Nedostatok železa po 2 tehotenstvách

18. máj 2020

Ahojte, zistili mi, ze mam velmi malo zeleza, obe deti som kojila rok, uz rok nekojim, asi to je dovod, ze ho mam malo, zabudla som sa spytat doktora preco vlastne.
Mali ste niekto skusenost, ako ste to riesili? Dlhodobo?
Ja mam uzivat mesiac zelezo v tabletkach.
Som unavena a pri sportovej aktivite sa rychlo zadycham, je mi az na omdletie obcas, tak aspon viem z coho. Vdaka za rady

eliska13
18. máj 2020

To môžeš mať zo silného menzesu, zlej stravy, zle vstrebávanie železa...dostala som železo a všetko bolo v poriadku.Pozri si aké potraviny obsahujú železo a zarad do stravy.Anemia vie pekne znepríjemniť život búšenie srdca, únava, dýchavičnosť nie je to dobre na prekrvenie mozgu
K zelezi si kúp aj kyselinu listovú a céčko mali by sa spolu uzivat

autor
18. máj 2020

@eliska13 dakujem, menzes silny nemavam, jem aj cervene mäso strukoviny, vajcia, prave nepride mi ze jem malo zeleza, preto si myslim, ze porod a kojenie dvakrat za sebou mi to sposobili, ano mavam ak busenie srdca, hlavne to, ze ako mam rada sport a obycajne joga cvicenie doma mi uplne sposobilo zavrat ☹

eliska13
18. máj 2020

Tak ja som to mala zo silného menzesu
Stále studené ruky, nohy, únava, železo Ta zase postaví na nohy.Vela ľudí má anemiu

autor
18. máj 2020

dufam, mne uz dva roky od porodu padali aj vlasy, tak snad sa to da dokopy 🙂
a ta unava to hej, uz ma upodozrievali, ze mam unavovy syndróm
si uzivala tabletku ci dve denne ? tazkosti z toho si nemala ?

monika2605
18. máj 2020

Urcite by som siahla po cucoriedkovom narossane z just

lenka2710
18. máj 2020

Ja mam tiez malo železa, zistili mi to teraz pri druhom tehotenstve! Užívam tri krát denne a aj C, pomaly stúpa! Pred tehu mi tiež strašne srdce busilo, nechutilo mi jest, stale som bola unavená! Stále som síce pod limit, ale už je to trosku lepšie!
Ja som aj predtým bola vždy na hranici, ale obvodný s tým nič nerobil, aj keď som u neho bola s tým búšenim srdca, tak ma len poslal na ekg, to bolo v pohode, tak ďalej neriešil 🤦‍♀️ Po pôrode si chcem dať spraviť komplet vyšetrenia, všetko čo sa dá z krvi zistiť, aj keby som si to musela zaplatiť! Otec teraz umrel na nešpecifikovanu leukémiu a ja mam dosť strach

autor
18. máj 2020

ja som tiez brala zelezo pri druhom a potom nic, ale predtym som uzivala chlorellu prasok, tam je vela zeleza, len som prestala, lebo som ju uzivala asi 3roky no musim asi zacat naspet uzivat. najviac zeleza maju prave riasy, strukoviny hovädzia pecen a sojova muka

mogaa
18. máj 2020

Pokiaľ ti chýbajú zásoby železa tak stravou ich nedoplníš- tam treba tabletky....až keď sa ti dostane železo do normy môžeš vysadiť tabletky železa a preventívne ho doplňať v strave....to rýchle zadýchanie a závraty sú časté príznaky anémie - ono záleží aj akú hladinu hemoglobínu máš.....Nezáleží ani tak koľko železa prijmeš v strave ale koľko sa ho vstrebe a aké železo prijmeš.....prioritne sa lepšie vstrebáva železo zo živ.zdrojov.....ale pozor s akou potravinou to kombinuješ....Aby sa ti vstrebalo železo z potraviny s obsahom železa nesmieš ho kombinovať s potravou kde je vápnik...rozdiel by mal byť hodina až dve pred takých jedlom a po takom jedle....v opačnom prípade sa ti železo zo stravy nevstrebe ale sa vylúči.....naopak podporiť vstrebávanie železa vieš ak takú potravu prijímaš s vit.C.....čiže napr.ak si dáš fazulovú mliečnu polievku(fazula obsazuje železo) - všetko železo sa ti vylúči lebo je tam vápnik z mlieka ale ak si urobíš fazulovú polievku so zeleninou a pokvapkáš ju citrónovou šťavou - železo z fazule sa vstrebe a až 5x lepšie ako kedy si to nepokvapkala cironovou šťavou.....

autor
19. máj 2020

@mogaa dakujem, a myslis ze by som mala vylucit mlieko nacas aspon ? mlieko a syry mam velmi rada, no teraz zvazujem, nech sa to da do normalu.