Mám problém sa spovedať

11. júl 2023

Ahojte. Mám problém sa spovedať. Neviem, čo je hriech a čo už nie. Mám tendenciu všetko podrobne rozoberať v spovednici a úplne všeky okolnosti vymenovať. A práve mám pocit, že už ani na spoveď nepôjdem, pretože to nezvládnem jednoducho. Môžem poprosiť veriacich užívateľov o radu? :( odpovede typu načo spoveď, nebudem ani čítať. Ďakujem.

autor
12. júl 2023

@euka210 to je dobrý nápad, skúsim vyhľadať rehoľníka

autor
12. júl 2023

@bylinka25 ja mám problém s tým, že musím povedať okolnosti a koľkokrát som ten hriech spáchala. To ma najviac desí, kvôli tomu mi spoveď robí problém. Neviem totiž, aké okolnosti mám spomenúť a čo je dôležité.

maja22
12. júl 2023

Okolnost a pocet sa udava pri tazkych hriechoch. Napr. nebola som v nedelu a v prikazany sviatok na sv. omsi - 5x. Raz som zabudla a 4x z lenivosti. Alebo - v hneve som recami ublizila svojmu muzovi, ponizila som ho pred detmi/cudzimi... Alebo - branili sme sa s muzom pocatiu dietata umelymi prostriedkami - opakovane... Mam strach z pocatia dietata, lebo uz ich mame x a netrufam si na dalsie. Proste nemusis vsetko pocitat presne, ked nevies, povies priblizne a okolnost znamena povedat dovod, aby ta potom spovednik vedel lepsie usmernit...

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dadis
12. júl 2023

Mna sa knaz na okolnosti, ak som ich neuviedla, spyta a pravdivo odpoviem. Nemusis mat strach z toho, ze budes prilis strucna. Pan Boh vie tvoje okolnosti a knaz sa to spyta z dovodu, aby ti mohol dohovorit, aby mohol adekvatne reagovat a poradit. Ak napriklad uvedies, ze si zaneskala omse v nedelu, knaz ak ho to zaujima, sa popyta. Ak chce hivorit o inom hriechu, popyta sa ta nan. Ved pripravou na spoved si to so svojim svedomim "preberies" detailnejsie, a to je to dolezite, rozmyslat o tom, ako to napravit, co zmenit, uprimne lutovat.

maja22
12. júl 2023

Je to okolnost, ci si vydata alebo slobodna. Ak povie vydata, ze branila pocatiu dietata, je to tento jeden hriech. Ak to povie slobodna, hovori o dvoch hriechoch, ktore by vlastne mala aj sa samostatne pomenovat - prehresila sa proti 6.prik. smilstvom a este aj branila pocatiu. Taktiez tvoj stav - vydata/slobodna priblizuje aj to, ako mozes rozvijat svoj vztah lasky k ludom. Ako vydatu ta knaz moze viest k vacsej ucte a laske voci manzelovi, ako slobodnu ta moze nasmerovat, aby si bola viac vsimava na potreby okolia a zila zivot plny Bozej lasky pre inych. Alebo ak si vydata a trapis sa s manzelom kvoli neplodnosti, aj na toto sa moze spovednik zamerat, usmernit, ako tuto bolest znasat. Pri detoch zasa poradit ohladom vychovy. Takze ano, ak ta spovednik nepozna a nebola si dlhsie na spovedi, predstav svoje okolnosti. Je to na dobru vec.

vorkola
13. júl 2023

@riyadh A kde takto autorka pise,sväti nenavistni,atd, preco si vymyslas ,Ani jjeden knaz nie je nenavistny na penitenta,naopak, je rád ze pride kajucnak sa aspon poradit,ke sa nemoze z nejakych pricin spovedat. radcej sa zamysli ty nad svojim svedomim.Raz bez rozdielu rasy ,vierovyznania, vzdelani ,nevzdelelani, budeme stat pred Jezisom , a ukaze nam svoje svedomie,teda skutky,ako obstojime .ten cas pride,Vsetci ludia su Bohom milovani uplne rovnako.Pan Boh nenavidi len hriech,ale nie cloveka,Kazdy mame este pocas zivota urobit napravu svojho pokriveneho svedomia,Ako,kto nevie, ved, od toho su ti knazi, a pre kazdeho pokrsteneho spovede, a majuobrovsku sancu aj nepokrsteni dat sa viest .knazom, alebo aspon animatorom ,ktory pomaha v cirkvi takmer vo vstkom dobrom .Moznosti je dost, len clovek musi schciet.A ak by uz taka moznost nebola, treba u (zoberme si napr moslimov) tak budu sudeni z lasky k bliznemu,pan boh sa ani teraz nepozera akeho je clovek nabozenstva, ale len a ken na Lááááásku,.to je ta alfa a omega

bylinka25
13. júl 2023

Nemusíš hovoriť okolnosti, povieš len, aké hriechy si spáchala, na konci spovede ich úprimne oľutuješ.

vorkola
Autor odpoveď zmazal
Zobraz