Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Obsedantno-kompulzívna porucha - skúsenosti, postrehy

slniecko_12
29. aug 2017

Ahojte baby, prosím poraďte. Asi v marci tohto roku som začala na sebe bádať vtieravé myšlienky. Keďže som veriaca také myšlienky ma sužujú pretože sa týkajú Boha a toho že na neho nadávam. Takisto mi napádajú rôzne sex. myšlienky ktoré sa mi hnusia a pritom nemám dôvod na také niečo myslieť. Keď sa napríklad modlím tak hneď mi napadne nejaká nadávka. Neviem či môžem ísť na prijímanie vôbec, aj keď som sa z toho vyspovedala ale stále mi proste tie myšlienky kazia život. Zatiaľ sa mi darí ich trošku kontrolovať, potláčať ale len som z toho ešte viac vysilená.
Ďalej ma napádajú katastrofické scenáre čo všetko by sa mohlo stať a snažím sa uspokojiť vetou že nič sa nestane. Napádajú ma aj iné vulgárne nadávky na ľudí, napr. keď niekoho vidím. A pritom ja vôbec nehreším ani nič podobné. Zvažujem návštevu psychológa, len sa chcem opýtať či niektorá z vás pozná OCD ( lebo si myslím že to mám) alebo má s tým nejaké skúsenost. Za odpoveď vopred ďakujem 🙂

triciachloebrody
30. aug 2017

Radsej nestracaj cas a objednaj sa do poradne .

mers111
7. aug 2018

Dobrý deň. Už dlho ma trápi namýšľanie si a nutkavé myšlienky. Začalo sa to keď som prežila jednu traumu a keď sa stala jedna zlá vec, ktorá ma trápila a nevedela som, či mám na tom podiel viny. Začali sa mi v hlave vytvárať myšlienky typu: ,,Ak mám na tom podiel viny, nech napr. zomrie ten a ten a pod." Viem, je to veľmi hlúpe a nikdy by som nikomu neublížila. Išlo skôr o to, že som si myslela, že určite sa nikomu nič nestane a ja sa takto ,,upokojím". No lenže niektoré tie zlé veci sa naozaj stali a ja som dostala neskutočný strach, že to určite kvôli mne, že to bolo znamenie atď. Dokonca som si namýšľala aj to, že tie veci som privolala ja a že som nejaká bosorka. Môj problém a stav zhoršilo ešte aj to, že som začala ako veriaca hľadať na rôznych katolíckych stránkach, či sa dá vôbec niekoho takto akoby prekliať a či môže niekomu človek myšlienkou spôsobiť niečo zlé. No a samozrejme, dočítala som sa, že prekliať sa dá atď. Začala som akoby skúšať "osud" či s tým ozaj niečo mám a začala som si v hlave opäť vytvárať takéto myšlienky snáď na všetkých ľudí v mojom okolí. no a je jasné, že niekomu sa niečo stalo- či už si niekto napr.zlomil ruku, alebo niekto zomrel, alebo nabural, ... Začala som to všetko pripisovať sebe, že to sa určite deje kvôli mne a mojím nutkavým myšlienkam akoby zlorečiť každému. V zápätí som všetko odvolávala, večer keď som sa modlila,tak som rušila všetko zlé a naopak- prosila som o požehnanie všetkých atď. Lenže tie zlé veci sa ľuďom stále diali a ja som postupne rezignovala. Úplne som sa odvrátila od viery pretože mi pripadalo, že keď niekomu zaželám niečo zlé, tak sa to vždy stane,ale keď chcem niekoho požehnať a to zlé zrušiť, tak to sa skrátka nedeje,len stále to zlé. Hnevala som sa na boha,prečo toto dopustí a pod. Neustále trpím tým či som niekomu neprivolala niečo zlé, či nemôžem za niečiu smrť, úraz a pod,lebo viem, že som na nich mala zlé myšlienky typu:,,Nech zomrie" a pod. Teraz stále keď sa dozviem, že sa niekomu stal nejaký úraz alebo že niekto zomrel, tak to pripisujem sebe a svojim myšlienkam a tým sa mi vytvoril akoby kolotoč zlých myšlienok,ktoré už akoby ani nejdú zastaviť..stále musím "skúšať" či sa to zlé stane a či kvôli mne...neviem už čo si o tom myslieť a čo s tým...ďakujem za radu..

janka7291
7. aug 2018

@mers111 Ahoj, určite naber odvahu a navštív psychológa resp. psychiatra. Je to choroba za ktorú nemôžeš, jednou z príčin sa predpokladá aj nedostatok serotonínu v mozgu...dá sa proti tomu bojovať...🙂 Ja som nabrala odvahu objednala sa k psychiatrovi, a pomohlo mi to, ale všetko chce čas...Drž sa

mers111
7. aug 2018

@janka7291 dakujem ti velmi za podporu... u mna je problemom a spustacom ten suzujuci strach, ze to vsetko som sposobila a privolala ja... drz sa aj ty...

janka7291
7. aug 2018

@mers111 Ano viem presne o čom hovoris, i ja som žila v takomto neustálom strachu a fráza " čo keď ...." mi ničila zivot, ale dá sa to zvládnuť, len nebojuj proti tomu sama...bude dobre 🙂

simielen
12. jan 2020

@slniecko_12 ahoj, mám úplně ty samé projevy jako ty.Co ti pomohlo!

Tu začni písať odpoveď...

Odošli