Mladé mamičky, prečo ste mali tak skoro dieťa?

zuja14
14. okt 2014

Často si prezerám fotoblogy vás všetkých, čo ste tu registrované. Musím povedať, že som naozaj veľmi prekvapená, kolko mladých mamičiek tu je, myslím takých, čo majú menej rokov ako ja (menej ako 28). Len ma tak zo zvedavosti napadlo, že prečo ste tak skoro chceli dieťa? Nemali ste nejaké iné ambície? kariéra, cestovanie, zabávanie sa, prípadne hocijaké iné plány... Neberte to ako výčitku, alebo urážku, proste ma to len zaujíma, lebo mám v dnešnom svete pocit, že ženy sa veľmi do materstva nehrnú a bum - prihlásim sa na koníka a tu kopec mladučkých mamičiek, ktoré dokonca v mojom veku majú už niekoľko detí...
Budem rada za vaše odpovede.

adeala
14. okt 2014

@helencek neviem, prečo to adresuješ zrovna mne. Nepísala som ani pol slova o iných ženách. Mne v mojej situácií to príde prirodzenejšie, pre MŇA. Mám skvelého partnera, s ktorým žijem v spoločnej domácnosti (iba my) a teraz máme naplánovanú svadbu. Tak mi príde prirodzenejšie, že budeme mať dieťa teraz, než čakať 5-10 rokov. To je všetko.

helencek
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nikelca
14. okt 2014

@matulinuska napr ja som sa vydala lebo som sa zamilovala, a dieta som mala s mm lebo sme sa milovali. Nechcela som dieťa lebo som žena a musím byť matka lebo som k tomu predurčená... Chcela som dieťa pretože som našla niekoho s komu to dieťa chcem dať. Nemame alternativu co ak sa rozhodnem odist, co ak si bude chciet vziat niekoho ineho. Dnes som napr urobila pizzu, vyvešala prádlo umyla riad... Nie pre to lebo som doma a očakáva sa to odomňa, alebo aby sme mali čisto, na to som lenivá- spravila som to s radosťou pre mm aby nemusel on, aby sa potešil a usmial sa na mňa 🙂.

babatenko
14. okt 2014

@tilda sorry, ale akože ten tvoj koment na to, že "vláčiť dieťa na prednášky, kojiť ho tam" 😀 😀 😀 no som sa dobre pobavila, to fakt. Štvrtý ročník som robila s dcérkou v brušku, piaty už s ňou. Vždy s nami na prednášky/skúšky chodil môj muž, kým som mala prednášku/skúšku, môj najdrahší dcérku v pohodlí miestnosti pre mamičky prebalil a v pokoji do ďalšieho kojenia kočíkoval po meste. Vytváral si s ňou prirodzený vzťah rodič/dieťa a odskúšal si aj, čo to je, keď dieťa plače 🙂 Kojila som do 21 mesiacov a dcérka sa popri tom, ako som robila výšku, skutočne mala ako v bavlnke.
Apropo, zastávam názor, že keď je žena mentálne vyspelá, aj psychicky, partner detto a majú rodinné zázemie, prečo nie prvé dieťa tak "neštandardne" do dvadsaťpäťky.
A ďalšia vec, nestačím sa čudovať, aké útoky na to, že niektorí nie sú manželia 😀 vziať sa je možné prakticky hneď za prítomnosti svedkov na miestnom obecnom/mestskom úrade. Sú ľudia, ktorým na "papieri " nezáleží, sú ľudia, ktorí odkladajú svadbu kvôli peniazom, pretože si chcú zo svadby urobiť nádherný nie povinný deň - a na to dne treba fakt kopec prachov 😉
No a napokon, dcérka sa narodila, keď som mala čerstvých 26.

trojmamka
14. okt 2014

synátor sa nám narodil keď som mala čerstvých 19 a bol plánovaný,dvojka sa narodila keď som mala 21 tiež plánovane a tretia sa rozhodla sama 😀.Vždy som chcela byť mladá mama.Byt sme mali takže základ bol.Manžel je o 12 rokov starší tak sme sa zhodli,že ideme do toho.Keď som mala 29 som po materských nastúpila do práce.A teraz sa môžem venovať aj odrasteným deťom aj plnohodnotne pracovať aj sa zabavať.A ešte budem aj krásna mladá babička.Ak by som mala deti v 30 tak začínam kariéru na 2x pred a po materskej a takto som si to užila zvlášť.

tilda
14. okt 2014

@babatenko som rada, ze som ta takto zvecera pobavila 😉 ocenujem, ze tvoj drahy prebalil a opatril dcerku mimo prednaskovej miestnosti, ja som taku skusenost co sa tyka mojich rocnokovych kolegyn nemala a velakrat sa prednaska zmenila na materske centrum...aj to sa mi paci, ze si tvoj muz vytvoril prirodzeny vztah s dcerkou, tesim sa s vami 🙂
ja poznam vela frustrovanych mladych matiek, co si to chce odbit, aby potom (ako zaznelo aj tu) mohli zit ...
kto utoci na nemanzelov? ja? mohla by si prosim citovat presne, kde na niekoho utocim? netajim, ze si myslim, ze je praktickejsie ak su ludia aj formalne rodina, ale naozaj som si nie vedoma nejakeho utoku na nikoho ohladne tohoto, nebud prosim precitlivela. aj tak, poznam kopu zien, ktore vyhlasuju ze im na "papieri" nezalezi, ale je to len kryci manever, aby same seba nezhodili v ociach inych a tiez svojich, lebo partner sa do svadby nehrnie - cest vynimkam 😉

petinka18
14. okt 2014

tu si clovek uz ani vlastny nazor hned nemoze povedat,pretoze kazdy sa tu hned do niekoho navaza alebo je neprijemny...asi sa v tom niekto nasiel,je mi to jedno napisala som iba svoj nazor ...kazdy nech ma deti kedy chce,niekto ich ma v 17rich niekto zase 40tich

babatenko
14. okt 2014

@tilda tak my sme asi boli ukazkovy rocnik,u nas sa kojilo a prebalovalo a vobec rodinny zivot sa riesil mimo prednaskovych hodin 🙂 fakt sa mi to zdalo dost urazlivo napisane, ze vlacit deti na prednasky, u nas v rocniku sa deti na prednaske proste neriesili 🙂 a prepac,schvalne som zacala novy odstavec,aj tak to nepomohlo,teba som uz dalej nechcela tahat do diskusie o manzelstve a pod. (Nie som precitlivela 😀 ) Skor mima to tu riesila. Za dalsie,ja neuznavam taktiez termin odbit si materstvo,ale to preto,lebo ja som trafena 😀 a po predoslom karieristickom vzostupe ma po narodeni dcery ani nehne, ja uz by som najradsej len doma bola a luxovala a vyvarala 😀 a uzivat si viem aj s dcerkou. A este ako!!! 😵

siska53
14. okt 2014

@petinka18 zabudla si na take,ako ja-toho,s ktorym som chcela mat deti,som stretla az v 30tke. Deti sa podarili rychlo,som sice pre vas uz "stara matka",no..energie mam stale dost a malokto mi povie,ze vyzeram na svoj vek..kazdy mi hada maximalne 30. (mam 39 a deti 4,5 a 2,5r.).

@velkacica - sprosty komentar

A ostatnym mladym maminam- ja vam fandim!!!! Ked som mala 12,chcela som prve dieta v 18. No v 18 ziaden vhodny frajer na obzore a akosi som sa sama citila este ako decko. A aj teraz sa tak dakedy citim,ale to je asi tym,ze sa s detickami hram.🙂)

tilda
14. okt 2014

@babatenko ok 🙂 ...ja ti neviem,ja to mam tak,ze som cela stastna zienka domaca,ale potom mi nejak prepne a uz musim riesit aspon nejake dalsie vzdelavanie. Proste akoby mi to prislo luto,zr blba nie som,skolu mam,prilezitost a nemam sa toho chytit...samozrejme,odtial potial,sa smejem ze ja nie som stvorena na pracu 8 hodin denne 5 dni v tyzdni. Ked vidim ako niektori ludia tahaju,nerozumiem tomu. Pravdupovediac som si uz povolanie vyberala aj podla toho,aby ma nielen bavilo,ale mohla som sa popri nom venovat detom,odjakziva som velmi tuzila po rodine. Pekny vecer 🙂

zeriempizzu
14. okt 2014

@lubka88 shop manager u mobilneho operatora nie je kariera. Prepac ak som ti znicila sny ale kariera to nie ie ani zdaleka.

siska53
14. okt 2014

@fleskoval cestovat sa da aj s detmi..mozno nie s malymi detmi kazdy den prehliadky roznych miest,ale hory ci more sa daju absolvovat...no a my sme si trosku pocestovali predtym..kedze sa bojime lietat..tak to mame trosku limitovane tak-ci tak.

siska53
14. okt 2014

@fidka79 pozor! Ani my nie sme manzelia! A teda uz taki mladi nie sme,kedze sa rutime k 40tke. A zatial na tom nemienime nic menit. Vzdy som chcela byr mamina,ale svadba ma nikdy nelakala..len svadobne kolace.

anjelik2509
14. okt 2014

Ja som sa vydávala ako 22 ročná (sobáš bol v máji 2009 a ja som mala 23 v septembri), prvú dcéru som porodila vo svojich 24 rokoch. Podľa mňa to skoro ani nie je, tak akurát... A s manželom sme sa brali z lásky, aj deti sa nám narodili z lásky... Teraz mám 28, staršia má 4 roky, mladšia bude mať v novembri 1 rôčik, ale je super mať už takú odrastenejšiu dcéru, kecáme o nesmrteľnosti chrústa a tak 😀 no a tú malinkú si užívam plnými dúškami 🙂 nemám pocit, žeby mi niečo ušlo, že zábava, práca a pod.,Keď troška obe podrastú, začnem sa možno aj po nejakom podnikaní obzerať a možno aj kariéra príde :D nechcem nič veľké, stačí keď si zarobím na živobytie 🙂 Najprv sa chcem venovať rodine, deťom, lebo tie chvíle rýchlo prebehnú a nik mi ich už nevráti.. Práci sa môžem venovať neskôr, keď už budú deti samostatnejšie, práca neujde, nemá nohy 🙂

meluela
14. okt 2014

Podla slovnika cudzich slov kariéra = "úspešná životná dráha, rýchly postup v zamestnaní, dosiahnutý úspech"

Ja si vyberám význam úspešná životná dráha. Úspešná pre mňa a moju rodinu, kde kritériom sú štastné deti a láska medzi všetkými navzájom. Druhá vec je samozrejme živobytie, ale ak ide o sebarealizáciu človeka/ženy, je veľmi obmedzujúce vidieť jediné možné naplnenie v rámci byrokratickej štruktúry nejakej korporácie, ktorá na človeka zvysoka už len zo svojej definície kašle, je to abstraktná štruktúra ktorej jediným cieľom je generovať zisk ... a niektorí sa idú aj pokrájať aby jej obetovali celý život ... veď to je smiešne ...

lubka88
15. okt 2014

@zeriempizzu prosim citaj poriadne prispevky az potom sa vyjadruj ved som pisala ze na zaciatok ako odrazovy mostik si myslim ze je to fajn moje ciele su samozrejme kdesi uplne inde ale.kolko 24 rocnych zien si moze dat do zivotopisu vedenie tymu ludin a workshopy v zahranici? Ja to beriem.len ako dobry start a presne o tom som tam.pisala ze chcem rodit deti teraz aby som.sa potom.mohla venovat praci uz bez prestavky a niekam to dotiahnut a zeby ma mrzelo keby ze mam rozbehnute nieco vecsie a zrazu to necham lezat preto ze zistim ze uz je cas mat deti

mircalla
15. okt 2014

@zuja14 je to individualne, nie kazdy ma ambicie, nie kazdeeo bavi cestovanie, nie kazdy sa chce vzdelavat.....za seba - pre mna je mat dieta ako 20-22 rocna velmi skoro, chcela som aj mat karieru, aj cestovat, aj si daco uzit....podla mna idealne tak okolo 30. neodporucam cakat dlhsie....potom som zistila, ze mam problem otehotniet. nakoniec sa podarilo dost neskoro, ale bola by som radsej, keby som mala o par rokov menej....

andrejka1974
15. okt 2014

Ja som otehotnela v19 prvýkrát túžila som po babatku plánovali sme ho ja som nikdy netuzila po kariére ale krásnej rodine narodil sa mi krásny syn teraz mám 5 deti najstarší ma už skoro 21,dalsi majú 17,14, a vytúžené dcérky majú 6 a najmenšia ma 2 a sme tí najšťastnejší

mima4
15. okt 2014

@lubka88 ale na to, aby si rozbehla vo vyssom veku karieru, budes musiet vynalozit velmi vela casu, sluzobiek, vselijakych kurzov... ziadne take o 16:30 doma ako za socializmus..ratas s tym?
Z vlastnej praxe ti mozem povedat, ze kym sa clovek vypracuje do levelu toho lepsieho odbornika, chce to minimalne 4-5 rokov makacky na sebe v praci, potom uz moze tempo polavit, lebo uz ma meno, prax a moze si sam urcovat veci ohladom prace.

sorciera24
15. okt 2014

jeden lekar mi kedysi povedal, ze idealne z bio. hladiska je mat dieta v 18-20rokoch...verim tomu, ze ano...ale kto ich bude a z coho zivit, ze? 😉
ja si osobne myslim, ze naozaj z biologickeho haldiska je idealne mat prve dieta do 25tky.....ja som tuzila po dietati hadam od puberty (jasne, ze som chcela este skolu a td. ...cize nerealne).....ale verila som, ze do tej 25tky to dieta budem amt.....a tak aj bolo....stihla som to ltt 😀 stastie,z e som nasla toho spravneho partnera v 19, do 23 vystudovala VS a este aj 2 roky stiihla porobit (urobit nejake fin. zasoby).....po skole sme s mm kupili byt v 24 sme sa vzali a v 25 sme mali prve dieta......proste pre mna ideal, kt. sa mi uplne uakzkovo podaril 🙂 druhe dieta som chcela do 30tky....(mam 30 a coskoro tu bude ;))....popri tom som stihla kopu veci, az sa cudujem ako....co sa pekne popri 1 dietati dalo, pracovala som, praca ma naplna, mala som vyrazne uspechy v nej, dorbila som si doktorat, fin. zabezpecenie sa dalo pekne stihat....cize ja osobne vravim,ked sa chce, vsetko sa da a nemusim cakat do 30-35tky, kym toto vsetko sa da aj do 30tky.....
mna teda strasil fakt, kt. mam momentalne okolo seba.....polovica znamych a priateliek po 30tke maju problem s otehotnenim a velke....su v depresiach a velmi lutuju..... jedine, co som nestihla je nejake velke cestovanie, ale na to mam cas v 40-50tke....no dieta v tom veku, uz asi tazko.... no a nakoniec sme si s mm povedali,z e my v 50tke uz nechceme chodit po rodicovskych....(my si vtedy budeme uzivat🙂)
tolko moj pohlad a nazor, preco sem sa rozhodli amt deti do 30tky a nelutujeme🙂

kikuleenka
15. okt 2014

@nikelca ale jasne, drzim palce nech sa Ti to podari a myslim, ze nebudes lutovat...aj ked radi zartuju, su to normalni a hlavne fajn kolegovia a praca zaujimava 🙂

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
womankc
15. okt 2014

ja som sa od veľmi mladého veku starala o ťažko chorých rodičov . Ja som nemala moc tým pádom dáke možnosti cestovania, vzletu, či kariéry a teda musím sa priznať , že deti som chcela, vydávala som sa 22r a prvé dieťa sme mali presne po roku plánované. Ja som manželovi povedala , že v podstate nemám na čo čakať . Druhé sme mali o rok a pol neplánovane, ale zodpovedne poviem. že druhý raz by som sa rozhodla mať dieťa prvé tak okolo 25r. , čo je pre mňa osobne vynikajúci a vhodný čas . Všetky deti som chcela mať do 30 rokov , nakoľko práve v tomto roku som neplánovane otehotnela cez antikoncepciu a mala som veliké prázdno, jedno dieťatko sme mali ešte v mojich 33 rokov a bola som citeľnejšie unavená, nezvládala som to jednoducho tak ako pri tých starších. Mne sa dnešný trend starších matiek nepáči, nepovažujem to za rozumné z viacerých hľadísk. To je môj názor . Každá žena je iná a každý aj dozrieva inak a má iné potreby, zovšeobecňovať sa to v žiadnom prípade nedá. Tak ako tebe je to nepochopiteľné , ako môže niekto mladý rodiť / mám veľa mladších kamarátok, ktoré to absolútne nechápu , necítia ani okolo tridsiatky potrebu zakladať rodinu a už vôbec nechápu ako môžem stíhať vychovávať tri deti ......../ , tak inej je nepochopiteľné, že prečo ženy rodia po tridsiatke a vyššie .
Napríklad ti poviem, že teraz budem mať 40 za chvíľu a mala som silné cítenie ešte na bábo, ale postavila som si dôvody pre a proti . A pekne som si povedala, že to fakt nie je rozumné, teda v mojom prípade. Samozrejme by som inak rozmýšľala, keby som sa márne pokúšala o bábo a zrovna v 4Otke by sa podarilo. Preto vravím záleží od kopy vecí a osobného cítenia každej jednej .

radqa
15. okt 2014

Ahoojtee... Tato debata je fakt zaujimava... Mamičky ved mlade sme tak ako sa citime 🙂 Ja mam teraz čerstvych 22 (6 dni) Moja malinka ma 3 mesiace bola chcena planovana a aj vytuzena, moj Partner je o 10 rokov starši sme spolu krasnych 6 rokov a 4 spolu žijeme... Po tom čim som si všetkym uz presla nevymenila by som zivot s nimi dvoma za nic na svete.. Ze mam 22 a uz dieta? Tak isto mala aj moja mama a este donedavna sme boli spolu aj na diskoteke.. bola premna ako moja najlepsia kamaratka a presne taky vztah chcem s mojou dceerou 🙂 ....Vsetci co ma poznaju a vidia ma s partnerom este ani jeden clovek sa ma nespytal : Neolutujes ze si bola len s nim? Ze si sa nebavila a pod...A preco? Lebo nas tatino ma niekedy chovanie a napady horsie 15 rocneho chlapca... Milujem ho a mozem len dakovat ze ho mam... A mam kamaratky aj v mojom veku aj tehotne aj take co chodia po diskotekach a aj vo veku 32 co je prvorodicka a kazda sa citi fajn lebo tak to chce a zije si po svojom 🙂

vejula
15. okt 2014

Prvé dieťatko v 24, druhé v 27, teraz mam 29 a som tretí krat tehotná a prečo? LEbo je to pre mna ten naj život aký si viem predstaviť. Chapem, že nie každá žena ma tužby ako ja. JA som už velmi pocitovala v tých 23 tužbu mať dieťa a môj manžel (vtedy mal 27) to cítil rovnako. Ja som mala pocit, že som si užila mladosti už dosť, vyblbla som sa, vyblaznila tak akurat a koniec koncov, môj život predsa pôrodmi neskončil.
Nemenila by som. Už na vysokej som mala slzy v očiach, ked som videla mamičky s deťmi a v kutiku duše som im závidela 🙂 a tešila sa na čas, kedy aj ja budem čakať dieťatko, na pôrod, na ten život s pocitom, že som matka 😀 Nikdy ma nestrašila predstava, že budeme mať malo penazí, že nebudem mať dom po akom snívam, že nebudem môcť cestovať po celom svete či chodiť po zabavach (nehovorím, že to nieje fajn, ale pre mna tieto predstavy neboli určujuce) No pri predstave, že by som nemohla mať deti ma chytala panika. Čiže je to určite o nastavení jednotlivca. Nemôžme mať všetci rovnaké sny 😉

lucka1987
15. okt 2014

@zuja14 my sme nasho drobca mali skoro po 2 rokoch snazenia sa a rodila som v ked som mala takmer 24 / cize od 21 rokoch sme dietatko planovali, mali sme byt, vlastne auto, ziadne dlhy, obaja pracu a manzel mal 29 , ked sa malý narodil.
-mala som ambicie, este pred svadbou, no nie tak silne ako tuzba po rodine, zazemi, svojom domove a dietati
- prijem z mojej prace bol vyssi ako prijem z prace mojich rovesnicok, ktore 5 rokov studovali na vs / toto ma ubijalo, a pre toto som sa rozhodla neist na vs.. kedze dnes je to skor o sikovnosti zaradid sa do prostredia , znamostiach a obratnosti cloveka... ak sa mi naskytne praca, pri ktorej studovanim na vs , mozem prist k povyseniu, mile rada na vs pojdem aj teraz , ked mam 26 /
-ako som pisala, drobec sa nam nezardaril hned, a pritom sme o jedno babatko prisli. zalozenie rodiny teda pre mna znamenalo viac ako akademicky titul alebo kariera.
- dolezity bod, ak by manzel nemal praci, kde by nas nevedel zabezpecit , aj ked ja budem na MD, nepustala by som sa do toho....

- teraz ma moj maly 3. a citim sa super ako jeho 26 r. matka,mlada, blazniva, zaskacem si s nim na postely, smyknem sa na smyklavke na ihrisku, hupem sa na hojdacke, dovolim mu v aute si spolu spievame na plne hrdlo aj ked mam okno otvorene.. smejem sa z rovnakych veci a uprimne ... proste som este viac omladla pri nom a vratila sa do detskych ciac.. neviem ci by to slo, keby mam 30, a povinnosti v praci a pocit starsej damy.... / mozno ano, neviem posudit /

- cestovanie, zabava.. chodime aj tak, chodime po vyletoch, kazdy rok na dovolenku, ci uz k moru alebo do hor, dva roky dozadu sme boli dokonca na dvoch aj v tatrach aj pri mori.... da sa vsetko, len mozno nie v takom meritku, ako ked je clovek sam a neviazany...
- vecer k nam chodia znamy , mame posedeia do neskorej noci, raz za cas sa vyvelnesujeme bez krpana, ked nam ho niekto postrazi, obcas prepsi u babky a my mame celu noc free..... takze necitime sa ukratení, naopak.. obaja s manzelom citime, ze sme velmi bohaty aj na spolocensky zivot aj na rodinny .. nic nam nechyba a neskromne dodavam, ze som stastna vo svojom zivote....

jednoducho a v kratkosti , prislo to vtedy, ked sme na to boli pripraveny psychicky, fyzicky aj financne. 😉

womankc
15. okt 2014

@sorciera24 toto presne je ideál aj pre mňa, tiež mám podobné zmýšľanie . Keby som sa nemusela prispôsobovať mojej životnej situácii, takto nejak by som si plánovala aj ja .......ja si teraz doslova vychutnávam, že mám dcérku vo veku, keď sa s ňou môžem porozprávať aj o vážnych veciach a teším sa z jej úspechov viac , ako zo svojich . Samozrejme aj s úspechov mojich mladších detí, ale tam je to ešte detské , tam ma potrebujú celú zatiaľ. Ja napríklad teraz v 4Otke mám chuť na viaceré zmeny, čo by som chcela urobiť a dúfam, že ich začnem postupne uplatňovať .

petinka18
15. okt 2014

@siska53 ved ja som nehovorila nic o zenach ktore nemali tu moznost 🙂 jasne ja mam 27 a mam 2,5r a moja mama mala tiez v tvojom veku ,takze viem o com to je... len ja som to tu tak komentovala a niekto sa nasiel v tom 😉

22beba
15. okt 2014

tak 30.5. som mala 20 rokova o tri mesiace na to som nečakane otehotnela ... bola som tíínka 😀 takže žúrky disco škola výška 🙂 chcela som si vybudovať kariéru atď 😀 no a ako sa hovorí človek MIENI pán BOH mení 🙂 30.5. som mala narodky 21 a 8.6. sa mi narodil syn 🙂 boli dni ked som si pomyslela bože je piatok a ja sedím doma ... ale keď som sa pozrela na ten uzlíček zrazu všetky také myšlienky prešli .... 🙂

betunka39
15. okt 2014

@velkacica to si akože zapotila riadnu somarinu, praveže v mestach je toho viac, kedže rajzuju kade tade po baroch a maju viac priležitosti. Dnes je to 1-1, či mesto či dedina, tak neuražaj.