Novoročné zvyky

31. dec 2022

Ahojte, len taká oddychová téma. Uchovávate nejaké zvyky na Nový rok? Ja neperiem, budeme mať makové bobalky a sosovicovu polievku. Aké zvyky máte vy?

marsmykkok
31. dec 2022

Ani nie, akurát nejem hydinu.

januska12323
31. dec 2022

Žiadne nemáme.

babulkomale
31. dec 2022

Musim prat, ideme na dovolenku. Poverám neverím.

bimbambim
31. dec 2022

Poveram síce neverím ,ale máme zaužívané,že hovädzí vývar na nový rok a neperiem prádlo vo sviatky všeobecne.Snazim sa neprat ani nedeľu keď tak operiem sobotu alebo pondelok .

ivonahnur
31. dec 2022

Stavím na niejaké hokejové zápasy uvarím obed a idem do kostola

dankabetka
31. dec 2022

Nejeme hydinu a ani rybu...aby stastie neuletelo alebo neodplavalo v Novom roku.
Smeti odnasame na Silvestra ..akoze upratanie si na konci roka 🙂

janewithane
31. dec 2022

Nemame žiadne, užívame si voľno. Prečo makove bobalky a neperieš?

autor
31. dec 2022

@janewithane makové bobalky máme aj na Vianoce aj na Silvestra a zvyčajne aj na Nový rok a neperiem kvôli povere ani smeti nevynasam..

autor
31. dec 2022

@dankabetka hej toto tiež nebude hydina ani ryba u nás

janewithane
31. dec 2022

A aka je to povera? Velmi sa v tom nevyznam

autor
31. dec 2022

@janewithane smeti sa nevynášajú preto, lebo si môžeš vyniesť šťastie, s tým pranim ani neviem vlastne presný dôvod

riamia91
31. dec 2022

Ja sa riadim príslovím "Ako na Nový rok, tak po celý rok", lebo mi to proste vyhovuje... poverám neverím.
Takže nevarím, nepracem, neperiem, proste žiadne domáce práce 😁😁😁, jedine ráno postelím a umyjem riad cez deň. Snažím sa nenaháť, nehádať, čo najviac relaxovať a venovať sa rodine. A idem do kostola. U nás sa zaužíva, že sa neje hydina, no už som ju jedla na Nový rok a nemala som pocit, žeby mi uletelo šťastie.

marsmykkok
31. dec 2022

Prádlo vyvesené vraj nešťastie do domu alebo niekde sa píše dokonca aj o smrti blízkeho ☹

marsmykkok
31. dec 2022

Teda teoreticky ak máte sušičku a nevyvesite nič tak prať môžete 😀

jaja8_9
31. dec 2022

@marsmykkok aj keď som prala a vyvesala dnes??? Nevedela som

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
marsmykkok
31. dec 2022

@jaja8_9 to netuším

zuzanka.zuzu
31. dec 2022

spím do obeda... robím si srandu, mám 2r dieťa, o 7 sme hore 😢🙈

spadnutaslivka
1. jan 2023

som rada, že tie povery nepoznám, aspoň sa ničoho nemusím báť 😀

babulkomale
1. jan 2023

@marsmykkok presne, susicka ususi a nemusime sa tyrat poverami ako v stredoveku.

mimka2019
1. jan 2023

Všetky povery sú len "nastavením mysle" človeka, ktorý na povery verí. Ja periem, vynášam smetie, vysávam, jem hydinu, aj ryby a ešte sa mi nestalo, žeby som si "vyniesla" šťastie, alebo aby mi "uletelo" či "odplávalo" 😁 a prečo? lebo moja myseľ nie je nastavená na povery 🙂

babulkomale
1. jan 2023

@mimka2019 presne, aj keby hned zomrel niekto z rodiny, nebude to pre vtaky na tanieri alebo smeti, ale proste preto ze mal diagnozy a vek a preto ze ludia proste zomieraju, nehody sa deju...to keby kazdy dodrziaval povery tak nikto neumrie a kazdy bude mat len stastie? 😃 Bodaj by...

jaskolka
1. jan 2023

Ja som tie somariny o hydine a rybe a smetiach počula prvýkrát od mamy bývalého priateľa. My sme normálne vserko robili na Nový rok, akoby to bol bežný deň, ak bolo treba. A nikdy sa nič nestalo.
Nemáme nijake extra zvyky, je to voľný deň a hotovo

drzaopica
1. jan 2023

@zuzanka.zuzu ber to pozitívne sú ženy, ktoré nespia ani do 7🙂

zuzanockamt
1. jan 2023

Beriem to ako bežný deň. Dnes nemusím variť, máme od včera. Ak by sme nemali, normálne varím. Vysávala som už, zvesím prádlo zo sušiakov. Ak bude potrebné večer oprať, pustím práčku. Ale včera som 3-krát prala, tak by to malo vydržať. Venujem sa normálne domácim prácam podľa potreby.