Mám schovať sladkosti pred návštevou?

nique
20. nov 2022

Mám 2 deti (6r, 4r). Naši majú voľný prístup k skladkostiam a myslím, že už od 2r, ale nepamatam si. Vedia, že sladkosti majú dovolené, keď sa spýtajú. Ja im vysvetlím, že napr. nemôžu, lebo dnes už mali 2. Alebo nemôžu, lebo budú ešte obedovať, potom si môžu dať. Rozumejú tomu a nemáme s tým žiaden problém. Minule k nám prišla švagriná s 2,5r synom. Dieťa samozrejme nechcelo sedieť pri stole, lebo všade okolo neho nové hračky. Tak sme jedli bez neho, on sa hral. Neskôr si všimol sladkosti a hor sa na ne. Zjedol skoro celý balíček kindercukríkov. Ja som to neriešila. Malý už bol samozrejme hladný a nacukrovaný, hotová katastrofa. A keďže on je od malička strašný nervák, švagriná ani švagor mu nedokázali zobrať misku so sladkosťami. Vážim si ich, mám ich rada, akurát si myslím, že sa boja hysákov vlastného dieťaťa. Preto ho nedokážu nakrmiť, keď je hladný, zobrať mu niečo, čo nechce dať. (vonku prší, malý chce nosiť len crocsy, tak musí mať crocsy). Inak je to samozrejme veľmi múdre dieťa a vie, ako dosiahnuť svoje. Možno je to tak len u nás, že sa s ním nechcú naťahovať. A teraz otázka. Majú k nám prísť. Viem, že sa to zopakuje, malý si bude robiť čo chce, nedokážu mu nič zákazať. Mám schovať misu so sladkosťami, nech majú pokoj? Očakávali by ste to od rodiny? Ja to pre nich spravím, ale vnútorne nesúhlasím s tým, aby sme pred deťmi schovávali veci, ktoré nemôžu mať vždy, keď chcú. Len už si nepamatám, či nechcem moc od 2,5r dieťaťa.
P.S. vždy od nás odchádzajú s nejakou hračkou mojích detí, lebo malý ju chce a to by bolo v aute peklo.
ďakujem za názor.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
xsandrax
20. nov 2022

@nique ja by som ich schovala, poznám takéto návštevy 🙈 keď sme piekli, tak práve prišla k nám návšteva, ako naozaj sme nestíhali plechy vyberať z rúry, lebo všetko sa to stíhalo jesť 🤯 4 plechy fuč horúce nehorúce.

malacibulka
21. nov 2022

Vyloz nejake lacne a hracku nedaj. Ako sa maju rodicia inac naucit?

mam1na
21. nov 2022

Sladkosti by som schovala, nanajvýš mala vyložené niečo zdravé a teda - hračky detí by som pri odchode nenechala odísť s návštevou. Vysvetlila by som to. Vecnou hravou formou. Hrať sa s nimi smie u vás.
No ako k tomu prídu tvoje deti, keď všetko, s čím sa radi hrajú, vynáša? Dieťa skúša hranice. Povolia raz, svoj krok bude iba stupňovať, lebo sa od malinká naučí, že si vydupe a vykričí všetko. Dieťa je tak učenlivé a vnímavé, že až...

merrynka19
21. nov 2022

@nique mňa prekvapuje aké ste vy matky zle na cudzie dieťa - samé Skokovaj,nedaj, to dieťa má dva a pol .každá z nás vie aké je to mat doma také dieťa ..a keď si chce švagriná dať v kľude kávu tak prečo to neschovat? Pre pokoj v rodine ? Budete obe spokojné. Tebe nezje všetky sladkosti, a jej malý nebude mať výstup...

majka1921
21. nov 2022

@nique ja by som schovala. Mne by bolo prednejsie mat pohodovu navstevu. Vobec by som to nevnimala ako prisposobovanie sa, skor ako empatiu - mozno ma svagrina kazdodenne dost s trucovitym dietatom so vzdorom, aspon nech tu kavu v klude vypije? Ved sa bavime o obycajnej miske cukrikov - tu niektore riesite, akoby mala premiestnit nabytok koli nim.
Ak mas deti tak rozumne, tak im to budes vediet aj vysvetlit 🙂 co sa tyka vzatia hraciek, to je ina pesnicka. Povolila by som pozicanie (na dalsej navsteve vratis) ale jedine v pripade, ze budu suhlasit deti. Inak absolutne nie, mohol by sa maly aj na kolomaz rozliat

nique
autor
21. nov 2022

@merrynka19 tak prepac, teraz si uplne vedla. Ja teda urcite nie som zla na cudzie dieta. Sudis na zaklade svojej skusenosti, ale vobec ma nepoznas. Otazka bola jasna, ci by ste to ocakavali. Ja ked niekam idem, neocakavam, ze urobia pre pohodu mojich deti cokolvek. Ak by som videla, ze v dome maju nieco, co mi vadi, tak jednoducho poprosim, ci by sa to nedalo na nejaky cas odlozit. Ale to sa mi este nestalo. To by muselo byt nieco vulgarne alebo nieco sialene nebezpecne. Inak si svoje deti dokazem ukocirovat. Nie vzdy je to lahke, ale da sa. Ale beriem teda Tvoju odpoved ako ANO, mas hosti, urob vsetko preto, aby sa citili dobre.

nique
autor
21. nov 2022

@majka1921 dakujem za odpoved. Jasne, nerobim z komara somara. Riesenie je jednoduche. Mna zaujimal nazor zien, ci by ste ocakavali, ze sladkosti odlozim. Odpoved beriem, ze ANO.

majka1921
21. nov 2022

@nique nie nerobis, vobec to tak nevnimam, reagujem skor na prispevky mamiciek. Praveze si myslim, ze je fajn ze hladas riesenie/pohlad na vec.
Ale upresnim teda odpoved: Ja ako navsteva (cize ak by som bola na mieste svagrinej), by som to neocakavala. Max by som slusne poprosila.
Ja ako hostitelka (cize na tvojom mieste) - ano, odlozila by som misku a pripadne vylozila by som ju az po jedle 🙂

merrynka19
21. nov 2022

@nique neurazaj sa prosím ťa, myslela som to všeobecné na všetky odpovede...ja mám trojročného a tiež keby nechám na stole všetky sladkosti tak ich bude chcieť zjesť a môžem ja vysvetľovať...tiež ich nemá na očiach. Takže keby čakám kamošku a už. By som mala takú skúsenosť s jej malým. Tak to Skovam alebo dám každému po jednom..načo stresovať všetkých...a zas viem, že keby je to opačne ta kamoška to urobí pre mňa...hračky neviem ako by som reagovala..podľa toho o čo by šlo...

karolinakr
21. nov 2022

Zje celu misu sladkeho ukradne hračky To je navšteva snov

karolinakr
21. nov 2022

@lenkamatkova ja žeby si vymenila zámky 😍

moonka1
21. nov 2022

ak sa ti to zda byt riesenie, tak ich nevykladaj. ved nie si predsa povinna, mat aj taketo veci nachystane. kludne ked sa najedia, tak daj kazdemu dietatu po sladkosti a vybavene. co sa tyka hraciek, tam by som bola nekompromisna, proste by s nasimi rackami neodisiel

mima172
21. nov 2022

@nique Sladkosti by som nechala na jeho rodičov, to oni si majú dieťa "upratať". Moja má tiež 2 a pol roka a je naučená, že bez opýtania sa nič neberie. Nedávno sa na jednej návšteve stalo, že asi fakt vstala hore prdelkou a schmatla na návšteve zo stola takú tu piskotu obliatu čokoládou. Kazali sme ju položiť, odmietla, nasledovala scéna revu. Muž jej vraví, že ak sa neupokojí, tak ideme okamžite preč. Tak sa aj stalo, s revom sme sli domov po pol hodine návštevy. Odvtedy to neurobila. A k tej hráčke? Tak hlavne jeho rodicia to nemajú dovoliť a keď oni nezasiahnu, tak vezmi hračku ty so slovami, že tvojmu dieťaťu by bolo za ňou smutno, keďže je to jeho/jej hračka. Nikdy som nedovolila malej vziať si z návštevy hračku cudzieho dieťaťa. Ja toto nechápem, mi to príde akoby sa niektorí rodičia báli vlastného dieťaťa 😱 A čo že bude v aute rev? Raz zisti, že ten rev mu nepomôže, takto si z dieťaťa vychovávajú akurát tak malého rozmaznanca a manipulátora 🥴🙂

nique
autor
21. nov 2022

@mima172 dakujem. mam na to presne rovnaky nazor. Mne sa tiez deti hodili hocikde o zem, ked nieco chceli. A nie je to prijemne. Ktori rodicia by sa z toho tesili. Aj mi bolo niekedy do placu, aj som citila hnev, sklamanie, smutok. A najhorsie to bolo pred svokrou. Deti tusili, ze pred nou nie som uplne sama sebou. Tam ma skusali najviac. Ale neexistuje, aby som sa bala tychto scen. Svagrinu mam rada, ale volat jej, ci mam odlozit sladkosti, nebudem. Keby ma poprosila ona, nemam s tym najmensi problem. Ona to ale neurobi, lebo by vopred priznala, ze nezvladaju vlastne dieta. A ked tak citam vsetky odpovede, urcite sladkosti schovam. Je to malickost. Ale myslim, ze bude iny problem. Lebo dieta, ktore nema hranice, si vzdy nieco najde, co nemoze. Alebo mozno nie, mozno fakt ma len tazke obdobie vzdoru a uz coskoro ho to prejde. Uvidime.

rivini
21. nov 2022

@nique uprimne? Ja by som ich schovala…nie z vychovnych dovodov, nie preto, aby som usetrila svagrine cirkus, ale cisto preto, ze je to malickost a usetri to MNE nervy, ze mi po byte 2,5 hodiny nebeha cukrom naspeedovane cudzie dieta, ktore potom odmietanormalne jedlo. Inak zastavam tvoj nazor. Ale tvojim detom to nijako neuskodi a je fakt super, ze su naucene hraniciam takto pekne a nemusis pred nimi sladkosti skryvat. Pokial ide o branie hraciek domov, ja to riesim tak, ze ak cudzie dieta chce vziat nejaku hrackz domov, najprv sa vobec nemiesam a pockam, nech to vyriesia JEHO rodicia, co sa v 80% pripadov stane. Ak to oni neriesia, sklonim sa k dietatu ja, vezmem mu hracku a poviem, ze tato hracka ostane u nas, ze na neho pocka, ked pride nabuduce a ze by moje dieta, XY inak bolo smutne a chybala mu. Poviem to milo, ale rozhodne. Mam skusenost, ze aj inak rozmaznane deti toto odo mna, alebo mojho muza, ktory to riesi podobne, akceptuju-deti nie su hlupe, vedia, s kym mozu krutit, a s kym nie…

chrumka333
21. nov 2022

@nique ja bežne pred návštevou sladkosti ani nevytahujem.mame niečo normálne pod zub, niečo slané a ovocie, prípadne ak sa mi chce napeciem koláč 🙂

marzuz89
21. nov 2022

@nique uf, tak to je pruser rodicov chlapceka, nie vas. Ocividne vychova, smerovanie, hranice.. Idu mimo nich. Sladkosti odloz, svojim detom vysvetli preco (inak my mame 3,5r dieta a sladkosti kupovane vobec nemame, nedavame mu, ked sme na navsteve kde maju, kym mal 2,5r som odmietla/nedovolila, teraz uz ako je starsi si moze na navsteve dat, ale PO jedle. Doma to nadalej nedrzime). A hracku - to by som nedovolia, pekne by som si klakla na uroven mladeho muza a poprosila spat. Nie pre to, ze by snad nebolo mozne nejaku drobnu hracku pozicat, to by problem nebol. Ale pozicat takymto sposobom, ze jeho vlastni rodicia nerespektuju, ze on vezme len tak hracku a berie ju domov, to vobec. Sice ho neprevychovas, ani sa to od teba neocakava, ale dala by som najavo svoje vlastne hranice, ktore sa u nas soma budu respektovat.

sasesoe
21. nov 2022

@nique odkomunikuj si to so svagrinou. Nesud vychovu inych. Spytaj sa, co / ako by im pomohlo. Nevies, co je za tym. Moze tam byt aj nejaky iny problem, o ktorom este mozno ani nevedia - napr adhd, autizmus, asperger atd...

mircalla
21. nov 2022

@nique My zasadne nemame nikde vylozenu misu so sladkostami, mame ich v spajzi. Zbytocne tym deti neprovokujem, ak ich nevidia, tym lepsie. Uz len slovo misa asi naznacuje, ze tych sladkosti mate doma zbytocne vela. Obycajne mame doma 2 kusy sladkosti, niekedy nic.
Co sa tyka tych hraciek - zavisi na tom, ci to casom vratia. Pokial nie, razne by som zatrhla.

nique
autor
21. nov 2022

@sasesoe jej vychovu absolutne nesudim. To ale neznamena, ze s nou suhlasim. Maleho poznam a je to uplne zdrave, mile dieta, ktore chce mat vsetko a hlada sposob, akym to dostat. Mna zaujimal nazor matiek, ci by to ocakavali. Ze mi to svagrina nepovie, som si ista. A zasa, mam ju rada, ale nie som Matka Tereza. Nemam potrebu sa jej pytat, ako jej pomoct. Nie sme priatelky, sestry a ani ju nepovazujem za velmi blizku osobu. Mam k nej taky uplne normalny zdravy uctivy vztah. Vacsina zien odpovedala, ze vylozena misa so sladkostami je zbytocna provokacia a podla toho sa zariadim. A dakujem za odpoved.

senta_sofia
21. nov 2022

@nique moj dom, moje pravidla, takze nie, je to ich problem, ze si nevedia urobit poriadky s dietatom a je chore, ze ocakavaju, ze ty ustupis, len aby ich dieta nemalo hysak.

hilda08
21. nov 2022

@nique len doplním, mam kamarátku s podobným dietatom, boja sa mu zapriecit len aby neplakal aby nevyvadzal…sama mi povedala, ze mu mam ja povedat ked nieco nema robit nech potom mne vrieska…matky su rôzne, bud rada za to ako si zvládla svoje deti a odlož sladkosti 😁

ada12345
21. nov 2022

@mircalla Tiez nechapem vylozenej mise so sladkostami na stole pred ocami deti - ako na vystavke. To aby nezabudli, ze sa treba doplnit cukrom? Ja som rada, ked si nespomenu. 🙂 To by s prepacenim vyprovokovalo uplne kazde dieta. Aj tie normalne, slusne vychovane s tym potom budu rodicov otravovat, ci si mozu dat.

A autorkinej svagrinej je asi blbe jej povedat nech si tu misu schova...skoda, ze to autorku doteraz nenapadlo. Chvalabohu teraz sa konecne zbadala.

nique
autor
21. nov 2022

@mircalla ano, u nas mame obrovske mnozstvo sladkosti. Nekupujem to, proste sa to kopi, lebo obe deti zo skolky nosia darceky, potom babky kupia, potom suseda nieco daruje atd. Ale moj syn moze byt aj v curkarni a neda si nic. Ma rad len zmrzlinu a cokoladu Lindt. Tu mu kupujeme iba my, takze je to jednoduche. Cokolvek sladke vidi, dostane, potesi sa, ale odlozi do misky. Dcera je velmi na sladke, ale to, co vidi v miske ju tiez nezaujima. Ma to proste obkukane a ani ju nenapadne zobrat si lizatka, ktore tam uz mesiac lezia. Cokolvek dostane, rovnako hodi do misky. Ona ma rada len to svoje haribo medvediky a cukrovu vatu. Tie samozrejme z misky zmiznu hned, ako ich kupim. Sladke nepiju ani jeden, takze mame doma kopec malych dzusikov, ktore dostanu od niekoho, ale proste to nepiju. V zasade ide skor o to, ako detom dokazeme povedat, ze uz si mal, tak dost. Ja som trochu pochybovala, ci sa to od 2,5r dietata da ocakavat.

nique
autor
21. nov 2022

@ada12345 precitaj si moju odpoved nizssie. Potom pochopis, ze su deti, ktore sladkosti v miske absolutne nezaujimaju. A teda Ty odporucas schovat sladkosti? Prave mi napadlo, ze moje deti maju na svojom malom stoliku v obyvacke noznice. Pre 2,5r dieta nebezpecna vec, pre moje nie. Mam ich tiez schovat?

bolcari
21. nov 2022

@nique schovala by som, aj ja to robím ked majú prísť k nám deti ktoré viem, že nemôžu jesť veľa sladkého lebo iné by jesť potom nechceli..každé dieťa je hold inak vychované, tak beriem ohľad.

slavomira236
21. nov 2022

@nique no ja by som nožnice ak má prísť návšteva s 2,5 ročným deckom určite nenechala na stole čo chces aby si ublížil alebo tvojim deťom nebodaj niečo rozstrihol...mám rozum tak by som ich odložila

zuzanalila20
21. nov 2022

@merrynka19 Vnímam to ako ty, tiež nechápem tú zlobu. Ani prečo by som mala vstupovať inému rodičovi do výchovy. Ak nechce dávať deťom sladkosti, tak ich nevyložím schválne na stôl, nevidím problém.
Ak chce hračku môjho dieťaťa, vysvetlím rodičovi, že ak moje dieťa nechce požičať, tak jeho dieťa s hračkou neodíde. Je už na rodičovi, aby toto riešil.
Ak sa návšteva správa nepríčetne (zje 4 plechy koláčov ako tu niekto písal 😃), tak sa ozvem, že by som bola rada, keby niečo zostalo aj našej rodine. A podľa reakcie sa zariadim.

nique
autor
21. nov 2022

@slavomira236 zachadzame komplet do extremov. Ja nedokazem schovat vsetko, co by mohlo byt problem. Ale vacsina odpovedala na moju otazku, odlozit. Beriem.