Môže ísť slobodná matka študovať?

mishellla24
30. sep 2013

Dobry den, som slobodna matka, buduci rok budem mat 26 rokov a moj syn bude navstevovat matersku skolku. byvam u rodicov a momentalne dostavam iba matersku, alimenty este otcovi neboli urcene sudom kedze sa to cele natahuje lebo je to anglican a zdrhol naspat do uk kde sa ho neda vypatrat... ak by som sa rozhodla studovat na vysokej skole formou denneho studia mala by som narok na stipendium? popripade ak nie mam na nieco narok ak by som isla externe? dakujem

velkacica
30. sep 2013

materstvo nie je dôvodom priznávania VŠ štipendií; kritériom by mal byť jedine prospech študenta.

mishellla24
autor
30. sep 2013

myslim skor socialne stipendium, viem ze v zahranici su vyhody pre ludi ktory chcu studovat, no neviem ako to funguje tu...

darina1952
30. sep 2013

obráť sa s tým na študijné oddelenie školy, kde chceš študovať. Tam ti poradia najlepšie či spĺňaš kritériá na poskytnutie soc. štip. 🙂

sissy27
30. sep 2013

@mishellla24 samozrejme, že ako slobodná mamička môžeš študovať, nikto a nič ti v tom nebráni... len neviem prečo mám dojem, že tebe nejde ani tak o vzdelanie, ako o to, aby si získala nejaké výhody... a teda ako bolo spomenuté, štipendium je závislé od prospechu, nie od rodinnej situácie, úprimne si nemyslím, že by ťa fakt, že si slobodná matka, mal nejako zvýhodňovať voči ostatným študentom... a ďalšia vec - na priznanie rôznych soc. dávok je v prvom rade potrebné priniesť rozsudok o výživnom...

mishellla24
autor
30. sep 2013

viem ako to moze vyzniet.. kazdy mame svoj pribeh a nieco cim sme si museli prejst.. no odkedy sa na nas otec mojho dietata vykaslal, musim sa o moje dietatko postarat sama, a to sa tyka aj finanncii,co je dost narocne, vsetci vieme aku radost nam nase deti robia a preto sa neviem rozhodnut ci ist na vysoku teraz, ci by to nebolo odomna sebecke voci nemu ked viem ze v prvom rade by som mala ist zarabat a postarat sa o neho.. preto hladam svetle body toho ze pojdem na vysoku,spravit si skolu aby som potom mohla pracovat na lepsej pozicii, no pocas studia by som nechcela aby mu nieco chybalo ak by som to financne nezvladala, preto sa pytam ci dokazem dostat nejaku pomoc od statu ci nie. moc by som si ju chcela spravit...ale nie na ukor stastia mojho syna kedze viem ze by som to financne moc nezvladala..
@sissy27

katren
30. sep 2013

@mishellla24 aj ja chcem ist do skoly este.....no najskor pojdem do prace a potom ked budeme ako-tak zohrati praca-domacnost-deti, tak spravim zas "skrt" a pridam do toho este skolu 🙂
najskor by som volila pracu, do skoly mozes ist kedykolvek 😉

katren
30. sep 2013

@mishellla24 PS, ja mam 3 deti, najstarsia ma 3,5, stredny 2 a najmladsia bude mat rok o mesiac......a chcem ist do skoly....

stardust
30. sep 2013

@katren vek pod alebo nad 30?

mishellla24
autor
30. sep 2013

takze by si skor volila externe studium popri praci? dava to zmysel len je to strasnee drahe.. a vsetko zvladas? mas moj obdiv a palec hore.. naozaj si myslim ze stat by mal takymto ludom pomahat.. aspon vo forme nejakych davok alebo toho soc stipendia ako som uz naznacila... bohuzial peniaze vladnu svetom. a idiotov vo forme chlapov co spravia deti no zodpovednost za ne im uz tak nevonia ako samotny akt ich splodenia tiez pribuda... 😖

katren
30. sep 2013
zara13
30. sep 2013

@mishellla24
studovat urcite mozes, mozno by si mala narok na socialne stipendium, ak budes mat super vysledky tak mozno prospechove - to sa vsak udeluje spatne. ak by si isla na externe studium - tak tam sa socialne ani prospechove stipko zvacsa nedava, pretoze mozes popri studiu pracovat, ved preto je to externe.
kazdopadne, ak by si aj nejake stipko dostala, nie su to nejake velke peniaze.
asi by som si na tvojom mieste hladala pracu, a studovala externe. kedze byvas s rodicmi, verim ze by ti pomohli a obcas dieta postrazili, aby si sa mohla ucit a pod. urcite sa to sa zvladnut, ak naozaj chces.
drzim palce

mishellla24
autor
30. sep 2013

@stardust vek 26 buduci rok v juny..vtedy by som chcela so studiom, nabuduci rok v septembri lebo syn ide do skolky..

katren
30. sep 2013

@mishellla24 urcite by som isla externe....nad dennym som pri detoch ani neuvazovala, sice ich mam s kym nechat, ale to ja nie..radsej budem s nimi a jeden vikend obetujem ako cely tyzden a byt s nimi len cez vikend...

katren
30. sep 2013

@mishellla24 a aj to denne studium nieco stoji, takze urcite by som skor pracu a potom skolu 😉

sissy27
30. sep 2013

@mishellla24 mne naozaj nemusíš vysvetľovať, aké to je byť slobodnou matkou - sama som si tým prešla, po 6 mesiacoch materskej som sa vracala do práce na plný úväzok, aby bolo z čoho žiť... ale štát nikdy nezabezpečí nič tebe ani tvojmu dieťaťu, sú to naozaj len príspevky, ktoré ani zďaleka nepokrývajú reálne výdavky na základné potreby... chceš ísť na denné štúdium, čo sú 4 roky bez príjmu, a to ešte kde máš skriptá, knihy, poplatky...a drobec porastie a výdavky aj naňho sa budú zvyšovať... na tvojom mieste by som zvolila prácu a študovať popri tom, lebo teda nespomínaš o akú VŠ máš záujem, ale titul ti dobré miesto nezabezpečí... budeš absolvent, akých každoročne chrlia naše VŠ tisíce... nie že by vzdelanie bolo na škodu, to isto nie, ale treba si určiť priority 🙂

mishellla24
autor
30. sep 2013

@zara13 dakujem 🙂 povedala som si ze mam pokrk mojich neuspechov..chcem robit nieco naco mozem byt hrda ja aj moj syn. myslim ze to externe studium dava zmysel.. je vsak vela ludi co ma od toho odradza a vravia mi ze to pri praci a dietatu nezvladnem.. nehladam podporu no je to tu cele negativne.. nasi sice hovoria ze mozem ist studovat.. no ja ich poznam.. mam strach ze by som im bola po case na obtiaz..uz len to ze som sem prisla s dietatom a musia mi pomahat teraz je dost ponizujuce..sice vravia ze im to nevadi ale viem ze oni maju tiez uz svoje roky a tiez chcu uz svoj pokoj...tiez si toho prezili s troma detmi dost a teraz na stare kolena im budem zasa robit starosti.. ale urcite viem co chcem ja.vystudovat.. dufam ze to vyjde 🙂

shaga
30. sep 2013

@mishellla24 ja som chodila na denne studium a mala do skolky a poviem ti bola to riadna fuska lebo ja som studovala biologiu a chemiu a nikto na mna nepozeral ci mam malu, musela som vsetko robit aj labaky a ziafnu vyhodu som nemala viem ze bolo prospechove studium a socialne ale ty ako matka na to socialne nemas narok teda mne tak povedaali ked som sa na neho pytala, mozno na tvojej skole je to inak, treba sa spytat na studijnom a podla mna externe studium by si mala lepsiie , mala by sj viac casu na dieta lebo ja som futr bola v knihach, same pisomky aj cez tyden lebo kazdy tyzden som mala 2 labaky a pred kazdym labakom pisomka aby vedel vyucujuci ci si pripravena a na aku skolu by si chcela ist?
Drzim palce

mishellla24
autor
30. sep 2013

@shaga chem ist studovat jazyky.. Anglictina je ako moja rodna rec,kedze aj moj syn je anglican a ma tiez anglicku prislusnot po otcovi. ma dva roky asice zijeme na slovnesku ale ucim ho anglicky takou formou ze sa snim v tomto jazyku rozpravam nonstop.. a ostatny okolo mna po slovensky.. takzie je dvojjazycne dieta a je to moja zasluha kedze otec s nami uz neni.. velmi by som si nato chcela spravit skolu, lebo ma na taketo pracovne miesta bez vysokej skoly nikdy neprijmu

uglybetty1234
30. sep 2013

podľa mňa choď na školu čo najkôr. Tiež som ostala sama, rodičom na krku, malý mal pol roka a išla som do piateho ročníka na dennom. AK máš podporu okolia, hlavne rodiny, že ti pomôžu, tak to využi teraz, lebo o pár rokov aj oni budú mať menej síl.
Denné štúdium v tejto dobe neznamená, že do školy chodíš každý deň od rána do večera. Na viacerých školách je výuka pár dní v týždni. Niekde aj iba jeden deň. A nepočúvaj reči o tom, že to nezvládneš. Nebude to ľahké, ale ak máš motiváciu, silu tak všetko dokážeš.

zulusa
30. sep 2013

Ahoj,
nárok na získanie sociálneho štipendia máš jedine pri štúdiu v dennej forme, ak neprekročíš štandardnú dĺžku štúdia (t.j. ak si už niekedy v minulosti začala študovať na VŠ nemáš nárok). Priznané Ti bude po posúdení príjmov všetkých členov Vašej domácnosti, teda boli by posudzované Tvoje príjmy, Tvojho dieťaťa (Prídavky + výživné), príjmy Tvojich rodičov, prípadne súrodencov, ak s Vami žijú. Nárok vzniká ak by boli Vaše príjmy. Sociálne štipendium sa priznáva v prípadoch príjmov približujúcich sa životnému minimu. (Príklad: životné minimum pre 3 dospelých a jedno dieťa je cca 570€).
Podmienky získania prospechového štipendia si musíš zistiť na konkrétnej VŠ.

stardust
30. sep 2013

@katren aky odbor chces studovat?

katren
30. sep 2013

@stardust ahoj, este nie som celkom rozhodnuta, ale rozmyslam nad SJ-AJ, to mam tak na 90% rozhodnute....ale ak najdem nieco, pri com mi srdce zapisti je mozne, ze to zmenim 😀

Pozerala som ponuky skol v mojom okoli, no nemam problem dochadzat aj 100km...mne nejde o skolu, ale skor o to, spravit rodicom prekvapko...viem ako oni tuzia mat dieta s titulom a zatial to nevyzera, ze by sa im to podarilo /obaja maju SS a mamina nema ani maturitu, tak viem ako by boli pysni/...jedna sestra je kadernicka po mamine,ja mam gymnazium /som najstarsia/ a najmladsia bude buduci rok maturovat ako fyzioterapeut a zatial nevie ci chce ist dalej.....
a chcem to studovat aj "na tajnasa" a im poslat len pozvanku na promocie, tak dufam, ze mi to vyjde 😉
Viem, ze titul je nic, ale chcem im to splnit...nejde o mna ale nich 🙂

sendy1977
30. sep 2013

@katren to že pri 3 detoch skončíš školu ti verím. Ale " na tajnasa " neverím, môj je iba jeden aj to vyzradil, tiež som chcela prekvapiť páru ľudí 😀

katren
30. sep 2013

@sendy1977 😀 😀

mima4
30. sep 2013

@mishellla24
štát ti pomáha tak, že si neplatíš školné, reálne školné.

Keď chceš ísť na VS, máš aj nejaké kariérne ambície? Lebo ak nie, je to škoda času a peňazí.

tanickapr
16. jún 2014

mozem sa opytat ?ja som zas otehotnela pocas studia na VS-externa studentka,som slobodna mamina, mam mesacnu dcerku, studujem dalej.mam narok na nejaky prispevok?ext.studium stoji dost penazi,materska mi nevysla taka aku ssom si predstavov.(kedze mi chybalo nejakych 6dni do odpracov.aby som dostavala tych 60percent..)tak som na rodicov.prispevku co nie je bohvieco tych 203 ci 204eur:( skolu nechcem rperusit, kedze idem bakalarovat(a keby prerusim,studium sa podla noveho zakona predlzuje bcna4roky a mgr na 3..)
mam narok na nejaku socialnu davku??
dakujem za rady...

lal
16. jún 2014

@mishellla24 a naco ti bude studovat anglictinu, este k tomu denne, ked vravis, ze ju ovladas? To mas zabite roky, ak uz studovat, tak nieco zmysluplnejsie, co ti otvori dvere na pozicie, kde by si sa inak nedostala. Anglictinu dnes ovlada fakt kazdy a nie je na to treba ziadna skola, ak teda zrovna nechces ist ucit, ale aj to sa da bez skoly, ked jazyk ovladas. Ak chces silou mocou studovat, odporucat zasadne externe studium (ovela lahsie, obzvlast ked mas dieta) - budes mat aj peniaze, aj prax aj skolu. A teda nejaky zmysluplny odbor, idealne nieco technicke ak na to mas, lebo to je jednak buducnost, jednak je stale relativne malo absolventov a je po nich velky dopyt a peniaze ktore mozes potom zarabat su na slovensku rozpravkove.