Nepríjemný zážitok na cintoríne

hedan
4. jan 2021

Ahojte, boli sme dnes na cintoríne zapáliť sviečku starým rodičom, ja a moji synovia 2 a 6 rokov. Pred uličkou k ich hrobom, je hrob malej Martusky, 2r malo dievčatko, ked zomrelo. Vždy sme zapálili sviečku aj jej. Dnes tam klacala stará žena cez 70 rokov, modlila sa. Nestihla som uchopiť staršieho syna, už bol pri nej a debatoval. Vravela som nech neruší, ale pani sa pustila do rozprávania. Bola to jej dcérka, vraj spadla do kotla, kde sa vráila voda na zabíjačka. Neskoro ju našli. Uvarila sa.
Syn je z toho hotový, vykrikuje celú noc, potí sa, úplne mokré pyžamko. Cez deň bol divný, tichý, videla som, že premýšľa, ani tablet nechcel., hrať sa vôbec, iba tak akože s autom, aby som mu dala pokoj. Jest vôbec, Bojím sa oňho. Co myslite?

janulik2008
4. jan 2021

@marca12 my tiez chodime na cintorin s malou. Tiez ma 5 a vie ze tam je jej pradedo prababka atď. Povie ze ona mala prababku a pradedka. Na tu temu je pekna rozpravka Coco ... je o tom ze kym o nich rozpravame berieme ich ako sucast alebo ako to nazvat. Mala vie o tom ze mala prababku a ze pradedo nevidel nikdy mňa a ze urcite by ju mal rad. Ked som bola mala videla som foto chlapceka myslela som si ze je to moja mama s niekym a to bol jej 3 rocny brat kt zomrel na chripku. Neriesila som to. Tak isto som videla fotku deda a mama mi povedala ze bol chory ze ma chcel velmi vidiet. Aj na cintorine som bola len trz uz bohuzial svoj hrob nema ... to je vsak iny pribeh uz

pupava36
4. jan 2021

@marcellka32 aha jasne, no ja som sa tiez raz tak rozpravala s mrtvym nejako som sa pozabudla ze je tam aj moj syn ale on ma aj tak nepocuval. On si myslel ze sa rozpravam s tym vencom😃potom sa ma pytal ze preco sa rozpravam s vencom ze sak on tam nikoho nevidi. Ale.len dve nejake vety som tak nahlas povedala a aj tak moj syn nechapal a ani nepocuval. Jemu to doteraz nedopina ze co sa vlastne stalo.

larisa
4. jan 2021

To je hrozné aj na mňa si to predstaviť. Myslím si že nebolo správne povedať tak malemu dietu ze sa uvarila. Ja by som vysvetlila dietatu ,ze malé dievcatko hned zaspalo ,ked sa naklonilo do kotla a nič ju nebolelo lebo hneď ako zaspalo odislo s anjelmi do nebicka k jeziskovi. A treba si na seba dávať pozor ,vždy byť opatrný.

nikolka1986
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
simca06022011
4. jan 2021

@hedan Myslim, ze keby moja 9 rocna takyto pribeh pocula, tiez by s tym mala problem. Ja si to v realite ani neviem predstavit ako sa taketo daco mohlo stat, mame zabijacky do dnes, aj tuto zimu uz dve za sebou a realne aj keby som na dieta nedvala pozor, tak neviem ako by sa do nejakeho kotla dostalo... jednak su velke, su vysoke, su horuce... ak by to spomenul, povedala by som ze je to vymyslene.

Čomu ale celkom nerozumiem (bez urazky a pod), preco chodite na cudzi hrob rozpravate a zdravite sa tomuto hrobu. Dieta si urobi aky taky pohlad na dieta v hrobe, imaginarne dievcatko, a potom sa dopocuje takuto historku a fantazia funguje na 100%. Samozrjeme, ze pani by som ja zrusila uz pocas rozhovoru, kedze starsi ludia si neuvedomuju, ako taketo reci posobia na male deti. Jedna vec je vysporiadat sa so stratou babky/dedka, dieta ich poznalo, vedelo.. je to nutne a potrebne riesit/vysvetlit/rozlucit sa a aj brat smrt ako sucast zivota. Ale na to tiez potrebuje dieta dozriet, pochopit... moja dcera povinne absolvovlaa pohreb ked mala 5r, aj my sme chodili od mala na cintroiny, ale ako pietne miesto, neriesili sme cudzie hroby, ludi pri nich ani nic podobne. A uz ked sme boli vacsi tak sme si precitali a fantazirovali bez rodicov ale boli sme uz s tymto stotozneny a aj roznymi strasidelnymi pribehmi. Ked tak sa islo okolo "ano toto male zomrelo 2 rocne..." a dost...

@pupava36 Tak ja napr. na toto mam uplne iny nazor, vobec nevidim dovod neustale hovorit a spomnat mrtvych, a uz vobec nie s detmi. A ani sa s nimi rozpravat... ludia maju zit v pritomnosti. Spominame na nich na sviatky, ak nahodou sa naskytne nejaka situacia, ze si na nich spomenieme (cize nie je to tabu), ale aby som chodila okolo fotiek a sviecok a xy krat do tyzdna na cintorin, to mne pride dost.

miadi
4. jan 2021

@hedan dobre si mu povedala trosku si snou moc komunikova a prenho je to taka imaginarna kamaratka. Dones jej s malym kvetinku a povedz mu za sa nanho z neba usmieva ze ju davno nic neboli ked pojdes nabuduce na cintorin. Ta pani si vobec neuvedomila ako nevhodne to malemu clovieciku povedala. .

andreatytler
4. jan 2021

@hedan Myslim ze je dobre ze place a krici. Jednak dava von tie pocity strachu a bolesti a jednak ti to da moznost s nim o tom rozpravat a vyrovnat sa s tym. Mozno by bolo dobre to nejako uzavriet ked mu bude lepsie... ako radia s tou svieckou alebo kvetinkou. Tiez by som ho pochvalila za to ze je taky empaticky a zalezi mu na tom aby ine deti netrpeli. Ze je to normalne ze ma z toho strach a ze tie pocity sa stratia.
Vies, my radime len laicky to co by pomohlo nam... neviem ci deti to maju rovnake. Ja by som urcite zavolala tomu psychologovi. Poznam jednu mamicku ktora ma toho dost prestudovane o detskej psychike... mozno ona dobre poradi... @biela_sova

evelyn246246
4. jan 2021

@marcellka32 .. ja som to myslela skor tak, ze ako ludia sme rozdielni ... ci uz dospelak alebo dieta ... pretoze 6 rocny Ferko to spracoval v pohodke neznamena , ze aj 6 rocny Janko to tak bude mat ... preto podla mna je lepsie taketo veci nechat na neskor co sa deti tyka ... aby to nemalo zly efekt, ako vid u autorky.

hedan
autor
4. jan 2021

@andreatytler ďakujem, skúsim 😉

hedan
autor
4. jan 2021

@simca06022011 neviem, nerozmýšľala som tak nad tým, proste sme si už dávno všimli detský hrobcek, pri vstupe do uličky k starkým. Syn sa pýtal, prečo je taký malý a pod. Bolo to na dušičky, tak chcel, aby sme zapálili aj Martuške a odvtedy jej vždy zapálime sviečku, ked ideme na cintorín. Nechodíme zas každý deň, tak cca. raz za 2 mesiace. Nikdy nemal problém, nezaujímal sa prečo zomrela, len ta pani všetko zmenila, ked to povedala. Ani som sa nestihla spamätať, že čo vlastne povedala, hnevať sa na ňu už vôbec, slzy jej tiekli licami a tu bolesť co si nosí celý život v srdci, tak takú nechcem nikdy zažiť. Len to mi v tej chvíli behalo mysľou, až potom som si uvedomila, že syn to tiež počul.

biela_sova
4. jan 2021

@hedan
@andreatytler Ahojte dievcata. Andrejka chvalit Ta a dakujem aj za uznanie <3 . Lepsie by som to nenapisala. HEDA, uz nebudem opakovat Andrejkine slova, to status quo opisala dobre.
Predovsetkym vyjadrim aj svoj dospelacky postoj. Ja sama, ako som to citala, som takmer odpadla od brutality a takej zivelnosti tejto okolnosti.
Viem, ze nie je v Tvojej moci ho ochranit ored vsetkymi psychicky chorymi ludmi (nechcem sa 70rocnej pani doktnut, ale ak bola psycjicky normalna, muselo ju to poznacit, takze sa v mojom vnimani uz radi medzi psychiatrickych pacientov. Toto polozi kazdeho). Myslim si, ze toto bude vec, ktoru si aj ja zapamatam do konca zivota a bude ma "strasit" este dlho. Mat traumu je asi prirodzene. Dolezite je teraz, aby si ju co najskor upratal do suflika s nazvom "precitene a uzatvorene".
1. Precitene - je vo faze precitenia, vizualizuje si ten hrozostrasny priebeh. Je prenho desive, ze to bola jeho rovesnicka. Deti seba vnimaju ako nesmrtelne, smrt druheho dietata je prenho 2x taka emotivna naloz ako smrt seniora, ked uz vnima tento aspekt zivota (a zili stastne a DLHO, az kym nepomreli). Je tam aj aspekt kanibalizmu, aj ked nechceneho zo strany dievcatkinych rodicov. Dalsi aspekt je z toho, co citam, ista krutost. Panine strohe informacie podane chlapcom (pre nu uz 1000x opakovane, a preto mozno bez nim ocakavanej emotivnosti) ho taktiez mohli sokovat, ako sa tak chladne niekto moze o vlastnom dietati vyjadrit. Nie je to pani vobec luto?

Tu mame iste logicke vyustenia a translaciu do jeho myslienkovych pochodov.
Prichadza unho k rozsireniu stupna krutosti v spolocnosti ludi. Doposial vnimal ako najkrutejsie to, ze niekto niekoho buchol, alebo iny mierny zazitok. Tu si velmi vyrazne posunul hranicu, kam az ludska krutost vie zajst. V jeho veku este nevie rozlisit umyselnu a neumyselnu vrazdu (tak je to pravne v dnesnych casoch uz definovane. Vnima len to, ze rodicia uvarili svoje dieta.
Ma otraseny svoj bezpecny a nemenny obraz tradicnej rodiny. Mama a otec sa staraju o deti, ochranuju ich a miluju ich.
Tu nastalo totalne popretie tohto modelu. Mama (70r pani) nemiluje (dostatocne) svoje dieta, lebo o jeho tragickej smrti rozprava prilis citovo nezainteresovane a navyse keby (v dnesnom ponimani starostlivosti o dieta) mala svoju malicku dcerku rada, nedopustila by, aby nemala o nej prehlad a nespadla by do kotla.

1/2 - Tu treba vyriesit jeho obavy uz aj tak, ako si napisala. Na urovni obete, dievcatka: kedze mas velmi citlive dieta, ktore si utvara velmi lahko hlboke citove vazby (aj k zosnulym), mozno do buducna by si mohla inak zaujat stanovisko pri hroboch blizkych. Tu ODPOCIVA nas pradedko, prastarka. Pomodlime sa za nich motlidvicku. Ak si ich pamata, mozte cestou z cintorina spominat na USMEVNE a mile prihody s nimi. Nezatazovat ich patosom a narekmi nas dospelych. On si totiz tu tiaz od Teba berie na seba. V pripade toho dievcatka si pravdepodobne vytvoril obraz, ze je stale ziva...ked si ju zdravila a "zhovarala si sa" s nou ako so zivou susedkou vasich zosnulych blizkych (tu je ten aspekt prave, ze deti veria, ze deti vseobecne su nesmrtelne). Ak aj nie, ze je ziva, ale udrziavanim "kontaktu" s nou ju aspon nevnimal ako mrtvu. Neviem, ci som sa teraz dost dobre vyjadrila. O to viac ho to zasiahlo. Ked si to uzavriete, ked to zo seba strasie, uz sa vrlmi k tomu ani na cintotine nevracajte. Mozno by som skusila aj prestat ju zdravit (=nechat ju spat v pokoji) a uvidela by som, ci sa bude pytat, preco si ju zdravit prestala. Ak sa nebude pytat, uz ju opomen na cintorine. Ak citis potrebu zapalit jej sviecocku, urob tak ked nemas malych so sebou.
Ak je moznost prist k hrobom z 2.strany, chvilu by som sa tomu jej hrobu vyhla. Uvidis sama. Nie je to utek, je to len nejatrenie ran".
- Potom pises spravne, ze treba pracovat aj na jeho uisteni, ze ste nemenna rodina. Vy rodicia milujete jeho aj brata. A preto zodpovedne pristupujete k svojmu vlastnemu zdraviu, aby ste boli silni a mohli sa o nich oboch starat.
- zaroven starate o ich zdravie a bezpecnost (autosedacka, ockovania, napominanie, ze treba davat pozor cez cestu, natieranie kremom proti slnku, vyberanie spravnej bezpecnej obuvi a osatenia atd atd).
- obrovske uistenie, ze ich lubite, zintenzivnite v tieto dni bozky a objatia, pokial mozno co najneplnapadnejsie a spontannejsie vzhladom k tazkej prebratej teme...deti este nie su v tomto veku podozrievave, neuvedomi si, preco ste zintenzivnili Vasu neznu pozornost k nemu.
- dievcatko malo vek jeho brata - uistite ho, ze spolu ako rodina davate pozor aj na braceka, spolu ste jeden TIM a KAZDY U VAS DAVA POZOR NA KAZDEHO. Maminka na 5 rocneho, 5 rocny na maminku, aj na tatinka, aj na maleho brata..proste kombinatorika..kazdy na kazdeho.
Nesla by som smerom, ze teraz vsetci, vy rosicia aj on 5rocny, budete vsetci davat pozor len na maleho brata. Ked je takto citlivy, mohli by str nrchcrnr v nom vypestovst neumerny pocit zodpovednosti a vycitiek voci mladsiemu bratovi aj do dospeleho veku. Casto by tu rodicia reagovali zjednodusene tak, ze dobre Kubko, tak od dnes budeme vsetci bedlivo strazit nasho maleho Janka. On to vezme velmi zodpovedne a sklzne vo svojej hlavicke z ulohy rovnocenneho surodenca -> na opatrovnika svojho brata. Je to privelka moralna tiaz na tak male pliecka.
Takze vase kredo bude, ze kazdy strazi rovnakym dielom kazdeho.
A tu sa uz dostavame k vyusteniu. Ako mu pomoct preplavat? POSLANIM. On potrebuje mat poslanie. Musi sa citit aktivny v tejto tragickej situacii.
Co preziva, je frustracia z nemohucnosti zmenit osud dievcatka. Ze pre nu nemoze nic urobit. Desi ho definitiva. Koniec a bodka.
On potrebuje preniest pozornost z nemennej minulosti na nadej do buducna.
To by som poradila, aby ste si definovali jeho/vase poslanie. Poslanie pomahat. Poslanie predvidat viac ci menej nebezpecne situacie a upozornovat na ne druhych ludi (deti a blizkych dospelych).
Dohodnete sa, ze mozte sirit dobro tym, ze si viac budete vsimat jeden druheho. Tatko, pozor, tozviazala sa ti snurka. Dievcatko pri ceste daj si pozor a pozri sa doprava a dolava, kym vkrocis na cestu. Spoluziaka v skole uporozni, nech si nezabudne vziat usianku a salik, aby mu nebola zima. Pomozte s nakupom starsej susedke. Skratka, budte dobrodejci.
On si to dievcatko takto v hlavke vykupi. Chce to len trosku casu.
Tak to skus podla tohto navodu rychlo uzavriet, uz sa nevracaj k okolnostiam tej jej udalosti, ziadne brutalne detaily..to ste si uz povedali. Uz len tak s nadejou do vuducna...Ty sama uvidis, akym rytmom. Mozno uz aj dnes stihate vymysliet vasu novu rotu pomahacov dobru 🙂
Drzim paste a napis, ako ste dopadli.

biela_sova
4. jan 2021

@hedan Este mi napadol dovetok k tym dobrym skutkom. Deti vnimaju aj zvieratka ako seberovne, v tej symbolickej rovine zranitelnosti.
Mozte svoju rotu dobrych skutkov rozsirit aj o starostlivost o zvieratka. Mozte nosit zrniecka sykorkam (aby PREZILI zimu), mozte aj malou sumou podporit v ZOO nejake zvieratko, aby prezilo zimu v zdravi. Alebo mozte susede, co chova sliepky, odniest nejake zvysky z kuchyne... aj v tomto sa moze najst ako taky zachranca slabych.
Vsetko pekne v pozit. duchu a radostivo 🙂

macekovam
4. jan 2021

@hedan no tak bála by som sa aj ja.. A ta tetka tiež asi.... Och..

macekovam
4. jan 2021

@nikolka1986 podľa mňa ju nevidel.. Len si domysla...

macekovam
4. jan 2021

@biela_sova veľmi hodnotný komentár. 😊Ďakujem aj ja zaň.

bikarbona
4. jan 2021

@hedan Tá reakcia ma naozaj dojala. Milý chlapček.

biela_sova
4. jan 2021

@macekovam Dakujem velmi pekne... tazko je mi zabrdat do tychto tem, ale dobre, ze ma k tomu Andrejka vyzvala. Aspon somnsi aj ja utriedila myslienky. Snad uz nas maly 5rocny akter spi...ja z toho pribehu isto lahko nezaspim 🙂

macekovam
4. jan 2021

@biela_sova tiež to bolo veľa aj namna... A to dospelí ľudia sme.. Hrozne osudy...

andreatytler
4. jan 2021

@biela_sova Je mi luto ze som ti sposobila zly spanok ale bolo mi toho maleho tak luto a velmi som chcela pomoct aby mu bolo lepsie. Dakujem aj ja za tolko uzitocnych rad. Clovek nikdy nevie... mozno o par rokov budem riesit podobny problem...

biela_sova
4. jan 2021

@andreatytler Niee co siii... aj ja som mu chcela pomoct. Toto som povedala aj ja, ze clovek nikdy nevie... niekedy staci aj zahliadnutie telky alebo odkazu na fb na nevhodny obsah a clovek moze riesit s dietatom problem podobnym smerom.
Mne dozivotne stacil polorozlozeny Ratafak plachta a ine fetise socializmu 🙂

biela_sova
4. jan 2021

@macekovam To je pravda. Aj nasa generacia ale bola riadne vystrasena aj udalostami, co sa okolo nas diali...divoke 90' roky, stacilo zapnut spravy :(

hedan
autor
5. jan 2021

@biela_sova ja vám pani biela sova a aj všetkym ostatným ĎAKUJEM!
Naš synček už asi nikdy nebude ako predtým 🤔 bezstarostný, neposedný pobehajko. Je už za takou "hranicou". Myslím, že je v poriadku, len ho to niekde posunulo. Neviem to inak povedať. Sama od seba, akosi prirodzene sa unho "zobudila" túžba zachrániť co sa da. Už máme doma slimáka, lienky, chrobáka a dnes ráno, ako zázrakom zachránil rybku zaseknutu v akvariu ☺️
Používa iné slová, ani som nevedela, že také pozná (kolónia chrobákov, blanokridlovec....) upel sa dosť na živočíšnu ríšu. Muž dokonca tvrdí, že sa zabudol. Ze to nie je už on. Ale je a vždy bude ❤️.
Myslím, že časom by sa aj tak zmenil, ako sa meníme všetci. No uvidíme...

miadi
5. jan 2021

@hedan neboj chlapi su vecne deti bude ok. Ono je dobre ze je citlivy. Horsie by bolo keby tu info co sa stalo prijal s kludom anglicana.

hedan
autor
5. jan 2021

@miadi veru ☺️

biela_sova
5. jan 2021

@hedan Hedka nebojte sa, je vyborne, ako pokrocil za poslednych 24 hod. Prkn4 sa s tym vytovnava a prekryva to uz tym zachranarskym nastavenim. Spracoval to velmi rychlo, to je fajn. Dajte mu este par dni, prizabudne, tento zazitok prekryju nove pozitivne, a vrati sa Vam do "normalu". Bude lennuvedomelejsi ako rovesnici...ale to isto uz bol aj predtym s jeho opatrnpu citluvou povahou. A komplimenty za jeho slovnu zasobu. Vela sa mu venujete maminka 🙂

andreatytler
5. jan 2021

@hedan To zachranovanie do ktoreho sa pustil, je presne to co doporucala Biela Sova aby si ho nabadala k dobrym skutkom, ktore mu v duchu pomozu "zachranit" to dievcatko. Ked jej uz pomoct nemoze, pomoze aspon vsetkym naokolo. To je uzasne ako na to sam prisiel. Wow @biela_sova ty si vedela presne co sa stane a wow tomu malemu, ze prisiel na to ako sa vyrovnat so svojim problemom takto sam a za taku kratku dobu. Deti su uzasne. A tento ma hlavne uzasnu mamicku.
Tento pribeh myslim ze smeruje k velmi dobremu koncu. Tesim sa tomu.

biela_sova
5. jan 2021

@andreatytler Andrejka, ano ano velmi sa tesim, ze chlapcek sam sebe takto spravil psychoterapeuta...deti su uzasne, silne osobnosti, majubuzasnu schopnost regeneracie. Tesim sa z neho, je to bojovnik, maminka @hedan