Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

nelaja
4. feb 2013

@silvikam Ako maly rozumie reci?

silvikam
4. feb 2013

@nelaja To sú teda dg., by ma vo sne nenapadlo.

zuzana76
4. feb 2013

@nelaja myslis, ze este aj vo veku 30 mesiacov moze nastat regres? co sa tyka rozpravania?

@silvikam nedame stretko vsetky tri?

silvikam
4. feb 2013

@nelaja To tak základným veciam rozumie. Tak na bežné porozumenie je to o.k.. Ale zodpovedá tak na 2 roky vývojom a to už má 3,5 roka.

silvikam
4. feb 2013

@zuzana76 Dobrý nápad.

silvikam
4. feb 2013

@nelaja
@zuzana76 babule ja už idem do hajan. Zajtra ideme po 5 týždňoch opäť po chorobe do škôlky, tak sa už celá trasiem. Pa a dobrú noc. Píšeme si IP. Čaute. 😉

nelaja
4. feb 2013

@zuzana76 Mozme, uz sme sa raz tusim v lete bavili, ze sa stretneme 🙂
No my mame teraz asi 1000 slov, rec je strasne patlava, stale aj agramaticka, ale cisti sa to postupne.Vety idu tak 4-5-6 slovne, obcas sa podari suvetie. Chodime k Mgr. Majdanovej na Klokocinu

zuzana76
4. feb 2013

@nelaja ved aj my tam chodime, samko je o 7 mesiacov mladsi od tvojej dcerky, tak ona uz velmi pekne rozprava, samko este nepouziva spojky, ale uz nieco sklonuje - domom - domov, autom, pouzíva 1 a 3 osobu jednotneho cisla a 3 ososbu mnozneho cisla

zuzana76
4. feb 2013

@nelaja hej, ano chceli sme sa stretnut, tak mozme teraz aj so Silvikou. Vtedy si sa este s niekym stretala , mozme zajst na kavu/caj

silvikam
5. feb 2013

Ahojte, chcem sa opýtať, či sa dieta GFCF dá dodržuavať aj v škôlke bežného typu?

majusa2009
5. feb 2013

ahojte mamicky,chcela by som poradit... mam 17 rocneho syna,odmieta mi chodit uz do druhej skoly,chodime po lekaroch a lekarka mi povedala,ze syn ma autisticku vybavu s depresiami :( zacalo to prakticky,ked sa mi po 15 rokoch rozpadlo manzelstvo,musela som predat dom,vysiel zo zakladnej skoly a jeho otec sa o neho vobec nezaujima... ma niektora z vas podobnu skusenost a vedela by mi prosim poradit ako s nim postupovat?

cmeli
5. feb 2013

aha aky krasny napad sa mi dnes objavil na FB 🙂 skvele pre nasich huncutov, ktori nechcu stavat podla predlohy, ale bavia ich pismenka, cisla, tak na toto by sa mozno chytili ...

cmeli
5. feb 2013

@majusa2009 ahoj, ja mam drobca este maleho, takze v tomto ti velmi neviem poradit :( chcem ta ale povzbudit, ze casom sa to urcite zlepsi, David (a aj ty a Misko) prezil velmi tazke chvile a to este v obdobi puberty, ktora je sama o sebe pre nich tazka...pozeram, ze si z okresu Trnava, tak sa skus objednat k dr. Janosikovej, ta by ti vedela pomoct a nasmerovat dalej. Drzim silno palce, nech znovu najdete rodinne stastie a pokoj.

cmeli
5. feb 2013

vyborne bludiska a cislove spojovacky na jemnu motoriku a na zaciatku pekne navody ako sa naucit kreslit 🙂 https://www.modrykonik.sk/fotoblog/makulienka/a...

majusa2009
5. feb 2013

@cmeli dakujem za povzbudenie,naozaj ho potrebujem,David ide na liecenie a ja sa zatial musim dat dokopy

narantuja
5. feb 2013

@silvikam
Náš syn mi přestal říkat mami na prahu 2 let, časem poztrácel téměř všechnu slovní zásobu, kterou měl a nová slůvka nepřicházela. Těch pár slov, která zůstala komolil a při každém vyslovení vypadalo slůvko zcela jinak. Některá slova používal v nesouvisejícím významu – „ještě“ znamenalo např „dopil jsem, odnes flašku pryč“. Když jsme mu něco říkali, vůbec nás nevnímal, ještě jsme to nedořekli a už jsme mluvili k jeho vzdalujícím se zádům, denně jsem mu stokrát říkala „řekni mami apod“, nikdy se nepokusil slovo zopakovat. Těsně před 3 rokem, když jsme zjistili, že je autista, jsme nasadili GFCF dietu. Do 14 dní se mu vrátila všechna původní slovní zásoba, dokonce v ní měl i něco navíc. Od té doby nabíral slovní zásobu běžným tempem. Najednou slova ukázkově opakoval, ani jsem ho k tomu nemusela vyzývat, začal nás víc vnímat, lépe se soustředil. Zatímco v okamžiku diagnozy měl slovni zásobu na urovni 1,5 roku, o 9 měsíců později ji měl na úrovni věku.

Dlužno říct, že jakkoli se efekt na řeč u gfcf uvádí, ne každý, kdo má pozitivní výsledky na opioidy, se této vytoužené mety dočká. Efekt se dítě od dítěte různí, včetně toho, že se žádný dostavit nemusí.

U nás ve školce chtěli potvrzení od lékaře.

Písčitá stolice viz strana 529

silvikam
5. feb 2013

@narantuja Ďakujem, a prosím Ťa Tvoj syn sa Ti javil ako autistický? Mala si nejaké podozrenie? Môj je priateľský, očný kontakt má o.k., na meno reaguje, má rád ľudí aj deti, nevadí mu fyzický kontant, rád sa mazná, nikdy nerobil stereotypné činnosti, má rád pesničky, rád tancuje ... . Ale idem s ním k, Dr. Jánošíkovej nech mám pokoj. Vám to diagnostikovali hneď. A tá dieta sa dá dodržiavať aj pre neautistické deti, ktoré majú problém s rečou?

narantuja
5. feb 2013

@silvikam jak bych mohla, ja v roce 2007 znala jen Rainmana, nejake googleni mi nehrozilo 🙂

Paradoxne par tydnu pred vyslovenim podezreni jsem cetla clanek "Einstain byl autista" a v duchu jsem si rikala, ze v tomto smeru jsem v klidu, ze mnohem vic nez na Einsteina vypada nas kluk na uplne opacny pripad.

Mas uplne jine dite, nez jsem mela ja. Ja mela zoufaleho afektivniho tvorecka, bez vyrazu tvare a oci, jehoz psychika byla zavisla na splneni stovek pravidel denne. Dnes a denne jsem si kladla otazku proc uz nerika, to co rikal, proc si neukazujeme v knihach jako driv, proc uz si spolu nehrajeme, proc uz nechodi, ale zdrha, proc se s nim nemohu domluvit, proc nic z toho, co umel a delal driv uz neplati ... Znepokojena jsem byla hodne, nikdy nezapomenu na den, kdy mi v hlave problesklo: "vubec tomu nerozumim, jsem tak neschopna nebo tak na dne, ze se v tom nedokazu rozebrat?"

Opioidy se nemusi tykat jen autistu, mohou se vyskytovat i u jinych vyvojovych poruch. Ale kdyz se na to podivas logicky, tak jde o morfiny, cilize latky, ktere ovlivnuji chovani a vnimani. U ditete, ktere se chova normalne bych je necekala.

helga1
5. feb 2013

@didla ahoj. Určite sa naučí čítať aj písať, musíš v to veriť tak ako ja 🙂 Pre mna je najpodstatnejšie aby zvládla bežné veci života a aby sa dohovorila, čo sa naučí navyše beriem ako veľké pozitívum. Dnes začali počítať už príklady do 100 tak som zvedavá ako jej to pôjde. stereotypy nemaá asi žiadne výrazné. teraz najnovšie fotí fotoaparátom všetko a všade. a ked sa teší alebo niečo chce tak poskakuje, ale nie vždy a bojí sa psov, ktorých sa niekedy už zľakla, iných sa nebojí. nevadia jej zmeny, ale napr. jej vadí, ked je pustené radio a telka sa zapne, automaticky musí vypnúť jedno z toho. radio ani nemusí hrať, stačí ak iba svieti, aj tak ho beží vypnúť. Samozrejme, že potrebuje dohľad, lebo napr. vystireka mydlo, šampon. ...do školy chodí tiež rada a teší sa 🙂

alaska28
5. feb 2013

Silvikam určite chodte k dr Jánošíkovej ak dieťa zabúda už raz nadobudnuté schopnosti tak je to na 99,9 percenta autizmus... Stupne autizmu sú rozne pri lahších stupnoch bežný človek nemusí na dietati nič postrehnúť napr na ulici... Všetko čo o malom píšeš autizmus nevylučuje o autizme koluje kopa mýtov napr že nie sú kontaktní a ja mám autistu a je to malá prísavka najradšej by bol na mne nalepený 24h denne...
Ako tvoj chlapček rozumie používa gestá, ukazuje? Hrá sa na niećo napr na policajta, kuchára?
Moj syn ako menší tiež deti vyložene vyhladával akurat´ nevedel rozvíjať hru pretože nerozumel a nerozprával.

silvikam
5. feb 2013

@narantuja On sa v celku chová normálne, iba je na dolnej hranici normy až ľahkého zaostávania oproti rovesníkom v mentálnom vývoji a to podľa psychologičky spôsobuje masívna porucha pozornosti. Aj dnes som jej volala a ešte raz sa opýtala, či nemá nejaké podozrenie náhodou na autizmus, povedala, že nemá a ani na netypický ani nijaký. Je tam iba ADD, zaostávanie vývoja reči a s tým spojené to mentálno. Čo teda ruka v ruke spolu súvisí. Ale tie peptidy si urobiť dáme, už som volala s Dr. Urgem, ktorý to vyšetruje a aj metaboliku dám spraviť. Ideme k neurologičke, nech ho preklepne a dá niečo na tú pozornosť. Tak uvidím čo zistia. A ak by sa tie peptidy nepotvrdili aj tak je vhodné možno začať s tou dietou, možno sa reč rozbehne. Aký máš názor? Ďakujem. S:

silvikam
5. feb 2013

@alaska28 Dens som volala Dr. Jánošíkovej, no nebrala mobil tak som jej napísala mail. Uvidím, či odpíše a objedná ma. Jasné, že si to nechám ešte aj ňou preveriť. Malý ukazuje a aj používa prirodzené gestá. Rozumie , nie všetko, ale tie bežné veci rozumie. Rád číta knižky. Tá hra je skôr jednoduchá - kocky, vkladačky .... . Na niečo, alebo niekoho to sa nehrá. Nerozumie asi tomu. Ale to sa nehral ani starší syn a ten je IQ nadpriemer a úplne zdravý. Ja som už z toho na nervy ☹

mykeila
6. feb 2013

Ahojte mamičky hladam číslo na MUDR, Jánošíkovu ale márne. Poprosím Vás o jej číslo do ambulancie, dakujem

mykeila
6. feb 2013

A ešte ma napadlo kedy jej mám asi zavolat aby nás objednala? ona pracuje denne?

anka912
6. feb 2013

@mykeila http://www.backorder.sk/subject/PHDA-0007
a tč.: 0905 808 236
/možno jej telefonovať skoro ráno, od siedmej hodiny, lebo od ôsmej už ordinuje a nezdvíha telefóny...
čo sa týka mailu, ona síce na mail neodpovie, ale keď jej zavoláš, bude o malom vedieť všetko práve z mailu, maily si totiž poctivo číta, len nestíha odpisovať...je maximálne vyťažená, má toho veľa/

magimary
6. feb 2013

@mykeila a nie je MuDr., ale PhDr., čiže psychologička 😉
to len aby neprišlo k omylu, že budeš čakať lekárku 😉

mykeila
6. feb 2013

moc dakujem

kubasa2005
6. feb 2013

tak dalsie kolo vybavovania ZTP preukazu zacina. 😢 Teraz zacat zasa vsetky papiere riesit nanovo.Ach jjaj

mvmk
6. feb 2013

Ahoj, rada bych se zeptala, jestli tu nekdo ma zkusenost, s detoxikaci maleho ditete od tezkych kovu, jako je treba rtut. Nemame sice jsete zadnou pevnou dg. ale zle tuseni bohuzel uz mam delsi dobu 😒
Za kazdou odpoved se budu tesit, diky 😉

lios
7. feb 2013

@magimary
pozerala som tu babatkovsku fotku Tadyho este z domova...ten pohlad..normalne mi vyhrkli slzy...je nadherny.