Mamička právnička a medicína

katkaobchod
11. júl 2014

Ahojte,

keďže na Modrom koníku je veľa ľudí a ja potrebujem veľa názorov (NÁZOROV), rozhodla som sa, že sa s Vami podelím s mojou, už skoro rok trvajúcou, dilemou 🙂). Dilema sa volá: MEDICÍNA.

In medias res: Mám skoro 26 rokov, som vyštudovaná právnička, pracujem v advokácii (momentálne som na rodičovskej) a chcem ísť študovať medicínu 😀.

A teraz pekne poporiadku.

Lekárkou som chcela byť už od základky, od základky som bola dobrovolníčka Červeného kríža, chodila som na rôzne súťaže v poskytovaní prvej pomoci, zúčastňovala sa rôznych akcií ako dobrovoľník, proste "zachraňovaním" ľudských životov ( figurín, figurantov a tých ďalších) som žila 😀. Nič iné ako ísť študovať medicínu u mňa nepripadalo do úvahy.

No v poslednom ročníku na gymnáziu však prišiel zlom (preplo mi) a ja som sa rozhodla zahodiť svoj dlhoročný lekársky sen a bojovať za spravodlivosť 😀. Zmenila som si maturitné predmety z prírodovedných na humanitné (nenávidela som ich, pre mňa boli stratou času, zbytočnosťou...atď.), no zmaturovala som z nich a dostala sa na právo.

Keď som však otehotnela a bola nútená častejšie navštevovať nemocnicu, môj lekársky sen sa začal pomaly vracať (asi to spôsobil ten nemocničný vzduch a biele plášte alebo to, že už som dlho /skoro rok/ doma) a prišlo mi to nejako ľúto, že ja ten biely plášť nemám, i keď ja som vždy chcela robiť v záchranke, takže oblečený by som ho mala asi len počas praxe v nemocnici 😀, že som opäť začala uvažovať o štúdiu medicíny.

Štúdium práva som nikdy neoľutovala ani neľutujem, právo aj svoju prácu mám rada, v pojednávacej sieni chytám druhý dych 😀. V septembri idem späť do práce, takže som si istá, že to nemocničné zatemnenie mozgu zmizne. Napriek tomu by som rada poznala vaše názory, prípadne skúsenosti. Šli by ste do toho, prípadne poznáte takého šialenca ako som ja? 😀

P.S.: Včera som sa stretla s kamoškou,tiež vyštudovanou právničkou, ktorá kedysi žila rovnaký lekársky sen ako ja a tiež by ešte šla na medicínu 😀DD. Ach jaaaj, mi šibnuté 🙂))

mawka
11. júl 2014

nevahala by som. pokial mas zazemie na to, chod do toho a nerozmyslaj. hovori sa, ze ak ta nejaka myslienka, nejake zelanie drzi odjakziva alebo velmi velmi dlho, tak sa tou cestou mas vydat.
ja mat skolu v meste, v ktorom byvam, mat penaize na zivobytie, idem do toho urcite tiez, myslim do mediciny. len musim chodit do prace. drzim ti palce. nevahaj. nie je nad to, ked clovek sa zivi svojim hobby. 😵

mawka
11. júl 2014

@katkaobchod a okrem toho, maloktory maturant vie skutocne, co chce v zivote robit... takze mylsim, ze nie si jedina, ktora si splni sny neskor 😉

esterba
11. júl 2014

@katkaobchod 😀 aj ja som pravnicka a keby ma to tak tahalo, sla by som. Ak aj stratis trochu zaujem, da sa predsa aj take vzdelanie, aj nedokoncene, v pravnej praxi vyuzit.

miskap2111
11. júl 2014

@katkaobchod ja ti tiež držím palce - tvoje nadšenie je naozaj úžasné. Asi vieš, že medicína je denné štúdium, 6 ročné, takže do svojich 32 rokov budeš stále študovať a niekto ťa bude teda musieť živiť. Naviac, štúdium si budeš musieť platiť, aj keď je denné, lebo už máš nad 25 rokov. Asi počítaš aj s tým, že medicína je naozaj obrovská drina a keď nebudeš v škole, budeš sa doma učiť. Viem, o čom hovorím, lebo moja dcéra práve skončila 5. ročník medicíny - otvorene ti poviem, že nemá žiaden študentský život, lebo sa 5. rokov v jednom kuse len učí... Ja viem, že posobím teraz trochu negatívne, ale len ti chcem otvoriť oči do reality - tvoja rodina nebude mať z teba veľmi veľa. Ak si na toto všetko pripravená, tak do toho choď a splň si svoj sen.

havana_frost
11. júl 2014

Čo ti poviem, som právnička a ešte pred 4 rokmi (mala som 33) som seriózne chcela ísť na medicínu 😀 Ale atestovala by som pred štyridsiatkou, kým by som poriadne dačo bola, mala by som 50.. tak som si to spočítala a ďalej sa vyžívam len v Dr. Housovi, Pohotovosti, Klinike Grace a ostatných 🙂 Medicína ma fascinuje, sama si študujem koľko sa lajkovi dá, venujem sa farmaceutickému právu a nie som mimo, keď sa bavím s doktormi, či už v práci alebo ako pacient. Keby sa mám znovu rozhodnúť (alebo v budúcom živote) tak isto medicína, ale teraz už je neskoro. Tvoj vek je ešte fajn, ale máš rodinu a kariéru, čo ťa baví, nie že nemáš do čoho pichnúť a si profesionálne neuspokojená.

meluela
11. júl 2014

@katkaobchod zvazila by som, kde bude zatial dieta ... lebo nie kazde si v skolke/jasliach zvykne a je zdrave ... potom mozes mat tak doma akurat pemanentny polny lazaret namiesto studia mediciny 😀
ale nechcem byt zla, iba pisem z vlastnej skusenosti kde skoncili moje vsetky ambicie

dr_janka
11. júl 2014

My sme nedávno zvažovali so sestrou práve opačný prípad, že by sme šli študovať právo. To sa ale dá externe, takže tam to nie je až také komplikované. Podľa veku si už maturovala po novom, takže už len prijímačky a ideš. Držím palce... 😉

mima4
11. júl 2014

@katkaobchod keby som bola do toho blazon, tak by som sla 🙂
nevahaj, napln si svoje sny...nikdy nie je neskoro 🙂

@meluela ambicie sa daju naplnat, pokial ma zena pri sebe partnera od ktoreho ma podporu pri naplnani svojich snov. Aj vela mamiciek tu podporuje svojich manzelov v kariere a maju deticky. Taktze pokial si zena vezme zreleho inteligentneho muza, vie, ze uz neexistuje "ja" ale "my" 🙂

krprtka
11. júl 2014

@katkaobchod ahojky, poviem ti- môj sen bol odjakziva medicína a vlastne aj rodinná geneza ma na toto naviedla... Zo 4 sestier sme 3 lekárky, mama lekárka, svagor lekár a este 4 další v najbližšej rodine... 😀
Môj muž je pravnik 😉 A chcel by byt doktor 😀
Štúdium bolo náročné, ja som síce bola prilis poctiva študentka a aj som teda 😀 a budem vlastne cely zivot 😉 , 6 rokov sebazaprenia, stresov, neustaleho biflovania sa... Uz by som to nechcela zažiť nikdy znova 😖 a zažívam, príprava na atestaciu je čosi podobne v menšom...
Povolanie je to náročné, ale krásne...
Dr. House s medicínou ma asi toľko, co burlive víno s vinarstvom 😀
Ja by som nezahadzovala to, co máš uz v rukách, hovoríš, že ťa to baví...venuj sa pripadne nejakému pravu, co ma blízko k medicine 😀 napr.zaloby na lekarov 😀 😀 😀

katkaobchod
autor
11. júl 2014

@miskap2111 viem, viem a plne si to uvedomujem. Dcere drzim palce nech to uspesne dobojuje 🙂
@havana_frost tesim sa, ze nie som sama, ktora na to co i len pomyslela 🙂)
@dr_janka to ano, to je velka vyhoda, ze sa to da externe 🙂
@krprtka 🙂). Musim povedat, ze ked som dosla k vete, ze muz je pravnik a chcel byt doktor, tak som sa rozosmiala 😀. Moja skolitelka (som totiz koncipientka, tak ma skolia 😀) pracovala ako zdravotna sestra, potom studovala medinu par rokov a nakoniec sa dala na pravo a je z nej super advokatka. A to nie je jedina, co poznam 😀. Vela nas je takych pomylenych 😀
@mawka ja tiez musim pracovat 🙂). Sakra 😀

katkaobchod
autor
11. júl 2014

@meluela neberiem v zlom, ja si rada precitam akykolvek nazor 🙂

zuzik307
12. júl 2014

@katkaobchod ja to poznam, len v trochu opacnom garde, dvaja moji spoluziaci /lekari/ po skonceni mediciny stale nemali dost 😀 a vystudovali este pravo...venuju sa medicine, pravo asi len nejako okrajovo...medicina je krasna, ale narocna a na cely zivot 🙂 6 rokov studia...presne ako pise @krprtka ... najhorsie su prve dva roky, kedy musia spravit "sito", to som sa len ucila a aj tak som zo skusok lietala jedna radost 🙂 potom to uz ide...mna caka po RD atestacia, tak si ten stres pripomeniem 🙂 ani neviem, co ti poradit, musis si zratat pre a proti a rozhodnut sa...alebo kompromis, medicinske pravo 🙂

meluela
12. júl 2014

@mima4 este mi treba vysvetlit z coho bude takyto skvely progresivny par zrelo a inteligentne zit ... ked jeden si naplna ambicie v studiu a druhy mu vychadza v ustrety starostlivostou o spolocneho potomka 😉

katkaobchod
autor
12. júl 2014

@meluela no my napr. aj podnikame, takze popri prijme z prace mame prijem aj z toho, takze vyzit by sme vyzili. A ano sme progresivny par, nestaci nam co mame a stale sa chceme rozvijat a posuvat dalej, lebo chceme dopriat nasim detom co najviac, chceme, aby mohli studovat, cestovat, sportovat... Vsetko robime len a len pre nich. No urcite nie sme par, kt. sa do vsetkeho bezhlavo a neuvazene vrha 🙂. A starostlivost o potomka je vecou oboch rodicov a keby som sa na to dala, mojmu dietatu by nic nechybalo, ono je pre mna na prvom mieste. Vsetko sa da zariadit, ked clovek chce 🙂

janinah
12. júl 2014

@katkaobchod máš pred sebou najlepšie roky života,najvýkonnejšie,najzdravšie...ja by som ich netrávila náročným štúdiom,ale venovaním sa rodine,v rozumnej miere kariere a životu 😉 mám 50r. preto to takto píšem a s lekármi robím celý život,ak by si chcela byť ozaj dobrou lekárkou v nejakom odbore,tak sa potrebuješ ozaj riadne rozbehnúť tak do 30tky mať už aj atestáciu a makať....niekedy som si myslela,že neísť na medicínu bola u mňa veľká chyba,teraz si to už dávno nemyslím,som v práci poctivec a nemala by som energiu venovať sa 100%ne rodine a aj 100%ne práci lekára...aby som to skrátila- si vyštudovaná v dobrom odbore,nebudeš už mladnúť,máš rodinu,je to málo? sorry,asi si chcela inú odpoveď,som len úprimná,to isté by som radila aj vlastnej dcére...

mima4
13. júl 2014

@meluela vies kolko je tu takych parov?
ono, niekedy to nie je o zamestnani, ale o povolani do zivota... a este je mlada, čaká ju kvazy minimalne 35 rokov praocvneho zivota..tak prečo aspn 25 neodrobit v tom, čo ma skutočne naplna?

dancul177
13. júl 2014

@katkaobchod ja si myslim ze by si do toho mala ist. Ked mam pravdu povedat, aj ja som tuzila studovat medicinu ale nakoniec som vystudovala chemiu a predcasom som sa znova zaoberala tou myslienkou...
Dokonca som aj googlila rozne zahranicne medicke fora kde diskutovali o studiu mediciny v strednom veku a boli tam vlastne nazory ako tu davaju baby vyssie, niekto bol proti, niekto bol za a podporil cloveka. Dokonca tam aj pisal niekto ze osobne poznal chlapika po 40tke ktory sa vzdal miesta viceprezidenta v nejakej banke v New Yorku a isiel studovat medicinu a ako to tam pisali he never looked back 🙂 a je z neho lekar.

A este jedna vec ma pri citani tvojej diskusii napadla...povedal to Dr. John Demartini (v anglictine) "The assurance is this, when the voice, the vision and the conviction in your heart are louder, clearer and stronger than the voices, the facts and fears on the outside, you have indeed mastered the secret and the universe is definitely on your side to provide everything you desire" neviem ci mojim prekladom do slovenciny by som vystihla vyznam 😉

Drzim palce aby tvoje rozhodnutie, nech je akekolvek, bude pre teba to spravne 🙂

zuzulik280
28. nov 2016

@katkaobchod nakoniec tu medicinu studujete?😉

katkaobchod
autor
29. nov 2016

Nie 😀. Dokoncila som si koncipientsku prax a zacinam podnikat, ale nie v prave 🙂.

zuzulik280
29. nov 2016

@katkaobchod hm lebo aj ja mam take pohnutky na MD, ale u mna je to totalne nemozne uz...mne len obcas pride luto ze so sestra s vysokou skolou osetrovatelstvom, a nesla som na medicinu...ale ako pravnicka to mate super i tak, ved pravo je na rovmnakej urovni s medicinou...

mirka_sen
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
christine27
17. jan 2017

ja som rada, že takáto téma tu je. tak ju skúsim obnoviť. mám 29 rokov som vyštudovaná právnička a asi 10 rokov ma to ťahá k medicíne. Vždy som sa bála urobiť hlúposť, že skončím s právom a začnem to študovať. No asi pred trištvrte rokom sa stala vec, kedy som definitívne s právom skončila - nenapĺňalo ma to nikdy a pravdupovediac som vyhorela. Záujmy mám aj tak biológia, chémia, geografia - aj si dosť v tej oblasti čítam. Rada by som išla vedeckou cestou - som z duše vedec a v práve neviem nájsť to uplatnenie. Bola som na DOD na LF v Brne a jednoducho som cítila, že je to ono...10 rokov ma myšlienka nahlodávala a aj som zvažovala ísť, no nebola som vyzretá (sebavedomie, zázemie). Teraz som na to pripravená a mám podporu manžela a kamarátov, rodina to odsúdila. Ďakujem za radu 🙂

christine27
17. jan 2017

ešte by som rada dodala, možno je to hlúposť, ale ja cítim, že mňa to povolanie akokeby volá k sebe...neviem to vysvetliť - možno osud - vždy som medičkou chcela byť - no teraz je to iné - cítim sa šťastná, že to môžem aspoň skúsiť 🙂 na právo som úplne zanevrela

zuzulik280
20. jan 2017

@christine27 Ty chces ist ako 29 rocna na medicinu? mas uz aj deti? drzim palce daj vediet ako si uspela

bylinkarkaaa
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
christine27
23. jan 2017

@zuzulik280 áno chcem, deti nemám...

lubako
27. feb 2018

@christine27 mozem sa vas spytat, ci ste isli studovat tu medicinu?