Meno pre bábo, páči sa vám meno Tamia?
Ahojte, dáke odporúčania na pekné mená?Aj pre chlapčeka aj dievčatko. Čo hovoríte na dievčenské Tamia? 🙂 ďakujem za návrhy už vopred 🙂
Stručné zhrnutie
- Tamia bola v diskusii charakterizovaná ako pekné ženské meno podobné Timee alebo Tamare a nie je zatiaľ v každom mennom kalendári.
- Pri výbere mena sa odporúča prihliadať na zvuk v kombinácii s priezviskom, na to, ako bude meno znieť u dieťaťa aj dospelého, a vyhnúť sa príliš bežným menám ako Olivia, Sofia, Ema.
- Ako alternatívy k Tamia rodičia v diskusii navrhovali dievčenské mená Amélia, Timea, Rebeka, Paulina, Karolína a chlapčenské mená Damián, Filip, Matej, Timotej, Teo, Jakub.
Najčastejšie otázky
Q: Je meno Tamia bežné alebo nezvyčajné na Slovensku?
A: V diskusii viacerí uviedli, že Tamia nie je bežné meno; jedna diskutujúca spomenula, že poznala 13‑ročnú Tamia v televízii a iní označili meno za „pekné“ a „nekaždý ho má“.
Q: Má meno Tamia meniny v slovenskom kalendári?
A: Diskutujúca uviedla, že Tamia má meniny na Tamaru, no meno nie je v každom kalendári.
Q: Ako zabezpečiť, aby sa meno hodilo k priezvisku?
A: Diskusia odporúča porovnať zvuk mena s priezviskom, zvážiť, ako bude meno znieť v zdrobneninách a ako bude pôsobiť v dospelosti; viacerí pripomínali overiť kombináciu so skutočným priezviskom.
Q: Aké alternatívne mená sa odporúčajú pre dievča a chlapca?
A: V diskusii boli pre dievčatá odporúčané napr. Amélia, Timea, Rebeka, Paulina, Karolína, Olivia, Sofia, Ema a pre chlapcov napr. Damián, Filip, Matej, Timotej, Teo, Jakub, Maxim, Matias.
Q: Ako reaguje okolie na nezvyčajné meno ako Tamia?
A: Skúsenosti v diskusii ukazujú, že ľudia môžu reagovať prekvapením alebo otázkami typu „cooo? Aké meno?“, ale po narodení sa často používajú zdrobneniny (napr. Tamuška, Tamčo) a okolie si zvykne.
Q: Môžem pri registrácii uviesť viacero mien ako alternatívy?
A: V diskusii niektoré osoby odporúčali uviesť viac mien na výber a jedna diskutujúca spomenula odporúčanie „max 3“ mená ako praktickú pomôcku pri rozhodovaní.
Závery z diskusie
Zhoda
- Meno by sa malo hodiť k priezvisku a zvukovo dobre znieť aj v dospelosti.
- Tamia je všeobecne považovaná za pekné meno, ktoré nie je úplne bežné.
Sporné názory
- Niektorí preferujú tradičné slovenské mená ako Anička, Zuzanka, Katarínka, zatiaľ čo iní preferujú zahraničné alebo multi‑kultúrne mená ako Aiden, Austin, Alaïa, Elle; Tamia je vnímaná ako kompromis medzi tradičným a exotickým.
Otvorené otázky
- Je Tamia zaradená v oficiálnych slovenských meninových kalendároch a v akom tvare (samostatne alebo ako odvod od Tamara)?
- Ako sa budú v praxi formovať zdrobneniny a ako budú fungovať pri oficiálnych úkonoch v dospelosti?
Spomenuté značky a firmy
Hello Kitty
Spomenuté produkty a metódy
meniny, zdrobneniny, kalendár mien
Miesta a osoby
Slovensko
my máme Elu a Mareka. Keby ešte niekedy mám dieťa, dievča by bola určite Marína a chlapec Riško 🙂
@anavipredam Tamia je krasne meno. Mne sa paci aj Timea, Elizabeth, a chlapcenske Teo, Adam
@anavipredam Je to fajn meno...Vedela by som vám poradiť, ale aj toto je fajn 🙂 Nemá ho každý druhý a vyznieva podobne ako Kamila ... Takže podľa mňa máte vybraté v pohode...Kebyže sa neviete rozhodnúť, tak môžete dať aj viac mien, ale aby sa zase k sebe hodili 🙂)) Max 3. Chlapčenské sa mi hlavne páčia zahraničné alebo také menej tradičné a tak, ale pekné také známe, ktoré sa mi strašne páčia, sú Šimon,Simon,Alex a tak 🙂 A kebyže súrodencov a dáte že Tamia tam k tomu ako chlapec by sa celkom hodil Timon,nie? 🙂))
@anavipredam Znie veľmi zaujímavé meno.. My mame Timeu a Mateja, nebránila by som tretie dat Tamiu alebo Jakubka.. prečo?? Timea, Matej, Tamia alebo Timea, Matej, Jakub 😊 co na to poviete?
@anavipredam jeeej a hlavne nech je to zdravucke... aj my budeme mat dievčatko a tiež dám Tamia.. 😊
Super,poznám jednu z dvojičiek Dalma a Tamia,ja som chcela také,aby keď zakričím Ela,tak sa netočí 5dievcat v škole či škôlke 🙂 máme Evelyn a Tobiasa
My sme s muzom vyberali slovanské mená a nie nie su to iba tie slav, mir...dievky sú teda Lada, Jasná ak dakedy bude zase dievky bude asi Ziva...chlapci sme zvažovali Vratko, Ratibor, Radovan, Radim alebo Jan
Meno je to pekné ako veľa iných, čo sa ale mne osobne nepáči, sú zdrobneniny mien, ktoré ľudia potom tvoria (aj keď sa predtým dušovali, že dieťa budú volať celým menom), konkrétne keď je z mena Timea Timejka, zo Sarah Sárka či Sárinka, zo Sofie Sofinka a podobne... to už potom stráca tú svoju jedinečnosť. Ale vo všeobecnosti každý nech dá meno, aké sa mu páči - či slovenské tradičné alebo zahraničné, ako už mamičky hore spomínali, nech sa hodí k priezvisku a tiež vyhnúť sa zdrobneninám v oficiálnom mene- Branko, Mirko a podobne, hlavne u chlapcov, budú sa v dospelosti cítiť trápne pri diktovaní svojich údajov niekde na úrade 😉
Tamia je pekné meno, ja mám doma Tinku a Tamminku, píšu sa Tina a Tammi, samozrejme , že sa musí meno hodiť k priezvisku, boli jediné v škôlke, teraz v škole, pre mňa úplne jedinečnéééé
My mame Sarah a Tomasa 🙂
Starsia vybrala meno mladsiemu 🙂
Mne sa velmi paci Tamia ;)
@anavipredam ahoj, dala si nakoniec meno Tamia? Nemajú s tým ľudia problém? 🙂
@aknamorka22 ahoj áno máme Tamiu. A vôbec. Má meniny na Tamaru, akurát nie je v každom kalendári ešte 🙂
@anavipredam ďakujem krásne za odpoveď. Mne sa veľmi toto meno zapáčilo na prvý krát ale keď ho niekomu spomeniem tak má reakciu: "cooo? Aké meno? To také aj existuje? Ako sa to vyslovuje?" A podobne. Tak ma to trochu odrádza.
@aknamorka22 takto nech si každý dá aké chce. Každý si zvykne. Áno starší ľudia sú schopný takto reagovať ale ako náhle sa narodí tak všetci budú len Tamuška, Tami, ja ju volám moje malé Tamčo 😃 keď ma nasere tak Tama 😃😃 ale jedine čo svokra riešila na začiatku že si to nešla zapamätať. Ale inak normálka. Ja som ho mala vyhliadnuté ešte som ani netušila že tak skoro ho použijem 🙂 neboj nič už ich je veľa. Minule v televíznych bola už 13ročná Tamia 🙂
@anavipredam ja som zastanca slovenskych mien,. Tie kadejake vymyslance ktore koncia Seherezadmi a podobne (uz som zazila aj meno Kitty lebo citujem "mam rada macicku hello kitty tak sa moja dcera vola po nej"... Uplne bez srandy....) ale meno Tamia mi pride este ok 🙂 Znie to tak inak ale jemne a nedrazdi to usne bubienky ked to pocujem 😁 kamaratka ma Melissu, ale oni ziju cca kazde dva roky v inej krajine takze chceli nieco multi-kulti 😊 a dalsia kamoska ma malu Ellianku.
@veronice mne napríklad žiadne neevokovalo okrem Tamii. Ja som ho raz objavila v kalendári a vravím si keď raz, tak bude. A ak sa podarí druhé tak absolútne netuším aké dám ani dievčatku ani chlapcovi. A zas jasné odtiaľ podtiaľ. Ale ja sa pozerám na to tak, aby to pekne vyznelo aj ako celé aj ako skratka, alebo zdrobnenina a hodilo sa k priezvisku. Tamia, je ako Timea. Je to o vkuse každému sa páči niečo iné. Ja zas keď vidím Olívia, Sofia, Ema, Lea na každom rohu. Pre mňa sú toto vôbec nie pekné mená. Takže tak, každý nech si urobí po svojom. Ja keď som si v hlave povedala Tamia presne som si ju vedela predstaviť že sa je to meno pre ňu, taký ten inštikt 🙂
@anavipredam mne sa páči, ale keby som ja mala ešte jedno, čo už nebudem mat, tak by som dala Sofia, krásne meno a ešte krajší význam mena 🙂
@chrumka120 vidíš ty sa pozeráš nato aj s tohto pohľadu že aký má význam. Ja nie 🙂 u mná to je o tom pocite 🙂 a predstavách že ako ju budem v bežných situáciach volať a ták 🙂
Ja mam Timoteja... páči sa mi Timea a Tamia veľmi ;) raz ak budem mať dcérku ju Tamia pomenujem

@miminkaaa3 my mame koncom jula 🙂