Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

saurian
1. nov 2012

@tanapeta

hej. mensi. a bohuzial sa to "zda" aj inym... ale dr.j. nas este len caka 😉

tanapeta
1. nov 2012

@saurian ja som si až potom prečítala, že 1 rok a 11 mesiacov, čiže v podstate 2 už. No u nás to začalo v 22.mesiaci.
Čím skôr začnete riešiť tým lepšie..netreba ani čakať na diagnozu, keďže tu ti skôr ako v 3. rokoch ani nedajú. Odkiaľ si?

nensyke
1. nov 2012

@tanapeta a aké su tie metody?....

tanapeta
1. nov 2012

@nensyke metódy sú všelijaké, záleží o akého autistu sa jedná. Každému vyhovuje niečo iné. Mám na mysli ako som to už viackrát tu písala pedagogického charakteru. Ak chodíte do ozaj dobrej škôlky trebárs tam už naprogramujú čo vyhovuje danému dieťaťu. A metódy teacch, son-rise, ABA čo poznám.
Ale začať diétou a čakať na zázrak mi príde scestné

nensyke
1. nov 2012

@tanapeta a vy aku metodu máte doma?
máme F84 a náš je passívny...

tanapeta
1. nov 2012

u nás pomohla teacch, čiže kartičkový systém. Teraz ho už ale nevyužívame. Nie je treba. Uvidíme čo bude v škole.
Tiež F84 1,5 roka od diagnostiky

mardenad
1. nov 2012

@tanapeta a čo si myslíš o tomto prípade?

Malý nemával žiadne gastro problémy, ale čítala som, že autisti zvyknú mať to priepustné črevo a pokazenú imunitu a intolerancie, tak som sama iniciovala biopsiu a nakoniec sme predsa len na GFCF diéte. Potvrdila sa mu alergia na kazeín , intol. na laktózu a alergia na vaječný bielok. Psychologička, ktorá nám práve robila redg. sa vyjadrila, že sa tie alergie mohli prejavovať na jeho správaní. ( Lebo v stolici ani kožne sa nijako neprejavili) Pri diéte sa určite zmenil veľmi vo všetkom, ale zasa nikto mi nepotvrdí, či to bolo diétou alebo vývojom...
Lepok som mu už nasadila do stravy, ale CF díetu ešte dodržujeme prísne.

A aký máš názor na to, keď sú výsledky na opioidné peptidy pozitívne , avšak dieťa nejaví žiadne gastro ani črevné problémy?

mon25
1. nov 2012

@tanapeta , a kde je ta ozaj dobra skolka kde mi naprogramuju co vyhovuje mojmu dietatu ?

tanapeta
1. nov 2012

@mon25 no vo väčšine škôlok je kartičkový systém. Metóda son-rise napríklad mám pocit, že sa robí doma. Tá je prevažne pre tie deti, čo majú stráášne veľa rituálov a sú na ne doslova naviazaní aj myslou. Kde nie je očný kontakt alebo minimálny a vlastne tá metoda pomáha ich dostať z toho ich sveta do toho nášho aspoň na chvíľu. Aspoň tak som to ja pochopila,, viac ma to nezaujalo, keďže pre nás nič moc.
Čiže vo väčšine čo som sa bola aj pýtať osobne v škôlkach funguje kartičkový systém. Niekde to berú dosť vážne a úplne dopodrobna s každou činnosťou a tak (andreas), čo niektoré deti potrebujú, pre niektoré je to už "zbytočné"..na začiatku ale vyhovujúce, keďže tie deti majú chaos. Boli v škôlke také deti, ktoré mali problém so všetkým a kartičky nenormálne pomohli a museli fotiť každú jednu vec, kde išli, kam prišli, kto tam bol (osoby odfotené) atď. A deti, ktorým stačilo dať kartičku len kam idú..Oni sú každý iní,, Ale aj na tie kartičky ich treba naučiť aby pochopili. Neviem ako ste na tom, či na začiatku úplne. Ono hlavne treba byť precízny a robiť všetko to čo v škôlke rovnako aj doma. Aby chudence nemali chaos a nezačali využívať niektoré výhody alebo nevýhody 🙂

tanapeta
1. nov 2012

@mardenad nedávala by som asi diétu ani v tomto prípade, keď problémy nemal aj bez nej. Ale to som ja

mon25
1. nov 2012

@tanapeta , aha, takze v nasich skolkach funguje lepsi alebo horsi kartickovy system, ktory je vlastne takym univerzalnym terapeutickym postupom alebo metodou, ktora pomaha autistickym detom vo vsetkych problematickych oblastiach. Ak napriklad ma moje dieta problem s cakanim u lekara, dam mu karticku s hodinkami a karicku kde je odfotena lekarka a on to pochopi a ochotne pocka ?

tanapeta
1. nov 2012

@nensyke nekukala som to celé, asi si myslím o čo ide. Podľa mňa všetky tieto poruchy autistického rázu nie sú spôsobené stravou ale vďaka iného zdroja

tanapeta
1. nov 2012

@mon25 dieťa, ktoré chápe kartičkovému systému ti krásne pochopí, čo chceš od neho. Ak má tvoje dieťa problém s čakaním u lekára a bojí sa tam ísť treba spraviť 3 hlavné kartičky..Vec, ktorú má rád (môže to byť činnosť, čo rád robí) dovolíš mu to spraviť (tesne pred odchodom k dr.) nasleduje kartička lekára (to čo rád nemá) (niektorí dávajú kartičky aj obliekanie, auto proste celý postup) a potom 3 kartička ako odmena (to čo má rád, kľudne aj tic tac odfotený). To je vlastne na podmienovanie aj vecí, ktoré autisti neradi robia. Keď zistia, že ich za tým čaká niečo čo majú radi, tak to spravia. Neboj, oni pochopia raz dva.
Normálne existuje kartička "čakať" poprípade aj kartička aká lekárka bude a čo bude robiť, trebárs len počúvanie alebo injekcia. A ukázať aj doma a vziať zo sebou a postupne tesne predtým ukázať, čo bude nasledovať. Ak dieťa chápe tým kartičkám, tak by malo byť bez problémov. A cestou od lekárky nezabudnúť mu ukázať tú tretiu kartičku hej,,ten tic tac napríklad a treba mu ho aj dať. Aby vedel, že za "zlým" je vždy to dobré

magimary
1. nov 2012

@tanapeta keby to bolo takéto JEDNODUCHÉ, ako píšeš,
tak by PROBLÉM zvaný AUTIZMUS vlastne ani neexistoval...
bol by ešte banálnejší ako bežná nádcha...
žiaľ, OPAK je pravdou...

na svete je milión autíkov, ktorí kartičkám aj chápu, ale ich bežný život vôbec nie je prechádzka ružovou záhradou,
akú opisuješ ty 😉

nemôžeš posudzovať všetkých autíkov podľa svojej dcéry (ktorá navyše možno ani klasický autík nie je 😉)
na svete NEEXISTUJÚ dvaja rovnakí autíci
a teda ani dve rovnaké autideti, ktoré budú krásne čakať u lekára, keď uvidia tri kartičky...

tanapeta
1. nov 2012

@magimary píšem, že dieťa, ktoré chápe kartičkovému systému. prečítaj prvú vetu. Nemám na mysli moju dcéru,, my nekartičkujeme. Píšem o x detí, ktoré som mala možnosť poznať a sama som sa divila, keď mi mamičky rozprávali ako im tie kartičky pomohli u zubára a podobne

inak my s autistami nikdy nečakáme v čakárni..

magimary
1. nov 2012

@tanapeta neboj, čítať viem 😎
môj Krpček chápe kartičkám dokonale,
no naše najväčšie problémy ani jedna z nich ne(vy)rieši

a poznám "x" práve takýchto detí...

tanapeta
1. nov 2012

@magimary nám veľmi pomohli napríklad. Vďaka nim rozprávame aj plienok sme sa zbavili vďaka nim. Pani chcela poradiť ako postupovať s kartičkami u lekára... 🙂

magimary
1. nov 2012

@tanapeta "pani" má toľko skúseností a vedomostí, že by nás mohla školiť 😉
všetkých, ako sme tu...
a kartičkovanie rozhodne pozná (takmer) dokonale...
a nielen to...

mucher
1. nov 2012

@nensyke ako ste to zvládali? malý je ...skoro by som povedala závislý na sladkom, mäso a zeleninu neje, on je taký cestový-zemiakový-jogurtový 😠 išli sme na to aj s mužo a doma sa musíme pred ním stravovať takto všetci, najťažšie to má starší syn, toho sme dnes všelikde schovávali s "normálnym" jedlom aby sa najedol. V chladničke nemáme nič 😀 Maťkovi(staršiemu) budeme jogurty dávať asi len do školy aaaa aj vám bolo tak ľúto, že mu nemôžete dať "jesť" a stále si pýta papať? ☹

tanapeta
1. nov 2012

@magimary no prepáč, nepoznám ju. Nechodím sem ako na klavír 🙂

mucher
1. nov 2012

By čítala som diskusiu vyššie 😀 tak čo diéta ano /nie? Ale čo som čítala príbehy maminiek, tak ani jedna si tuším nesťažovala a popisovali zlepšenie, mne to už 2x navhla logo . M nemá dg ešte na papieri. Posledné 2 týždne strašný eges v samoobsluhe a hygiene ☹ začal sa pocikávať, prestal chodiť na záchod, predtým sa pýtal "ci" alebo si sťahoval gate, alebo utekal na vecko. V noci ešte plienkujeme. Teraz sa pociká, pokaká a mám pocit, že mu to nevadí. Nechce robiť štuktúru. ale sám sa hrá-chvíľku(aspon to) .Pátrali sme čo sa stalo ale prišli sme len na to, že sme boli u svokry a tam jedol 5cez9 . doma to kontrolujeme. najmä cukor a E.......je hooodne ADHD(čo máme na lajstre 😀 ) ...mohla to spôsobiť tá "maglajz v strave? 😕

nensyke
1. nov 2012

@mucher začiatky boli tažké... 😢 ale hlavne ty musíš byt silná a nepovolit... 🙂

... ale zase náš skoro všetko spapá...miluje šošovicový prívarok, banánovu omeletu, jablká.. so zeleninou trošku bojujeme, ale spapá..atd.

mucher
1. nov 2012

@nensyke medzi vás chodím čerpať energiu, návody aaa teraz budem asi častejšie 🙂

thinka001
1. nov 2012

Je tu vela prispevkov o autizme a vacsinou sa info zhoduju..pracovala som v special. skolke a skole pre ziakov s autizmom. Aspon co som sa dozvedela, autizmuz moze vzniknut chybnym spojenim vyvoj.buniek pocas 3.mesiaca vnutormaternic.vyvinu. Zo zaciatku je ho tazsie odhalit,ale cim skor zistite ze s vasim dietatom nie je vsetko ok, /podla mna sa da odvtedy kedy zacne chodit a rozpravat/ urcite treba vyhladat psychologa ktory presne urci lahsi ci tazsi stupet autizmu. Poznam pripady kedy rodicia autistov kym na to prisli ze ich dieta autizmus ma davali ich do beznych skoliek,skol, lenze dieta z toho na 90% nic nemalo,nic sa nenaucilo,kedze nerozumelo co sa od neho chce. Autizmus je nieco ako keby ste boli v krajine hovoriacej anglicky a neviete ani bodku po anglicky.Sami ucitelky aj rodicia videli postup dietata pri presune z obycajnej do autistic.skoly,skolky. Zaklad tam je uz tu spominane karticky s kazdou jednou funkciou co bude dieta robit ci co sa od neho ocakava. Kazde aj zdrave dieta potrebuje rezim,autisticke raz taky,niektore su schopne komunikacie a chapania aj bez karticiek,tazsie stavy ak sa naucia rozumiet kartickam su zvladnutelne, druha vec su tie ritualy,preto sa v skole cinnosti striedali aby co najmenej presli do stereotypov a ritualov,uz ci sa tyka ucenia,hrania. Autisticke dieta nevie prejavit city povacsine ale vie ich prijmat,citit.Obcas mava zle nalady,ale kazdy rodic ci ucitel uz vie ako ich zvladat sam ci s pomocou liekov. Lahsie stavy autistic.deti zvyknu mat nieco co je pre nich nieco specialne,ritualne.. vie si zapamatat vsetky autobusy ci zatavky,hrat šach ci rozne ine konstrukc.ulohy,proste vyberie si jednu cinnost v ktorej je az nadpriemerne dobry. Lahsie stavy su skoro ako zdrave deti niekedy tazko rozppoznat ze dieta autizmus vobec ma. Tazsie stavy su naucitelne skor na tie karticky,rezim. Obcas byva autizmus spojeny s inym ochorenim DMO,nejakym druhom intolerancie, syndromu a pod.Posobenie v autistic.skole mi dalo vela,je to ochorenie nezvycajne ako bezne,ale ak sa vcas podchyti a dieta sa nauci rezimu na asi 90% je zvladnutelne.

anuska74
2. nov 2012

@tanapeta
pozri aj tu 2-3 stánky spätne sú tu linky , dávali maminky.

anuska74
2. nov 2012

pridala som foto, strihanie malého, no čistá katastrofa, kto chce kuk u mna.

fem
2. nov 2012

Neviem, ci sa zaoberate pri liecbe autizmu aj detoxom od tazkych kovov, od kamosky, ktora sama toto preziva, mam echo na tento preparat , ktory oni pouzivali a po roku chlapcekovi vyrazne klesli hodnoty, ona zije v zahranici , kde sa tie testy robia z vlasov, neviem ako u nas. tu je tento preparat http://www.bodyhealth.com/html/metalfree/index.asp, Okrem toho su skvele zelene stavy , popr. zeleninovo-ovocne stavy s podielom listovej zeleniny, kludne to moze byt stava sladsia , jablcko a do toho odstavnit listy salatu, dietatko tu chut neciti. (na odstavnenie sa pouzivaju kvalitne snekove odstavovace profesionalne, ktore nenicia enzymy v stavach, nie tie klasicke odstredivky zo supermarketu). Enzymaticka strava je dolezita, lebo je ziva priamo vyzivuje nase bunky, enzymy ziju do 42 stupnov teplot. Zelene obsahuje vela chlorofylu, ktore ma za nasledok okyslicovat bunky v tele. Pri piti stiav , ktore nie su mrtve (ako pasterizovane z obchodu, popr. znicene ako pri odstredivkach vyssiou teplotou odstavovania) sa minimalne zapne travenie, tak vsetka energia ide na vyzivu samotnej bunky. Bunky nasho tela, dietata o to viac sa dokazu regenerovat, u dieta omnoho rychlejsie, to znamena doslova vymenit. (ako to funguje sa pozoruje mikroskopom). Vymena znamena nove zdrave tkanivo s novou informaciou fungovania. Tieto šťavy sa podavaju kazde rano, popr. aj vecer. ked sa piju tak polhodiny by sa nemalo nic papat , aby vsetka zivina isla priamo do buniek tela a nie ako energia na travenie. Okrem toho sa zvysuje imunita, obsahom vitaminov. Napr. zjest kilo cerstvej mrkvy je problem, ale odstavit a vypit je omnoho jednoduchsie. Vyzivne latky vsak ostavaju a dokonca vyuzitelnejsie prave pre funkciu liecenia nie zasytenia. Drzim palce vsetkym <3

anka912
3. nov 2012

@jansim
Naša návšteva u dr,Buntovej
U Buntovej sme boli presne hodinu, najprv sa ma pár vecí pýtala a vypisovala, aj na konci. Hlavne sa pýtala, prečo došlo kregresu v reči, či nejde skôr o všeobecný autist. regres, čo som povedala, že hej, ale k tej reči došlo tak nenápadne, postupne. Na konci povedala, že on má okrem autizmu aj narušený vývin reči a výraznú hyperaktivitu, takže u neho všetko ide o to ťažšie. Maťo sa tam pekne vyzul a vyzliekol, čo som ja bola nadšená, lebo keď som videla, že sa tam vyzúva, tak som sa bála. On sa zásadne tam, kde sa bojí odmieta vyzuť a vyzliecť- aj psych. naša s nim už pár krát robila s oblečeným alebo aj v šepc. poradni.
Dnu sa ale nudil, trocha sa pohral s takou autodráhou, kde sa auto spúšťa zhora dole, pozeral von oknom a ľahal si na koberec, Robila s nim asi 2x 10 min a stále mi opakovala, že on sa hlavne musí naučiť robiť v štruktúre a vydržať sedieť- ťažko sa mi vysvetľovalo, že ja- plus asi 5 iných odborníčok- sa o to už snažilo 4-5 rokov....
Dala som jej tie malé lipo cukríky, ona ich delila na polky aj štrvťky, že ho mám s tým motivovať..... Najprv mu ukázala fotky, kde mal z dvoch ukázať, kde človek píše alebo číta apod. To ukázal stále dobre. Potom sa ho pýtala slovesá- to je pre autíkov ťažké- keby bola dávala obrázky vecí, tam by nebol problém. Ale on aj keď vie, že ujo pije, aj ukáže správne na obrázok kde ujo pije- aj tak na otázku čo robí ujo povedal- malinovku. Ale po nej opakoval, niečo pekne, niečo nebolo rozumieť..... ale medzitým sa vrtel, búchal do bočných dverí, kľakal si, chcel je kradnúť cukríky spod rúk atď...... Potom skôšala imitáciu, to vedel, ale bolo ho treba do toho tlačiť.- učesal sa hrebeňom ako ona, napil sa z hrnčeka, dal k ústam lyžičku.... Potom mu ukazovala obrázok a mal opakovať - a, o, u, e, m a p. To tiež nakoniec ako tak zvládol, aj keď protestoval.....
Tak nám kázala aby sme tlačili na školu, aby s nim cvičili klasické vyvodzovanie hlások podľa obrázku a napodobením, s odmenou- začať 5 hláskami za týždeň....

damnam
3. nov 2012

My ideme dr. Buntovej budúci pondelok, dlhšie sme u nej neboli, tak uvidíme, či s ňou malý bude chcieť spolupracovať, lebo to bol náš najväčší problém. Malý sa bránil už medzi dverami, vedel, že tam bude musieť niečo robiť, tak to balil hneď na začiatku. Ale vedela ho spacifikovať a veľa mu pomohla.