Prídavky a peniaze od štátu pre slobodnú matku

avamal
30. dec 2022

Ahojte, neviete na aké prídavky, peniaze od štátu mám nárok, ak má dieťa 3 roky, navštevuje škôlku a ja som nezamestnaná (keďže neviem nájsť prácu), a čoskoro mi skončí aj nárok na nezamestnaneckú. Som slobodná matka, (nie osamelý rodič, nakoľko žijeme v domácnosti s ďalším členom rodiny) ?

nelca84
30. dec 2022

@avamal obavam sa, ze na nic, takze cim skor si najst pracu a docasne aspon nejake brigady

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
77katarina
31. dec 2022

Určite na nič. Bola som v rovnakej situácií. A nič som od štátu nedostala 😤☹️

lesana25
31. dec 2022

Štát ale nie je zodpovedný za váš výber partnera, prečo by vám mal dávať ešte extra príspevky? Máš nárok na výživné od otca dieťaťa a (veľmi nepopulárny) nárok ísť do práce.

vlado818
31. dec 2022

Dobry den zial len praca ostala z vyberu. Ked budete pracovat napr stat vam da danovy bonus na dieta.
A skor by ma zaujimalo co by ste od statu este chcela po 3 rokoch?

mondolina
31. dec 2022

@77katarina
a čo ste chceli dostať? 🤔

martinkatinka
31. dec 2022

V akom regione hladas a aku pracu?

77katarina
31. dec 2022

@mondolina Nič. To bola už strašne dávno. Lebo všetci v okolí mi hovorili, že nech sa idem na úrad opýtať, či nemám ako slobodná matka nárok na príspevok na byvanie..... a tam mi úradníčka hovorila, že nemám na nič nárok. Ja pracujem už hneď po maturite od 1996 z tohto som bola iba 3 roky na materskej - rodičovskej+v prvej vlne covidu 10 mesiacov nezamestnaná. Takže v 45 rokov mám odpracované viac ako niektoré dnešné 50 ročne ženy 😉 Nebojte sa nevyciciavam štát ako niektoré ženské 😤

77katarina
31. dec 2022

Dokonca aj dnes som v práci od 5,50 hod. aj zajtra tak isto a to bude 1.1. Aj 24. a 26.12. som bola v práci..... Dokonca niekedy som robievali aj 25.12. myslím si, že tomuto štátu som za cca 25 rokov dosť odviedla daní, takže zo mňa nerobte socku 😉🤑🤪

mondolina
31. dec 2022

@77katarina
a čo sa nasieraš, nikto z teba socku nerobí.

77katarina
31. dec 2022

@mondolina 🤑

loginexistuje
31. dec 2022

v prvom rade musis mat urcenw sudom vyzivne na dieta bez toho sa nepohnes nasledne upsvar ziadost o davky v hmotnej nudzi (zavisi od prijmu domacnosti)

liljana
31. dec 2022

Asi myslela davky v hmotnej nudzi, ale kym ich vybavit a vzhladom na to, ze to nie je velka suma, je jednoduchsie si najst pracu.

liljana
31. dec 2022

https://www.employment.gov.sk/sk/rodina-socialn...
Dávka v hmotnej núdzi
Výška dávky v hmotnej núdzi je :
68,80 eura mesačne, ak ide o jednotlivca,
130,90 eura mesačne, ak ide o jednotlivca s dieťaťom alebo najviac so štyrmi deťmi,
119,60 eura mesačne, ak ide o dvojicu bez detí,
179 eur mesačne, ak ide o dvojicu s dieťaťom alebo najviac so štyrmi deťmi,
191,20 eura mesačne, ak ide o jednotlivca s viac ako štyrmi deťmi,
241,30 eura mesačne, ak ide o dvojicu s viac ako štyrmi deťmi.

katkine_terapie
31. dec 2022

@liljana ona zije s niekym v spolocnej domacnosti. Ten niekto (mama, otec, babka, brat....) ma urcite nejaky prijem (dochodok, mzdu), takze davka v hmotnej nudzi sa jej netyka, kedze sa zaratava celkovy prijem.

kristiii
31. dec 2022

@avamal ak žijete v domácnosti ešte s niekým, nevyjdú ti zrejme žiadne dávky. A v tom prípade treba mať aj súdom určené výživné ako spomínala vyššie. Inak žiadne extra dávky pre slobodné matky ani osamelých rodičov neexistujú. Neda sa ti zohnať aspoň nejaka brigáda? Teraz budú inventúry po obchodoch napríklad. Odkiaľ ste? Žiaľ, tieto zimné mesiace sú také naprd na zháňanie roboty

elizabet173
31. dec 2022

@lesana25 myslím, že prácu hľadá už nejaký mesiac, s malým dieťaťom to nie je vždy ľahké, možno mala začať s hľadaním práce pred rokom ☹

77katarina
31. dec 2022

@elizabet173 Alebo ubrať z narokov na plat a prácu 😉

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
avamal
autor
31. dec 2022

@nelca84 snažím sa, prácu som začala hľadať ešte pred skončením rodičáku, avšak doteraz bez výsledku

avamal
autor
31. dec 2022

@elizabet173 Tesco,Lidl , Kaufland ma odbili tým že sa u nich začína od 5-6 , Pepco, KiK a Tedi s tým že nemám prax

avamal
autor
31. dec 2022

@lesana25 ty si tiež veľmi múdra. Ja s prácou problém nemám a prácu hľadám už odkedy som vedela, že sa nebudem môcť vrátiť do predchádzajúceho zamestnania. Od skončenia strednej som pracovala vždy a nechcem žiadne extra prídavky zato že som slobodná matka. Len ako každý normálny človek zisťujem načo mám nárok a zisťovala by som to či by som bola zadaná, vydatá, rozvedená , ovdovená takže svoje "inteligentné" komentáre si nechaj radšej pre seba ak si tu len na to aby si vyrývala

avamal
autor
31. dec 2022

@martinkatinka Ahoj hľadám niečo Nové Zámky, Šurany, prípadne Nitra, a je mi už v podstate jedno skúšam všetko, reagujem na všetky ponuky, ktoré nájdem ak v nich nie je nutný vodičák

avamal
autor
31. dec 2022

Tak dámy , poniektoré premúdrelé ja som nemyslela len na čas po kočíkovanie ani som nemala dieťa v 15tich 😤 prácu som začala hľadať dávno pred skončením rodičáku, hneď ako som od zamestnávateľa zistila, že kvôli času (keďže ráno musím zaniesť dieťa do škôlky ja) sa nebudem môcť vrátiť a budeme sa musieť dohodnúť na výpovedi. Pred tehotenstvom som robila 7 rokov hneď od skončenia strednej takže svoje narážky že som nemyslela dopredu a že sa mi nechce robiť si nechajte pre seba. + S tým že príde korona, a inflácia, ktorá zničí xy pracovných miest som pred 4 rokmi naozaj vedieť nemohla 😉

martinkatinka
31. dec 2022

@avamal v kiku beru aj bez praxe, osobna skusenost, pracujem tam. A da sa aj na skratenom dohodnut. Ale robia sa celodennky aj vikendy....

avamal
autor
31. dec 2022

@martinkatinka neviem, hovorím zo svojej skúsenosti mňa nezobrali, uprednostnili ženu, ktorá viem, že predtým robila v inom obchode. Aj napriek tomu, že keď sa pýtali či mi prekážajú víkendy povedala som nie, dokonca som vravela že mi nevadí robiť ani celý deň, len neviem začínať skôr než o 7-8 skrz škôlky. Keď sa pýtali kto by bol s dieťaťom ak by bolo choré som povedala, že babka a nepomohlo

martinkatinka
31. dec 2022

@avamal zalezi od veducej, otvara sa o 9:00 vsade, urcite nie skor. To je vzdy o nahode, ci vezmu, ci nie.... Treba popozerat aj ine, co si urcite pozerala.... Ja si myslim, ze do pol roka sa vzdy da najst praca, ak clovek velmi chce, zvlast vo vacsich mestach. Samozrejme, zalezi aj od toho, co si "vyucena" a podobne.
Ja zijem v mensom meste a vzdy som si vedela najst pracu, aj sa dohodnut na nejakych podmienkach. A to mam celkom specificky odbor knihovnictvo- dokumentaristika.

avamal
autor
31. dec 2022

@martinkatinka hľadám prácu od marca, rodičák mi končil v auguste , je december mám za sebou xy pohovorov, ktoré končili klasicky ozvem sa vám a to som prešla od obchodov, bánk, fabrík až po upratovačku a všade bol buď problém že som nemohla nastúpiť od 6 alebo že som nemala prax alebo jednoducho vybrali vhodnejšieho kandidáta. Zrejme budem musieť skúsiť popozerať niečo na živnosť

zuzi0911
31. dec 2022

Toto poznám...2 deti a to je ako hendikep...co keď budu choré? A to ja som mohla robiť normálne od rána, keďže mal ich kto zaviesť do skolky atď..ale stačí povedať,že mas dieťa tak dovidenia (samozrejme nájdu sa vynimky)
Raz sa mi páčilo, v jednom obchode som sa bola opakovane pýtať plus životopis tam bol. Tak nakoniec,že zobrali mladšiu (mala som v tom čase 25 rokov)a bezdetnu...
Ta pani malá okolo 60 rokov ,ale tak nevadí deti malé nemala
Držím palce 😊

leskovael
31. dec 2022

Určite to nieje ľahké, ale ja nechápem ako niekto môže hľadať prácu viac ako pol roka a stále byť nezamestnaný.. Ked môžeš robiť cele dni aj víkendy, to znamená že o dieťa sa má kto postarať ci? Tak by nebolo jednoduchšie aby rano odniesli dieťa do školky a ty môžeš kľudne pracovať aj od tej 6? Inak neviem, ale hocimde su delené smeny, obchody ako kik Teddy, pepco otvárajú od 9 takže sa tam chodí do práce okolo 8:30. Upratovačky tiež robia kedykoľvek poobede, alebo hladaj ako chyžná nejaky skrátený úväzok na víkendy... Kde si pracovala predtým ked nemáš prax a uprednostňujú iných? Ak si robila s ľuďmi podla mňa to je úplne ok a žiadnu extra prax v takých povolaniach nepotrebuješ. Možno si teda len nejako vybaviť to ranné vozenie do škôlky aby si mohla robiť od rana a v lepšom prípade skončíš poobede a stíhaš si dieťa vyzdvihnúť zo škôlky a tráviť s nim čas.