Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

mimca20
9. apr 2015

@hatsepset Nemas zac. Po pravde blbost by som nezdielala 🙂 🙂 a ked viem, ze to moze byt v prospech nasich detoch preco nie. Casto vyhladavam veci v takychto akciach 🙂

mimca20
10. apr 2015

Eeg mozgu dnes rano za nami (kedze prvykrat mal v 2,5r. to bol dess vtedy max. 2minuty aj to sa hemzil, nevedel obsediet) - dnes krasne vydrzal sediet tie potrebne 10minuty, parada. Nalez tam nie je ziadny, mozog mu pracuje super, na urovni jeho veku, ziadne odchylky ani nic podobne. Len neurolog spomenul, ze uz by mal mat aj obsirnejsi psychologicky posudok, kedze mame pomaly 4r. a ze co ako dalej.... V pondelok mame sedenie v Liptovskom Mikulasi (druha cast testovania neverbality a pod.) a to uz bude 3sedenie, takze teoreticky by sme mohli dostat aj nejaku spravu zo sedeni.
Inak dnes absolvoval Lukasko aj prvykrat zubarku, do kresla nechcel sadnut, tak ledabolo na stolicke vysetreny, s prosikanim sem tam co to ukazal - ze ma cisty, bezkazovy chrup, vsetky zubky poctovo ma 🙂. A spolocensku vlozku do toho dal - tanec, lebo v radiu zacul pesnicky na ktoru vie choreografiu, ktoru ho naucila moja 13rocna sestra 🙂 🙂.

minulin
10. apr 2015

@mimca20 moja, takze si sa rozhodla neriesit spravu od (ved vies koho myslim)? S tym zubarom - skveleeee ;)

mimca20
10. apr 2015

@minulin 🙂 🙂, chcem urcite este nazor Janosikovej v Trnave, tam sme v poradovniku. A spravu este nemam, skoda, myslela som ze ho budem uz mat lebo v pondelok nas caka LM a v stredu zas ta specialna skolka na Duklianskej, psycho. sedenie. Co mi navrhoval jeden psycholog zo Ziliny, tak ze mat radsej viac nazorov, pohladov na dieta. No inak pripadam si niekedy na take kvalitne psychologicke sedenie uz aj ja ..... 🙂 🙂

minulin
10. apr 2015

@mimca20 jasne, ja chodim obcas... mam skvelu psychologicku, sa tolko vieme nasmiat aj naplakat. Beriem ju ako kamosku. Vzdy ma na mna cas a vie skvele poradit, lebo ma postihnute dietatko

magimary
10. apr 2015

Dievčatá-maminy, rodičia autidetí, alebo aj maminky s nejasným vývinom detí!
Dr. Jánošíkovej sa podaril husársky kúsok a zorganizovala veľkú konferenciu o autizme dňa 28.5.2015 v Aule Pázmáneum Trnavskej univerzity Univerzitné námestie 1, Trnava

/viď pozvánka/, na ktorej sa bude autizmus rozoberať z mnohých strán (z pohľadov diagnostiky, príznakov, prepojenosti na hormóny, na stravovanie, na epilepsiu atd, atd, atd-viac v programe).
tieto témy budú prezentovať odborníci z mnohých oblastí a môžu sa jej zúčastniť aj laici-čiže rodičia autistických detí, ktorí môžu s odborníkmi diskutovať o všetkom, čo ich zaujíma.

Je to výborná akcia, asi jediná svojho druhu, kde sa nájde na jednej kope toľko odborných názorov na tému autizmu...bolo by skvelé túto šancu využiť 😉.

magimary
10. apr 2015

Spokojne túto informáciu o konferenciu posúvajte ďalej, nech sa o nej dozvie čím viac ľudí. 🙂

mimca20
10. apr 2015

@magimary Jeee vdaka, verim ze by sa mi podarilo tam ist, aj ked daleko pre mna ale bolo by to len plus

emikie
10. apr 2015

@magimary vyzera to uzasne, tajne dufam, ze bude nejaky zaznam...

strociatka
10. apr 2015

@magimary nemas info, ci je to nejak limitovane? ci sa netreba prihlasit vopred?

iza29
10. apr 2015

Ahojte baby
Doteraz som Vás len čítala a dnes idem prvýkrát napísať. Po týždni sa mi podarilo dovolať Dr. Jánošíkovej, a že nás dajú do poradovníka, ale môže sa stať, že dostaneme termín až budúci rok. Nechcem tak dlho čakať, neviete mi, prosím Vás, poradiť nejakého iného dobrého odborníka v tejto oblasti?
Ďakujem

minulin
10. apr 2015

@iza29 ked si precitas dozadu, alebo si citala skor, tak bolo tu vela mien spomenutych... skus prelistovat

mimca20
10. apr 2015

@hatsepset V pondelok ti Otik nastupuje do skolky, vsakze? Tak mu drzim palce presilno, silno, aby mal dobry kolektiv, suprove pani ucitelky a nech ti v pondelok nebude az tak smutno bez neho 🙂 tych par hodin, co bude v skolke.

minulin
10. apr 2015

@hatsepset
@mimca20 pripájam sa a držím moc päste! 🙂 potom napíš, ako bolo 🙂

rumkolka
11. apr 2015

@emikie ja som jej volala ale vraj uz velmi diagnostiku nerobi,ani ma nechcela objednat lebo ma vraj toho vela a zdravotne problemy a musi spomalit.

mimca20
11. apr 2015

Krásne ukončenie dňa - Keď za vami príde dieťa a povie Potím ti (prosím si) a ešte ďalšiu dvojkombináciu slov začal používať, len neviem na rýchlo ktorú. Prosím si minulý týždeň sme sa učili a tento týždeň krásne, príde za mnou keď niečo chce povie najskôr Potím ti a ukáže na danú vec. Pre mňa to znamená, akoby mi dal obrovitánsku kyticu kvetov.... On to zvládne, musí, lebo ja mu neskutočne verím.

magimary
12. apr 2015

@strociatka nie, nie je to limitované 😉
kapacita auly je 200miest.
ale pomestí sa aj viac 😉

andrejka1974
12. apr 2015

@magimary urcite aj ja pojdem , najdem si varovanie 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂treba sa niekde prihlasit, alebo staci jej napisat na email dakujem

magimary
12. apr 2015

@andrejka1974 stačí napísať na mailík, že prídeš
ale aj keby si nenapísla a prišla by si-nič sa nestane 😉

andrejka1974
12. apr 2015

@magimary dakujem, idem si to hned dat do kalendara 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 a este mozem poprosit adresu , kde to bude presne a ponukam za to odvoz tam aj naspat z bratisl;avy do trnavy rada hocikoho vezmem 🙂 🙂 🙂 🙂

magimary
12. apr 2015

@andrejka1974
adresa a dátum:
28.05.2015
Aula Pázmáneum Trnavskej univerzity
Univerzitné námestie 1, Trnava

teskoma
12. apr 2015

Ahojte baby,kedze pracujem ako logoped a mam aj ja par deti s autizmom v poradni, preklikavala som net a dostala sa na stranku www.tomatis-praha.cz .Po pozerani videi,reakcii rodicov a pod. som mala uplne zimomriavky .Myslim, ze skvely system ako nakopnut komunikaciu nielen u deti s auti,ale aj s inymi NKS a pod. Skuste pozriet,mna to velmi zaujalo, mozno by to niektoremu z Vasich deticiek pomohlo .Na SK taketo centrum zrejme este nie je ☹ , je to aj financne narocne, no bola tam aj mamina zo Slovenska,da sa pracovat aj priamo doma , no ved pozrite a uvidite 😉

andrejka1974
12. apr 2015

@magimary dakujem 🙂 🙂 🙂 🙂

cmeli
12. apr 2015

@teskoma toto je mozno nieco podobne - v Stupave (nedaleko BA) http://www.avare.sk/individualizovana-sluchova-...

jaja018
13. apr 2015

Ahojte baby... Ja by som sa chcela spytat ci nepouziva niektora z vas znakovanie Makaton. Ja mam sice len 1,5 rocnu slecnu. Nenam zatiaľ ziadne podozrenie na autizmus lebo tazko usudzovat v tomto malom veku ale je panovacna, ked sa jej nieco neurobi ako ona chce zacne revat a jedovat sa. Ale kazde dietatko je ine a davam vsetkemu cas.
Ide o to ze nerozprava vobec, a ani sa jej nejako nechce sustredit na ucenie novych veci. Darmo tisic krat opakujem mačička robi mnau ma ma s prepacenim u riti a aj tak je to hau. Pouziva uz dlllho slova ham, hau, a nenenen je pit. Ale zase na druhej strane rozumie úplne všetkému. Stale vsetko ukazuje, ako prosim, daj mi, spat a pod. Chcela by som jej skusit len par zakladnych slov z Makatonu. Ma niekto skusenost?
A baby ake boli vase prve indicie, priznaky toho ze vase deticky su "ine"? Co si mam všímať?

emikie
13. apr 2015

@jaja018 ja si to spatne nevime vsetko premietnut, ze co robil, co nie, ale mam dojem, ze nikdy nejak moc neukazoval,vascinou, co vidim teraz mladsie deticky, tak furt prsik vytrceny, ukazuju, kukaju na mamu, cakaju, co povie, priam na nej visia pohladom, aj v knizke tak dubkaju, ukazuju, zaujimaju sa. nas sice rad pozera knizky, ale nikdy nejak nziadal, aby som mu povedala, co je toto, alebo tamto. ja som len sama od seba vzdy rozpravala. alebo ze by mal zaujem sa so nou podelit o nejaku radost, zazitok, napr ze by nieco nasiel a utekal za mnou mi ukazovat. a potom take zvlastne hry, vsetko tocime, okruhle, hranate - ja som dlho nevedela, ze to patri k autizmu, brala som to ako paradnu zabavu, tocili sme s nim o preteky - 5napr tie navliekacie kolieska - roztocili sme vsetych 5 a ked niektore padlo, tk bud maly alebo ja chytro roztocit znova a znova. ostatne potom tak ako rastol, tie trvania na niektorych ritualoch, rovnakych trasach, postupe obliekania sa...

271988
13. apr 2015

Zdravim maminky mam 4,5r chlapca ktoremu nedavno diagnozovali atipicky atizmus chcem sa opitat ci tu nieje maminka z ke.

andrejka1974
13. apr 2015

tak my sme vo stvrtok oslavili svoje 3 narodeniny, oslavu sme mali doma rianke sa velmi nepacilo ☹ ☹ ☹ ☹ tak fotiek mame malinko , vacsinu casu strvila v izbicke spolu so mnou 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 teraz je nejako viacej na mna naviazana 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 uz vybavujem pre malu vsetky prispevky od ztp-s ten pojdem zajtra odniest papiere a dam zaroven aj na hygienu a prispevok na benzin a parkovaci preukaz, mame uz aj plienky na predpis dostali sme fixis su dobre 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 a cakam o vyjadrenie ohladom predlzenej materskej davala som ziadost este 13.3. zatial nemaju odpoved 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 dufam, ze prejdeme, inac dala som ziadost o umiestnenie do nasho ustavu karola matulaya sme zial az 11 v poradi tak uvidim co bude zatial ju od septembra dam do skolky na dolinskeho snad mi juu tam vezmu mam stretnutie so psychologickou 6.5. radte co mam dalej vymysliet , nechcem ju nechat doma do septembra snad zostaneme v sanatoriu na donerovej 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

strociatka
13. apr 2015

@andrejka1974 Neboj, odpoved pride, niekedy aj postou, co je prekvapive, niekedy maminkam volaju, ze to uz maju a treba si prist pre papiere k ziadosti o rodicovsky. Zakonna lehota je 30 dni, ale ak to poslu postou, este sa to natiahne.
Dobry napad so skolkou na Dolinskeho, kym sa nedostanete do DSSPKM. Je lepsie niekam chodit a ak sa neda, tak skusit co najviac terapii (ale to je financ. narocne). Neviem ako reaguje na ine deticky, ale ak dobre, tak mozno skusat sa socializovat aj v materskom centre, v Dubravke je Macko. Inak ma momentalne moc nenapada...