Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

amy287
17. dec 2015

@charlie1980 Ahoj jasne, ze mozem vsetko popisat...
Ked bola dcera mensia, mala strasne problemy so spanim...nechcela mi spavat cca 2 roky....nerozumela vsetko co sme vraveli...nemala vobec dobry ocny kontakt...bola urevana, nechcela ist za detmi..nehrala sa vtedy..zakryvala si oci svojimi rukami ked niekto na nu prehovoril...
nezaujimala sa o veci....malo reagovala na meno...
A na zaklade coho? Dali nam vypnit milion otazok, vsetko co robi a co nerobi trvalo to fakt 2 dni...ale aspon to bolo precizne spravene...
a natacali malu na video...a prezerali si ako s nami pracuje...ako kontaktuje mna, ci otca...

charlie1980
17. dec 2015

@amy287 Dakujem pekne za odpoved a zelam vela sil a trpezlivosti s malou. A pekne sviatky s kludnou dusickou.

amy287
17. dec 2015

Dakujem ti velmi pekne, to iste zelam aj ja tebe...aby sa vsetky auti crty vytratili..ak nejake su....
Krasne sviatky 🙂)
P.S Konecne si uz mozem vydychnut od februara 2015....

lennkka17
17. dec 2015

@amy287 ahoj.mozem sa ta opytat kde ste boli na diagnostiku a kolko ma teraz mala? Mozno si to niekde spominala no je tu strasne vela sprav.dakujem za odpoved

nikulka79
17. dec 2015

@lauri33 nie laura.je dobre ked sa kazda podeli zo skusenostami a hlavne nam co sme len na zaciatku poradi.je malo lekarov co vam poradia ako a hlavne co robit s dietatkom aby sa dostalo do normalu.neviem uz co ste mi pisali ale sa mi mari ze ste mi tam vytakali kluce.my sme tiez na zaciatku a verim ze skoro aj na ceste uzdravenia.je vela typov autizmu alebo lepsie aut.spektra,kazde babetko je ine,ma ine reakcie a je dobre ked sa nejaka mamicka ci uz niekolko rokov skusena podeli o svoje starosti a obavy.je tazke ked sa divate na svojho anjelika,placete od zufalstva a neviete ako mu pomoct.ja skusam tiez vsetko a nedostala by som sa dalej keby nebolo internetu a aj samozrejme skusenych mamiciek co maju zaujem sa podelit o informacie

nikulka79
17. dec 2015

@stasim ste tam dochadzali kazdy den.mamicky co vedsinou pisali tak ich dieta vysetrila max.hodinu a potom dala diagnozu

bebe02
17. dec 2015

@luanna Na internete je vela informacii o GFCF diete, skus pozriet napr. aj tu: http://www.gfcf.unas.cz/home.html
Podla GFCF diety sa moze aj ryza aj kukurica, oboje su bezlepkove.

Ak mas vsak na mysli GAPS dietu, ta je prisnejsia, tam sa na zaciatku ani ryza ani kukurica nemoze.

nikulka79
17. dec 2015

dievcata.musim to napisat.maly dnes reagoval.muza privital usmevom a tahal rucky k nemu ked ho mala opatrovatelka na rukach a aj ona ked ho zavolala tak sa otocil no nie pri hre.manzel mu povedal ze sa ide papat a uz stal za nim s flastickou a cakal na nas special mix kokteil.dufam ze to pojde tak dalej

amy287
17. dec 2015

@nikulka79 to su vsetko pozitivne spravy..
nemusi to byt ani u vas autizmus, ale len nejake crty z ktorych sa da vyrast...

amy287
17. dec 2015

@lennkka17 ahoj skopirovala som ti, co som dnes pisala ostatnym maminkam....

My sme boli vo Francuzsku, kedze tu aj zijeme...
Pozorovali nas cele 2 dni, ako sa mala hra sama, s ostatnymi, ako sa vie pozdravit, ci reaguje na meno,ci ma ocny kontakt, ci sa vie tesit z hraciek, ci sa zaujima o babiku, ci jej vie dat papat a pit atd...
Ci sa vie delit o hracky, ci sa zaujima o pesnicky, ked jej spievali...
ako si poradi so situaciami ked napirklad nevie otvorit nejaku hracku, ci sa pyta nas...
ci vie kde je mama a kde je otec..(boli sme tam spolu 2)
ako sa vie sama najest, ci jej nevadia zmeny...
potom sa tam zdruzuju vsetky vykazy od lekarov az po logopedicku...a davaju sa vsetky hlavy dokopy...
dnes mame ist pre vysledok...

amy287
17. dec 2015

@lennkka17 a mala ma teraz 3 a pol roka...

lennkka17
17. dec 2015

@amy287 a kolko ma teraz mala?

amy287
17. dec 2015

3 roky a pol

lennkka17
17. dec 2015

@amy287 aha z vidim.dakujem

amy287
17. dec 2015

@lennkka17 v pohode🙂
uz ste boli niekde s malym na vystreni?

lennkka17
17. dec 2015

@amy287 este len u logopedicky ktora si mysli ze je na 90% autista. Ale maly mal len teraz 2 roky tak uvidime co nam povie psychologicka.vyjadrila sa do telefonuze je to tazke urcit v takom veku.a este mame ist v januari na vysetrenie sluchu v narkoze ale usny povedal tiez ze si to nemysli ze je autista.ze je maly na taku diagnozu tak uvidime.mame ist v pondelok do kosic ku psychologicke a v januari do trnavy

amy287
17. dec 2015

@lennkka17 Nam zasa naopak psychologicka tvrdila, ze mala ma autizmus...
este mi naposledy vravela, ze aby sme boli psychicky pripraveni na vysetrenie s muzom...
Ze nech ideme az po Vianociach...
Ja som vravela muzovi, ze nechcem cakat do Vianoc, ze chcem to vediet cim skor, tak sme volali v septembri, dali nam termin na december, lebo maju strasne vela deticiek...kazdy 1den vysetria 1...
od pondelka do stvrtka vysetruju male deti a v piatok vacsinou starsie podozrenie na aspergera...od tych 3 do 17 rokov...
my sme boli vo stvrtok..
Nebojte sa, aj ja som si tym tiez presla..aj mne pred par mesiacmi vravela logopedicka, psychologicka...a nakoniec je to uplne nieco ine....je tolko diagnoz, ze az...

amy287
17. dec 2015

@lennkka17 Inak ak mozem este nieco poradit...
Moja mamina sa raz rozpravala na svk nezavazne s 2 dr a vraveli, ze vela deti po vakcinach sa meni na autisticke....
moja mala ked mala 1 rok bola zive dieta, usmievave...komunikativne, potom po 2 rokoch uplna zmena...
Poradil jej dr ze nech malej kupim Himalajsku sol a zalievam s dojcenskou vodou...
kazdy den 1 lyzicku...
Ja som jej to davala, mozno nam pomohlo aj to....lebo vela auti crt nam vymizlo....
Vraj tie tazke kovy sa nedostali von z organizmu, tak tato sol to krasne vycisti ten organizmus....
A dr znama to pouzivala a davala dcerke, lebo sa jej zacala menit po vakcine a ta sol ju z toho naozaj dostala!!!!

lauri33
17. dec 2015

@nikulka79 Áno-ako píšeš, je dobré a prínosné, ak sa sem zapájajú všetky vekové kategórie, len škoda, že na komentáre cca 2 skúsených mamičiek (aspoň tie som dnes ráno zachytila) nereagujete...Ale chápem to. aj Tvoju bolesť a obavy. I nádej. píšeš o ceste k vyliečeniu a o návrate k normálu. táto viera v zázrak je prirodzené štádium, prešli si ňou asi všetci.... Pevne Ti prajem, aby Tvoj synček nemal dg. autizmus a k normálu sa vrátil....nechcem byť za zlú...Ale napíšem to...Z autizmu sa ešte nikto nevyliečil...je to spôsob bytia, vnímania sveta, myslenia...S deficitmi sa dá pracovať, veľa vecí sa dá kompenzovať...Ale autizmus sa nestratí. Žiaľ...

luanna
17. dec 2015

@bebe02 presne GAPS dietu som myslela. Ale ta sa mi zda strasne prisna.

nikulka79
17. dec 2015

@lauri33 lauri ja som v praci a kym sa dostanem sem tak je toho tu plno.neviem s akymi mamickami.ja viem ze sa to neda vyliecit ale hlavne je pre mna aby zacal rozpravat aby sa vedel so mnou hrat a aby sme nemali problem ist do mesta,do restauracie,viem ze mi nepovie zo srdca mama ale pisala som ze sme na zaciatku a preto verim este v nadej

nikulka79
17. dec 2015

@amy287 neviem stale verim ze je to s toho urazu alebo naozaj s tej mmr.maly mi v tom casepo injekcii bol strasne zly.lekarka v tedy povedala ze je to zdor,potom prisiel ten postraumaticky sok z jasiel,uraz a zasivanie vtedy sa nam strasne zmenil a zacal zabudat a rozpravat. no apri tych nachladnutiach ako sa sprava ,neviem ale dufam a hlavne verim.skusim tu sol co sa tu spomin neviem ci vy alebo nejaka maminka ale za skusku to stoji.dakujem a prajem vam nech vas e drobuliatko roby velke pokroky

nikulka79
17. dec 2015

@luanna ta je na vyvaroch .nas nezvlada tuto bezlebku a mliec.produktoch nie to byt na vyvare

cmeli
17. dec 2015

@nikulka79 najprv sa pripoj ty k jeho cinnosti (akokolvek sa to bude zdat zvlastna), rob prehnane reakcie (ak to zvukovo zvladne) a casom, ked bude vidiet ze ty si s nim v jeho svete stastna tak aj on bude ochotny vyskusat co za hry mu ponukas v tvojom svete
...a toho mama sa docat mozes (je to velmi pravdepodobne) a ver ze to zo srdca vzdy bude (aj kebyze to to len zaznakoval ci ukazal na karticke)
...nadej si vzdy uchovaj, drz da!

lennkka17
17. dec 2015

@amy287 dakujem.skusim tu sol zohnat, no neviem ci my to bude chciet vypit,jedine asi nasilu cez striekacku. Problem je ze mame obdobie ze nechce nic jest iba cestoviny a jogurty.neviem uz ako s nim. To psychologicka na svk alebo vo francuzsku vam povedala ze ma mala autizmus?

cmeli
17. dec 2015

@nikulka79 ked citam tvoj prispevok posledny...moze byt ze by to vsetko bolo urazom a naslednymi zmenami v hlavke...ludsky mozog je tak uzasny organ ktory si vie vytvarat nahradne prepojenia, zosilnit svoje ine casti v pripade ze niektore nefunguju ...ver a podporuj podnetmi!

nikulka79
17. dec 2015

@cmeli dakujem.to ze on sa nevie hrat.vydrzi pri niecom par sekund a to usporiada a ide na dalsie.skusala som kocky s rozdnym tvarom.postavila a zhodila.to zaregistroval a niekedy pride a bud ich postavi na vezu tak ako som mu ukazala alebo vedla seba do radu no a potomnechce sa hrat viac.ked postavi do vezi a zhodi tak sa tesim a pobozkam ho no a pochvalim,potom viem ze to spravy este raz a potom mu ukazem do akych spravnych tvar.dier ma tie kocky hodit.hodi ich a koniec.mamka je spokojna aja idem ukladat dalej.knizku si rad tiez pozrie no nechce ju somnou citat.mozem mnaukat a bekat kolko chcem.tera z je jeho zaluba rozoberat mi adv.veniec a ukladat do radu sviecky co mi s neho povytahuje a potom ich nastokne naspat alebo ich da doradu a ide dalej.vsimla som si ze ked nieco da do radu tak to je koniec hry a ide zoradovat nieco ine

nikulka79
17. dec 2015

@cmeli dakujem.ved skusam uz vselico.chcem mu dat urobit tu rezonaciu,pretoze rengen mu nevedeli spravit a ta hlavka ho stale boli

amy287
17. dec 2015

@lennkka17 áno naznačila mi to psychologicka z Francie
Keď som sa jej na to pýtala,tak na ten deň nikdy nezabudnem...
Podľa mna sa časom tie auti rysy vytrácajú ak nie je
Vo 2rokoch mi veľa deti pripadá ako auti

amy287
17. dec 2015

@nikulka79 moja dcéra tiež vydrží len chvíľočku pri aktivitách a autizmus nemáme
A takisto si skladala z jogurtov veze