Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

bocianka123
12. máj 2015

@hatsepset s bilirubinom vysokým u mojich detí mám "bohaté" skúsenosti a už mi viacerí dr. povedali, že aj to je jeden z dôvodov neskoršieho nástupu reči... starší syn predčasník, bol pod lampou takmer 4 týždne v kuse, ked to spočítam dokopy, samozrejme mal pauzy. reč síce naskočila neskôr, ale po 3. roku rozprával takmer všetko... pomohla mu školka. OVR tam bolo...
mladší syn- tiež predčasník, bol pod lampou necelý týždeň a o dosť väčšie problémy ako starší syn ... nerozpráva doteraz a to má už 4 roky čerstvo... u neho je to komplikovanejšie o dosť...
ale späť k bilirubínu, ten je potvora a riadna, je to vlastne akoby "otrava", ktorá nemá v tele čo robiť, musí z tela von, preto sa deti a novorodenci zvlášť svietia pod fialovou lampou. inak obe moje deti dostali aj krv , boli chudokrvní z titulu prematurity.

hatsepset
12. máj 2015

@bocianka123 hm :/ to fakt - moj pod UV nebol - povedali že ho mam davať na slnko tak v peluche len k zavretemu oknu - ked nas prepustili bolo -27 vonku doma sme mali 16 ;C pri zapnutom radiatore v kazdej izbe :/ cize som ho nevybalovala z perinky i tak mal studeny nos a slnko tiez nesvietilo ktovieako a po 4 dnoch doma sme skoncili na detskom kvoli zapalenemu oku a problemom s nim na cely tyzden a tam ho tiez neosvecovali no a potom sme sli k pedi a ta mu dala dajake lieky a Ccko cize ziadne UV :/ a ja osobne mam skoro cely zivot kolisajucu hladinu bilirubinu . napr skoro kazdu zimu mam zvyseny az tak ze mam zlte bielka :D ako decka ma na zltackku testovali kazdy rk kvoli tym ociam zltym

emikie
12. máj 2015

@janinka25 ja, ked som tam volala 2x - nezdvihli sice, ale vzdy mi do hodiny, dvoch volala nazad asistentka.

andrejka1974
12. máj 2015

maminky poradte mi , mam na vas prosbu ak su vase deti nervozne, alebo maju poruchu spanku co im davate mne lekarka odporucila sedaliu sirup, chcem ho vyskusat v lete ideme na dovolenku k moru lietdlom mam strach aby mi mala nedostala panicky strach mame paniku aj s mhd ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ak mate s niecim lepsie skusenosti dajte mi prosim vediet , za kazdu radu budem vdcna 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 nerada by som prezila panikujuce dieta v lietadle letime priamo z bratislavy na zakynthos letime 2 hodiny 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

janinka25
12. máj 2015

@emikie no ja som volala 2x aj včera aj dnes a nič nik nezavolala ani naspat

emka1
12. máj 2015

@andrejka1974... Ja som malej davala na noc Sedaliu, ale podla mňa veľmi nezabral. Teraz jej dávam na noc čaj z medovky a po tom mi spáva ako bábätko 😀. Prípadne skus na cesty Kinedryl, ak ho do malej vôbec dostaneš. Po ňom by mala byť kľudná a ospala.

andrejka1974
12. máj 2015

@emka1 kinedril som skusila a efekt opacny cula urehotana, mne aj lekarka vravela, ze taketo deti maju na vsetky taketo lieky opacne reakcie , tak chcem co to vyskusat , ale skusim aj ten caj z medovky a uvidim co bude dobre 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 dakujem za radu

drosera
12. máj 2015

@andrejka1974 my sme uz zufali zo spanim, sama mudr nam povedala, ze aspon diazepam nech mu dame, nech si oddychne..tak som mu ho dala, do toho pil cely den medovku zo zahrady, plus sedalia..a NIC..na neho to tiez posobi akoby opacne..dokonca v nemocke, ked dostaval diazepam do zily, tak nespal..ak mate takyto problem, tak fakt netusim, co by uspalo :( alebo ma este napadol sirup novopasit..ten nam raz doporucila jedna liecitelka, ktora nam aj najviac pomohla..je volnopredajny, sice od 12 rokov, ale treba dat malu davku-.ten nam este najviac zaberal-..

bebe02
12. máj 2015

Niektori rodicia si celkom pochvaluju Melatonin (v tabletach), vraj to pomaha na spanok. Treba ale hladat taky, co je vhodny aj pre deti.

drosera
12. máj 2015

@bebe02 ten som si v lekarni pytala, a ze pre male deti je to nevhodne, nechceli mi ho dat.. 😒 ale mozno pre starsie je v pohode, urcite treba vyskusat.. 🙂

bebe02
12. máj 2015

@drosera Ved preto som pisala, ze treba pohladat taky, co je vhodny pre deti. Tusim od 3 rokov sa to moze uzivat. Napr odtialto: http://biocare.sk/eshop/produkt/melatonin-pura
alebo aj odtialto:
http://www.monigue.sk/products/melatonin-star-6...

Urcite sa daju zohnat aj niekde inde.

Ja osobnu skusenost s melatoninom nemam, len som postrehla, ze si to rodicia celkom pochvalovali.

drosera
12. máj 2015

@bebe02 super, pozriem to, dakujem..len nechapem, preco mi ten lekarnik vysvetloval, ze pre male deti melatonin urcite nie..asi co clovek, to iny nazor alebo co..ale tu je pisane, ze od troch rokov, tak super 🙂

bebe02
12. máj 2015

@drosera Ale je pravda, ze pri detoch treba byt opatrny,predsa len, je to hormon. Asi by som to pre istotu skonzultovala s lekarom.

drosera
12. máj 2015

@bebe02 hmmm...kopirujem: Ja by som chcela len upozorniť, aby ste si dávali pozor na užívanie detí...môže spôsobiť rýchle pohlavné dospievanie...to je aj dôvodom, prečo sa deťom dáva iba výnimočne a to aj vtedy, keď majú spomalený vývoj alebo rast. - mozno pre toto 😕

drosera
12. máj 2015

@bebe02 doktorka mi napisala, ze mu mam kupit caj melaton..len uz si nepamatam, ci ani ten caj mi nechcel predat, ci priamo ten hormon..to uz clovek niekedy nevie, co je mensie zlo 😒

bebe02
12. máj 2015

@drosera Ved to, treba byt fakt opatrny pri takychto produktoch. Ak by to malo sposobit nejake problemy, tak to potom radsej nebrat.

saurian
12. máj 2015

@hatsepset @bocianka123 nas mal tiez silnu zltacku (aj na kramare nas prevazali kvoli nej z porodnice) a podla mna ta mu zo vsetkeho najviac uskodila ☹

bocianka123
13. máj 2015

@andrejka1974 ja poradím "makový odvar" ... ako naše babky dávali...

bocianka123
13. máj 2015

@saurian lenže vieš čo je u mojich synov paradox, že starší mal o dosť silnejšiu žltačku ako mladší a mladší má väčšie problémy v reči atd ... tak už neviem čo s tým.

andrejka1974
13. máj 2015

vsetkym dakujem, vsak skusim co to vyskusat s rezervou, len aby sme v lete zvladli ten let 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

saurian
13. máj 2015

@bocianka123 ono jasne ze zltacka nie je jedinym rizikovym faktorom... asi sa to tam nejako nakombinovalo, mozno sa nikdy nedozvieme prave priciny.
pri zltacke niekedy nie je dolezite len ako silna/ake vysoke hodnoty, ale aj ako dlho zvysene hodnoty pretrvavaju.
nasmu starsiemu napr psychologicka do spravy napisala ze kresba je disproporcne nespravna (nieco v tom zmysle) a vykazuje organicitu/poskodenie CNS... ako prisla na to, neviem. on bol zasa trocha "priduseny", tiez mame poruchu reci aj adhd.
mne to tak vychadza, ze tie moje deti obe maju akusi preddispoziciu k vyvinovym porucham, a nieco, co sa stane v prenatalnom/natalnom/postnatalnom vyvoji to este "zaklincuje".
pretoze aj kubino bol po narodeni uplne iny - vrieskal na plne hrdlo, otacal sa za hlasom (ludskym), vedel sa prisat, nakojit, po zobudeni vrieskal/plakal od hladu... a potom zltacka a po prekonani ho hlas moj nezaujimal, na jedlo sa neohlasil - doslova nevedel plakat, nikdy sa uz neprisal a nenakojil....

janinka25
13. máj 2015

takze dneska sa mi ozvala asistenka dr. z Trenčina a ma plne do konca roka, ze neprima nove deti. takze vau, idem vyskusat este dr. vidovu z prievidze čo ona povie.

barla5
13. máj 2015

@janinka25 Vidová je menej známa a navyše súkromná, u tej nebudete tak dlho čakať na termín

janinka25
13. máj 2015

@barla5 uvidime kedy nas objedna a teda aj na cenu,

stasim
13. máj 2015

@janinka25 potom napis co Vidova

janinka25
13. máj 2015

@stasim ok t

andrejka1974
13. máj 2015

tak ak maminky hladate specialnu skolku pre vase deti tu su informacie co mam ja
hrdlickova autisticke deti neberie
ipelska ma nadstav neberie
zehrianska mozno ak sa naplni tretia trieda zoberu, ale ak ste nepracujuca tak len na pol dna a je to dost daleko najma pre mna, kedze som z dubravky dnes som tam bola odniest ziadost z domu to mam 17 km
dss rosa patronka beru deti , ale az od 6 rokov
dolinskeho mozu zobrat maximalne 8 deti , mne daju vediet koncom juna

ak viete este o niecom tak mi dajte vediet 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

emka1
13. máj 2015

@andrejka1974 ... aj ja cakam na vyjadrenie z Dolinskeho - pre mna je to najblizsia skolka, z domu to mame 31 km 🙂. O Petrzalke som vedela, ale to je pre mna uz od ruky. O inych moznostiach ako si pisala tiez neviem.

minulin
13. máj 2015

@stasim Smiem sa opytat, co je to zac ta Dr. Vidova? Dakujem...

Bol niekto pri nej?

andrejka1974
13. máj 2015

@emka1 tak mozne je ze budu nam nase chodit spolu 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂