Nespokojnosť s nehnuteľnosťou po kúpe

14. mar 2021

Ahojte baby, potrebujem sa s Vami poradiť ohľadom môjho problému. Ospravedlňujem sa za anonymnú diskusiu.
Stalo sa Vám niektorej, že ste kúpili byt, dom, a boli ste tam nespokojné? Že ste chvíľku po nasťahovaní zistili, že Vám nevyhovuje, skrz technické riešenia, rozmery, susedov, čokoľvek? Ono v dnešnej dobe sa byty ťažko kupujú, časový nátlak, a na základe pár minútovej obhliadky má človek zistiť, či berie byt za 100000e na 30 rokov, alebo nie, bez akejkoľvek možnosti si ho reálne vyskúšať. Príde mi to, akoby niekto ide kúpiť jazdené auto, a musí sa rozhodnúť na základe toho ako vyzerá zvnútra a zvonka, bez možnosti skúšobnej jazdy .. ja viem že skúšať nehnuteľnosť je nezmysel, potom to moze dopadnúť ako u mňa 🙂 .. je nehnuteľnosť možné napr. do roka predať, ak je na hypotéku?
Vďaka za každú radu

sapetka
14. mar 2021

Mozes predat aj do mesiaca ale zaplatis dan z predaja.. nemyslim si ze je niekto nuteni kupovat nehnutelnost za par minut.. vzdy je to na kupujucom alo sa rozhodne. Treba sa aj viac krat prist pozriet

lucka_ke
14. mar 2021

len so súhlasom banky a musela by si vyplatiť hypo predčasne

dkethe
14. mar 2021

@sapetka ha 😂 to je dnes nerealne, dobry byt je zvycajne fuc do 12 hodin, namax druhej obhliadke!
My sme teraz pod tlakom aktualneho nepomeru dopyt-ponuka kupili byt. Za nasledujuce 3t za v ponuke ziadny iny v danej lokalite a rozlohe neobjavil

Autorka, neviem. Nalad sa ze budete stastni, predat mozes vzdy

panelacikova
14. mar 2021

@sapetka Daň z predaja by nemusela platiť. ak ho predá za rovnakú hodnotu... platí sa len dan z rozdielu. čiže predaj - kúpa (+rekonštrukcia) = rozdiel. a z toho sa platí daň z príjmu

benit
14. mar 2021

My sme kupili pred 11 rokmi dom. Manzelia sa rozvadzali, byvali v novom rok, boli sme na obhliadke, pan sa strasne ponahlal. Ked sme chceli ist druhy krst ani za svet. Dohodli sme sa na kupe. Peniaze vyplatene a nechcel sa vystahovat. Byvali sme 10 rokov. Strasne zle som sa tam citila, aj susedia vsetko starsi, ani slovo s kym prehodit. Rozmohla sa u nas vystavba, kopec domov na predaj, tak sme si nasli iny. Byvame rok a som spokojna.

kitycat
14. mar 2021

Ja viem na co narazas... Prist sa pozret na byt 5x a dumat ci ano alebo nie je v dnesnej dobe (a nemyslim tym covid, ale fakt ze je dopyt vyssi ako ponuka) luxus, ktory sa da len tazko dovolit. Ak na byt stoji zastup dalsich zaujemcov jedina zachrana je zlozit rezervacnu zalohu a patrat dalej.... No ale nie kazdy ma 2000€ na tuto zalohu a 2500€ na dalsiu zalohu a premyslat ci ano alebo nie... Ak vam vasa nehnutelnost nevyhovuje asi ste to riadne nepremysleli... Predat mozete hocikedy, ale ak je to do 5r.od kupy a predate so ziskom platite z toho dan.. My sme kupili nedavno byt, nad nami byva talianska rodina... Su trochu hlucnejsi a bolo by fajn mat inych susedov ale to by sme asi nic ine nezohnali lebo to bol jediny byt kde sme na obhliadku prisli prvi..

laila18
14. mar 2021

Kúpili sme starší dom v 2017, akože nebol to úplne náš sen ale financie, lokalita atď..bolo to vtedy to najlepšie. Potom sme si ešte rekonštruovali, narodilo sa prvé diéte, teraz bude druhé. Teraz ako som doma na rodičovskej mi veľa vecí nevyhovuje, nie na dome, ale susedia nula bodov, nemáme v okolí skorom žiadne deti, obec celkovo má problémy, žiadny extra rozvoj. Jediná výhoda je, že tu mám fakt výhľad priamo na škôlku, ktorú rodičia chvália. Tak sme sa zatiaľ s mužom dohodli, že za skolkarskeho veku detí to tu ešte zvládneme a potom sa uvidí, či budú nejaké pozitívne zmeny. Keďže deti by potom do školy museli cestovať autobusom, prípadne by som ich musela voziť atď...uvidíme ako sa to vyvinie 🤷 napíš čo konkrétne vám vadí na dome? Vždy sa s tým dá niečo robiť podľa mňa

s_a
14. mar 2021

Ano, tiež sa nevieme dočkať kedy uplynie 5 rokov a budem dúfať že budeme mať finančné prostriedky na to kúpiť nieco lepšie..
Ale byt môžeš predať aj do roka, daň platis len z rozdielu kúpnej a predajnej ceny, tak to už musíš ty vedieť či sa ti to oplatí.. ale poradila by som sa asi s bankou a tak, ak sa do toho nerozumieš ako sa to potom rieši

matkaleskova
14. mar 2021

Da sa aj takato situacia poriesit a osobne poznam mnoho ludi, ktory proste novu nehnutelnost museli predat. Podla mnasi kazdy najde casom na nehnutelnosti nejake negativum a uplne 100% spokojnost asi nebude nikdy

lopka1313
14. mar 2021

Tiez si pamatam ako som ja kupovala byt... predtym mi jeden vyfukli, lebo som bola druhy zaujemca, pri tomto som bola prva, prehliadka len tak zbezne, byt zariadeny nabytkom, kt tam nebude a vezmu si ho, ale poprosila som ich o cas do vecera... Zatial som sla na dalsiu prehliadku a rozhodla som sa pre svoj... nieco o nejakych chybach, ci dokonca rozmeroch miestnosti (kvoli zariadovaniu) nebolo kedy ani ako zistovat... Kupovala som spotrebice bez toho, aby som vedela, ci realne vojdu do miestnosti (prácka) :D Ale slo mi o to, ze som bola rozhodnuta (a stale som) svoj byt milovat. so vsetkym co v nom je. vratane chyb, toho, ze je maly a mam divnych susedov. Proste to tu milujem, a o to ide 🙂 mam ruzovy pohlad, aj ked by som kludne mohla mat cierny,.. Inak do 5 rokov sa plati dan z rozdielu kupnej a predajnej ceny a neviem, ci by som riesila predaj hned bez toho, aby som si dala cas si to tu zamilovat a zistit vsetky vyhody 🙂 hlavne pokial je na nom hypo a musela by som to riesit cez banku...

benit
14. mar 2021

Kamoska tiez tak caka uz 2 roky. V novembri im uplynie 5 rokov. Len ceny novostavby isli dost hore oproti tomu ked to planovali pr4d 2 rokmi.

miakey
14. mar 2021

Teraz je na tom asi dosť ľudí podobne. My bývame v BA, niekoľko bytov nám vyfukli spred nosa, pripadne sme ráno volali kvôli obhliadke, ktorá mala byť v ten deň poobede, ale ozvali sa cez obed, že už to niekto medzitým zobral. Čiže keď sme našli náš byt, tak ešte v ten deň sme sa rozhodli, že ho berieme, hoci mal aj chyby. A ďalších x chýb sme našli, keď sme sa nasťahovali. No ale cena bola dobrá a kúpu neľutujeme, lebo sme v super lokalite a postupne sme si prerobili, čo sa dalo. A s tým ostatným sme sa zmierili. Podľa mňa tá lokalita robí dosť veľa, keďže nie si celý deň len doma.

nely1704
14. mar 2021

V prvom rade si uvedom, že tam nemusíš bývať do konca života! Viem, možno sa aj bojíš reakcii okolia... čudovanie, možno výsmech... povec si, že tam skúsiš vydržať určitý čas, daj si nejaký krátkodobý cieľ... rok, dva.... a tak sa rozhodneš, čo ďalej. Ľudia sa bežne sťahujú aj 5X za život podľa situácie, práce a chuti

deti95060810
14. mar 2021

no chápem ťa... niekedy nehn. môže byť aj celkom fajn, len susedia - a to zistíš neraz až o nejaký čas sú na figu... Popr. vedľa teba kde aký asociál býva, neprispôsobivý , alebo bezohľadný chmuľo ....😉

evkao
14. mar 2021

my sme kupovali byt pred skoro 8 rokmi.... vo stvrtok sme sa rozhodli, ze budeme (vtedy este s priatelom) hladat byt, vsak mame cas, ved dobry byt sa hlada aj pol roka...v piatok sme boli na par obhliadkach a prisli sme aj do NASHO bytu - neda sa to pomenovat, proste hned ako sme vosli, som sa tam citila ako doma 😊 v pondelok sa nam nahodou podarilo dostat na obhliadku toho isteho bytu este raz, a ja som si len potvrdila ten pocit 🙂 dva dni nato sme podpisovali zmluvu... boli sme nadseni, byt v super cene (8rokov dozadu boli este ceny trosku inde), plne zariadeny, nadherny vyhlad, prijemni susedia, ziaden problem s parkovanim.... postupne vyplavali na povrch niektore chyby, ale co sa tyka stavu bytu, vzdy sa to da opravit, susedia sa parkrat pomenili (niekedy viac, niekedy menej prijemni), byvame trosku bokom od mesta, byvame na kopci, takze je tu viac veterno.... no napriek tomu by sme inde nebyvali, lebo byt milujeme - byt/dom, v kt.zijes, by mal byt pre teba miestom, kde sa citis dobre