Na čo mám s celiakiou nárok?

filialka
30. apr 2011

Ahojte, mam taky dotaz,, zistila som ze ako celiatik mam narok na ZTP preukaz a na prispevok na stravu asi okolo 34e ma niekto s tym na co mame narok skusenosti? dakujem

sanym
30. apr 2011

@filialka Ahoj. Je to presne tak ako píšeš - máš nárok na Príspevok na diétne stravovanie a preukaz ZŤP a ešte na určité množstvo bezlepkových potravín na lekársky predpis. Musíš ísť na Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v mieste bydliska, tam dostaneš príslušné tlačivá, ktoré ti potvrdí tvoj lekár - je potrebné doložiť kópiu z výsledkov biopsie tenkého čreva.

filialka
autor
30. apr 2011

@sanym no a to je ale hnusoba ze to lekar nepovie ked to zistia!!!
Dakujem toto by maly vediet ludia co maju celiakkiu,, a na co je dobry ZTP? ja som pocula iba nieco ale neviem presne ze o com je rec,, kuknem na nete..POuzivate to na nete? prispevok je 39e?? na recept dostavam kolko coho chcem,,to mam a viem.,,

sanym
30. apr 2011

@filialka Celiakiu má môj syn a preukaz ZŤP sme mu zatiaľ nevybavovali, ale pokiaľ viem, jeho držiteľ má nárok na rôzne zľavy napr. na kultúrne podujatia, cestovné, oslobodenie od platenia koncesionárskych poplatkov a pod. Príspevok na diétne stravovanie je 34 eur mesačne.

filialka
autor
30. apr 2011

aha,, asi sa to oplati, a pri je aj meska doprava zdarma a vlak 62% zlava.. 🙂

sendo
27. máj 2011

Caute, ja mam celiakiu, mam 21 rokov, a mam ju od narodenia. Mam ZTP uz strasne dlho, je tam zlava na cestovne + niekedy sa najdu napr restauracie, alebo ine podniky , kde maju ZTP ludia ine vyhody. (Ja osobne to napr vyuzivan aj v plavarni, kde mam vstup uplne zadarmo vdaka ZTP :P )

valeri1
30. máj 2011

Ahojte.Som začiatočníčka medzi celiatikmi.Počula som niečo o nároku na ZŤP a príspevku na diétne stravovanie.Som celiatička pol roka a preto neviem či si môžem o to požiadať a ak áno tak ako sa pri tom postupuje a kde sa mám obrátiť.Ak by mi niekto vedel poradiť veľmi by mi pomohol.

vaska101
21. jún 2011

Ja som ties clenka ZTP preukaza ale ja vobec neviem naco mam narok 🙂 Mam ho len od dnes mam rakovinu tak neviem ci aj tato diagnoza ma narok na nejaky prispevok alebo vobec naco. 🙂 Na urade prace my nic nepovedali tak neviem 😉 Ak vie niekto aj mne poradit budem rada ☹ 🙂 🙂 Inak ak sa da ozvite sa my na FB na meno Monika Vasova budem vam velmi dacna 😉 😉 😉

deti3
24. jún 2011

ahojte babenky,viete mi poradit?Dcerka ma celiakiu 😖 ,vybavujem prispevok na stravovanie,ZTP preukaz.Ale rada by som vedela,ci mam narok na osetrovne,ci je to platene alebo ako to je?Dcerka ide od septembra do skoly a na skole nevaria pre celiatikov.Velmi dakujem za kazdu info 😲

ywana
21. aug 2011

@vaska101 @deti3

...dievčence preštudujte si zákon č.447 / 2008 Z.z. a zákon č. 448 / 2008 Z.z. ....

@vaska101 - preukaz ZŤP môžeš využívať na MHD, neplatíš koncesionárske poplatky (toto vybavíš na pošte), máš zadarmo alebo zľavnené vstupy do múzea, kina, galérie atď. Všade kam ideš, vytiahni preukaz a pýtaj sa, či poskytujú zľavy.
...príspevky - teda finančné kompenzácie ťažkého zdravotného postihnutia sa poskytujú podľa zákona č. 447:
1. na diétne stravovanie - príloha č.5, str. 3826 (teba by sa mohlo týkať II.skupina, písm. f )
2. súvisiace :
a.) s hygienou - príloha č.6, str. 3827 (tam asi nič)
b.) s opotrebovaním šatstva, obuvi a nábytku - príloha č.7., str. 3828 (tam asi tiež nič)

@deti3 - ty musíš najskôr pozrieť zákon č.448 - ale len od prílohy č.3, str. 3890...každá činnosť, ktorú vykonávaš pre svoje dieťatko a ktorá súvisí s jej ochorením má v danom zozname bodovanie - spočítaj body a na str. 3894 si podľa bodov nájdeš stupeň odkázanosti...na str. 3897 je potom výška opatrovateľského príspevku, ktorý by si mohla získať...
...potom by si musela preštudovať zákon č.447 a podľa neho žiadať o "Príspevok na opatrovanie" - začína to na str. 3773, §39 a ďalej...
...ešte je v tom zákone 448 nejaká časť (tiež v prílohách) o úkonoch sebaobsluhy - to ale nemám naštudované, tak si to skús pozrieť...

...prajem vám veľa zdaru... 😉

ywana
21. aug 2011

...ešte sem skopírujem príspevok, ktorý som písala inde, ale je k tejto téme :

1. Zájdi na Úrad práce sociálnych vecí a rodiny - a pýtaj si papier "Žiadosť na kompenzácie zvýšených výdavkov"...
2. Zároveň sa spýtaj aké ďalšie potvrdenia je potrebné doložiť k tejto žiadosti (zvykne byť - lekársky nález nie starší ako 3 mesiace; potvrdenie o príjme = ty + všetci, ktorí žijú s tebou v jednej domácnosti a majú príjem; tento spoločný príjem však nesmie presahovať 3 - násobok životného minima)
3. Vyplnené tlačivo + všetky doklady donesieš na ÚPSVaR a čakáš na rozhodnutie...lehota je tuším 30 alebo 60 dní...

...potom ti ale vyplatia aj spätne k dátumu, kedy si podala žiadosť o kompenzácie...
...v podstate žiadaš "Kompenzácie zvýšených výdavkov na diétne stravovanie" a podľa zákona č.447/2008, príloha č.5 máš nárok na cca 30,- €, lebo si zaradená do I.skupiny, písm. d.)

...v žiadosti treba tvoju požiadavku dostatočne zdôvodniť a poukázať aké máš obmedzenia v súvislosti s telesným postihnutím oproti zdravému rovesníkovi rovnakého veku a pohlavia...
...veľa šťastia...

...a ak by ťa chceli odbiť,že nemáš nárok - nedaj sa...
...o tom či máš, alebo nemáš nárok rozhoduje až posudkový lekár, nie úradníčka, ktorá vydáva papiere !

kathynka
21. aug 2011

je mozne, ze celiatik s preukazom ZTP ma narok na prispevok pri kupe auta? alebo take nieco moze dostat len ZTP s fyzickym postihnutim? (teda myslim s obmedzenou moznostou pohybu)

deti3
4. sep 2011

@ywana Ahoj,dakujem za odpoved.Uz som dostala vyrozumenie.Dcerka ma ZTP preukaz(ale nie S,odovodnenie:vraj ziadne dieta,co ma 6r.nepojde nikam same) a kompenzaciu na stravovanie.Na osetrovne narok nemam nakolko nemame obmedzene sebaukony,co som velmi stastna 😝 .Vraj pred 2rokmi sa to davalo a teraz to uz nie je,tak mi to vysvetlila pani na urade

ywana
5. sep 2011

@deti3 ...áno, zmenil sa zákon (v niektorých prípadoch je to žiaľbohu zlé)...
...v podstate ti odpovedala pani na úrade dobre...každú kompenzáciu a všetky žiadosti musíš vedieť vyargumentovať - musíš poukázať aké znevýhodnenie vyplývajúce z choroby má tvoje dieťa oproti zdravému rovesníkovi...
...a dieťa do 6. rokov naozaj nikam nechodí samo, čiže aj ked je choré robíš to čo by si robila aj pri zdravom...
...ja som začala opatrovateľský poberať až ked mladá mala 7 rokov a chodila už do školy...ale dovtedy som poberala rodičovský príspevok (predĺžená materská dovolenka z dôvodu dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa)...

ywana
5. sep 2011

@kathynka ...príspevok na kúpu auta je pre ZŤP občanov, ktorí sú "odkázaní na individuálnu prepravu"...
...či je ZŤP občan odkázaný, alebo nie zhodnotí posudkový lekár a MUSÍ to byť uvedené v lekárskom posudku...
...uznanie odkázanosti na individuálnu prepravu je podmienené tým, že ZŤP občan má také znevýhodnenie, vyplývajúce z jeho zdravotného stavu, ktoré mu znemožňuje sa prepravovať prostriedkami hromadnej dopravy, alebo má s tým veľké obtiaže...
...či má tvoje dieťa potiaže pri cestovaní, musíš dokázať zdôvodniť...
...telesne postihnutí to zdôvodniť dokážu, čo je pri ich zdravotnom stave samozrejmé a teda individuálna preprava je pre nich nutnosťou...
...nepoznám celkom diagnózu celiatikov a neviem, či v nejakom štádiu ochorenia sú také problémy, že sa nedokážu prepravovať hromadnou dopravou...
...pokiaľ však sú len určité gastro problémy, príspevok na kúpu auta nedostanete...

deti3
5. sep 2011

@ywana ahoj,aj ja som na predlzenej RD ale zo synom(4r),na dcerku(6r), ako som pisala nemam narok.Ale ja som rada,ze nemame iny postih.Nevyhoda je,ze v skole nevaria pre celiatikov 😠 ,nateraz to neriesim,ked som doma.A ak sa mozem opytat,ako si dokazala ziskat opatrovatelsky na dcerku 😝 ???Pani na urade povedala vraj by musela mat z chrbticou problemy a pod,no neviem, co tym myslela 🙄 .Vies,to vsetko sa dozvedam postupne,som rada,ze mame kompenzaciu na stravu.Lebo ta strava je neskutocne draha,ale to vies

ywana
6. sep 2011

@deti3 ...moja dcéra má iné postihnutie, má cystickú fibrózu...
...všetky dávky z ÚPSVaR dostaneš, ak si to dokážeš dobre zdôvodniť...
...teda, ak má tvoje dieťa znevýhodnenie vyplývajúce z ochorenia a zdravé dieťa ho nemá...
...napr. celiatici musia mať diétu a teba to stojí peniaze navyše oproti zdravému dieťatku...
...ale celiatici (teda myslím si) asi nemajú pohybové problémy a tak asi ťažko dostanete príspevok na prepravu, na kúpu auta a pod.
...takisto je rozdiel starať sa o dieťatko, ktoré je nepohyblivé alebo na vozíku a o dieťatko, ktoré chodí, behá a má "len" diétu...
...asi takto je postavený zákon, i ked niekedy sa mamička natrápi aj pri "menšom" postihnutí...
...pravdupovediac, neviem ako to riešia maminy celiatikov, ked detičky nastúpia do školy a treba im variť zvlášť...

deti3
6. sep 2011

@ywana Ahoj, mas dobry prehlad.Ja som rada,ze nie je nic viac.Myslela som si,ze aj vy mate celiakiu.Tak sa drzte,drzim palce...

vaska101
15. sep 2011

@ywana chcem ti velmi podakovat zato ze si my napisala ale chcem aj dodat ja nema telesne proplem 🙂 Ja mam rakovinu dignozu C73,tak neviem ci sa na to nieco vstahuje 🙂 Jedem problem aj mam ja ked idem na urad zdy ma odbyju aj teras si vybavujem ciastocny invalidny a neviem ako to vsetko dopadne 😉 Ties to mam len po znamosti inak by sa somnou ani nebavili 😉 Nechapem tento stat ze neberu ludi tak ako maju aky su chory ale tak ako kto koho pozna asi tak..Inak dakujem ked tam pojdem najblisie tak si vypytam to tlacivo snat my ho daju

ywana
16. sep 2011

@vaska101 ...nevadí, že nemáš telesné postihnutie, máš iné postihnutie...
...v podstate platí to čo som ti napísala, preukaz ZŤP môžeš využívať na rôzne zľavy...
...napr. choď na poštu a vybav si, že nebudeš musieť platiť koncesionárske poplatky (TV a rozhlas, ale asi budú musieť byť napísané na tvoje meno - spýtaj sa na pošte)...
...takisto sa dá uplatniť nejaká zľava na komunálny odpad (to vybavíš na mestskom úrade, každé mesto to má inak)...
...čo sa týka kompenzácií, môžeš ešte skúsiť žiadať o kompenzácie na diétne stravovanie podľa zákona č.447 / 2008 Zb., príloha č.5, sk. II. písmeno f.) - toto by mohlo na teba platiť - prečítaj si ten zákon (nájdeš na nete)...
...tlačivo na kompenzácie ti musia dať, neodíd z kancelárie kým ti ho nedajú...o tom, či máš, alebo nemáš nárok na dávky rozhoduje až posudkový lekár, nie administratívna pracovníčka v kancelárii, ktorá vydáva papiere...
...ak by ti nechcela tlačivo dať, povedz jej presne toto - že o nároku rozhoduje posudkový lekár ! a ak by aj dalej nechcela tlačivo vydať, chod za vedúcou odboru a sťažuj sa...
...na tlačivo máš nárok !
...držím palce a nech sa tvoj zdravotný stav dá do poriadku...

vaska101
16. sep 2011

@ywana dakujem ze si my zase odpisala pojdem tam a opytam sa a budem si pytat aj ten papier pocuvaj este mam jednu otazku ked som ziadala o invalidny tak toto nema stym nic spolocne ci ako je socialka a toto je urad prace ci ako aby som sa tam nezosmiesnila.Ze ziadam iba peniaze kuse.Ja sa do toho vobec nevyznam ozaj som v tomto slaba.A to nie ze by som ziadala nieco na auto.Hned by ma odbili ze som mlada co chcem

ywana
17. sep 2011

@vaska101 ...invalidný dôchodok sa vybavuje na Sociálnej poisťovni...
...ZŤP a kompenzácie sa vybavujú na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR)...
...nie si sama, ktorá v tom má zmätok - mnoho ľudí si tieto dve inštitúcie pletie pri vybavovaní takýchto vecí... 🙂

bianca
4. jan 2012

Ahojte.Moze mi niekto poradit kedy si mozem ziadat o prispevok na stravu a ZTP?Hned po vysledkoch z biopsie alebo az po neakom case?

kathynka
8. jan 2012

@bianca kludne hned po vysledkoch z biopsie, ak mas od lekara k tomu vsetky papiere a vysledky...zajdi na urad prace, socialnych veci a rodiny a oni ti daju dalsie potrebne formulare...

bianca
9. jan 2012

@kathynka dakujem vlmi pekne za odpoved.Mna biopsia este len caka v priebehu dvoch tyzdnov ale pytam sa radsej pre istotu lebo v tomto svete cloveku nikto nic nepovie a doba je tazka velmi tazka.Peniazky do lekarne by sa velmi hodili :-/

kathynka
9. jan 2012

@bianca no pokial ti potvrdia celiakiu, tak raz mesacne mas aj narok na potraviny z lekarne, cast preplaca poistovna, takze sa to oplati (rozne muky, cestoviny, kolace...)...a potom treba ist na ten urad, vyplnit milion papierov vratane spravy od obvodneho lekara, ktory napise tvoj celkovy zdravotny stav a potom uz len cakat, ci ta posudkovy lekar uzna za dostatocne "postihnutu", aby si mala narok na ZTP...diagnoza celiatik totiz neznamena automaticke pridelenie ZTP, aj ked zivotny styl je rovnaky pri hocijakom stupni - dieta az do konca zivota...prispevok tiez nie je automaticky, su tam podmienky na vysku platu a majetok...myslim, ze mesacny plat nesmie prekrocit 550e v hrubom a tvoj majetok nesmie byt vyssi ako 39 000e (myslim, ze taka je ta suma a tusim sa tam nerata tvoje bydlisko - cize dom alebo byt, v ktorom byvas)...ale vsetko si to samozrejme osobne over radsej...to len aby si vedela, ze to nie je take automaticke ako sa clovek spociatku tesi...

bianca
9. jan 2012

@kathynka ja uz muky a vsetko okolo toho mam.To mi hned po krv.testoch predpisala imunologicka a nasadila dietu a poslala na gastro.Nastastie som sa docitala ze dieta sa ma nasadzovat az po biopsii co mi nasledne lekar aj potvrdil.Teraz este cakam na vysledky protilatok a v priebehu tyzdna mam volat a dohodnut endoskopiu.Sama som zvedava ako to dopadne lebo imunologicka ma riadne vyplasila.Vsade mozne hladam ako vlastne sa klasifikuju hodnoty s krv.testov lebo nieco mam 1 stupna nieco druheho a neviem odhadnut co to vlastne pre mna znamena

kathynka
9. jan 2012

@bianca no z krvnych testov netusim...celiakia sa da zadelit do konkretneho stupna az po biopsii...

robinn
25. jan 2012

Ahojte . Chcem Vas poprosit, ci neviete niekto, co obnasa vydanie ZTP. Mam celiakiu, psoriazu a vysoky krvny tlak - na vsetko sa liecim a mam potvrdenie. Teraz som zistil, ze mam narok na ZTP, ale neviem, ci si to mam vobec vybavovat a ako. Vraj sa bere do uvahy i vyska platu a vlastnenie nejakeho majetku - napr. byt. Viem, ze je zlava na MHD, no tu nepouzivam a ani vlaky. Potom by mal byt nejaky prispevok financny, ale ked niekto vlastni nehnutelnost (jedno ci je zadlzeny uverom) nedostane asi nic. Odzkadli sa to nejako na daniach, alebo kde vobec. Preto prosim o radu, ci sa oplati nejako vobec absolvovat kolotoc okolo vydania ZTP. Dakujem za odpoved.

pelicko
30. jan 2012

Ahojte! Aj moja dcéra patrí medzi Vás. Vaše príspevky pomohli mne, ako rodičovi utvoriť si predstavu čo nás čaká a aká je realita pri tomto ochorení. Ďakujem,až si nebudem vedieť rady, ozvem sa.

bianca
3. feb 2012

zdravim.
@kathynka tak sa mi stratili vysledky takze stale cakam.dufam ze vzorka z biopsie sa im nestrati lebo budem zabijat.Som zvedava kedy sa tam takymto tempom dostanem

@robinn ja viem co som sa len po forach docitala.Musis si ist najprv pre papiere na socialku a musim mat vysledky z biopsie.Na tvojom mieste by som zacala na tej socialke a zaklad je nenechat sa odbit

@pelicko to mi je luto,Ja som dnes akurat konzultovala z dr ake je riziko ze by to mohla mala zdedit.Uz len ta predstava ma desi 😖