1. okt 2012

@mardenad tak dysfatici mají opožděnou kresbu a má specifické rysy - např. hlava je napojená rovnou na tělo, špatně prostorově umístěný atd. Tohle je Tygrova kresba na téma "mí kamarádi". Jinak s imaginární hrou je problém jen u dysfázie, kde je těžce narušený porozumění, a to ještě tak do těch 3let, pak naskakuje 😉

sisstin
1. okt 2012

@mardenad třeba Tygr tu hru " na něco" moc neupřednostnuje, ale prostě ve školce s dětma je tak schopnej si hrát, je tak schopnej si hrát i se mnou....ale pokud má na výběr, tak stejně radši dělá různé úkoly, deskový hry apod. Ale prostě tu hru zvládá, není to tak, že by u něj chyběla. To už pak záleží i na povaze dítěte, já jako dítě jsem si taky nehrála třeba s panenkama, prostě jsem furt skládala puzzle, malovala, hrála pexeso a různý hry. Vyloženě na něco jsem si hrála až s holkama ve škole 😉

mardenad
1. okt 2012

@sisstin ten obrázok je milý 🙂 , kedy ho kreslil? Už dávno? Alebo len teraz niekedy?

sisstin
1. okt 2012

@mardenad hele, to je asi 14dní starý...on prostě maluje jak tříletej a ještě ty dysfaticky znaky tam jsou vidět 😉 ale jinak grafomotoriku jako takovou má k věku, čili různý spojování bodů, grafo cvičení atd. Ale třeba správnej úchop tužky jsme trénovali skoro dva roky 😝

mardenad
1. okt 2012

@sisstin fuuu , vidno, že sa v tom vyznáš... Tie znaky, tie pojmy... Asi to ozaj malo všetko byť tak , Tygr všetko doženie a ty budeš mať poslanie na celý život, hlavne , keď ťa táto práca baví... Klobúk dole... 😉 si v tom dobrá...

A ešte otázočka, kedy bude zasa Krejčiřová objednávať?

yoopeee
1. okt 2012

@meesha Dlouho jsem se tady nepodívala a teď pročítám, co je nového. Vidím, že nejsem jediná, která kvůli dítěti ponocuje. U nás je to úplně stejné. Neustálý boj s tím, aby naše princezna chodila dříve spát. Někdy ji držím celý den bez spánku a zadaří se, že usne třeba v 7 a spí až do rána, ale to je opravdu vyjímečně. Jindy usne třeba v 5 odpoledne a ve 3 ráno si pro mě příjde, ať si jdu hrát.... Co se týká spánku, žádný režim u nás neexistuje a není možné ani žádný režim nastolit.

anuska74
1. okt 2012

Milé mamičky, môžem vás niektorú poprosiť poslať kontak na pani Jánošíkovú s Trnavy, neviem sa dovolať a už mi asi s toho šiši, 😵 či nemám náhodou zlé číslo, možnos i zmenila, tak pre kontrolu sa pýtam. čítam vás velmi často a možno ked si v sebe čo to urovnám sa pridám.

magimary
1. okt 2012

@anuska74 posielam ti ho do IP,
aj keď neviem o tom, že by číslo menila 😉

mima4
1. okt 2012

mile mamicky autist. deti, hlavne deti nad 3 roky. Vedia vase deti bicyklovat, resp. este trojkolkovat?

deina
1. okt 2012

@mima4, ano, ale iba s pomocnymi kolieskami a viac menej len od tohoto leta. Minule leto skusal, ale vtedy ho to este nechytilo a neslo mu to tak dobre ako teraz (ma 4 a pol roka).

magimary
1. okt 2012

@mima4 náš nevie používať pedále...
ale vie krásne držať rovnováhu na tom bicyklíkovom odrážadle 😉
/bude mať o dva mesiace 4 roky/

mima4
1. okt 2012

@magimary ved to, ze synovcek, no mala som pocit, ze je to pre neho tazke slapat na tie pedale..ako keby bol totalne sportove drevo... tak neviem, ci to je tym autizmom... alebo jeho lenivostou.

anka912
1. okt 2012

@mima4 tam môže byť viacero dôvodov- často je s autizmom spojená ľahká hypotónia, takže deti nevedia ako pritlačiť na pedál, alebo ich to proste nebaví, alebo je problém s koordináciou viacerých pohybov naraz. Aj môjho sme učili dlho, predlho a vedel len s pomocnými kolieskami, aj to chodil ako taký starý dôchodca, pomaličky.... Ostatné deti boli popri ňom ako z inej planéty. Počula som už od viacerých mám, že deti autíci sa buď nevedeli naučiť šľapať do pedálov, alebo ich to nebavilo.

janasim
1. okt 2012

@anka912 Ahoj,tak v stredu ideme ku K.Vidovej,rano som tam bola.

deina
1. okt 2012

@mima4, nasho to dlho nebavilo. Toto leto sme mu na bicykel namontovali tachometer a odvtedy fici (a popritom sleduje, kolko km presiel a ako rychlo ide). 😅

mima4
1. okt 2012

@deina
@magimary
@anka912
dakujem mamicky za odpovede. A ak sa smiem spytat, to ze dieta je ine, zacali ste to pocitovat az po ockovani MMR vakcinou, ci to bolo uz badatelne aj predtym?

anka912
1. okt 2012

@janasim držím palce, aj ti dnes niečo hovorila? Daj potom vedieť.

anka912
1. okt 2012

@mima4 ja si to neviem spojiť so žiadnym konkrétnym okamihom v živote..... proste okolo 3 roku sme si všimli, že reč sa nevyvíja ďalej, že nie je na nič zvedavý, nič sa nepýta.... ostatné príznaky sa vyvíjali aj menili vekom.

mima4
1. okt 2012

@anka912 a to ste si vsimli az okolo 3 roku veku?