Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

hatsepset
2. apr 2015

@minulin a to nemate spravu? alebo ako vlastne? nerozpravaju vam deticky? kvoli tomu ste tam sli? alebo kvoli comu? - ja kvoli nerozpravaniu idem a este kvoli tomu ze neuro sa zdalo ze sa sprava detskejsie ako ine 3rocne deti

minulin
3. apr 2015

@hatsepset mame spravu, samozrejme, ale iba opisala stav dietata. ziadne konkretne priznaky tam su neni. ale tak, je to odbornicka, nehadam sa... v septm. nastupujeme do speci skolky

hatsepset
3. apr 2015

@minulin hmmm a to mate nejako konkretnejsie autizmus? ci proste autizmus ...

minulin
3. apr 2015

@hatsepset moja v maily nam potom napisala, ze mame hranicny detsky autizmus, a ze za hodinu to nemoze uplne na milion percent potvrdit, lebo je este vo vyvoji a treba s nim pracovat v speci v skolke

zuzzi08
4. apr 2015

@hatsepset cudzím sa nerád dlho pozerá do očí, výska, trepoce ručičkami a dáva si dlaň pred očká

zuzzi08
4. apr 2015

@minulin u nás tiež iba hodinka :(

llulla
5. apr 2015

Jeden velmi pravdivy clanok,odporucam precitat.
http://www.mujautismus.cz/2015/03/bolest-rodicu...

ancovicka30
5. apr 2015

@llulla mne osobne pride ten clanok zbytocne depresivny, na druhej strane asi mam len stastie, ze takuto zivotnu skusenost nemam...

llulla
5. apr 2015

@ancovicka30 my mame skusenost len z casti-z jednej strany rodiny...Zial...o to viac tie podpasovky zaboleli...S ostatnym (zatial) nastastie nie.Ale to zavisi od toho,ake mas dietatko- tvoj maly je velmi sikovny,nadpriemerne inteligentny,pri takychto detickach je to uplne ine,ako pri neverbalnom (a teda frustrovanom),tazsie zvladnutelnom autikovi-tam zial podla mna plati vacsina toho,co je v clanku ☹

andrejka1974
6. apr 2015

tak prezili sme teraz 4 stresujuce dni v nemocnici, roianka mala od minuleho piatku zisteny zapal bedroveho klbu, v stredu sa pridruzili velke horucky do 40 , zapal sa rozsiril na obe nozky ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ a tak sme skoncili v nemocnici,kde zistili aj hypoglykemiu , tak ju kazde 3 hodiny pichali do prstika, ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ vsetko sa upravilo len tie zachvaty co doteraz nemala boli strasne, nevedeli sme si s nou rady, dni cele preplakala, aj prve dve noci, museli ju az utlmovat nech sa troska vyspi ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ked sme v nedelu prisli domov tak mala strach, ze jej niekto bude opat ublizovat, stale chcela byt len so mnou na rukach , ukludnila sa az vecer po kupeli a dnes rano sa uz krasne usmievala 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 a uz je kludna spokojna je opat vo svojom tu som poochopila, ze aky to bol pre nu stres nikdy viac ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ inac tu sa nam aspon zlepsil kontakt tuzi po mne viacej aj ocny kontakt sa zlepsil 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 ale zaklad ze sme uz obe doma a sme stastne, ze sme to zvladli, teploty sme mali v kuse od stredy do piatku a to nam najviac stupali o 2.00 v noci prvu noc az 40 a druhu 39 cez den bola stale do 39 a to brala stale lieky proti teplote aj antibiotika , proste sme sa trapili velmi ☹ ☹ ☹ ☹ ☹

foryou25
6. apr 2015

@andrejka1974 och panecku zlatko male, no ak ma v nozicke zapal to musi riadne boliet, ja som mala po porode, zapal klbu svalu v oblasti SI zhybu a bola to ta najhorsia bolest v mojom zivote, co som revala ako tur na celu nemocnicu,a museli mi to potom zooperovat a vycistit a to som stara koza, neviem si ani predstavit ako to musi boliet tvoju malicku :( Nech to skoro prejde..

andrejka1974
6. apr 2015

@foryou25 ona ma prah bolesti inde, takze ju to vobec nebolelo ona mala soky z lekarov a hlavne z teplot vsak aj lekari sa cudovali, ze ona v pohode presla cez celu ambulanciu 🙂 🙂 🙂 🙂

majkam6
6. apr 2015

@andrejka1974 Fakt chúďatko zlaté, veď ja osobne ked vidím doktora v bielom plášti tak som celá bez seba, a aj do zubára chodím za ruku všade s manželom, a pri tom vediem porady s počtom 50ľudí v pohode sama.
Preto sme aj pred týždňom podpísali reverz na miška a išli domov, lebo keď mi zahlásili že ho priviažu a tak budú dávať infúzie,( mal hnačky nič nejedol a klesol mu cukor) ale to bolo iné keďže som si bola istá že to má len črevnú virózu, a cukor mu klesol lebo nič nejedol skoro dva dni.

andrejka1974
6. apr 2015

@majkam6 vsak mojasi predposledny den aj kanilu vytiahla, ale uzdost pila tak jej uz tu infuzku nedali 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 sama sa jej zbavila 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

zuzzi08
7. apr 2015

@llulla ja našťastie mám rodinu, ktorá stojí pri nás a pomáha nám ako vie. A tí rodičia čo takéto šťastie ako ja nemajú, musia byť neuveriteľne silní. Tiež som si myslela aké tažké to bude, vychovávať dieťa s autizmom, nerozprávame vôbec.........ale nevymenila by som ho za nič na svete. Je moje všetko. Teraz máme druhé dieťa - dievčatko, e úplne iná ako bol synček a viem, že ona nám s ním pomôže najviac. Vidieť, ako ku nej synček príde, naznačí bozk, pohladká ju po hlávke a hlboko sa jej pozrie do očí..........vidieť ako sa spolu hrajú v izbe (každý po svojom, keďže dcérka má iba 7 mes.), ale sú spolu. Je vidieť ako veľmi jeden druhého lúbia 🙂. Toto je môj život a som zaň vďačná 🙂

hatsepset
7. apr 2015

@andrejka1974 bozinku ste si toho prezili :( ..a cez sviatky este ..ale hlavne ze uz ste OK 🙂 drzim palce nech vas uz obchadzaju take veci 🙂

andrejka1974
7. apr 2015

@hatsepset uz je v pohode 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 vsak objavila dnes novu zabavku, otvara skrinu svoju, vyhadze si tam veci, vleze do nej a krasne sa rehoce 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

hatsepset
7. apr 2015

@andrejka1974 :D hej verim ze to je zabavne :D

emka1
7. apr 2015

@andrejka1974.. 😀. Tak to moja ešte neobjavila, dúfam, že sa tak ani nestane 😀

mimca20
7. apr 2015

@andrejka1974 presne toto mi uz parkrat spravil mladsi.

hatsepset
7. apr 2015

Zeny - dnes som sa dozvedela ze od pondelka dalsieho nastupujeme do skolky :D boze som v streeeseee

minulin
7. apr 2015

@hatsepset My od septembra.. Inak, super, ze vas zobrali, nie? A mas byt tam s nim zo zaciatku? Ja uz tiez stresujem :O

minulin
7. apr 2015

@zuzzi08 NAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAADHERNE napisane!!!! Super. A skvele, ze tu uz niekto napisal aj o tom, ci ma este dalsie dietatko, lebo ja sa bojim mat druhe, kedze sance na dalsi autizmus su velke - viem, znie to sebecky, ale strach je tam najma o to, ci by som to zvladla...

hatsepset
7. apr 2015

@minulin no nas vzali do klasickej skolky takze bude tam sam bezomna a uvidime co a ako tie prve dni ci pojdem po 4 hodinach ponho, alebo az po osem, ci bude pocuvat, zapajat sa ci ho budu zvladat. ( nie zeby bolo preco ho nezvladat on je jak ovecka s inymi detmi - robi co ony, resp. stylom davovej psychozy - jedia vsetci jem aj ja a ťtak , ale clovek nikdy nevie ako sa bude dieta chovat kd ho nevidime :D🙂... a potom sa uvidi dalej - dg mame az o tri tyzdne a psycho az o mesiac a pol taze i tak dovtedy by som bola rada ak by bol v skolke klasickej aby som sama vedela ze co vlastne 🙂 (dufam ze tam bude moct aj ostat)

mimca20
7. apr 2015

@zuzzi08 Ja som rovnako stastny rodic, ze mam dvoch drobcov. A poviem ti, ze od prveho momentu som skor v pozore pri malickom bola ja - starsi Lukasko ma velakrat zahal za ruku, ak pocul malickeho plac, neustale ho chodil sledovat ked spinkal, ked som umyvala riad a zacul plac, tak otvoril dokoran dvere do izby, pribehol ku mne a tahal tahal, kym som nepolozila neumyty riad a isla som do izby. Doteraz je medzi nimi uzasna sudrznost, ziadna rivalita, skor mladsi sem tam ziarli na starsieho (ale to vecsinou ak robievam so starsim nejaku aktivitu, maly pribehne k stoliku a ruckou raz dva vsetko rozhadze 🙂). A velakrat uz sa vyblaznili, vysantili, casto cestujeme na vikendy k svokrovcom, sedia krasne v autosedackach vzadu bez jedineho stuchnutia. Ked malinky zaspi a trochu na bok mu spadne hlavka, tak starsi sa mu ju hned snazi nadvihnut. Ked sa maly prebudza uz len pocujem zo zadu v aute Pity, Pity ahoooj (Pity je Tomasko, tak si ho premenoval starsi)

mimca20
7. apr 2015

@hatsepset Nadych, vydych Otik bude uzasny, uvidis. Verim tomu, ze natrafite na suprovy kolektiv, ohladuplny ucitelsky zbor a parada, budete napredovat.

mimca20
7. apr 2015

@hatsepset A psycho mate u koho?? Ak pojde "davovou psychozou" tak parada. Ten moj nesiel v prve dni, po dvoch tyzdnov sa to zlepsilo ale neustale mi bolo apelovane, prizvukovane ze on by potreboval inu skolku... Pritom nic nenarobime, nas stat vziat preplno deti do skolok, malo uciteliek... Tym padom asi je lepsie ak dieta ide s "davom".

mimca20
7. apr 2015

Ahojte, baby dalsi mini pokrok (pre mna kazdy aj mini pokrok je uzasny pokrok vpred): v sobotu sme stravili suprove poobedie na dvore mojej svokry s 4,5r. Lukaskovou kamaratkou. Ako vedeli ze su, stretavali sme sa spolocne, ale predlho predlho spolu nevedeli sa vyhrat. A ked to dievcatko zahlasilo, mami chcem ist domov, Lukasko tesne predtym otvoril dvere do domu natiahol ruku k tomu dievcatku, ukazal privolavaci pokyn rukou a dodal pod, pod. Ja s kamaratkou (mamina toho dievcatka) ze waaw sanky nam spadli a mne sa oci zaleskli. Nikdy to nespravil a v nedelu znova moju krstnu dceru 6,5r. tahal za ruku a Lenka, pod, pod.
Inak od minuleho tyzdna sa ucime slovko prosim si, vyuzivat spravne a aj to ma uspech, ale trebalo trebalo na tom pracovat.

mimasimi
7. apr 2015

@hatsepset super, a teraz uvidíš, ako pôjde dopredu. Nechaj ho najskôr len na 4 hodky, nech si zvykne, bude to pre neho riadna zmena, ale uvidíš ako sa rozkecá. Bude robiť doslova skoky ... 🙂 v reči, aj náš tak isto ...