Mladé mamičky, prečo ste mali tak skoro dieťa?

zuja14
14. okt 2014

Často si prezerám fotoblogy vás všetkých, čo ste tu registrované. Musím povedať, že som naozaj veľmi prekvapená, kolko mladých mamičiek tu je, myslím takých, čo majú menej rokov ako ja (menej ako 28). Len ma tak zo zvedavosti napadlo, že prečo ste tak skoro chceli dieťa? Nemali ste nejaké iné ambície? kariéra, cestovanie, zabávanie sa, prípadne hocijaké iné plány... Neberte to ako výčitku, alebo urážku, proste ma to len zaujíma, lebo mám v dnešnom svete pocit, že ženy sa veľmi do materstva nehrnú a bum - prihlásim sa na koníka a tu kopec mladučkých mamičiek, ktoré dokonca v mojom veku majú už niekoľko detí...
Budem rada za vaše odpovede.

olivia6
14. okt 2014

nemyslim si, ze na Slovensku sa nejak masovo odklada rodicovstvo kvoli kariere, podla mna su to len jednotlivci, par ludi, ktori maju na akej kariere pracovat :D
Treba si uvedomit, ze nie kazda stretne toho spravneho partnera v osemnastich a nie kazda je ochotna spavat s chlapmi od puberty. Myslim, ze toto hladisko tu este nikto nespomenul. ked mam hovorit za seba, bola som uz ako dieta velmi zodpovedna, vydat sa za hocikoho len aby som sa "minula" vobec nebola moja priorita a neskor som si partnera vyberala velmi dokladne. Netvrdim, ze sa nemoze nieco pokazit, jasne ze ano, ale podla mna je rozdiel, ked sa ludia beru lebo "musia", hoci by sa mozno radsej nemali a ine je, ked sa aspon ako-tak poznaju a naozaj chcu dobrovolne spolu zit a vezmu sa z lasky.
Prve dieta som mala po tridsiatke, nic som nezmeskala a planujeme dalsie.

nikelca
14. okt 2014

@kikuleenka- budem a basta :-P som druhy rok na aplikovanej informatike a programovanie aj s celou školou doslova žerem a teším sa na každú ďalšiu prednášku...

adeala
14. okt 2014

@zuja14 síce ešte dieťa nemám, ale chceme. U mňa je to z nekonečna dovodov - zdravotné, finančné, byť ešte mladá a svieža, keď budem ukazovať dieťaťu svet a tiež pretože mám veľké ambície, chcem si vybudovať aj slušnú kariéru a posnažiť sa trochu niečo zmeniť ohľadne zamestnávania mamičiek po RD a dať si niekoľko ročnú (alebo aj len niekoľko mesačnú) pauzu uprostred rozbiehania kariéry mi nepríde ako najlepšie riešenie. A nerobím si ilúzie, že by sa mi to všetko podarilo dosiahnuť a zároveň byť ešte v plodnom veku.

adeala
14. okt 2014

@zuja14 a ešte ma napadlo, že aj kvoli tomu, že mi to príde tak nejak viac prirodzené rodiť do 25 rokov, než to stále odkladať a odkladať.

mima4
14. okt 2014

@petinka18 ty vies, co vobec znamena slovo karieristka?
to ze zena je vzdelana, ambiciozna a chce sa realizovat v praci vobec neznamena ze je karieristka!

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lubka88
14. okt 2014

mne naopak pride dosť zbytočne budovať karieru a potom to cele zahodiť a isť rodiť deti . vždy som bola toho nazoru že chcem obe deti do 30tky a potom budem ešte dosť mlada a plna energie na na budovanie karieri. Ja mam 24 a termin o 4 dni 🙂 a po dvoch rokoch chceme dalšie babo dufam že nam to vide .Pracujem pre mobilneho operatora a tyžden pred tým ako som zistila že som tehotna ma povýšili na shop managera a už teraz lutujem že som si tak pekne a dosť skoro rozbehla karieru a musela som to tak nechať ale keby že mam ešte len otehotnieť po 30tke a po 2 deťoch sa vrátit niekedy v 35ke do práce myslim že by sa mi šance a možnosti začať budovať karieru odznova o dosť zmenšili.( miesto vam totiž počas materskej držia ale poziciu nie)

cabby88
14. okt 2014

@fidka79 ani my nie sme oficialne manzelia,"iba" mame spolocne deti a hypoteku,toto je podla mna velmi pevny zaklad vztahu,ktory urcite nie je nezavazny...

helencek
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
olivia6
14. okt 2014

@lubka88 no vidis, mlada si a tlak mas az na strope. Naozaj to nie je o veku.
Zaujalo ma, ze shop manager je "pekne rozbehnuta kariera". To som netusila...

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
helencek
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tilda
14. okt 2014

mna tu celkom zaraza a odznelo to niekolko krat, ze potom ked budu deti vacsie, ze si budete uzivat...ako ja si to uzivam aj s detmi pravdupovediac a radsej som materstvo trochu posunula, aby sme si to mohli uzivat hned a cela rodina spolu. nejde len o prachy, ale proste o ten postoj k detom ako takym. toto je podla mna rozdiel medzi niektorymi mladymi mamami a tymi akozestarsimi, ja nechcem mat materstvo za sebou, aby mi potom zacal "zivot"..

matulinuska
14. okt 2014

@fidka79 za zaklad vztahu nepovazujem manzelstvo. Tak ako sa moze pokazit vztah medzi dvomi ludmi v manzelstve takisto sa moze pokazit aj mne a priatelovi. Nevidime dovod nato aby sme sa brali. Mame spolocne deticky,spolocnu domacnost,spolocnu hypoteku-sme jednoducho stastni takto ako to je. Nepotrebujem sobasny list k tomu aby som mala pocit ze odo mna tak rychlo neutecie.

mima4
14. okt 2014

@tilda mna zaraza ako kazda ocakava velku karieru a potom tu vsetky pisu, ze su same na deti, muz do noci v praci (a mozno aj v krcme) a ony si hladaju nieco na 6 hodin denne, kde zamestanvatelovi nebude vadit, ze budu kazdy druhy tyzden na OCR - no proste zarucena kariera 😉

mima4
14. okt 2014

@matulinuska na druhej strane, ak by si praitel nasiel zenu, ktoru by si chcel vziat za zenu, tak moze slobodne odist z vaseho vztahu, kedze je slobodny muz. 🙂

matulinuska
14. okt 2014

@mima4 pozri to iste moze spravit aj zenaty muz akurat mu ta zena bude milenkou do casu kym sa nerozvedie s manzelkou. Na druhej strane som tak isto slobodna zena. 🙂

cabby88
14. okt 2014

@mima4 takisto moze odist z manzelstva...ked sa raz rozhodne pre inu zenu,myslim ze nejaky sobasny list ho nezastavi...

mima4
14. okt 2014

@matulinuska len ty tazsie odides, pretoze deti ostanu na krku tebe, kym ten slobodny muz ma cestu volnu. Kazdopadne kazda si volime cestu, ktora nam vyhovuje. 🙂

tilda
14. okt 2014

@mima4 presne! zato my sme tazke karieristky, lebo sme si najpv slobodne vystudovali skolu, nejak rozbehli pracu a az potom mali deti. moj zivot ani pracovny ani nijaky neskoncil porodom, prebohaziveeeho 😎 ani nemam pocit, ze budem trapna, ak pojdem dcere na stuzkovu ako 50 rocna 😎 a aj vladzem este na vylety chodit, dokonca ja pobehnem, ked treba 😀

lubka88
14. okt 2014

@olivia6 to s tym tlakom som nepochopila ja som to pisala uplne v klude a uprimne je to moj nazor ved ked sa verejne pytaš na fore taketo veci tak je jasne že ludia ti napišu svoj nazor... 🙂 a tvoja otazka znela: Mladé mamičky, prečo ste mali tak skoro dieťa? tak ked nejde o vek čo sa vlasne pýtaš? a ano viedla som len malu predajnu 4 moje predajkyne (všetky odomna staršie) a ani nie celi rok kedže už som na materskej to nieje až tak velka kariera ale na začiatok som bola spokojna . nechapem ten tvoj utočny koment

tilda
14. okt 2014

@matulinuska naozaj si nemyslis, ze prave aj kvoli detom je lepsie sa vziat? nevolas sa ako tvoje deti? (to nerypem, len ma to zaujima)

mima4
14. okt 2014

@tilda mnohe damy nechapu slovu karieristka. A nestudovala som preto, aby som pat rokov usilia zahodila, taktiez som si vybrala studovat to, comu sa chcem realne venovat. Mat skolu pre titul... je podla mna zabity cas, toboz v dnesnej dobe.

helencek
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
matulinuska
14. okt 2014

@mima4 Vidis a presne toto je vyhoda mat deti skor. Aj ked by sa so mnou rozisiel priatel o 4-5 rokov tak mam 5 a 7 rocne dieta. Ja 27. Cize stale som dost mlada nato aby som si este nasla chlapa a viedla s nim dalsi zivot 🙂 Ono je to mozno pre niektorych nepochopitelne no ja som rada,ze nie sme manzelie. V tomto smere si nie sme (aj ked sme) nicim isty ci naozaj budeme spolu dalsich x rokov alebo sa o par mesiacov rozideme, pretomam pocit akoby sme sa viac vazili. Tiez si mam vedla koho lahnut vecer do postele,pomojkat sa s nim ci kedykolvek pocas dna a noci mu zavolat ked nieco potrebujem ci mi je smutno alebo len tak ho pocut. Toto v niektorych vztahoch vyhasne a myslim si,ze niektorym parom dava sobasny list sa spravat k partnerovi ako ku majetku. Tot moj nazor 🙂

matulinuska
14. okt 2014

@tilda deti sa volaju po mne 😉

tilda
14. okt 2014

@mima4 slovo karieristka ma hnusny pejorativny naboj...ktovie si to takto zhnusili zeny alebo chlapi.... ked sa to tak vezme, aj ja som karieristka asi...ale som urcite aj dobra mama, to sa predsa nevylucuje 🙂
boze, s tymi vysokymi skolami a titulmi mas pravdu - mna to inak niekedy aj irituje, ze niekto ma taky isty titul ako ja, diplom, tabulkovy plat dokonca, ale sedel v skole dva vikendy za semester a na skusku sa ucil z 20 stran poznamok od starsieho spoluziaka a my sme tam poctivo makali (a to pozor, nestudovala som chemicko-technologicku fakltu 😉

tilda
14. okt 2014

@matulinuska palec hore 😉 mudra zena 🙂

mamutka
14. okt 2014

niekto stretne toho praveho v 20-tke, niekto v 30-tke, niekomu sa dieta pritrafi, niekto caka kym si bude isty, ze je to ten pravy, niekto chce niekde byvat a jeho rodicia maju maly byt, tak hold musi makat, niekto rodi a kludne zije u rodicov.bud je spokojny, alebo bedaka na koni ako sa zle zije u svokry.
karieru tu robi malokto, ludia zarabaju a posuvaju sa rokmi o poziciu vyssie, aby sa s nimi banky bavili o hypoteke a aby ju vladali splacat a vychovavat pritom tie deti. ano, su taki co si akoze len uzivaju a tak, ale nech, co koho do toho, ludia su ako druh tak ci tak premnozeni 😀
rodila som po 30-tke, z vyssie uvedeneho nedostatku super muza v 20-tke a strechy nad hlavou do 30-tky a co... tak to vyslo. fakt ma kazdy vela dovodov a kto moze, nech rodi mlady, mlade telo viac vladze, aj tie neprespate noci 😀
a hej, zacala som si zivot uzivat tym dietatom. Take ze - porodim, vychovam a potom si zacnem uzivat ..... to je co? kariera maternice ukoncena, zena ide zit? 😀 bez urazky, proste kazdy nech si urobi ako chce, ale slovo karieristka sa tu casto berie do ust.... ale ovela viac ako "karieristiek" je tych mladych mam co vypisuju srdcervuce pribehy o brutalnych svokrach a neschopnych chlapoch co pocuvaju mamicku a obstastnuju susedku. pisem - ovela viac, aby zase niekto nezacal "som mlada, byvam vo vlastnom, mam super muza" sak hej, pisem len, co sa veeelmi casto stava... 😔

cabby88
14. okt 2014

To ze nie som vydata,je jednoducho moj osobny zivotny postoj,ako je niekto vegetarianom,niekto katolikom atd,ja som slobodna ale vo vztahu a s detmi a hlavne spokojna 🙂 moj muz-ano muz aj ked nie oficialne,ma o ruku poziadal,dokonca mame kupene aj obrucky,no mna svadba netlaci,pride ked bude na to spravny cas...Podla zakona sme brani ako druh a druzka, a z toho uz tiez plynu,nejake prava,v pripade ze by sa mu nieco stalo,dedim vsetko ja,to uz mame tiez vybavene,a to ze mne ostanu "na krku" deti,keby si on nahodou nas vztah rozmysli,tak to by bolo tak isto aj po rozvode...Jediny rozdiel je naozaj v tom,ze pripadny rozchod je jednoduchsi,nemusim nejakemu sudcovi vysvetlovat intimne podrobnosti o nasom zivote a nebude to sudca,kto rozhodne ci je nas vztah uz uplne zniceny,ale my dvaja...