Nájomníci vymaľovali byt bez môjho súhlasu a žiadajú peniaze

1908
19. aug 2012

Ahojte, chcela by som pocut nazor viacerych ludi na moju situaciu.

Sme obycajna rodina zatazena hypotekou na 30rokov, nie za luxus ale za klasicky stary byt, len aby sme mali strechu nad hlavoua nesli s detmi z podnajmu do podnajmu. Blizi sa nam termin predcasnej splatky a rodicia nam navrhli ze byt ktory maju oni v rodisku skusme predat a z toho zaplatit tu predcasnu splatku. Byt je v cinziaku v ktorom sme v detstve byvali, byt sme zatial prenajali starsiemu susedovi, jeho deti byvali hned vedla v byte. Ked sme prisli s tym ze ho potrebujeme predat, poprosili nas nech ho predame im, ze ich otec je chorlavy a keby byva v inom cinziaku mali by k nemu daleko. Suhlasili sme. Poprosili nas ze nemaju peniaze hned ale ze az o pol roka ci by sme pockali. Suhlasili sme. Ked bolo vsetko na predaj nachystane a chybalo uz len podpisat zmluvy, ich otec zomrel. Hned mi volali ze byt nekupuju, co som ich sice chapala ale na druhej strane som ostala trosku v soku, ze kolko sme na nich cakali, ze sme to uz mohli mat predane, ze ktovie ci to vobec predame . Ale myslim ze som clovek s chrbtovou kostou a pochopila som ich situaciu, netlacila som na nich a nechala to tak. A teraz tu nastava problem, oni tesne predtym ako umrel vymalovali a vytapetovali cely byt - bez mojho suhlasu, bez infomovania ma ako vlastnika, s tym ze vlastne porusili este vtedy platnu najomnu zmluvu kde nemali robit ziadne zasahy do bytu. Nevedeli ze zomrie a chceli mu to tam zutulnit. Lenze teraz si odomna pytaju za vymalovanie bytu 500 €!!! 500€ za nieco co som nechcela, o com som vlastne ani nevedela, az ked zomrel mi to povedali ze malovali. Byt som nedavno predala, ale peniaze z neho som nevidela isli totizto rovno na splatku hypoteky, neuzivam si ich.

Chcem pocut vas nazor, ci by ste im tych 500€ vratili, lebo ja ano v pripade ak by som byt predala za vyssiu cenu aku som mala dohodnutu s nimi,ale ja som ho predala za cenu nizsiu, uz na tom som stratova. Nemam odkial vytiahnut teraz 500 €. Teraz sa ku mne spravaju ako ku zlodejke, ako by som sa mala hanbit za to ze im tie peniaze nedam ☹ ☹ Budu ma ohovarat asi do konca zivota... ale za co? ved som nic nespravila? ci?
Alebo aspon cast im mam zaplatit?

butterfly22
20. aug 2012

my bývame v zahraničí v podnájme, kde sme sa museli súrne presťahovať...steny v obývačke a kuchyni vyzerali katastrofálne... tak sme ich prefarbili a do kuchyne sme dali aj obkladačky.... to nám mal preplatiť majitel... pretože už pred našim príchodom to bolo v strašnom stave... ale nezaplatil a keďže sme to s ním pred tým neriešili /museli sme rýchlo s tou hrôzou niečo spraviť :D/ tak som od neho ani žiadne peniaze žiadať nemohla... brala som to ako nejakú daň za to, že nejakým spôsobom opotrebúvame cudzí dom... a to, že slúbili, že byt kúpia a nekúpili... tak presne tam si ukázala tú ľudskú stránku, že si z toho nerobila veľké haló, že si to rozmysleli....pritom ty si s tým rátala.... ty môžeš mať úplne kľudné svedomie a nie že im niečo pošleš... aspoň budeš vedieť, že v podobnom prípade odteraz treba spísať zmluvu o budúcej kúpe....

kvetinka211
20. aug 2012

@1908 z toho co pises, tak po ludskej stranke si im uz vysla v ustrety viac nez dost, vsetko im to pekne bez emocii napis do listu, ze podla zmluvy nemali v byte robit ziadne zmeny, ak ste mali za to nejaku zmluvnu pokutu, tak im ju vycisli, pripadne skody na zariadeni ktore boli nad ramec beznej amortizacie, rovnako ako najom za dva mesiace vypovednej lehoty, spocitaj a na zaver ze im tu sumu teda z ludskych dovodov odpustas. Najlepsie by bolo, keby taketo nieco pekne podpisali, nech mas pokoj. Ked nepodpisu, tak aspon zaslat doporucenou postou.
No .. bud rada ze tu to len znami a nie rodina 😀

ivett1
21. aug 2012

@1908 ahoj, pridávam sa k ostatným, nemusíš im platiť nič...ale, sadni si s tvojimi rodičmi a ďalšími príbuznými, ktorí bývajú v tom meste, vysvetli im to, aby hlavne oni pochopili a mohli tiež rozprávať svojim známym, ako s tebou vlastne títo "nájomníci" vybabrali...z ľudského hľadiska, by sa mali hanbiť pýtať peniaze, keď ste vlastne polroka čakali vy...ak sa už tak spomína to "ľudské hľadisko", tak mali ten byt odkúpiť, tak ako ste sa dohodli, keďže ho už vymaľovali a potom ho predať ďalej...takto by to bolo fér...okrem iného, môžeš argumentovať aj tým, že vlastne kvôli tomu, že ste polroka oddialili predaj bytu, skomplikovali ste platenie vášho úveru a tým vám mohli (možno aj vznikli) vzniknúť dodatočné výdavky...a ak budeš s nimi, daj im číslo účtu - vaše, kam vám môžu poslať peniaze...je to krajné riešenie a ak máš nájomnú zmluvu, tak v zmysle zákona si v práve..."môžeš sa aj súdiť"😉, ak sa chceš s nimi "rozkmotriť" úplne...
troška to odľahčím...na tvojom mieste by som im ešte vyhodila na oči, že ja som vôbec nechcela "takú" farbu, akou oni vymaľovali byt...a že ste potom museli byt predať-kvôli tej ich farbe-za nižšiu cenu...😀... keď ohováračky, tak nech to má úroveň...
...že "z ľudského hľadiska"...čo si tí "ľudia" ešte nevymyslia😀😀

1908
autor
21. aug 2012

@butterfly22
@kvetinka211
@ivett1
viete co ma baby este napadlo, keby tie peniaze mam - co nemam, tak by som nakupila farby, tapety, maliarske naradie zaklopala im na dvere a povedala tak tu to mate, ja vam to vsetko vraciam a uz by mi bolo jedno co s tym spravia.... 😀 😀 😀 a ze to nepotrebuju? nevadi ved ani ja som to ich vymalovanie nepotrebovala 😀 😀 😀

ivka225
21. aug 2012

@1908 Povedz im, že sa ti farba akou to vymaľovali ani trochu nepáči a ze máš chuť žiadať od nich 500 eur ako náhradu škody za zníženie estetickej hodnotu bytu ...

butterfly22
21. aug 2012

@1908 no určite, aj to by bolo veľa... ako píše @ivett1 porozprávaj sa s rodinou, aby vedeli pravdu a vôbec to nerieš...ešte mi napadlo... tu v anglicku veľa krát majitelia preplatia malovku....myslim, ze raz za nejakych 5 rokov...ale .... majitel sa s najomnikom dohodnu, ake farby zhruba to budu...ked majitel nechce mať kriklavo zelený dom, tak to jednoducho nepovolí ... a vacsinou im vybrate farby a náčinie sám kúpi...tým si môže vybrat, či chce niečo drahšie alebo lacnejsie... ale je to vždy prísne po dohode...dokonca aj ked si malujú ludia sami, dáva sa velmi neutrálna farba, napr. biela, alebo maslová. pretože ak by sa to majitelovi nepacilo, mohol by to strhnut z depozitu /platí sa tu od 500 do cca 800 libier depozit-záloha ak by si niečo zničila tak si zodpovedajucu sumu pri tvojom stahovani odrata a vráti ti len zvyšok/