Može byť v profile užívateľa fotografia nebohého dieťaťa?

mawiya
17. sep 2012

Ahojte. Neviem či som zaradila diskusiu do dobrej témy, ak nie hádam to admin prehodí. Zarazila ma situácia tu na MK. A preto chcem vedieť iba jednu vec. Ak má mamička dieťatko, ktoré miluje, dieťatko tesne pred pôrodom zomrie - nie je matka? Nemá právo uložiť sem na MK do svojho fotoblogu, a do svojho profilu fotografiu svojho dieťatka? Len preto, že sa nenarodilo živé? Sme naozaj takí puritáni a bez súcitu? Nie sme matky? Ak takáto maminka nemá právo zverejniť fotku svojho dieťatka, tak potom poprosím všetky maminky, ktoré tu zobrazujú fotky z USG a fotky tehu testov, aby ich stiahli. Pretože takisto to nie je v poriadku, ak tie tehotenstvá nevyšli a nenarodilo sa z nich zdravé a krásne miminko. A pre maminky, ktoré sú citlivé mám len jednu radu. Načo chodíte na statusy, ktoré jasne hovoria o tom, že tehotenstvo nedopadlo dobre. Pekný deň

dominika1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
horana
17. sep 2012

Chapem dovod preco sem taku fotku smutna zena da, sucitim s nou aj s tym dovodom.
Myslim si vsak ze osobne by som to neurobila, ale neviem posudit.
Rozhodne nie dietata, ktore zije, zilo a ja mam k nemu vztah a potom zomrie by som fotku mrtvoly nedala. Ani dietata, ani manzela ani kohokolvek, kto zomrel, dokonca ani domaceho zvieratka. Je to nieco intimne. Nie uplne tabu ale vysostne osobne. Mala by som pocit akoby sa tym porusovala istym sposobom dostojnost toho zomreleho, samozrejme aj ked by vyzeral dostojne, nevieme ci by si to byval sam prial keby mohol rozhodovat. Osobne by som si totiz nepriala aby moju fotku az raz zomriem kdekolvek ktokolvek vystavil na net. A myslim ze vacsina ludi nie.

Nedavam osobne nikde ani fotky zivych nahych babetiek ci deti a nie primarne kvoli uchylakom ale osobnej dostojnosti. Nahe babo placuce na porodnom stole. Nechapem, ked by bol niekde nahy placuci dospely - v com je to ine. Taku fotku by si sam nikto nedal a ja respektujem dostojnost babetka.

No a ta smrt je este o stupienok "vaznejsia" nez nahota. Aspon v mojich pocitoch.

Co sa tyka rozsklabenych grimas atd. zivych babetiek, samozrejme moze to byt pre niekoho cudzieho temer az nevkusne, ale tam uz ono intimne necitim, mozem mat pocit pri pohlade na nie prave "vystylovany" portret babetka ze no ano, jeho mama ho lubi a byt moje tiez sa chvalim, to beriem preto v dobrom...toto vseko je ale nieco ine ako mrtvola.

Ja chapem ze sa chce aj taka zena istym sposobom pochvalit, co uz dokazala, ukazat svetu ze uz mala dieta. Ale podla mna toto nie je uplne spravna cesta voci okoliu, taketo natiskanie. Je to pre nu terapia. Ale ostatni to vacsinou nepochopia, s tym by mala ratat. A niet sa co cudovat.

A ci je taka zena matkou? Ja neviem, akoze nebudem jej ten "titul" odopierat,ked by ho chcela, ale fakticky je/byvala tehulka ktorej zomrelo nenarodene babo. Ale neda sa tam spravit deliaca ciara, ze ta ktorej dieta zilo par minut uz matka je. Mama je niekto kto sa stara o dieta, vychovava ho. Je to nieco co sa buduje casom, postupne. Neda sa tam urobit presna definicia. Je to podla pocitu.

Uprimnu sustrast vsetkym co sa taketo prihodilo.

aduskatt
17. sep 2012

@pectore a povazujes dat na verejne forum fotku svojej dcery, ktora je polonaha za krok tym spravnym smerom?

arizona
17. sep 2012

@kveronika 😢 nikdy som nijakú fotku nikomu nenahlasovala, ani by ma to nenapadlo. kto si čo hodí na web, je len jeho osobná (a potom aj verejná) vec. ale bohužiaľ, ľudia sú svine a s tým treba rátať za každých okolností ☹ veď vo všeobecnosti sa nevieme tešiť zo šťastia druhých, takže ma neprekvapuje, že sa našli ľudia, ktorí potrebovali aspoň takýmto spôsobom vyjadriť... pohoršenie (??) - ani neviem ako to nazvať...
súkromie si treba strážiť za hocijakých okolností...

pectore
17. sep 2012

@blondiee83 to je chyba vacsiny diskutujucich...vyberu si s toho co clovek napise par viet a vobec nevnimaju cely text.... je mi luto ze moje slova chapes tak ako ich chapes ale je to tvoj problem....ja som nic takeho ako ty vykreslujes nenapisala.

pectore
17. sep 2012

@alex2201 a ty citaj co pisem poriadne.... a nedomyslaj si svoje zaveri okolo mojich slov....

kveronika
17. sep 2012

@pectore Skusim ti to este raz vysvetlit: predstav si, ze ides do porodnice. mas bolesti ale tesis sa, ze o chvilu uvidis svoje vytuzene dietatko: to prve, vynimocne dietatko. A zrazu ti povedia, ze nezije ☹ ☹ ☹ Ver mi, nemas chut kricat alebo plakat. Jednoducho nechapes, co sa stalo. Spadne ti cely svet, vsetky tvoje predstavy o stastnej rodine. Uvedomis si, ze mas len prvu a jedinu moznost vidiet, objat, odfotit si svoje dieta. Mat nieco na pamiatku. Pamiatku, ze tu bolo, ze to nebol iba sen, aj ked si to velmi prajes. Ak neprides vdaka personalu o tu poslednu moznost, tak to dieta privitas a hned sa budes musiet s nim aj rozlucit ☹ Navzdy. Chces mu dat vsetku materinsku lasku, ktoru citis, ale to nie je mozne, lebo mas iba ten jediny okamih. V sekunde sa z teba stala matka anjelika a ver mi, uz vtedy by si slovo anjelik nenavidela. Ak si sa na dieta tesila pocas tehu a vyhybala sa veciam, ktore by mu mohli ublizit, uz vtedy si bola matkou.

Ak si toto nezazila, tak fakt nesud. Naozaj to nepochopis.. 😠

pectore
17. sep 2012

@ivkamb nevynasam rozsudky...najdisi kto je matka...ale zena co potrati,pripadne sa jej narodi mrtve dieta tam nepatri.

pectore
17. sep 2012

@dominika1988 ja to nechapem co neviete citat?

alex2201
17. sep 2012

@pectore vidím že Ty nevieš o čom točíš, troška empatie by neuškodilo, presne také ako si Ty nechali bloknúť foto nešťastnej mamičky. EMPATIA EMPATIA EMPATIA dieťa má hrob, tak bolo dieťaťom, sprostejšie sa to hádam vysvetliť nedá.

horana
17. sep 2012

A este to ako tu niektore vyzdvihujete ze to babo je MAMINE VLASTNE. Ano to je, ale zaroven jej nepatri, v zmysle ze by bolo jej majetkom. Majetkom ktorym budem nakladat podla lubovole, akoze je moje a nikto mi nan nemoze, nikto mi ho nezoberie (aj ked chapem ze je to forma vnutornej obrany prave pred tymto pocitom, ze pri takejto tragedii sa nestihne prestrihnut psychicka pupocna snura a preto ta potreba popysit sa. ). Preto ale aj ta dostojnost by mala byt pri rozmysle zastupena. Je to uz samostatna bytost, patriace same sebe, ktorej naroky posudzujeme podla vseobecne prijatych noriem slusnosti v spolocnosti. Preto by som ho prave nevystavovala, resp. iba vo velmi uzkom kruhu rodiny.

Zaroven nas ale prave taketo fotky mozu naucit pokore a prinutit zastavit sa a zamysliet co je v zivote dolezite. Je to chvila, ked sa s takym stretneme na istu formu introspekcie, na ktoru vsak niekto nemusi mat naladu a moze ho rozhodit ci popudit, nakolko su to veci ktore idu ci chceme ci nie velmi hlboko a ked su tam bloky tak je to pocitene.

alex2201
17. sep 2012

@dominika1988
@kveronika
@aduskatt ženy to netreba komentovať to nemá význam. úplne zbytočne 🙄 je tu zopár takých

ivkamb
17. sep 2012

@pectore ja si nebudem hladat co je matka, co chces aby som si precitala nejaku poucku alebo co? ty skutocne o tom slove nic nevies

kveronika
17. sep 2012

@pectore ty sa v tom tusim vyzivas 😝 😝 😝 fakt chore od teba 😝 😝 😝

ursul
17. sep 2012

@pectore to nemysliš važne tebe keby zomrie dieta tak si neni matka? za to je divna???ved potrebuje možno pomoct ?možno plakat? si tak bezcitna? nechapem tvoj postoj ..pre mna to je nepochopitelne..priklad..podla profilovky tvojej si mam myslet,že si mimo???je to len priklad!!!! ale v duchu si to pomyslim..ale neriešim...tvoja vec ..chapeš o čom to je??

dominika1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
liave
17. sep 2012

@pectore stretnut ta na ulici a toto mi povies dva tyzdnee po dcerinom pohrebe tak by som ti riadnu vylepila.Ty sa zamysli nad tym ako definujes slovo matka!

alex2201
17. sep 2012

@liave
@dominika1988
@ursul
@kveronika
@ivkamb kto sa ňou nikdy nestal nepochopí, registrácia 08/2012 čo si môžeme o tom myslieť 😀 netreba to brať vážne

jansticka
17. sep 2012

@pectore a ty si akoze co za zjav? myslis ze chcela pocut poucky ci bola alebo nie matkou? a ked to dietatko MUSELO dostat meno tak asi bolo dietatkom teda i ona mamickou. mne sa zda ze ty chces len vyprovokovat ludi aby si ta vlastne niekto vsimol. inak by si to ani nedocielila. nechaj tu ubohu zenu vyrovnat sa so stratou dietatka tak ako uzna za najlepsie! z takych ludi ako si ty ( bezcitnych a hnusnych) je mi zle! taki su hodni odsudenia!!! a celej normalnej spolocnosti.

kveronika
17. sep 2012

@pectore V niecom mas pravdu: matkou sa stavas. Kazda sa nou stava v inom momente, kazda by to definovala v inom stadiu tehu/materstva. Zial, ty tam este nie si... Viac uz nemam co dodat.

monika15
17. sep 2012

baby nic v zlom ale treba respektovat aj mrtvych :( na co tu chcete dat fotku mrtveho dietata :((((
ja viem ze je to takze a ani nechcem o tom hovorit rozmysla proste....
dajte malemu kludne odpocivat a nie tu aby milion ludi tu likovalo ze chudak mrtve dieta :(((
je dobre spominat... atd.... ale proste urcite nedavat taku fotku....
moja kamoska ma fotku v obalke zalepenu :( este ju neotvorila ani ona sama.....:(((((
ze neni pripravena..... :(((((

ano neberte to zle hej ze som bezcitna.... ano je to MATKA aj ked to dietatko neprezilo ..... a ma pravo si hovorit matka...

ani_sama_neviem
17. sep 2012

niektore by sa ma uvedomit co pisu!! co ak si to ta mamicka toho mrtveho babatka terza cita?!!! boze, tka ked uz nezastavate nazor ze ta fotka nebola v az tak nevhodna tak si to napiste do IP a tam sa o tom bavte ved to je uplne neprijemne ked to teraz cita nahodou ta dotycna mamicka. omg

blondiee83
17. sep 2012

@pectore to si teda úplne mimo - nechcela som sa vyjadrovať ku každej tvojej vete - pretože ja považujem za chorý a nenormálne CELY tvoj príspevok. Každú jednu vetu - akurát ta, ktoru som napísala, mi príde absolútne chora.
Súhlasím len s jednou tvoju vetou: matkou sa človek nerodi, matkou sa stáva... Je evidentne, že teba to akosi obišlo.
Je mi z teba normálne zle, ty sa chod liečiť, pretože toto je na vážnu diagnózu.

jansticka
17. sep 2012

@kveronika krasne si to vystihla!

misinn
17. sep 2012

toto je co za sprostu diskusiu? kazda zena citi nieco ine, nemozme chciet aby sme vsetci citili vsetko rovnako. mne dietatko zomrelo ale ja sama som sa matkou citila. niekto moze tvrdit ze som matkou nebola kym sa mi dalsie dietatko nenarodilo ale za to sa nanho hnevat nebudem. kazdy mame iny nazor na to. pre mna je matkou kazda zena, ci uzz narodeneho zijuceho alebo nezijuceho dietatka a aj taka ktorej dietatko odislo pocas tehu a aj taka zena je pre mna matkou ktora tehotna nikdy nebola, ale ma materinske city a tuzi po dietatku 🙂
dalsia vec ohladom fotky mrtveho dietatka tu na koni, ja som si sem fotku svojho mrtveho synceka nedala, pre mna je to sukromna vec, ale tak isto je uplne normalne pokial si sem mamicka da fotku svojho mrtveho dietatka, v pravidlach nie je pisane ze tu taka fotka byt nemoze,alebo ano??? a ak to tam je tak nech si ho da maminka pre priatelov a je to vyriesene 😉

piacere
17. sep 2012

@pectore tvoj príspevok z dnešného dňa 11:27 je hádam to najhoršie a najhnusnejšie, čo som na tomto fóre čítala a utvrdzuješ ma v tom, že je najvyšší čas dvihnúť kotvy a opustiť tento brak....
Je mi jasné, že budeš "útočiť" a tvrdiť, že čítam medzi riadkami to, čo tam nie je a bla bla bla... a je mi to jedno. Len som mala potrebu "vykričať" to, že si prekročila hranicu... slušnosti? Úcty? Neviem.... niekedy je lepšie plesknúť si po prstoch ako napísať niečo tak.... 😖

fazulka_mala
17. sep 2012

Nie je to tak nahodou, ze ak potrati zena do par mesiacov, tak potrati plod. Ak zena pride o dieta 1-2 (mozno aj viac) mesiacov pred porodom, nazyva sa to umrtie, umrtie DIETATA. A kazde dieta ma matku. Je to uplne jednoznacne, bez debaty, ze ta zena matkou je alebo bola - to uz ona ako sa citi, ziadne dieta nemoze byt bez matky.

Som inac velmi rada, ze v tejto diskusii vacsina zien ma normalne nazory, nazory, ktore sa stotoznuju aj s mojimi, ukludnuje ma to. A s takymi kravami ako je @pectore sa predsa nebudeme rozculovat.. tie jej idiotske "definicie" su uz na smiech.

Nevidela som tu fotku, ale urcite jediny pocit, co by som mala, keby som to videla, by bol neskutocny smutok za tu zenu, ktora tym vsetkym musela prejst a nikdy v zivote by ma ani na sekundu nenapadlo rypnut do toho. Ako som pisala, ukludnuje ma to, ze chvalabohu vacsina zien ma k tomu normalny, ludsky pristup. Trosku viac pokory a ludskosti by niektorym teda neuskodilo.

alex2201
17. sep 2012

@fazulka_mala tá fotka bola krásna, ozaj a také kravy ako hentá ani do maštale nepatria, pretože aj tie sú "matky" mám pocit že ju niekto nahlásil :D

nibiru
17. sep 2012

ako baby ja nemam slov tej žene-matke sa dieta narodilo žive,fotka vo fotoblogu bola čerstvo narodeneho dietata a zomrelo na synndrom nahleho umrtia pohreb malo v piatok!na slovensku je nazivany potrat do 23tt od 23tt je mrtvonarodene dieta!matka nieje len ta čo porodi dieta ale ta čo premnho žije,vychovava je rozhodnuta prenho umriet!
@pectore tam potom ani že na ktora nemože mat deti ale ma ich adoptovane nieje matka?žena ktorej dieta umrie po narodeni nieje matka ak ti umrie dieta v puberte prestavaš bit matka?ešte aj pred uradmi ak ti dieta umrie vystupujes ako jeho matka,materske maš vyplacane ako matka,otec potom čo pojem otec ?kedy sa stava otec otcom?ten nerodi!takže nikdy ?rodičmi sa stavame bez ohladu na to či mame deti cudzie,vlastne.

sintra
17. sep 2012

spat k povodnej otazke: podla mna fotky mrtvych deti alebo akekolvek fotkz mrtvych pribuznych na tento typ verejneho fora nepatria. Su to sukromne veci.
Osobne by som nezverejnovala ani fotky z mojich ultrazvukov, pre mna je to intimna vec.