Mesto verzus dedina

popelka5000
9. nov 2012

Ahojte zienky, prosim Vas poradte ,alebo este lepsie z vlastnej skusenosti, ked ste mestske dieta a prestahujete sa v 30 tke na dedinu ,da sa zvyknut? Co Vam najviac chybalo? Ako Vas prijali? Mame uz dve deti a za rok planujeme tretie, byvame v dvojiz.byte a je to nic moc 😒 Chcem , aby deti vyrastali na dedine, na cerstvom vzduchu,od rana do vecera na zahrade... Proste klud a pokoj.... dakujem za vase postrehy a prosim Vas oznacte ma pri odpovediach dakujem Katka. 🙂

popelka5000
autor
9. nov 2012

@lin18 joooj tak o tomto snivam,aby som nemusela nikde ist cielene,mensi mi nechce za ruku chodit,cize stale davat pozor aby ho auto nezrazilo....a planujeme tretie cize kocik na dvore a babo buva.....

limoncino
9. nov 2012

@popelka5000 ja som tiež ostala takpovediac nôž na krk. Ak chceš dom, MUSÍŠ si urobiť vodičák, inak ideme do bytu do mesta, na dom v meste neboli financie, teda boli, ale boli to malé domy. A som tomuto nožu vďačná, je to super vec. Vodičák som urobila presne pred mesiacom 😀 😀
a my sme sa do nového nesťahovali, kúpili sme starší dom a prerábame, ešte stále teda... 😀

cherry1981
9. nov 2012

@popelka5000 Tak potom sa tebe na dedine mozno bude pacit, ja idem rada zas vyrazit von s deckami medzi kopec ludi 🙂 Proste pre mna je v meste zivot tam to aspon zije 😀 Na dedine je hrozne dusno a otupno, ale pisem za seba ako je to v mojom pripade. Preco sme sem isli? Manzel je z dediny a naskytla sa nam prilezitost si postavit dom a ja mlada 19 rocna som suhlasila ani neviem preco v tom obdobi mi to nejako nedochazalo . Az ked som sem prisla, ale to uz bolo neskoro plakat, takze tak, ja lutujem ze som sem sla, ale verim, ze snad za dalsich 20 rokov tu uz budem spokojnááááá 😀 Drzim palce v správnom rozhodnuti 😉

cherry1981
9. nov 2012

Inak vodicak je podla mna nutnost mat na dedine ja si to ani nevem predstavit to uz by som bola asi ozaj na cecku, takze je aspon u nas vyhoda, ze mam vodicak a kedykolvek chcem idem do mesta( takmer kazdy den 😀 ) Ale to uz neni ono lebo stale je clovek odkazany na auto.....

popelka5000
autor
9. nov 2012

@limoncino a da sa to?postupne prerabat?aj viacej ustetrite ako v meste?

popelka5000
autor
9. nov 2012

@cherry1981 Hi za 20rokov kebyze ma clovek gulu vestecku ze? 😀 😀

bosoriak
9. nov 2012

@popelka5000 Ja som od narodenia zila rokov v meste a pred 5 rokmi sme sa prestahovali do dediny. Vsetko ma svoje pre a proti, ako si si uz urcite precitala.
Ja nelutujem ani cent minuty na dom. Jedine, co mi vadi, su obcas susedia, ktori si myslia, ze ked maju dom, tak si mozu robit co chcu bez ohladu na ostatnych. To je taky nejaky novy fenomen ludi, co prisli z bytu do domu ako si vsimam. 🙂

Chcem ti len povedat, ze rozhodnut sa musis sama, resp. s rodinou. Jediny sposob ako zistit, o com su rozdiely byvania v dome a v byte, je byvat tam aj tam a potom to porovnat. Co vyhovuje jednemu, nevyhovuje druhemu a tak to ma byt, nemozme byt vsetci rovnaki. Myslim, ze by ste to mali skusit. Inak budes zvysok zivota rozmyslat nad tym "co keby". Aj tak budete predpokladam riesit nove byvanie, kedze planujete 3 deti.

Takze ano, uvaz si plusy (zahrada, sukromie, priestor, zivotny styl) a minusy (doprava, infrastruktura v obci, skoly, skolky...) a rozhodni sa. Ono nie je dedina ako dedina. 🙂

Drzim palce pre spravne rozhodnutie.

bosoriak
9. nov 2012

@popelka5000 Jo a co sa prerabania domu tyka, to si skor pozri modru strechu. To nie je diskusia na toto forum. 😉

magali
9. nov 2012

@popelka5000 myslim si ze nieje nad zivot na dedine v dome, ale suhlasim ze zalezi od toho do akej dediny sa prestahujes a hlavne akych budes mat susedov.. nie na kazdej dedine je taky klud ako by si niektori predstavovali.. treba si hlavne pozistovat info o mieste kam sa chces prestahovat a podla toho sa zariadit.. myslim ze fakt nebude problem s adaptaciou

limoncino
9. nov 2012

@popelka5000 my sme kúpili poschodový dom, s tým, že poschodie je plne funkčné a prerábame len prízemie, čiže zatiaľ fungujeme na poschodí, aj tam varím, na jednoplatničke 😝 😀 dole máme kuchyňu, jedáleň, obývačku, kúpeľnu, WC zvlášť. Kuchyňa už je kvázi hotová, stačí spojazdniť rúru a plynovú dosku a dodať zástrčkám šťavu, takže ja si všetko na varenie nachystám dole, kde je plno miesta a hore to len dovarím, dochutím, potom to znesiem dolu, nahádžem do umývačky a hotovo... Dá sa to, už nás nečaká veľa, len vymaľovať, dorobiť svetlá na chodbe a vymaľovať schodisko, ostatné počká na jar.
Čo sa týka ušetrenia, my sme boli v podnájme, takže to asi hovorí za všetko.. 😉

adelkav
10. nov 2012

@popelka5000 záleží na tom, na jak velkou dědinu chcete jít🙂 Já vyrůstala na skoro vesnici na okraji velkého města a bylo to moc fajn, v pubertě jsem měla pocit, že je to díra. Kolem třicítky jsem se přestěhovala do centra menšího města a bylo to super. Když byl prcek mimino, tak to byla paráda, všude jsem se dostala pěšky s kočárem a pořád jsme byli venku. Teď zase bydlíme na okraji většího města na vesnici a je to moc fajn. Prcek tráví spoustu času na zahradě, máme tady školu, školku, hřiště, obchody, takže se zabavíme a když nepotřebujeme, nemusíme opouštět vesnici. V budoucnu budeme ještě aspoň jednou měnit bydlení a mám jasno v tom, že nechci do satelitního městečka ani na vesnici, kde nic není. Přece jen je fajn, když se dá dojít do školky a školy pěšky a nemusím dělat šoféra. Ale taky nechci do centra většího města. Tam bych se zase o prcka bála. Jinak co se týká navazování vztahů se sousedy, tak s dítětem to jde snadno🙂 My si tady našli kamarády během prvního měsíce. Ale bez auta bych to asi nezvládala, jezdíme plavat do jiné vesnice🙂

cuculiatko88
10. nov 2012

@popelka5000 ahoj,ja som byvala 24 rokov v meste ale nakolko mam obe babky na dedine tak som tam travila vela casu,milujem dedinu...teraz byvam uz vyse roka a pol s manzelom na dedine a uplne si to vychutnavam.mam macku a aj psa(to som vzdy chcela ked budem na dedine 🙂 ),jedine negativum dediny podla mna je cestovanie...pre deti je dedina velmi vhodna nakolko ich mas na ociach vo dvore a v meste behaju kade tade...ja nelutujem ani jednu minutu co som zila v meste ale byvat na dedine som chcela odmala a som rada ze sa mi to splnilo...

popelka5000
autor
10. nov 2012

@adelkav Mam z toho aj teraz strachale vedela som,ze sa budeme stahovat,muz jednoznacne dedina a ja som vahala ,ale kvoli detom sa obetujem 😀 Uz sa aj tesim, viem, ze problemy su vsade aj v panelaku aj v meste...ja som mala babku v meste v rodinnom dome a boli to moje najkrajsie prazdniny, varenie polievky z travy a bahna 😀 papanie hrozna rovno z krikov, cerstvy vzduch....proste super... lenmam obavy ze kupujeme starsi dom,ziadna novostavba...
@cuculiatko88

hradnapani
10. nov 2012

@popelka5000 ak ti mozem este odporucit, poriadne si ten stary dom pred kupou preverte. Stary dom je neskutocny zrut penazi a neustalej prace. Niekedy je naozaj lepsie ho zhodit a postavit novy - doslova!
Drzim palce, nech sa vam splnia sny a predstavy 🙂

dajanak
10. nov 2012

@popelka5000 Nie do nového, tolko sme na to nemali, starší, prerobili sme a bývame. Muž vtedy velmi dobre zarábal, tak sa to dalo aj v celku rýchlo, všetko je nové strecha, okná, kúrenie, voda, vtedy sme namali ešte deti tak sme mali na to aj čas, no chvála bohu máme to bez pôžičky. šetrenie od 18-tich sa vyplatilo mne aj mužovi :o))))

talula
10. nov 2012

som mestkym dietatom, ale prestahovali sme sa do dediny, pozitivne na tom je, ze mame velky dom, dvor, zahradu, psa ale co mi prekaza je to cestovanie a ludia... dedinsky ludia su trochu iny ako mestky do vsetkeho sa staraju... dcera chodi do skolky do mesta, lebo tato dedinska - ziadna uroven. Niekedy musime chodit autobusom na co som predtym nebola zvyknuta a tie spoje su fakt zriedkave. Tiez ma trapi, ze ked som si hladala robotu vela zamestnavatelov sa ma pytalo kde ja to vlastne byvam a ci nebude problem s dochadzanim, atd. Uzivame si nas dom a dvor a vsetko co je k tomu a zvysok dediny ma uz netrapi...

popelka5000
autor
10. nov 2012

@talula moja rec 🙂

popelka5000
autor
10. nov 2012

@hradnapani ano stale nam to kazdy hovori ze je zrut penazi, ale nechceme kupit dom z brucha,muz si chce zavolat otca ,ktpry mal satvebnu firmu a aj stryka, ktory je tiez stavby veduci,cize hadam namporadia ,aby sme nemuseli do neho vrazat velaaaa penaziiii.... 😉

adelkav
10. nov 2012

@popelka5000 budu držet palce. Také bych se bála toho nákupu starého domu. My v jednom bydleli a rekonstruovali ho a bohužel u těch starších staveb se musí rekonstrukce vzít "od podlahy" nebo nemá vůbec smysl a dispozičně to bude vždy starý barák. Ale určitě to má i výhody. Tak ať se vám tam líbí.

ice8
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lucka1987
9. feb 2015

@ice8 😀 😀 zmeskal si diskusiu, ides neskoro. baby to tu preberali pred 3 rokmi.. 😀 ale inak suhlasim... my mam epostavene tak na kraji.. ziaden sused poblizku, a vsade hora a luka.... do mesta to mam cca 18 km. teda max 20 min cesty autom. v lete pri prazdnej ceste 11 minut. teraz v zime... 35 😀 ziadna krcma , a autobus ?.. skoda sa vyjadrovat.. radsej aby kazdy clen rodiny mal auto...
ale nemenila by som, a to som vyrastala na sidlisku 😉

ice8
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lucka1987
10. feb 2015

@ice8 dakujem velmi pekne 😉