Mám zobrať 13 ročné dieťa na návštevu do hospicu?

lennie7
23. máj 2020

Ahojte, prosim vas napiste mi vas nazor.
Moja mama je po velmi tazkej chorobe v hospici. Zostava jej par dni, mozno hodin zivota.
Moja 13 rocna dcera nevidela svoju babku odkedy zacala korona. Dnes som jej povedala ze babke sa stav velmi zhorsil, hned pochopila ze babka uz teda odchadza. Mali spolu krasny vztah. Chcela by babku este vidiet. Povedala som jej ze sa opytam ci ju tam pustia. Vsetko je vybavene, dceru k nej pustia. Ale stale rozmyslam ci je vhodne aby babku videla v takomto stave.
Je podla vas lepsie ked jej poviem ze na navstevu deti nepustia a ona si uchova v pamati svoju babku este ako tak v dobrom stave?
Alebo ked si to dcera zela mam ju zobrat za nou aby sme si to niekedy nevycitali?
Babka uz nerozprava ale verim ze este vnima co hovorime.
Nebude to pre dceru sok ked ju takto uvidi?
Dakujem vam za nazory

sorciera24
23. máj 2020

@lennie7 je to individualne ako tu vidis z prispevkov, podla povahy a citlivosti tvojej dcery....ak ju chce vidiet, mali krasny vztah a vies, že je na to teda pripravena, tak by som ju vzala....ked si predstavim seba v 13tich, bola som dost vyspela na taketo veci a isto by som chcela, zažila som podobne s mojim starkym (aj ked vo vyššom veku), dlho sa trapil s rakovinou a posledne dni bol v zuboženom stave, no napriek tomu som posledne dni bola pri nom, prežila som s nim krasne detstvo (kazdy vikend som u starkych travila) a poviem ti som rada, že aj poobedie predtym ako zomrel, som ho videla a stihla sa rozlučiť....nie, toto trauma pre mna nebola a viem, že ovela viac by ma mrzelo, keby som sa nestihla rozlučiť (ale to som ja)

eliska13
23. máj 2020

@stanulienkat áno voľakedy ležali mŕtvi doma a deti okolo nich sa hrali.Ale aj tak nie podľa mňa dcéra netuší ako bude babka zmenená.Ja som mala 15r, keď som ju chcela vidieť a ešte dlho ma to matalo a snívalo sa mi o tom pohľade, ale je pravda, že som citlivá a bol to môj prvý pohreb.

ivangeline
23. máj 2020

Vezmi ju ale príprav ju na to, čo uvidí.

marlent
23. máj 2020

Povedat jej na rovinu babka je na tom zle.
Aj je to na nej vidiet ze je velmi chora vyzera inak ako si ju pamatas..
Povedz jej na rovinu ze uvazujes ci je to dibry napad lebo je krajsie si ju pamatat tak ako cely zivot oproti stavu v ktorom je teraz....
Nech sa sama rozhodne

eriksonka1234
23. máj 2020

@lennie7 my sme toto tiež riešili, a to mal syn len 10 rokov. On ju chcel vidieť, takže sme ho vzali. Treba ju predtým na to pripraviť, že babka je schudnuta a vyzerá inak ako predtým. Pochopí to ♥️

marca12
23. máj 2020

Videla som babku aj dedka na smrtelnej posteli dokonca este mladsia jedneho ako 10rocna, babku ako 11 rocna a som stastna,ze sme boli pri nich. Nie je to o tom,ze si mas toho cloveka zapamatat krasneho,vitalneho,ale mas sa s nim rozlucit a byt v poslednych chvilach v jeho blizkosti. Dokonca babka umrela pocas navstevy a to som vysla von,ked ju ozivovali a dodnes si to vycitam,ze som ju nepohladkala,nechytila za ruku. Do smrti si to budem vycitat a cim som starsia vycitky su coraz vacsie. Ak chce,jednoznacne ju zober. Nemyslim,ze by mala mat traumu a smrt a smutok patria do zivota a treba sa s tym vediet vysporiadat.

deti95060810
23. máj 2020

je aj na tebe ako ju pripravíš.
mne zomrel dedo keď som chodila do 6tr. Nikzo mi nič poriadne nepovedal a keď som videla deda ležať v truhle a počula náreky ostatných - bol to pre mňa šok.
Moja mama keď zomrela moje dcéry chodili do prvej a tretej tr., mm im vysvetlil čo ich čaká, ukázal im moju mamu v truhle, aj na pohrebe boli a znášali to Ok. Doteraz nato spomínajú ....žiadne trauma. Treba dcéru pripraviť na návštevu a popr. jej povedať aký je stav...

daisylucky
23. máj 2020

Keď ju chce vidieť, tak ju tam podľa mňa zober, ved aj umieranie patrí k životu, skus jej to vysvetliť, ale 13rocna asi chápe a hlavne ju to nechaj odsmútiť, napr. ak by sa rozplakala, poplacte si spolu, aby jej to nezostalo niekde v podvedomí... Skôr by ti mohla v budúcnosti vyčítať, že si ju k babke nezobrala.

tslobik
23. máj 2020

@deti95060810 Presne toto mi psychologička vysvetľovala. Že najhoršie čo môže byť je ten šok, ak dieťa nie je pripravené a dospelí sa tomu vyhýbajú a chcú dieťa "uchrániť".

sandrika1986
23. máj 2020

Ak si to zela, tak ju tam zober.

robin30
23. máj 2020

Mne umierala mamina pol roka ale mal ju ocko doma vtedy mali deti 14,12,dva apol starsi bol velmi na babku naviazany mensi ked ju videl po troch mesiacoch dostal z toho pasovy opar je autista a reagoval na to takto kedze nevie rozpravat a malinka s nou spavala motala sa kolo nej stale za mna vezmi ja nelutujem a aj moj syn spomina este na tie posledne chvile s babkou

susedka
23. máj 2020

@lennie7 ak naozaj chce ja by som ju zobrala ... mozno sa prave pptrebuje rozlucit ked mali taky pekny vztah .... aby ti potom nevycitala ze sa nemohla s babkou roalucit a chcela to .... a ano je tu aj moznost ze to zoberie zle ale kazda strana ma dve mince..... ak by ma moja 13r dcera prosila ze chce ist vysvetlila by som jej ze babka bude pravdepodobne dost zmenena ale zobrala by som ju .....

julka828
23. máj 2020

@lennie7 mala som 10 rokov ked sme mali doma dedka ktory uz zomieral. Rozlucika som sa s nim drzala ho za ruku. V tu noc zomrel. Nemam z toho traumu. Naopak hocikedy si vybavujen tuto spomienku pre mna krasnu drzala som ho za ruku tiez uz nevnimal nerozpraval nikoho nic no slza vysla aj jemu. Bola som jeho milovana vnucka. Napriek tomu ze uz nevnimal mna vnimal ako som nanho rozpravala lucila sa 😊 Cize jednoznacne by som ju tam zobrala. Neviem preco by mala mat z toho traumu. Skor bude potom cely zivot smutna ze sa s nou nerozlucila. Tak jej neber tu moznost. Plus abybti to potom aj nevycitala ze kvoli tebe sa s nou nemohla rozlucit. Takze tolko k tomu. Plus mala som 12 ked mi umrela mama z nicoho nic neviem ako tiez mi to nemali povedat alebo nieco ze som este dieta ? To reagujem na niekotre prispevky ze tu s 13 rocnej robite decko. Prichadzaju bohuzial aj smutne veci v zivote a neochranite tie deti. Musia sa s tym vysporiadat

ivanka12311
23. máj 2020

Má 13r už iste veci chápe.Mne takto nedávnu odišla babka, a bola som veľmi rada že som ju aspoň posledný krát mohla držať za ruku a poďakovať jej za to že nám bola akoby druhou mamou.Tiez to nebol príjemný pohľad ona bola po 2cievnej mozgovej príhode zo silnej ženy bola ležiaca vychudnutá spava kosť a koža, krmena cez nos sondami.Uz vôbec nevnímala nevravela, bolo problém ju aj zobudiť.Drzte sa dievčatá prajem veľa síl 💛

susedka
23. máj 2020

@susedka ze kazda strana ma dve mince :D sorry :D naopak 🙂 kazda minca ma dve strany

adma11
23. máj 2020

Keď píšeš,že mali pekný vzťah spolu, určite by som ju k babke zobrala.
Môže byť, že preto sa i Tvoja mamka trápi....a po návšteve vnučky pokojne odíde.
Držte sa....je mi to ľúto.

delphineta
23. máj 2020

Ak chce ist určite by som ju vzala.Nam podobny zažitok,babka zomierala na onko ochorenie,velmi som ju chcela vidieť,tak ma mana vzala k nej,mala som 7rokov.Nemala dom z toho traumu,naopak poslednu navštevu sme si užili,a didnes mam v pamäti posledne objatie a to ako mi mavaka ked sme iodchadzali

sunny8
23. máj 2020

13 ročne deti (poniektoré) vidia kadečo .. niektoré už veru nie sú deti .. ja by som vzala treba deti učiť od začiatku že život má svoj koniec a nie je to vždy ružové a smrť je prirodzená súčasť života

nini1010
23. máj 2020

13 rocna uz nie je dieta ale velka slecna.Poznam 13rocnych ktori uz sexuju,13 rocne baby dnes vyzeraju ako 16-17 rocne...Ergo,je dost velka na to aby sla do hospicu,uplne v pohide,len sa s nou predtym porozoravajte kde ide a v akom stave je stara mama.Nasho starkeho doopatrovali doma a dcera s nim 5 rocna travila cas az takmer do konca
Je to prirodzena sucast zivota.

77daniela77
23. máj 2020

Ja som bola ako 12rocna pri umierajucich v nemocnici.....dlho ma to matalo,este aj teraz v spomiekach nemam z toho po rokoch dobry pocit......

ave17
23. máj 2020

Mne zomrel starký keď som mala 12,nasi vedeli, že sa blíži koniec, prisli za mnou, ci sa chcem rozlúčiť, povedala som nie, odišli, dívala som sa z okna na auto, plakala som, ale nemala som silu tam ísť. Mam naozaj traumu z mŕtvych a umierajucih, k truhlam zásadne nechodím, na pohreboch stojím vzadu, najviac ako sa dá. Keď som mala deväť, postavili ma k mrazaku počas pohrebu 10 ročného chlapca..akoze nevestu. Odvtedy ma to mata, mam už viac ako 30,priserny zážitok, a už teraz sa bojím, keď moji rodicia budú odchádzať, lebo viem, že nebudem schopná k nim ísť.... Ja by som ju nebrala.

nini1010
23. máj 2020

@ave17 Pane boze,to je strasne morbidny zazitok pre take male dievca.To sa ani necudujem.

pudlahudla
23. máj 2020

Za mna ano, 13 rocna uz neni urcite dieta a sama v takychto veciach vie co chce, mozno chce babke povedat posledne slova, povedat jej ako ju lubi, posledny kraz ju objat... nebranila by som jej v tom, bude si to ona vycitat a zozierat san co by bolo keby..

pudlahudla
23. máj 2020

@pudlahudla aby sme sa pochopili dieta je, ale v par veciach uz vie co potrebuje...

bluka2
23. máj 2020

@ave17 to čo tým akože sledovali?

Akože ja by som vzala aj svoju 5 ročnú, o 13 ročnej sa čudujem, že je vôbec debata a že sú dokonca ludia, čo by nevzali. Tu už videla kde čo, od pôrodu svojho brata po bežnú realitu tretieho sveta vrátane mŕtveho človeka na ulici a podobne... Vždy sa spýta a dostane normalnu odpoveď a je absolútne OK. Nemá zlé sny, nebojí sa. Realita lepšia než vaticka

ave17
23. máj 2020

@nini1010 aj bol :( to bol prvý mŕtvy, ktorého som videla. Postavili ma v bielych šatách k jeho hlave:( , oproti jeho uzialeni rodicia, strašne veľa ľudí, lebo zomrel mladý človek. Nevedela som, kam sa pozrieť..., ako to vydržať... , bol to príšerný zážitok, ja mam normálne strach z týchto situácií. Odvtedy som už žiadneho mŕtveho nevidela, vyhýbam sa tomu všemožne... 🤔

ave17
23. máj 2020

@bluka2 neviem, vraj, keď zomrie mladý človek, tak ho ma, ako čistého neposkvrneneho človeka vyprevadzat nevesta, aby nebol opustený... Tak nejak si to pamätám, čo mi hovorili ucitelky. Nepatrala som, už ma to nezaujíma, ale svoju dcéru by som takúto k takejto absurdnej úlohe nepustila.... 🤔

bluka2
23. máj 2020

@ave17 to ani ja veru nie 😱 už len číta sa to zle ..

katka0123
23. máj 2020

Za mňa, áno. Možno treba vopred poveat, že ak to bude veľmi neprijemne, moze počkať na chodbe. Doba sa veľmi zmenila. Cele storocia bola smrť hmatatelnou súčasťou života. Doma sa rodilo, aj zomieralo, aj plakalo. Cintoríny boli blízko obydli, nie za vysokymi murmi, ľudia plakali a neskryvali sa za slnečné okuliare. Dnes sa zomiera osamote, v nemocnici, v domove dôchodcov hospicoch...a ta samota musi byt strašná. Dieta to ustoji, babku potesi.

lennie7
autor
23. máj 2020

Dakujem vam vsetkym za nazor.