Nezdá sa vám že všetci sú posadnutý kojením?

mamaetka
30. jún 2008

Milé mamicky, rada by som rozdebatovala temu, ktora mi nesmierne lezie na nervy. Neviem ako vy, ale ja mam pocit, ze tlaky okolia na mamicky co sa tyka kojenia su obrovske. Ked niekoho stretnem, tak sa ma hned pyta "a kojis?, vies lebo to je pre dietatko to najlepsie!" Ako keby bolo kojenie sutaz, ze ktora viac a ktora dlhsie a ktora lepsie. A tie co nekoja ze su len lenive a tie, co tvrdia ze maju malo mlieka nevedia kojit. Ja nastastie kojim, aj ked zo zaciatku boli obrovske problemy, doteraz ho obcas nakrmim umelym mlieckom, ked mam ja malo, ale neviem si predstavit, ze by som nekojila, to by som si pripadala ako zlomatka. Myslim si, ze sa okolo toho robi velke halooo a zbytocne sa mamicky stresuju. Mna napriklad vystrihali pred dokrmovanim z flase, ze uz viac kojit nebudem, co je hlupost, maly papa aj z flase aj odo mna, ze mu nemam davat cumlik ani cajik z flasky len na lyzicke lebo sa odstavim od mlieka a on mi v pohode cmula cumlik aj pije cajik a je spokojny a vysmiaty. Tie reci o tom ako ma matka kojit aj kazdu pol hodinu, ked ma malo mlieka - skusala som, vysledok bol katastrofalny - ja unavena na smrt, boleli ma prsia a chrbat, bola som nevyspata, znicena a maly stale plakal od hladu. Tak som mu dala umele mliecko z flase, mne sa do druheho dna naliali prsia a kojila som dalej. Aj koli klobucikom na bradavky, mne sa maly vobec nechcel prisat, mala som ich uplne ploche, tak som zacala pouzivat klobuciky napriek varovaniam, ze sa to ani poriadne nenaje, ze ma nebude citit ani si nevytvori ku mne vztah cez tu umelinu a podobne. Papka v pohode aj cez klobucik a ja konecne nemam krvave bradavky a kojenie je pre mna radost. Myslim si, ze ten tlak spolocnosti je obrovsky a hlavne ma hnevaju tie zavadzajuce rady ako mame len a len vylucne kojit, lebo to je najlepsie, najzdravsie a najprirodzenejsie. To asi pisu a radia tie, ktore s kojenim nemali ziadny problem a zbytocne stresuju ostatne. Ja som si isla v porodnici oci vyplakat, ked som videla ako ostatne v pohode kojili a mojho maleho museli dokrmovat. Mama do mna liala caje a zaprazene polievky, ja som nemyslela na nic ine, len na to, ci budem mat dost mliecka. Teraz uz na to kaslem. Napapa sa malo, tak mu dam flasku. Hlavne ze je spokojny a nie je hladny. Ale tie mudre reci okolo toho co pocuvam, ze to robim chybu, ked ho dokrmujem,ze mliecka sa mi vytvori tolko, kolko maly bude potrebovat. Tak u mna to nefunguje. Preco nas takto stresuju?

bubba
3. júl 2008

zuzana mne sa zda ze 2 😅 😅 ale co kaslat na to aj tak to uz nikto necita 😀 😀 papa

betina1984
4. júl 2008

Ahojte, koľko trvá kým sa prestane tvoriť mliečko? Alebo si musím dať pichnúť injekciu na zastavenie tvorby mlieka?

alififi
4. júl 2008

este prikladas ?
podla toho kolko ho mas. myslim, ze pokial ho neni vela, tak injekciu netreba.
dava sa aj Ricinus Communis 30 tka - 2x denne

betina1984
4. júl 2008

Neprikladám, lebo nechce už chytiť. Doteraz aspoň v noci čosi vytiahla, ale už ani to nie. Dnes ráno som posledný krát odstrekla 60 ml a to som nekojila od 1.00 v noci (pila asi 5 minút). Mám ho veľmi málo, preto chcem skončiť.

bubba
4. júl 2008

betina ja som stratila mlieko a napriek tomu som si do roka este vytlacila z kazdeho prsnika kazdy vecer kvapku mlieka pri sprchovani 😅 😅 ale potom to preslo.inac ak nekojis tak je nutne laktaciu zastavit u niekoho ale ani injekcie nezaberaju co poznam jednu maminu ta bola na injekcii 3 x lebo mala strasne vela milk a musela ist do roboty ci co a az po tretej jej zabralo 😝

alinka76
4. júl 2008

sirinka, s tým vypudzovacím reflexom máš pravdu. malého tiež stále kojím a popritom si večerné dávky odsávam, niekedy aj cez deň, keď mám moc naliate prsia, ale dám prečo len to, čo je asi tak zvonka hmatateľné a to vnútorné mliečko, ktoré sa spúšťa saním malého, nedokážem dostať von ani odsávačkou ani rukou.

a čo sa týka otázok, či ešte kojím, tak tie ma vôbec nerozčulujú. ja som na to hrdá, že môžem kojiť, pretože prvú dcéru som nezvládla, kojili sme sa 1 mesiac a potom sme dokrmovali. a to tiež len preto, že som počúvala "dobré rady" z okolia. teraz si nenechám rozprávať do kojenia nikomu, a vôbec nie takým, čo nekojili, alebo kojili málo a potom prestali, lebo "mali málo mlieka". aj moju maminu počúvam jedným uchom, pretože tiež mi jej rady neprichádzajú moc povzbudzujúce, ale riadim sa svojim inštinktom. mala som strašne veľa mliečka na začiatku a konečne ho mám tak akurát a mamina mi naposledy povedala: však by ani nevadilo, ak by si úplne skončila, však si pekne vydržala dlho. no lenže mne to nestačí, rada by som kojila aspoň rok, pretože je to najlacnejšie, najbezpečnejšie, najzdravšie, najpohodlnejšie 🙂

alinka76
4. júl 2008

betina, a nechceš odsávať a dávať z fľašky? je to škoda, pretože to nie je málo, 60ml, ak by si odsávala každé 3 hodiny, tak by si určite nazbierala aspoň na 2 dávky denne.

betina1984
5. júl 2008

alinka76, ale ja odsajem 60 ml keď nekojím pol dňa, to je 120 ml za celý deň z oboch prsníkov. Myslím, že je to dosť málo. Ja sa pritom natrápim 2 hodiny, div mi ruka neopadne a kvôli 120 ml sa ja trápiť nebudem. Urobila som hneď chybu v začiatku a už to nenapravím. Možno pri druhom budem mať viac šťastia.

lenusiatko
5. júl 2008

Betina, ja by som to nevzdavala. Aj my sme sa 2 mesiace trapili a teraz sa ako tak normalizujeme. Tiez sa mi zdalo, ze mam malo mlieka, vyskusaj babo casto prikladat, viem, co je to odstrekovanie, niekedy som nevladala ani pohar drzat v ruke a mala nevladala tahat, bola na zaciatku chora a museli sme dokrmovat. Cele dni som len kojila a nakoniec som malu aj tak musela dokrmit UM. Bolo to velmi frustrujuce, niekto nakrmi za 5 minut a my 2 hodiny a nic. Chyba v zaciatkoch sa vzdy da dohnat. My sme mali dni na 400 ml Nutrilonu a teraz ked mala vypije 60 ml raz za 3 dni, jej to staci. Najdi si niekoho, kto ta podpori a vyskusaj si viac verit. Ved mozes kojenie doplnat dokrmovanim a casom uvidis, ze nabehnes len na kojenie, urcite sa to da. Drzim ti palce 🙂

skolara
6. júl 2008

No presne niekto hore to vystihol ze kojenie odporuca jedna radost ze ake je skvele s cim suhlasim ale ked mi treba malu nakojit niekde inde ako doma je to boj 😠 😠 😠 .Proste sa nikde na kojacie matky nemysli. V meste ziadne miestnosti na kojenie a prebalovanie no fakt strach a hroza 😖 😠

lenusiatko
6. júl 2008

Skolara, mam novu skusenost. Ja som naposledy kojila v Avione, je tam hore taka izbietka s oranzovym gaucom, kde mozu nakojit max. 2 maminy, co je super ale v momente, ako tam revalo na plne gule radio, sme dokojili. Mala revala a nechcela sa prisat, tak som do nej tlacila, aby mi dusu nevyrevala, doma jej tiez nedavam radio k uchu ked papame, ale vdaka aspon za tu miestnost.

dididi30
6. júl 2008

ahojte, baby ja kojim vsade este aj v satniach kde sa susa oblecko a vonku v parku a v meste na lavicke, mne je t jedno, kaslem na nic 😅 😎

blau
6. júl 2008

Ahojte,uplne suhlasim.Ja zijem v rakusku a o kojeni som si vypocula tiez svoje aj od svokry)ona nebude kojit lebo mala vela mlieka a ju to bolelo).Na to mam tiez svoj nazor.Ked mali prist na navstevu ani spat som nemohla lebo tie reci ty si asi jedina zo 100 co tu koja a kedy mu das uz nieco ine ?Ja som si robila po svojom a som rada ze ma muz podporoval.KOjim uz 21tyzdnov aj s problemymi retencie atd.Ale tiez som nemala z toho potesenie takze ja som nazoru nech si kazdy robi co chce.Ked nieje mliecko tak sa da umele a ked je mliecko a vyhovuje to maminka aj dietetku tak nech sa paci a na reci inych sa vykaslite.Mami vedia aj tak vsetko najlepsie 😉

dadis
6. júl 2008

Teraz su naozaj vsetci tym kojenim taki posadnuti, ze sa za to, ze kojim pomaly hanbim. V tejto dobe, ked sa ma niekto spyta ci kojim a ja odpoviem kladne, tak hned za tym nasleduje "chvala" kolko oni kojili, pomaly preteky kto-kedy-ako---no hroooza. Ja to az za take "hrdinstvo" nepovazujem, mne to pride jednoduchsie ako robit alchymiu s UM (staci mi vecerne praskovacie lietadlo - ako to vola manzel,ked zarabam malemu kasu - prasok je rosypany po celej kuchynskej linke 😠 😠 ) Dufam, ze taka nebudem v buducnosti aj ja a nebudem na ulici pomaly vsetkym rozpravat ako dlho som kojila, je to trapne...Ja verim, ze takmer kazda maminka chce pre to svoje to najlespie a ktora tak nechce, tak to, ze dava dietatu UM je pravdepodobne v takom pripade to najmenej strasne...

martina46
6. júl 2008

dadis, presne s tebou suhlasim.

bubba
6. júl 2008

dadis diky 😉

betina1984
7. júl 2008

Lenusiatko, ale problém bol v tom, že ona sa už prisať nechcela. Mohla som prikladať každých päť minút a vždy, keď som sa priblížila, skončilo to revom. Tak som to nechala tak. Možno pri druhom to bude lepšie. Tak jej pekne robím po každom 130 ml Nutrilonu (to jej stačí) 5-6x za deň a je spokojná. Večer sa o 19.00 napapala o 20.30 zaspala a vstávali sme o 05.45. To by sa mi pri kojení nestalo. Keď som ju v poslednej dobe nakojila o 2.00 o 3.30 už bola hladná.

mamaetka
autor
7. júl 2008

Betinka aj mne maly niekedy place, ked ho chcem prilozit. Na pravy prsnik si ho musim prikladat tak, ze ho drzim ako polienko pod pazuchou, hlavicku ma dopredu a nozky dozadu, no je to riadna komedia, ale papa

annag
7. júl 2008

Mamaetka, tá poloha je možno smiešna, ale je výborná pre správne vyprázdňovanie prsníka z tej jeho časti, ktorá sa pri iných polohách ťažko vyprázdňuje. Je možné, že Tvojmu malému práve takto dobre tečie mliečko, lebo si stláča ten správny a dobre naplnený mliekovod. 🙂 Kľudne takto dojči hoci až do odstavenia.

avion
9. júl 2008

ja si myslim ze muzi nemaju o tom vobec rozhodovat

andrii
9. júl 2008

mamaetka, niekde som čítala,že táto poloha v ktorej kojíš sa volá "futbalová lopta". Je to akoby si držala loptu pod rukou,že? Je to normálna poloha a používa sa keď dieťa chce ťaha iba z jedného prsníka a z druhého nie.Takto sa trošku oklame. Aj ja som svojho Matúša zopárkrát takto kojila,keď nechceťa z jedného ťahať.

manchiny
9. júl 2008

ahojte,
dididi30 klubuk dolu pred tebou 😀 to je super že sa nehanbíš na verejnosti, aj ja si myslím že je to blbé že tu na SR kojace mamičky nemaju šancu nájst miesto na papanie, mne to lezie na nervy, je to dost zaostalé a frustujuce pre nás,že na nás kašlú a ešte aj kopa iných vecí je na rit pre mamičky ako napríklad že sa nikde neviete dostat s kočíkom, špeciálne v menších mestách...mamaetka aj ja tak kojím, lebo som prišla na to že tak olkamem malinkého ked nechce zobrat cicik 😅

bambusko
28. júl 2008

myslite, ze sa to dodrziava?

http://www.provita.sk/code.htm

sirinka
28. júl 2008

bambusko...nie celkom

annag
28. júl 2008

Bohužiaľ bambusko, nedodržiava sa to ani zďaleka. Pre dojčenie sa urobilo za posledné roky u nás veľa, ale sila farmaceutických spoločností je obrovská. Nie je nič jednoduchšie, ako zaplatiť lekárovi dovolenku v Karibiku, s následnou protislužbou - budete predpisovať náš výrobok, naše mlieko. Noviny a časopisy tiež žijú z reklamy farmaceutických spoločností. Kto si môže zaplatiť reklamu na dojčenie, keď dojčenie je zadarmo?

Je to veľmi smutné a ťažko sa mi niekedy počúvajú argumenty mamičiek,ktoré nedojčia, prikrmujú a odstavia neopodstatnene bábätko , skrátka vzdajú predčasne dojčenie, lebo sa napr. iba cítia unavené dojčením, koľko detí žije len na UM a dobre je, bábo plače, lebo je hladné, neprespí celú noc, málo priberá ... Na druhej strane sa nečudujem, lebo ten tlak na kŕmenie UM je z každej strany a nepochopenie okolia, zvlášť odborného, ako sú pediatri, ľahko preváži o čosi niekedy náročnejšie dojčenie.

Dojčenie a jeho význam je stále podceňované, vidno, koľko zla sa tu za predchádzajúcich 50-60 rokov urobilo. Veď aj rómske mamičky stále nariekajú, že Sunar je drahý, daktoré ho vymieňajú za roztok vody a múky a potom v TV vidíme podvyživené deti na hranici života a smrti. Stratili už aj ony celkom svoj prirodzený pud, dať dieťaťu prsník.

Veľmi si vážim každú mamičku, ktorá dojčí svoje dieťatko a odolá "medovníku", ktorý mu podáva ježibaba. 😉

annag
28. júl 2008

Ešte chcem dodať, že na druhej strane UM zachránilo veľa detských životov v prípadoch, keď bábo MM nemôže piť. Sú to však ojedinelé prípady a diagnózy, a je smutné, že sa na to nabaľujú dôvody, ktoré s neschopnosťou organizmu spracovať MM nemajú nič spoločné. ☹

zuzana76
28. júl 2008

annag, ale dokedy dojcit? ja sa chystam maleho uz odstavit, onedlho dovrsi jeden rok, myslim, ze uz mu MM neposkytuje tolko zivin a z UM sa napapa lepsie, nie? alebo by som mala vytrvat v dojceni aj nadalej? mam dilemu

bambusko
28. júl 2008

anna, som si myslela, ze len ja mam ten pocit.

urcite nie je v poriadku celoplosne posielanie vzoriek um /prisla mi postou beba - urcite nielen mne/. na co to je dobre? aby mala neskusena matka doma ako poistku umelaka, ked bude babo uplakane a ona plna pochybnosti? tak sup-sup, rychlo vyskusat a netreba ani nikde zhanat, vsetky problemy vyriesene. nemam presne info ako sa zavadza um, ale predpokladam, ze jedna davka na skusanie nestaci, ci znacka vyhovuje sa da zistit az po niekolkych dnoch, tak je? ale, aby praca ludi, ktori to vyrobili nevysla nazmar, nevyhodim to do kosa, ale vyuzijem - prave zaciname prikrmovat stenata 😀

dalsia korektna vec je dvd - reklama na nutrilon. pan dr. je posadnuty kojenim, o nicom inom ani nerozprava, len o tom ake je mm super. az zaznie nenapadne podhodena veta: kazda mamicka skor, ci neskor, stoji pred otazkou akym dojcenskym mliekom nahradit mm ktoreho uz nema dostatok...

teda nie som asi kazda mamicka, ale poznam este zopar takych 🙂

anezena
28. júl 2008

zuzana76: ja som citala, ze dojcit by sa malo do 1,5 roka.

Ale na :

http://porodnica.rodinka.sk/user/view_page.php?...

som nasla toto:

"Pitie materského dieťaťa po 1,5 roku jeho veku môže byť skôr psychická záležitosť, že si tým nahrádza upokojenie, keď má stresy. Vtedy sa opäť akoby zintenzívni potreba dieťaťa."

Moja mamina kojila moju sestru az takmer do troch rokov. Nebola absolutne chora, az potom ked zacala chodit do skolky.

Zato ja kojim 4 mes. a maly mal obcas nejake sopliky, a ja som bola chora uz 3 kratm z toho raz aj na antibiotikach. takze neverim tomu, ze dojcenie pomaha imunite tebe aj dietatku. U mna to teda urcite neplati. A ani ziadne chudnutie neprichadza, a menzes mam tiez.

Ale aj tak je podla mna kojenie asi to najlepsie, co mozem svojmu dietatku dat.

zuzana76
28. júl 2008

do roka a pol? hmmm to je dost dlho, mne sa uz teraz zda, ze maly dost zavislaci