Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

prevenar
29. apr 2017

@lilitela ..no, ved kludne sem pridavaj informacie podla svojich predstav. pekny vikend.

nikulka79
29. apr 2017

@prevenar alebo urazom,traumou,stresvym napatim,zapalom,hluchotou,epilepsiou,zlou imunitou,vyvojovymi poruchami,odlucenim jedneho rodica a inymi pridruzenymi chorobami moze vzniknut PAS

prevenar
29. apr 2017

@nikulka79 dik za info.

susanka1234
1. máj 2017

Mam podozrenie ze mam autistickeho synceka..este nam to nepotvrdili na papieri ale uz nas smeruju na rozne specialne centra...chcem sa opytat ako sa pracuje doma s takym dietatom?

celka12
1. máj 2017

nájdi si najbližšie centrum včasnej intervencie, oni chodia do rodín, robia poradenstvo aj ukážu základné metódy práce s takýmto dieťatkom, odkiaľ si?

susanka1234
1. máj 2017

Okolie kosic...v centre cvi uz sme..kvoli epilepsii.len potrebujeme zajst zrejme k detskej psychiatricke...ukazali nam ako sa hrat.ale si myslim ze to nie je zamerane pre autistov.kedze este sami to nevedia potvrdit

majkam6
1. máj 2017

@susanka1234 skus psychiatricku rozenbergovu, sedi vo fakultnej nemocnici v ke.ona ta nasmeruje,pripadne odporuci kde a kto.

jananyo
3. máj 2017

ahojte prosim nemáte niektora skusenosti s liecbou v Egypte ? U dr. Augustinovej ? dakujem

veroni6
3. máj 2017

@celka12 kde ?? lebo v nz nic taketo neni

celka12
3. máj 2017

@veroni6 žiaľ, centrá včasnej intervencie sú zatiaľ len v Bratislave, Žiline, Banskej Bystrici, Prešove a Košiciach, v Nitrianskom kraji zatiaľ nie je, ale službu včasnej intervencie poskytujú aj niektoré zariadenia sociálnych služieb v menších mestách, čo viem, tak od 1.7. by malo túto službu poskytovať Zariadenie sociálnych služieb Kamilka Maňa pre okresy NZ, Šaľa, LV a KN, je však s tým spojených veľa administratívnych úkonov, takže je potrebné sa tam informovať po tomto dátume, oni si budú určite zháňať potenciálnych klientov či už prostredníctvom pediatrov či iných odborníkov, ešte ZSS Klasov by tiež malo robiť túto službu, ale až od 1.9. pre okresy NZ, LV, NR, TO a ZM. Služba je viac.menej terénna, čiže odborníci chodia priamo do rodín

bebe02
3. máj 2017

V Bratislave prednaska o vyzive deti s PAS.

Vstup voľný.

V prípade záujmu, potvrďte na email: vyskum.autizmus@gmail.com
Akademické centrum výskumu autizmu - ACVA
Sasinkova 2, 813 72 Bratislava

veroni6
5. máj 2017

@celka12 tak mam sa spytat toho zariadenia kamila mana? diky pekne kd som dobre porozumela?

celka12
5. máj 2017

@veroni6 No mali by mať túto službu od 1.7., takže asi až po tomto termíne, ale podľa mna sa možete zaujímať aj skôr, oni si budú robiť nejakú databázu klientov

katinka71
5. máj 2017

@veroni6 ak mate moznost vyuzit sluby vcasnej intervencie urcite ju vyuzite,ja mam snou skusenost ,zijem v zahranici a syn to mal predpisane za par mesiacov sa posunul z pasma lahkej retardacie do normalu,prave dnes sme mali vyvojovu diagnostiku trvala az 3 h,my mame 2 h tyzdenne a fakt vidno ze sa smalym pracuje aj my ako rodicia vieme s nim pracovat doma,okrem toho mame logopediu a ergoterapiu,diagnozu mame nespecificke vyvojove poruchy

bebe02
5. máj 2017

Preposielam info z netu pre mamicky z Kosic:
Od septembra 2017 sa otvára nová štátna materská škola pre deti s autizmom od troch do šiestich rokov na Vojenskej 13, v Košiciach. Na deti čaká novopostavená účelová materská škola v centre mesta. Otvárame 4 triedy. V triede bude maximálne 5 žiakov a dvaja pedagogickí zamestnanci. Zvlášť bude vytvorená aj trieda pre deti s AS. Zápis detí je v dňoch 17.05. až 19.05.2017, v čase od 8,30 do 15,00 hod.

lianka102
6. máj 2017

Dobrí moj máli od septembra nastupuje do školy žiaľ ešte niesme rozhodnutí kde bude hodiť rozmislame že na vojensku ta je vraj škola pre autistov aké skúsenosti máte stou školou ďakujem za radu

karkulka1
7. máj 2017

@jananyo skús sa pridať na FB do skupiny Priatelia autistov, tam je väčší počet rodičov, možno budú mať konkrétnu skúsenosť. Ja som o Dr. Augustinovej počula v súvislosti s terapiou pre deti s DMO, o autistoch neviem.

tommy21
9. máj 2017

Ahojte, chcela by som sa opýtať, či má niekto podobnú skúsenosť. U môjho 7 mesačného dieťaťa pozorujem už asi mesiac nezvyčajné pohyby rúk a nie som si istá, či je to v poriadku. Malý neustále akoby brnká po predmetoch, nielen po hračkách, ktoré sa točia ale aj po všetkom ostatnom, brnká po svojom ušku, po ústach, škrabká plachtu v postieľke a pod. Vie si hračky aj normálne uchopiť, otáčať, prekladať z rúčky do rúčky, či nimi búchať o zem, ale nerobí to často. Chcela som vedieť, či má niekto dieťaťko, ktoré robilo to isté a či to prešlo, prípadne ako sa v tomto veku hrali vaše detičky. Viem, že takéto pohyby rúk môžu byť aj príznakom autizmu.

charlie1980
9. máj 2017

@tommy21 Urcite nebudem jedina, ktora ti napise, ze dieta je este velmi malicke, aby cokolvek mohlo byt zvlastne, ak to nie je extremne viditelne. Mam 5.mes dieta (zatial sa javi zdravo) a 3,5r diagnostikovaneho PAS. A rozdiel je taky, ze 3.mes dieta dokazalo opatovat usmev usmevom (rozozna mimiku tvare), komunikuje na urovni 5.mes dietata, caka na moju reakciu, spolahlivo rozozna miesto kde sa nachadza, spolahlivo rozozna rodicov (boji sa cudzich), je vesely. To vsetko moj starsi nedokazal. Bol apaticky voci okoliu, aj ked ocny kontakt mal. Vlastne-videl, ale nevnimal. Od narodenia hyperaktivny.
Na nejaky sposob hry je este velmi skoro, skor sleduj ako komunikuje s okolim a s rodicmi.

tommy21
9. máj 2017

@charlie1980 Viem, že je ešte maličký, chcela som len vedieť, či má niekto podobnú skúsenosť. On komunikuje zatiaľ pekne. Usmeje sa, keď ho oslovím, reaguje na meno aj keď je zaujatý hrou, sleduje čo robíme, je zvedavý. Ku cudzím je skôr nedôverčivý.

meesha
9. máj 2017

@tommy21 zkusenost je ti na nic. Muze byt, nemusi. Uvidis, jak se bude vyvijet dal. Izolovany projev ma nulovou vypovidaci hodnotu. Pokud je socialne ok, tak bych to vicemene pustila zatim z hlavy, takhle male deti maji casto auti znaky, je to dusledek nezrale nervove soustavy. 😉

nikulka79
9. máj 2017

@tommy21 ja sipri mojom spomynam,ze ak u nas niekto v domacnosti pribudol na navstevu tak sme nespali celu noc.maly nemal rad,ked sme mali navstevu,ked prisiel dceryn priatel to bol extrem.toho doteraz nemusi.co sa tyka dcudzich miest max.jedna noc a potom chce ist aj sam domov je mu to jedno kde je no musi ist domov.co sa tyka dojcata mal problem sa pozret do zrkadla potom pozdejsie odhodil alebo stratil neviem ale mal na kociku plys.macika a od toho casu do 2,5nechcel ziadneho plysaka no a teraz sa ide po nich zblaznit

tommy21
12. máj 2017

@nikulka79 A mal v dojčenskom období aj iné prejavy, niečo podobné tomu, čo píšem ja? A ako ste na tom teraz a ako to zvládate?

martinafin
20. máj 2017

Ahojte zienky,v pondelok mame o 13tej termin u pani Mikovej v Presove,boli ste tam niektora?ako to vysetrenie prebieha?mam si nieco nachystat ci napisat?prosim,kys stresujem co a ako lebo ideme za nou s tym problemom co mame v skolke(vkuse chyta,bucha,kope,picha ceruzkou,stipe spoluziakov a uz vobec nepocuva ucitelky,-ako sami povedalu ma ich niekde a nevedia co s nim) plus ideme kvoli nastupu do skoly v septembri...dakujem vam a zelam pekny dnik

solidea
27. máj 2017

Prosim Vas dievcata, spominate tu ABA terapia - polsky model (Andreas centrum) Mozete mi vysvetlit ako to myslite? Myslela som si podla toho, co som si nastudovala o ABA (hlavne zahranicna literatura) ze je len jeden model podla ktoreho sa terapia vykonava. Mate niekto osobne skusenosti so skolkou Iljusinova (specialna trieda) , dakujem 🙂

saurian
28. máj 2017

@solidea vysvetlim ako viem... mozno to nebude uplne presne... ano, "ABA" je v podstate jedna. Standardne je to zrejme to co si si nastudovala, mal by ju poskytovat cetrtifikovany ABA terapeut, ktory na titul myslim BCBA musi splnit urcite podmienky - mat VS vzdel psychol.al.pedag.smeru a potom vystudovat "ABAu" - kde je stanoveny rozsah teoretických hodiny + myslim 1500 hod odpracovat pod certif.supervízorom a urobit skusky aby mohol ABAu poskytovat. plus takyto certif.terapeut sa musi stale celozivotne vzdelavat, dodrziavat ich eticky kodex a maju aj nejake preskusavania.
Tzv. "Polsky model" - ktorym idu aj v Andrease, je v podstate, ak som spravne pochopila, nejak tak, ze tu na SK a v okoli nie je moznost (aktualne, od bud.roka by mala byt v CR) studovat ABAu, ziskat certifikaciu; tiez je malo certif.terapeutov tak je tu ABA prakticky nedostupna. Takze cez adreas boli na nejakom nazvime to "skratenom" kurze ABA kde mali teoriu a myslim v polsku boli potom na praktickej casti. A teraz poskytuju "ABA" terapiu. Osobne myslim, ze kus roboty s detmi urobia, ale asi nie nadarmo su tam nejake pravidla na ziskanie certif.na ABA terapeuta a z mojho pohladu je to trocha neeticke ponukat ABA terapiu ked ju vlastne tak celkom neeponukaju....Tolko ohladom odb.sposobilosti terapeutov. A co sa tyka prace s detmi, neviem ci to je sucast "polskeho" modelu, ale pri klas.aba by mal robit terapiu certif.supervizor, ktory robi program, prip. by mohol byt pod nim tento "uciaci" terapeut, ktory tiez s dietatom co to odrobi. malo by sa drzat programu a dosiahnut urcity pocet hodin intenzivnej terapie s dietatom, aby sa mohlo vraviet o ABA. myslim ze toto Andreas neposkytuje. Avsak na SK zatial ABA ako taka celkom nie je, skor sa ide cez ten "polsky" model v andrease, alebo takto: Na SK su dve certif.ABA supervizorky, ktore samozrejme nemozu pokryt SK. takze idu spôsobom, ako realne pomoct co najvacsiemu poctu rodin, deti - robia workshopy pre rodicov, odbornikov, ktorých potom formou supervizie vedu ako pracovat. nie je to samozrejme 100percentna ABA ale aspon nieco. plus sa snazia/angazuju o to, aby sa o ABAe vedelo, aby bola v buducnosti dostupnejsia pre SK deti a podobne... ale to je nadlho....

myssella
2. jún 2017

@ancovicka30 ahoj Evicka, vobec netusim,, ci si tuto spravu precitas, ale ak ano..mohla by si mi preposlat knihu ABA na anderson_michaela@ymail.com..dakujem

kristinap
4. jún 2017

Ahojte mamičky, idem si k Vám pre pomoc a aj podporu. 😔 Pred 2 rokmi sa nám podarilo otvoriť v Šali triedu pre autistických škôlkárov. A tento rok sa táto trieda prihlásila do projektu cez Raiffeisen https://www.gestopremesto.sk/hlasovanie/sala názov projektu UČENIE HROU o novú interaktívnu tabuľu a špeciálne edukatívne pomôcky pre naše detičky. Zároveň nám plánujú aj triedu vynovovať. Snažíme sa ako najlepšie vieme. Lenže potrebujeme, aby sme získali potrebný počet hlasov na projekt. A ten nedokážeme získať, nakoľko sme len malotriedka (6 detičiek) a ak aj zapojíme celú rodinu a kamarátov, nestači to. A preto sa obraciam aj na Vás, mamičky podobne obdarených anjelikov. Prosím, nestojí Vás to nič, len pár sekúnd, podporte projekt svojim hlasom. Uľahčíte život detičkám, a pre ne bude opäť trošku zaujímavejším 😉 🙂 Ďakujem a pekný dník.

nikulka79
4. jún 2017

@kristinap ako sa vola vase zariadenie?cez fb som uz na jednu salu dala a tu mi to vyhadzuje dva krat

kristinap
4. jún 2017

@nikulka79 ZŠ s MŠ Bernolákova, Šaľa ... máme tam zriadenú triedu pre našich krpcov ... je to projekt Učenie hrou