Môžem odstrániť hniezdo?

29. aug 2021

Môžem odstrániť hniezdo keď už lastovicky odletia ? Bez toho aby som mala prúser ?

simona1998
29. aug 2021

My to hniezdo dávame automaticky prec, striekame vapkou atd 🙂

daridari11
29. aug 2021

A prečo to máš potrebu odstraňovať? Lastovičky je výhodou mať pri dome, živia sa lietajúcim hmyzom. Navyše je krásne a zaujímavé pozorovať ich. Sú ľudia, ktorí im hniezda kupujú a dávajú si na domy, lebo chápu ich prospešnosť .

simona1998
29. aug 2021

@daridari11 hej a potom su tu taki ľudia ktorým obsierajú novu fasadu a vyzerá to tam ako na mini farme 😀prospešné sú ale nie pre môj dom

daridari11
29. aug 2021

@simona1998 Je to o uhle pohľadu. Ja osobne by som radšej čistila po nich a tešila sa z ich prítomnosti. Nehovoriac o tom, koľko hmyzu požerú, o to ho budeš mať menej.
Ľudia by mali žiť viac v súlade s prírodou. Môj názor.

hazelgracegus
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kate_cs
29. aug 2021

Je to o každom z nás. Mne ani nenapadne ničiť akékoľvek hniezdo, lastovičky sa do toho u nás vracajú pravidelne každý rok a mávajú mladé dvakrát za leto. Teším sa, vždy keď sa vyliahnu aj úspešne vyletia z hniezda.
Je to na tebe, či ho zhodíš alebo nie 🤷🏼‍♀️

sissy27
29. aug 2021

Oficiálne na to potrebuješ povolenie, lastovičky patria medzi chránené živočíchy

autor
29. aug 2021

@daridari11 🤦🏼‍♂️🤦🏼‍♂️Prospesne to urcite

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
29. aug 2021

Okná od hovien aj parapety môžem čistiť koľko chcem na druhý deň je to znova také ako predtým osrali mi aj oprane veci viac krát. A muchy mi vletia aj tak do izby. Ďakujem za info.

autor
29. aug 2021

@simona1998 moje slová 👌🏼

diewcatqoo
29. aug 2021

Lastovicky sa vedia krasne odvdacit tym, ze domov prinesu "panickom" plostice. Tym sa urcite potesi kazda domacnost

simona1998
29. aug 2021

@sissy27 v jeho prirodzenom areáli, môj dom je jeho prirodzený areál ? 😀🤣

simona1998
29. aug 2021

Ja to iste , parapety, balkón, okna ,fasáda . Komplet všetko a môžem to umývať každú pól hodinu aj tak to tam bude

luccija
29. aug 2021

@simona1998 ľudia si dávajú pod hniezdo papiere, krabicu..., alebo rovno ich treba vyhnať, keď si idú robiť hniezdo.U nás si jeden sused dal alobalove pásiky tiez by som nechcela hniezdo na dome

simona1998
29. aug 2021

@luccija my sme mali sacky v oknách všetko , len ťažko si dám krabicu pod hniezdo keď je na treťom poschodí 😁 keď ich 3 krát vyženies tak sa už nevrátia a osvedčilo sa to , odvtedy nič .

marticka85po
29. aug 2021

Pozor na plostice.este len potom budes mat hlavu v smutku ked sa ich nebudes moct zbavit.

sissy27
29. aug 2021

@simona1998 áno. Nezabúdaj, že ty si si postavila dom v prirodzenom prostredí vtákov. Zápis na katastri z teba nerobí pôvodného obyvateľa územia, lastovičky sa tam neprisťahovali za tebou.
Ale stále môžeš požiadať úrady o povolenie na odstránenie tých hniezd, snáď by si to mohla zvládnuť.

cukroska
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
66simonka66
29. aug 2021

Presne tak, veľký pozor na ploštice. Nám sa v paneláku rozšírili ploštice z hniezd lastovičiek. Boli nám striekať všetky byty. Ja som sa tiež vytešovala, jej lastovičky až kým sme nezistili, že skoro každé hniezdo malo ploštice. 😭😭😭😭 Nikdy by ma to ani len nenapadlo ako strašne zamorené môžu byť tie hniezda, keďže lastovičky požierajú hmyz. A pre info, hniezdo kľudne môžeš zhodiť keď už lastovičky odleteli, nemôžeš zhadzovať len keby sa v ňom ešte nachádzali pretože sú chránené. Daj si ale niečo namontovať na okno, pretože lastovičky sa permanentne vracajú tam kde mali hniezdo a nonstop si ho chceli aj tento rok stavať, musela som každý deň chodiť zhadzovať aby si nestihli postaviť, pretože potom by som ich tam znova musela nechať celé leto.

k16k18
29. aug 2021

Ja to ničím každý rok keď si začnú robiť hniezdo pri okno ako je kúpeľňa... Okolo majú toľko priestoru neviem prečo práve toto okno si vyberú... Zatiaľ vyhrávam vždy keď začnú majú ho ho do par hodín dole takže už ani tento rok nechodili spravili si ho v kurine našťastie

autor
30. aug 2021

@k16k18 ja som sa tomu braniť nestihla (praca do noci) dala som sačky kt samozrejme nepomohli no a potom ze sa vzdavam ved je to celkom zlaté 😂 a zacali robit hluk neskutocny bordel strach z parazitov tak vravim ze po lete ked odletia odleti s nimi aj hniezdo a uz to nedopustim.

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
30. aug 2021

@66simonka66 dakujem pojde to prec.
Ja mam tri hniezda 🤦🏼‍♂️ 2 su na 1 okne v kuchyni a jedno v obyvacke 🤦🏼‍♂️ Z kuchyne uz odleteli co som pozorovala tak to pojde dnes prec 👌🏼

66simonka66
30. aug 2021

Určite zhoď tie hniezda a opatrne do krabice, ja som nechtiac zhodila tak že mi polka hniezda padla do bytu a tie malé svine sa mi hneď rozliezli všade 😭😭😭😭

autor
30. aug 2021

@66simonka66 priatel mi bude drzať velke odpadkove vreco a sup do kontajnera 😀

uskrnica
30. aug 2021

Ako ak uz je prazdne tak by som ho tiez asi dala dole. Ono ale vies je velmi pravdepodobne, ze sa tam aj tak o rok vratia

autor
30. aug 2021

@uskrnica no to uz budem mat iné zbrane ako len sacok 😂