Nový zákon k predaju cez bazár

ivamotylik
14. nov 2022

https://fontech.startitup.sk/spravy/obrovska-zm...
Bude sa toto týkať aj modrého konika a strechy? Všetky predávajúce a predávajúci sa budú musieť registrovať?

sandria
14. nov 2022

@ivamotylik to je hlavne pre takych, čo na tom naozaj zarábajú a neodvádzajú dane. Predaj aút, nehnuteľnosti, pozemkov. Kvôli obnosenym detským veciam sa predsa nebudem registrovať 🙈

chillibubble
14. nov 2022

nie, to je pre take portaly ako sashe, booking a pod.
nie bazarovy predaj pouzivanych veci. ved tam bola odvedena dan ked to niekto kupil ako nove.

roomaa
14. nov 2022

@sandria asi tak nejak

evica17
15. nov 2022

Tak toto je iná somarina,
@chillibubble čiže k aj predávam veci zo záhradky,či už vajíčka alebo orechy aj vtedy sa registrujem ?

kacerik00000
15. nov 2022

@ivamotylik ja si vobec neviem predstavit, ako sa da toto preniest do praxe. Cez bazos a MK komunikujeme cez sukromne spravy, dojednavame si aj ovela nizsie ceny ako mame uvedene v ponuke a tieto stranky nemaju ziadny prehlad o tom, kolko penazi naozaj predavajuca dostane a kedy presiahne hranicu 2000€. Rovnako predavajuce nevystavuju faktury a nemaju prehlad o tom, kolko za rok realne zarobia - sumy ktore chodia na ucet obsahuju aj postovne, casto predavame aj veci nielen svoje, ale aj rodine a kamaratkam a keby sme este odpocitali tie vlozene peniaze do novych veci,z ktorych sme uz raz dan zaplatili a ktore potom predavame lacnejsie, tak by sme boli skor v obrovskej strate. Cely tento clanok nema hlavu ani patu, zasa len niekto zachytil nejaku prvotnu informaciu a bez dalsich faktov vyprodukoval takyto clanok. Bolo by vhodne keby sa k tomu vyjadril aj niekto priamo z MK, aby nevznikla zbytocna panika. Lebo aj o tom to je , vydesit ludi aby sa sami ponahlasovali. Pravdepodobne by museli zamestnat aspon dalsich minimalne 20 ludi, aby povyplnali tlaciva za vsetkych bazarovych predajcov a ponahlasovali ich.
Ine je to napr. na vinted alebo booking, kde peniaze prechadzaju priamo cez stranku a je tam pekne vidiet, kolko za ake obdobie predavajuca obdrzala na ucet za predaj.

cervenaruza123
15. nov 2022

Akoze na prvy pohlad mi to pripadalo ako riadna blbost. Ale ked som sa potom zamyslela, aj kolko podvodov je cez niektore portaly, ako niektori to zneuzivaju a zarabaju si tak vo velkom, vykupia niektore veci len kvoli dalsiemu predaja a clovek chce si kupit vstupenku alebo cosi take a nie je, lebo to vsetky vykupili tito predajcovia a na tom potom ryzuju... No zase kvoli takym ludom sa to komplikuje aj pre beznych ludi, co chcu obcas daco predat.

chillibubble
16. nov 2022

@evica17 podla mna na toto platila registracia aj doteraz. kto to robil za ucelom zisku a nie, ze mi doma ostalo a nechcem aby sa pokazilo, tak to idem na trh predat.

maxxim
16. nov 2022

@sandria žial, čo mám informácie, tak každý kto bude ponúkať veci na predaj, tak sa musí zaregistrovať. A ak príjem bude väčší ako xxx tak budeš musieť odviesť daň.
Toť, demokracia, teda ak raz niečo kúpiš z daňou, tak po xx rokoch keď to budes chcieť predať nad xxx sumu tak budeš musieť zaplatiť daň. Keď chodíš do práce, tak ti strhnú daňe, soc., Zdravotné....a v obchode znova dph, a ak si budeš chcieť prilepšit tak znova zaplatíš daň. Za vec, ktorá bude pre teba už nepotrebná...

maxxim
16. nov 2022

@evica17 áno. A ak prekročíš urcitú sumu za kalendárny rok, tak budeš musieť dať Matovičovi pár koruniek za to, čo pre Teba robí"...

maxxim
16. nov 2022

@chillibubble áno, preto na to doplatia i tí, ktorí predajú niečo raz za čas len za úcelom nadbytočnosti...

maxxim
16. nov 2022

@roomaa nebuď si tím istá

lenkakravcova
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lenkakravcova
16. nov 2022

@chillibubble nasla som to presne. V 2022 do 500€ bol predaj z dvora oslobodený od registrácii

Otázka č. 6 - Príjmy z príležitostnej poľnohospodárskej výroby
Daňovník v roku 2022 okrem príjmov zo závislej činnosti dosiahol príjmy z predaja poľnohospodárskych produktov dopestovaných vo vlastnej záhrade (ovocia a zeleniny), pričom nejde o činnosť vykonávajú v rámci podnikania samostatne hospodáriaceho roľníka. Príjem z predaja poľnohospodárskych prebytkov (predaj z dvora) dosiahol vo výške 1 200 eur. Je možné tieto príjmy považovať za príjmy z predaja hnuteľných vecí, ktoré sú oslobodené od dane?
Odpoveď
Nie, predmetné príjmy nie je možné považovať za príjmy z predaja hnuteľných vecí. Ak nejde o činnosť vykonávajú v rámci podnikania samostatne hospodáriaceho roľníka, a zároveň nejde o predaj produktov právnickej osobe alebo fyzickej osobe podnikateľovi, ktorá si môže znížiť základ dane podľa § 17 až § 29 o odmenu vyplatenú na základe dokladu spĺňajúceho náležitosti účtovného dokladu, príjmy z predaja poľnohospodárskych produktov dopestovaných vo vlastnej záhrade (poľnohospodárske prebytky), sa považujú za príjmy z príležitostnej poľnohospodárskej výroby podľa § 8 ods. 1 písm. a) zákona o dani z príjmov. Uvedené príjmy podľa § 8 ods. 1 písm. a) zákona o dani z príjmov sú od dane z príjmov oslobodené do výšky 500 eur.

(na portále finančnej správy)

zalka
17. nov 2022

@kacerik00000 vieš čo znamená slovo tržba?
To nie je príjem len za vec. V tržbách máš príjem za veci a za poštovné.
Čiže ak predsa niečo za 10€+3€ poštovné tak tržba je 13€ a nie 10€.
Už po predaji jednej veci sa budeš musieť registrovať na daňovom úrade.
Budeš si musieť viesť evidenciu tržieb a potom zdaňovať, čiže ak si zamestnanec tak už ti nebude môcť spraviť RZD zamestnávateľ ale ty sama budeš podávať DP typ B rovno daňovému úradu.

chillibubble
17. nov 2022

@zalka malo by ist o implementaciu eurosmernice DAC7. nasla som toto vysvetlenie danovym poradcom
https://www.emineopartners.sk/smernica-dac7-o-d...

a toto konkretne:
"Nie každá aktivita predajcov patrí do rozsahu pôsobnosti Smernice DAC7. Prevádzkovatelia digitálnych platforiem budú mať povinnosť hlásiť údaje iba o nasledujúcich transakciách:

prenájom nehnuteľností nachádzajúcich sa v EÚ (napr. obytných, rekreačných a komerčných nehnuteľností a parkovísk)poskytovanie osobitných služieb poskytovateľom so sídlom v EÚ (napríklad vo forme živnosti)predaj tovaru predávajúcim so sídlom v EÚ (B2C aj B2B, nový aj použitý tovar)prenájom akýchkoľvek dopravných prostriedkov subjektom usadeným v EÚ (auto, spolujazda atď.)"

takze jedine ze by bol bazar povazovany za B2C obchod. a to by tu musel MK zaviest nejaku platobnu branu, alebo nieco kde by si kupujuci zvolil moznost platby kartou, na dobierku atd. a mk by mal s nami nejaku zmluvu a mal by tiez udaje o nas predavajucich.

zalka
17. nov 2022

@chillibubble neriešila som smernicu, vysvetlovala som slovo tržba. A tiež čo to bude znamenať pre bežného človeka.
Ako sama som zvedavá čo to bude, lebo som si zvykla, že naši politici sú ako sa povie papežskejší ako pápež. A naše verzie zákonov a nariadení zvyknú byť oveľa prísnejšie ako europsky poslanci vymysleli. 🙂

chillibubble
17. nov 2022

@zalka reagovala som na tu druhu tvoju cast zacinajucu "Uz po predaji jednej veci.... "
Neviem si predstavit, ze by danovy urad spracovaval priznania beznych ludi, predavajucich len obnosene veci. To by im spracovanie priznani trvalo ovela dlhsie a tak isto vyplacanie preplatkov atd.

zalka
17. nov 2022

@chillibubble danový úrad spracováva aj RZD po hláseniach zamestnávateľov a prehľadoch, si to pekne odkontroluje. 🙂

chillibubble
17. nov 2022

@zalka no neviem. danovy urad ani nezisti, ze niekto prenajima nehnutelnost, pokial dotycneho niekto neuda.

zalka
17. nov 2022

@chillibubble jasne lebo sa nenahlási :D , nesplní si oznamovaciu povinnosť. Ako stále si to poctiví odtoto .. s.rú

merietaa
20. dec 2022

@ivamotylik
POZRI https://zive.aktuality.sk/clanok/5e3HJro/predav...

(k 7.12.2022) Finančná správa vyvrátila nepravdivú správu, ktorá sa šírila na sociálnych sieťach aj niektorými médiami.
Celú kauzu aktuálne uviedla na pravú mieru finančná správa, ktorá ozrejmila, že smernica uvaľuje povinnosti len na digitálne platformy, nie samotných používateľov, resp. predajcov. Ak teda predávate svoje osobné veci cez inzertné portály a bazáre, nič sa pre vás nemení a nemáte povinnosť registrovať na stránkach finančnej správy.
V praxi to znamená, že zdaniť svoje zárobky z predaja musia tí, čo vytvárajú zisk. Ak cez bazár ako fyzická osoba predáte napríklad starý smartfón za nižšiu sumu, než ste ho kúpili, už žiadnu daň odvádzať nemusíte.