Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

trantabula
16. jún 2016

@oilkatka aj my sme toto sčasti riešili, aj keď s vekom to ustupilo a nebol to ani taký veľký problem. Najlepsie sa to da začať odbúravať presne pri činnostiach, ktoré dieťa chce tak veľmi urobiť, je silno motivovane, že je pre to ochotne obetovať nejaký ďalší záujem, napr. To smykanie. Áno, mozes sa smyknut, ale najprv polož hračky atď. A odmeňovať, ak zvládne. Urcite by som nezacinala pri neoblubenych činnostiach, ako obliekanie. Neviem posúdiť aký veľký je problem, niektoré deti vedia byť statočne fixovane, tam treba asi pomaličky postupovať. Tie známe veci hračky v rukách vytvárajú akýsi pocit istoty, niektoré aj zdravé deti toto dlho robia. Ja som to napr. Nikdy nevidela až ako taký problém, samozrejme závisí, ak to naburava výrazne iné veci, treba asi riešiť, ale zda sa mi, že aj vek veľa pomeni.

clarissa
16. jún 2016

@oilkatka moj maly zas robi zo vsetkeho kopky,ci doma dvore,vnutri,ked niekam ideme,vsade pohlada kadejake drotiky,kabliky,drievka a vsetko dava ba kopu samozrejme nikto sa mu toho nenoze chytit,doma to robi s legom alebo inymi hrackami,s pribornika povytahuje vsetky mozne veci ako brusku na noze,luskac na orechy a podobne vsetko kopkuje a odklada a potom to zase prekladá po jednom inde...predtym to nerobil,ma to teraz asi dva mesiace takuto zábavu.mozno aj tvoja mala s tymto casom prestane a zacne zas robit nieco ine...ja viem ze skusat veci zmenit u takychto deticiek je tazke,asi len dookola vysvetľovať a byt trpezlivy.

majkam6
17. jún 2016

@amy287 bola som u neurológa a pýtala som sa na to.tak mu povedala že ona to neodporúča,ze sa nestretla s niekým komu to pomohli,ze podľa nej to je komerčný ťah,a že vraj kolegyňa pred biodfekom nevidela jednému chlapcovi žiaden nález na eeg a po biodfeku sa spravilo ložisko epi.tak ja mám strach -respekt pred tym,ale osobne som to neskusila.ta neurologka je zástupca primára v ke a má okolo 60 rokov,tak uz nejake skúsenosti ma.

oilkatka
17. jún 2016

@trantabula
@clarissa
ďakujem za odpovede, no dcérka je dosť fixovaná na tie vecičky... pri našich detičkách je fakt na prvom mieste len trpezlivosť. Podobne nám aj vysvetľovali terapeutky, to odmeňovanie a že ju tá vec počká...

matusvocik
17. jún 2016

ahojte, ktoru metabolicku ambulanciu mi poradite? dakujem

lilitela
21. jún 2016

Ahojte, ako by ste sa zachovali? Stari rodicia, ktori neakceptuju miernu formu autizmu u mojej dcery sa "dozaduju" toho, aby mohli stravit nejaky cas s nou osamote. Pritom pocas nasej pritomnosti sa jej privelmi nevenuju a to nas znervoznuje. 5-rocna dcera vyzaduje stale dohlad a hoci stari rodicia obcas boli svedkom "cudneho" spravania mojej dcery, odmietaju jej diagnozu. Nechali by ste im niekolko hodin na starosti dieta, ak viete aki maju nazor? Bojime sa ze napr. na ihrisku ci prechadzke nebudu davat na nu pozor, ale zakecavat sa, a u nich doma zas nemaju extra zabezpeceny priestor (nezamknuta brana, chybajuce zabradlie na poschodi, otvorene balkony, nezakryty bazen, hlavna cesta pred domom...)? Diky za nazory.

cmeli
21. jún 2016

@lilitela nech ju pridu k vam domov postrazit a ty si zatial s muzom sprav romanticku prechadzku...bude v bezpecnom prostredi a oni budu mat samcu zazit ju bez vasej pomoci

bebe02
21. jún 2016

@lilitela Nech si to pridu najprv vyskusat ku vam domov.Ty sa tvar,ze nie si doma,zavri sa niekam do izby a oni,nech sa staraju o dieta tak,akoby si tam naozaj nebola. Ale uprimne,ja osobne by som im asi nedala dieta za podmienok,ake popisujes.

miika
21. jún 2016

Ahojte, dávam do pozornosti skupinu na facebooku, kde sa preberaju formy liečby DMO a autizmu, s tým že deti získali autizmus po očkovaní, a takýto autizmus sa dá takmer uplne vyliečiť. Sama mám dieťa s DMO a dalsie dieťa s ADHD po očkovaní, takže si tým prechádzam osobne. Dôležité je sa nevzdať a nepočúvať že aktuálny stav je nemenný a neliečiteľný. Je to skupina pre maminy ktoré chcú niečo riešiť, tie ktoré na tom nič meniť nechcú lebo veria že to je stav nemenný, nech tam ani nejdú.

https://www.facebook.com/groups/liecimenasledky/

bebe02
22. jún 2016

Neviete mi niekto poradit - zariadenie F84 na Jozefskej ul. v Bratislave (patri p. Sedibovej), resp. skolka v tomto zariadeni - je vhodna aj pre deti s AS resp. VFA, ktore nepotrebuju trenovat rec a sebaobsluhu, ale skor komunikacne a socialne zrucnosti?

emikie
22. jún 2016

@bebe02 podla toho, co viem, by tam mali byt rozne triedy - v niektorych su nehovoriace deticky a v niektoych take, co funguju samostatnejsie.

lili1985
22. jún 2016

@bebe02 ahoj.my tam nastupujem od septembra. co sa týka deti chodia tam aj rozprávajú cez i nerozprávajuce . sú podľa
úrovne delené do tried. my sme k nim rok chodili na terapie a teraz nás vezmú. majú dosť plno.

andrejka1974
22. jún 2016

@miika toto nie je najvhodnejsia liecba, su to vymysly

sanny01
22. jún 2016

Ahojte prosim Vas ako ste postupovali pri vybavoni prispevkov atd....Dnes sme boli uz aj u pedopsychiatra diagnozu potvrdil, zadarilo sa vybavit aj skolku od septembra, takze pomaly postupujeme. Len teraz neviem co treba po uradoch a kde zacat?:( Dakujem za rady

lilitela
22. jún 2016

@bebe02 Aj mne tak radi zdravy rozum len som chcela pocut iny nazor pretoze clovek niekedy nie je objektivny.
Inak to sme skusali, ze u nas, a ja som si sla robit vedla nejaku robotu, ale stara mama si ma vzdy "nasla" , velmi to nefungovalo.

andrejka1974
22. jún 2016

@sanny01 urcite ak nemas este mas narok na predlzeny rodicovsky prispevok, dalej mate narok na ztp/s preukaz, parkovaci preukaz ak mate auto, prispevok na prevadzku motoroveho vozidla, ak auto nemate mate moznost poziadat o kupu auta a prspevo na taxiky a zaroven prispevok na hygienu a ak ste plienkovany a mate viac ako 3 roky mate moznost prispevok na plienky my toto vsetko mame 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

meesha
22. jún 2016

@lilitela a co uplne odejit? Prochazka, nedaleke kafe...doma to mas asi relativne bezpecne,ne? ___________________________

sanny01
22. jún 2016

@andrejka1974 plienkovy nie sme, som teraz s druhym na RD a idem na dalsiu matersku takze to asi nemame narok...😐 Chcem sa spytat aj do buducna, ked nam doktorka povedala ze ho bude integrovat do normalnej ZŠ bude potrebovat asistenta? Alebo ako to je? Co to znamena, to moze byt niekto s rodiny alebo ako to je?

andrejka1974
22. jún 2016

@sanny01 integrovany znamena, ze ma urcite vyhody voci inym pri diktatoch pise len doplnovacky, je viacej skusany ustne menej pisomne ale niekedy je narok na asistenta , ale to zalezi aky budete mat vtedy stav a ci vam ho vobec schvalia nie vzdy ti ho daju

andrejka1974
22. jún 2016

@sanny01 a narok na predlzeny rodicak nemas , ale ak budete mat uz 6 rokov tak mas narok na opatrovatelsky a ten mozes poberat aj popri rodicovskom

sanny01
22. jún 2016

@andrejka1974 dakujem za pomoc😊 takze budem to musiet ist obehat...Prosim ta chcem sa spytat, co je dobre este navstevovat okrem ŠMŠ? Myslim logo alebo terapie a podobne...?

zarad
22. jún 2016

@andrejka1974 ahoj prosím ťa nevieš či tieto všetky príspevky platia aj pri diagnóze asperger?

andrejka1974
23. jún 2016

@zarad to ti neviem povedat, vela zavisi aj od uradnikov, urcite treba skusit

andrejka1974
23. jún 2016

@sanny01 urcite pomoze logoped aj terapie, moja uz chodi do specialnej skolky pre malych autistov a terapie tam ma , logopediu bude mat tiez v tejto skolke, my sme zatial nehovoriaci takze logopediu zatial nenavstevujeme

sanny01
23. jún 2016

@andrejka1974 A mozem sa spytat do ktorej skolky chodite?

andrejka1974
23. jún 2016

@sanny01 my chodime do ustavu karola matulaya ale je tam problem, ze sa dlho caka, my sme mali stastie jedno dievcatko odislo a mali sme tam uz ziadost od aprila a boli sme uz prvy v poradi a tak sme sa tam dostali v oktobri cize sme cakali len 6 mesiacov

sanny01
23. jún 2016

@andrejka1974 lebo nas prijali na Dolinskeho, mam to najblizsie a nikde neviem najst ziadne referencie na tuto skolku...Dufam, ze sa niekam posunie a bude dobra.

andrejka1974
23. jún 2016

@sanny01 po pravde skola, ktora je dost slaba , ale to je moj nazor, vela ludi s nimi nie je spokojna, deti tam nenapreduju , mala som tam teraz starsiu dcerku v prvej pripravke a beriem ju od tial, bude chodit do normalnej skoly proste pristup nebol taky aky som si predstavovala vsak uvidis co a ako moju malu rianku tam ani nevzali povedali, ze asistenta si dovolit nemozu a u nich je to tak ze na 7 deti jeden ucitel a jeden asistent v ustave kde chodime ma kazde dieta svojho asistenta, ktory je zaroven terapeutom 🙂 🙂 🙂 🙂

sanny01
23. jún 2016

@andrejka1974 Tak to si ma teda nepotesila😯 No uvidime ako to bude, ja som chcela aby sa pohol vpred a chcem docielit nech mavstevuje normalnu skolu atd. Je sikovny len je velmi zivy a to mu ovplyvnuje jeho pozornost...A myslim si, ze keby sa toto zmiernilo tak je vsetko v norme. No tak uvidime, som si myslela ze aku dobru skolku som nasla....😑

andrejka1974
23. jún 2016

@sanny01 skolka mozno hej , ale skola skor nie a mozno budes spokojna a tvoj maly tiez