Nájomníci vymaľovali byt bez môjho súhlasu a žiadajú peniaze

1908
19. aug 2012

Ahojte, chcela by som pocut nazor viacerych ludi na moju situaciu.

Sme obycajna rodina zatazena hypotekou na 30rokov, nie za luxus ale za klasicky stary byt, len aby sme mali strechu nad hlavoua nesli s detmi z podnajmu do podnajmu. Blizi sa nam termin predcasnej splatky a rodicia nam navrhli ze byt ktory maju oni v rodisku skusme predat a z toho zaplatit tu predcasnu splatku. Byt je v cinziaku v ktorom sme v detstve byvali, byt sme zatial prenajali starsiemu susedovi, jeho deti byvali hned vedla v byte. Ked sme prisli s tym ze ho potrebujeme predat, poprosili nas nech ho predame im, ze ich otec je chorlavy a keby byva v inom cinziaku mali by k nemu daleko. Suhlasili sme. Poprosili nas ze nemaju peniaze hned ale ze az o pol roka ci by sme pockali. Suhlasili sme. Ked bolo vsetko na predaj nachystane a chybalo uz len podpisat zmluvy, ich otec zomrel. Hned mi volali ze byt nekupuju, co som ich sice chapala ale na druhej strane som ostala trosku v soku, ze kolko sme na nich cakali, ze sme to uz mohli mat predane, ze ktovie ci to vobec predame . Ale myslim ze som clovek s chrbtovou kostou a pochopila som ich situaciu, netlacila som na nich a nechala to tak. A teraz tu nastava problem, oni tesne predtym ako umrel vymalovali a vytapetovali cely byt - bez mojho suhlasu, bez infomovania ma ako vlastnika, s tym ze vlastne porusili este vtedy platnu najomnu zmluvu kde nemali robit ziadne zasahy do bytu. Nevedeli ze zomrie a chceli mu to tam zutulnit. Lenze teraz si odomna pytaju za vymalovanie bytu 500 €!!! 500€ za nieco co som nechcela, o com som vlastne ani nevedela, az ked zomrel mi to povedali ze malovali. Byt som nedavno predala, ale peniaze z neho som nevidela isli totizto rovno na splatku hypoteky, neuzivam si ich.

Chcem pocut vas nazor, ci by ste im tych 500€ vratili, lebo ja ano v pripade ak by som byt predala za vyssiu cenu aku som mala dohodnutu s nimi,ale ja som ho predala za cenu nizsiu, uz na tom som stratova. Nemam odkial vytiahnut teraz 500 €. Teraz sa ku mne spravaju ako ku zlodejke, ako by som sa mala hanbit za to ze im tie peniaze nedam ☹ ☹ Budu ma ohovarat asi do konca zivota... ale za co? ved som nic nespravila? ci?
Alebo aspon cast im mam zaplatit?

dannaniella
19. aug 2012

Ja by som im neplatila nic. Zila som dlho v podnajme a viem, ze akykolvek zasah, ktory chcem preplatit, najprv konzultujem s majitelom. ja som v podnajmoch nechala nielen vela financnych investicii na zutulnenie,, ale hlavne cas a energiu. A navyse, to, ze odstupili od zmluvy je nefer voci tebe. takze ta suma by mohla byt aj odskodne, vsakze. Mozes im vysvetlit, ze upravu robili bez tvojho suhlasu, a navyse nemas tych 500 eur. to je hlavne. nemas ich. A pozri ohovarat ta budu tak ci tak, ved co ine by riesili, vsakze.

hradnapani
19. aug 2012

@1908 nemaju narok ani na cent, prave naopak, tebe by mali zaplatit pokutu, kedze porusili zmluvu! Rozhodne im nic nedavaj!

zigzag
19. aug 2012

@1908 no, z mojho pohladu tahali oni teba za nos s kupou bytu, a ty si od nich niake penize nechcela za porusenie dohody, oki nemala si to asi v predpredajnej zmluve, ak ste taku vobec mali,,, ale zase oni prerabali, bez tvojho vedomia a prislubu penazi,kedze si mysleli,ze byt bude ich,,,, takze ste si fifty fifty, nic ti urobit nemozu, a ohovatat ta budu aj tak, ja by som im nic nedala....

evakva
19. aug 2012

@1908 Ja by som urciite nic nedavala. Ak chceli malovat a tapetovat, mali ti dat vediet. Porusili podmienky. Nic urcite nedavaj a na ohovaranie sa vykasli.

1908
autor
19. aug 2012

@dannaniella
@hradnapani
@zigzag ved to si aj ja myslim , ale vo mne sa potom na chvilu ozve taky nejaky zlastny pocit spolusucitenia s nimi, chcela som im navrhnut ze mi v splatkach dam aspon 200e, ale ochovarat ma budu tak ci tak .... keby aspon zmenili pristup k danej veci, a poprosili by ma o nejaky kompromis ale oni mi poslali rovno cislo uctu kam im mam celu su mu poslat, aj toto ma hneva ten pristup 🙄

mamavera
19. aug 2012

@1908 Určite by som im nedala nič, nedodržali zmluvu, byt maľovali bez vášho vedomia. Aj keď to chceli otcovi zútulniť, mali vás o tom informovať, ale ani keby som dala na maľovanie súhlas, aj tak by som im nič nepreplatila. Je mi ľúto, že ich otec zomrel, oni vlastne vyhodili peniaze za maľovanie zbytočne, ale vy ste sa tým, že zomrel tiež dostali do problémov. To, či ťa bude niekto ohovárať nerieš, to je slovenský národný folklór.

1908
autor
19. aug 2012

Vraj keby ho nevymaluju tak ho za tu sumu ani nepredam 😠

hradnapani
19. aug 2012

@1908 joj, urcite ziadny sucit v tomto pripade, prosim! Ono je to tak, ze v normalnych, beznych podmienkach, ked niekto chce vymalovat a majitel suhlasi, tak naklady (trebars aj na mensie opravy znasa ten, kto je tam v najme).

zigzag
19. aug 2012

@1908 no ja by som im nic nedala, byt nebol ich, nedohodli prerabku s tebou dopredu, a za kolko si byt predala je tvoja vec, povedz im,ze si ho prerobili na novo aj tak 😉 vydieraju ta, lebo asi vedia,ze mas citenie pre druhych, nemaju pravo na nic..... skor by si ich mohla ziadat ty o kompenzaciu za nekupenie,,, skusaju na tebe ci sa das....

ervenka
19. aug 2012

@1908 Nedivaj sa na nich cez srdce, ale pekne cez rozum. Ty si sa ku nim chovala viac ako ustretovo. A ze oni robili zasah bez tvojho vedomia- je pekne, ze chceli ich otcovi byt zutulnit, ale to nemohli pockat, kym bude byt naozaj ich??? Vlastne porusili pravidla, tak by mali byt ticho.. Co hovori litera zakona? Ked tebe poslali rovno cislo uctu, tak ty im posli rovno vyjadrenie pravnika. Existuje vo vasom meste bezplatna pravnicka poradna? Alebo pracuje nejaky advokat pro bono? Tak by som isla tam. Mimochodom, mala si s ich otcom podpisanu zmluvu o prenajme?

1908
autor
19. aug 2012

och ked ja mam taku blbu povahu ze sucitim s kazdym bezdomovcom a potom sa necham ukecat a okradnut aj o posledne 😢 😀 😀 😀 😢
dakujem , ste mi potvrdili to co mi hovori rozum 😉

mamavera
19. aug 2012

@1908 tak toto je už vydieranie !!!!!!

pancake
19. aug 2012

@1908 nehnutelnosť ktorá je v prenájme sa nemá líčiť, ani prerábať. IBA po dohode majitelov nehnutelnosti. tak ak budú oni pytať od teba peniaze, daj im ty číslo účtu nech tebe ako odškodné dajú 500e, že do cudzej nehnutelnosti sa nemá zasahovať! alebo ich normálne pošli do kelu. ale isto im nedávaj ani halier. oni to na teba skúšajú iba. ohradzuj sa tým že ty si im nepovolila žiadny zásah do tvojho bytu. a že vlastne spravili niečo s čím si ty nesúhlasila. ty si v práve na 100% aj v tom prípade, ak by ti aj doložili bločky o prerábke bytu. takých bločkov ti natlačím a orazím denne stovky 😀 😀

1908
autor
19. aug 2012

@ervenka ano zmluva bola, oni dobre vedia ze v prave som ja, preto pravo,zmluvu a taketo veci ani nespominaju, stale len hovoria ze z ludskeho hladiska by som im to mala dat, stale omielaju svoje, ze necakali ze ich oklamem,ze im tie peniaze nedam .... proste hraju mi len na city aby som mala vycitky svedomia 😠 😠 😠

iviatko
19. aug 2012

keby som si ako podnajomnik vymalovla byt, urcite cusim so sklopenymi usami, ak by mi to majitel neschvalil...a nie este pytat si 500 eur!

iviatko
19. aug 2012

@1908 vsak oni oklamali teba, davno si mohli kupit ten byt oni...

1908
autor
19. aug 2012

@iviatko ved presne mali ho kupit.

viete ako mi vtedy bolo ked mi povedali ze ho nekupuju, my sme s tym uplne ratali, tesila som sa ze tato hnusna hypoteka nam aspon o cosi klesne, bola som vtedy nahnevana aj na seba ze som s nimi nespisala zmluvu o buducej zmluve a nevypytala si zalohu pre pripad ze by od toho odstupili..... par dni som z toho bola vtedy mimo ale som si povedala ze vsak stavaju sa aj horsie veci, napr. ako im (ta smrt), preto som ich viac nekontaktovala ohladam toho aby to kupili

a takto to dopadlo :-/

sunsun
19. aug 2012

@1908 v prvom rade bola chyba, ze ked ste sa dohodli, ze byt kupia, ale az o pol roka, ze ste neuzavreli predbeznu zmluvu.... predpokladam, ze ste sa poznali a ze si nemala dovod pochobovat o tom, ze byt kupia....ale oni musia pochopit, ze tym, ze zmenili vasu ustnu dohodu (co je z ich strany pochopitelne) tebe sposobili problemy... a to, ze pytaju peniaze za malovanie a tapetovanie bytu sa mi zda byt cistou a nechutnou vypocitavostou....(malovali si to pre seba, ale byt im este nepatril, cize uplne drzo porusili najomnu zmluvu).... urcite by som im nic neplatila.... (z ludskej stranky sa da s nimi porozpravat a vysvetlit im vase chapanie situacie, ale ked ide o peniaze vacsinou take stretnutia nemaju velky vyznam)

iviatko
19. aug 2012

@1908 kasli na nich, nenechaj sa stresovat, nestoji to za to, mali by si sami uvedomit, ze si nemusela cakat...tak im treba! nemali ho malovat. Ked dokazu byt takto hnusni, aj ja by som bola.

zmrzlinkams
19. aug 2012

tiež by som im nedala nič a možu sa pozerať na to ako chcu ale opytaj sa ich keby vám otec nezomrel a vy by ste do toho išli a ja by som zistila že ste to vymalovali a mne ste nič nepovedali tiež by ste z ludskeho hladiska platili pokutu ??? som zvedava čo byt ti povedali ale ty si v prave a nemáš prečo im davať peniaza a nech si myslia čo chcu, teba to bude štvať či im tie peniaze dáš alebo nedáš tak to maš zajedno a oni ťa budu ohavoarať tak isto či dostanu to čo chcu alebo nedostanu. ked tak velice chcu nech si daju dom do povodneho stavu ako boli nech si zoberu čo si tam na steny dali ael tak aby to malo povodny stav a hotovo, že ty si to nechcela a nechceš, ale zas poškodiť ti to nemožu lebo je to tvoj majetok a možeš ich zažalovať za poškodzovanie majetku, tak nech si rozmyslia čo vlastne chcu, keby si chcela tak ešte penále by si im mohla naratať za ten pristup aky maly a druhy krát by som už tak nepostupovala, ale v každom pripade tie peniaze radčej využi rozumne a nie len tak ako si oni zmyslia a za dalšie nech ti pekne vydokladuju za čo chcu tych 500e to ako to malovanie bolo take drahe to sa mi veriť nechce, nech ti daju bločky to aj aj si možem od brucha povedať nejaku sumu a realita je ina, nemusia ti vravieť pravdu už ked do teraz ťa vlastne ťahali za nos... !

@1908

1908
autor
19. aug 2012

@iviatko ano, poznali sme sa, preto som nic nepodpisovala.... tiez ma napadlo ze navrhnem stretnutie a tam to este nejak preberieme, ale moze to dopadnut este horsie, a ked uz tak oni by mali navrhnut stretnutie oni nieco chcu odomna nie ja od nich, oni to totiz to zbabelo riesia len mailami 😒

luciferkax
19. aug 2012

Určite im nič nedávaj, zbytočne si kvôli nim čakala a ešte aj porušili zmluvu - tak isto aj t y od nich môžeš žiadať pokutu, resp. ak by si bola "svina", tak pýtať vrátiť do pôvodného stavu 😉 😉 😉 niektorých ľudí je lepšie nepočúvať, resp. jedným uchom dnu, druhým von .)

iviatko
19. aug 2012

@1908 oznac ako SPAM 🙂 proste zahod za hlavu, ich by toto netrapilo, ale ty kvoli tomu nemozes spavat... toto je strasne, ako dobri ludia doplacaju na svoju dobrotu :/
Proste nemaju narok na nic a nieze ta nejak dostanu a ty im zapaltis, trt! Este by tebe mali platit, za poskodenie 😀

iviatko
19. aug 2012

@luciferkax presne!

sjuz
19. aug 2012

@1908 neviem ako ste mali v zmluve, ale bez tvojho suhlasu to robit nemali. Aspon my sme mali vacsinou tak zmluvu....Dokonca by si mohla po nich chciet aby to vratili do povodneho stavu, ved tebe sa tie tapety nemusia pacit a budes ich musiet na svoje naklady odstranovat...

ervenka
19. aug 2012

@1908 prepac musim byt ironicka- ze z ludskeho hladiska- pche. Z ludskeho hladiska si mozu precitat zmluvu, a ty im povedz,ze z ludskeho hladiska das podnet na sud. Uvidime, ako potom budu vyskakovat. Ked dobre vediat, ze porusili zmluvu, preco ta nenechaju na pokoji? Nic im neplat a este mozes povedat, ze pozadujes TY od nich odskodne- ved porusili zmluvu... A inak, asi mas dobre srdce, ale to do dnesneho sveta nepatri. Doveruj, ale preveruj!!! A obchody s kamaratmi, znamimi, rodinou su vzdy tie najtazsie... Mozno by bol dobry aj protiutok, ak vies o niekom, pred kym ta ohovarali, povedz aka je pravda...

1908
autor
19. aug 2012

@iviatko
@iviatko
mali by mi preplatit tie prebdene noci co som vtedy nespala ked sa rozhodli to nekupit a teraz ked sa mam akoze citit ako zlodejka 😀 😀 😀 😀

1908
autor
19. aug 2012

@ervenka inak mas pravdu v tom, ze by som mala zahajit protiutok, lebo doteraz som bola len mila a ustretova (nechcela som si pokazit vztahy s ludmi ktorych poznam) a oni to vlastne vyuzili na svoj utok asi mali pocit z mojej nekonfliktnosti ze sa citim vinna alebo ja neviem. Mala som na nich hned vyskocit a by sa rychlejsie stiahli do uzadia...

Ved inak nazov temy bol za dobrotu na žobrotu, len mi to admini zmenili 😀

bodka13
19. aug 2012

@1908 pekne im ešte raz vysvetli,že z ľudského hľadiska ti je ľúto čo sa stalo,ale bola si ústretová-čakala si kým ti budú môcť byt vyplatiť,no a stalo bohužiaľ čo nikto nečakal-tiež si mohla žiadať nejaký poplatok za odstúpenie od dohody/kúpy(teda ak ste mali zmluvu o budúcej kúpe) a že to oni porušili nájomnú zmluvu ...no a že by si ten byt bez ich úprav nepredala ? -však ten kupujúci možno všetky tapety strhol dolu a hodil si tam stierku 😉 vôbec sa tým nezaťažuj a nemaj žiadne výčitky svedomia 🙂

sisaha
19. aug 2012

@1908 vsetky ti odpovedali rovnako a ja sa pripajam k nim...Nic im nedavaj a ani sa s nimi o tom nebav. Ak su zbabelci a nemaju odvahu prist za tebou, tak im v maily rovno jendoducho v bodoch zhrn, ze urobili nieco, na co nemali pravo. A howgh..